Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powerwall DIY - samodzielnie zbudowany, domowy magazyn energii elektrycznej

ghost666 21 Paź 2017 02:22 19263 86
  • #61 21 Paź 2017 02:22
    jaszczur1111
    Poziom 28  

Pomysł z magazynowaniem energii w akumulatorach jak najbardziej mi się podoba i sam go stosuję ale idea tego konkretnie projektu jest całkowicie poroniona. Stare ogniwa po prostu najczęściej nadają się na złom. Zainwestowanie takiej masy czasu i pracy uważam za kompletnie bezcelowe. Ci hobbyści zupełnie nie szanują swojego czasu i energii. Takie pakiety będą charakteryzować się ciągłymi awariami słabszych ogniw i znacznie mniejszą pojemnością niż dajmy na to identyczne złożone z nowych ogniw. Sami wiecie ile w laptopie czy tablecie wytrzymuje aku. Jest to pierwsza rzecz która się zużywa. Pomijając kwestie bezpieczeństwa, co oczywiście nie jest bez znaczenia, projekt wymaga ciągłego doglądania , serwisowania i zupełnie nie spełnia moich oczekiwań polegających na niezawodności.

Sam posiadam od ponad roku baterię o pojemności teoretycznej ok. 30KWh ale jest złożona z o wiele bardziej niezawodnych (bo jest ich bez porównania mniej) akumulatorów żelowych.

• #62 21 Paź 2017 09:42
    tatanka
    Poziom 20  

Przechowujesz energii za 15zł :)
    Ile wytrzymają cykli ? 600 ?
    Czyli za jakieś 1000zł.
    Ile kosztowała instalacja ?

• #63 21 Paź 2017 09:51
    karzuk
    Poziom 11  

Przerabiałem już pożar baterii na ogniwach 18650.
    Nie będę więc powtarzał po kolegach że budowanie takich baterii
    to duży problem techniczny.
    Nie jest możliwe żeby raz na jakiś czas jakieś pojedyncze ogniwo
    się nie uszkodziło .Zaczyna się grzać i podgrzewa sąsiednie.
    Te podgrzane zaczynają same wydzielać ciepło.
    Efekt jest bardzo gwałtowny i lawinowy.
    Oczywiście nie krytykuję bo projekt jest niezły.
    Proponuję jednak baterię umieścić poza domem
    i zadbać o chłodzenie.
    Ogniwa które choć trochę się grzeją przy prądzie znamionowym
    należy dyskwalifikować.
    Prąd w ciągu kilku lat dwukrotnie podrożeje więc
    gra jest warta świeczki.

• #64 21 Paź 2017 14:47
    marant36
    Poziom 10  

Cytat:
    Sam posiadam od ponad roku baterię o pojemności teoretycznej ok. 30KWh

duużoo, 30KWh, czyli 30 000Wh, przy 12V daje 2500Ah, jeśli dobrze liczę.
    a to znaczy,że masz, przykładowo, 25 akumulatorów po 100Ah
    gdzie Ty to mieścisz ? ile kosztowały ?
    Moje początki były na dwóch takich akumulatorach.
    Wątpię,czy zwróciły mi się ich koszta (po 2 latach poniżej 50%, a po 4 :"trupy"), ....
    następny etap to ogniwa 18650 z rozbiórki, używane, i tak jak pisze karzuk, ciągła inspekcja, co kilka dni jakieś ogniwo padało.No ale coś za coś, za to były tanie.....
    teraz od jakiegoś roku mam nowe ogniwa, i jak na razie spokój.
    Co prawda nigdy nic mi się nie grzało, ale zasada jet jedna:
    tyle wart pakiet co NAJSŁABSZE ogniwo.

• #65 21 Paź 2017 22:28
    Dixi550
    Poziom 8  

Jak to jest z tym recyklingiem akumulatorów? Mój akumulator a właściwie już drugi to trupy. Czy one dadzą sie jakoś zreanimować? CZy muszą to byc w miarę jeszcze działające akumulatory?

• #66 22 Paź 2017 07:10
    karzuk
    Poziom 11  

Jeżeli ogniwo li-on się grzeje przy ładowaniu prądem znamionowym to złom,
    dodatkowo niebezpieczny złom. W bateriach laptopowych jest wbudowany
    bezpiecznik który jest odpalany nie nadmiernym prądem ale przez procesor.
    Jeżeli temperatura będzie rosła niewspółmiernie z prądem bateria popełnia
    samobójstwo. Ogniwa pochodzące z baterii z odpalonym bezpiecznikiem
    to złom. Może się zdarzyć że tylko jedna sekcja jest uszkodzona wtedy reszta
    ogniw jest do wykorzystania. Jako że przy testach służących selekcji niesprawnych ogniw ładuje się od razu większą ilość połączonych równolegle ogniw to NIGDY, PRZENIGDY ! nie zostawiamy takiego pakietu bez opieki podczas ładowania
    Reasumując: selekcja uszkodzonych ogniw powinna polegać nie tylko na pomiarze pojemności , ważniejsza jest temperatura. Warto również odłożyć na kilka dni i zmierzyć napięcie . Jeżeli samorozładowanie będzie zbyt duże to takie ogniwo najprawdopodobniej ulegnie uszkodzeniu.
    Ach jeszcze jedna uwaga najlepiej ładować ogniwa do max 4,15V wtedy żywotność wzrasta kilkukrotnie i jest margines bezpieczeństwa na ewentualne rozrzuty parametrów BMS'a.

• #67 22 Paź 2017 09:58
    marant36
    Poziom 10  

Cytat:
    Ach jeszcze jedna uwaga najlepiej ładować ogniwa do max 4,15V wtedy żywotność wzrasta kilkukrotnie i jest margines bezpieczeństwa na ewentualne rozrzuty parametrów BMS'a.

zgadzam się z Tobą w 100%, tylko jak przestawić BMS-a,który ma ustawione górne napięcie jednej "celi" na 4,25V ?
    załóżmy dla uproszczenia BMS 10s, nawet, jeśli ustawię regulator na wyjście max 41,5V, to nie znaczy,że on rozłoży to napięcie równo po 4,15V na celę.
    No i chyba pomyślę o wystawieniu mojego pakietu na zewnątrz, chociaż jak dotąd nigdy nic się nie grzało, ale jak się mówi - lepiej dmuchać na zimne.....(w tym wypadku dosłownie....:-)

Dodano po 3 [minuty]:

[quote=Sam posiadam od ponad roku baterię o pojemności teoretycznej ok. 30KWh ale jest złożona z o wiele bardziej niezawodnych (bo jest ich bez porównania mniej) akumulatorów żelowych.[/quote]
    Jaszczur, zdradź nam tajemnicę, jakie to masz te akumulatory i ile ich jest ?

• #68 22 Paź 2017 11:42
    krz1979
    Poziom 10  

A jakby tak - zamiast ze starych akumulatorów - zmontować takiego powerwall' a z kondensatorów o pojemności - powiedzmy - 4700uF / 50V ?
    Ciekaw jestem ,jakby tak kilkaset takich kondensatorów połączyć w taki sam układ , jak te akumulatory. Łatwiej dostępne, bezpieczniejsze w użytkowaniu, no i - chyba ,że się mylę - nawet tak duży kondensator jest tańszy od ogniwa Li-Ion.

• #69 22 Paź 2017 11:56
    karzuk
    Poziom 11  

Z używanymi ogniwami jest różnie.
    Rozbierałem niedawno baterię od starego IBM T30.
    Ogniwa miały 95% znamionowej pojemności.
    Tak to nie przejęzyczenie.
    Drugi skrajny przykład to nowa bateria od Acera
    gdzie akumulatory Sanyo są przeładowywane do 4,35V
    producent podaje 4,2V max.
    Najbardziej ogniwa li-ion tracą pojemność przy przeładowaniu
    dlatego leżaki magazynowe nawet bardzo rozładowane
    są najczęściej w 100% sprawne.
    Niektóre laptopy mają możliwość ustawienia w BIOS
    stopnia naładowania do 80% ,
    tak ładowana bateria jest praktycznie wieczna.
    100% ustawia się tylko jeżeli jest taka potrzeba.

• #70 22 Paź 2017 13:29
    marant36
    Poziom 10  

Kiedyś rozmyślałem nad tanim magazynowaniem energii, i wpadłem na rodzaj elektrowni szczytowo-pompowej, gdzie czynnikiem pompowanym jest sprężone powietrze.Bardziej teoretycznie niż praktycznie, bo problemy się tu mnożą.
    Po pierwsze kompresor, który by ładował do powiedzmy 200 atm.
    Po drugie odpowiednio duży zbiornik ciśnieniowy.
    Po trzecie turbina napędzająca prądnice, sama prądnica......itd...
    Innym pomysłem było wciąganie do góry dużego ciężaru...tak, to nie żart...
    gromadzenie energii potencjalnej....
    Może ktos z kolegów ma inne przemyślenia ?

• #71 22 Paź 2017 13:39
    siewcu
    Poziom 32  

Mojemu laptopowi pyknie zaraz 3 lata od momentu zakupu. Kupiony używany, brakowało wielu części, m. in. baterii. Kupiłem mało używaną baterię 9 cell, wg. hwinfo stopień zużycia był bodaj poniżej 2%. Laptop niemalże cały czas używany jest cały czas podłączony do prądu, na chwilę obecną stopień zużycia to 52,7%. Nie wiem tylko jak to działa, ale dla kontrastu... Ogniwa Samsung 20R, też wyciągnięte z laptopa. Dziwne, że ktoś włożył ogniwa wysokoprądowe do laptopa - ale mniejsza z tym. Ile mają, tego nie wiem. Używane w e-papierosie, więc pobór prądu bywał bardzo wysoki, ładowane zawsze do ~4,2 V, rozładowywane czasem do 2,6 V. Ilość cykli również nieznana. Jak kupiłem Lii-500 od razu wrzuciłem na pomiar pojemności, wyszło niecałe 1900 mAh z deklarowanych 2000... Wychodzi na to, że wiele zależy od producenta ogniwa, bo zamiennik do T60 po roku nadawał się do śmietnika, nie dało rady nawet włączyć laptopa bo wskazywał uszkodzenie baterii... I zgaduję, że chodzi tu o kiepskiej jakości ogniwa, które bardzo szybko straciły pojemność. Zasilacz używany tylko oryginalny.

• #72 22 Paź 2017 13:45
    karzuk
    Poziom 11  

Lepsze jest odpowiednio duże koło zamachowe.
    Rozwiązanie z akumulatorami LI-ION jeżeli jest prawidłowo
    zbudowane i eksploatowane może być bezobsługowe.
    Do tego sprawność jest wysoka
    Akumulator LI-ION + inverter on grid mają sprawność około 90%
    nieosiągalna dla żadnych urządzeń mechanicznych.

• #73 22 Paź 2017 16:59
    marant36
    Poziom 10  

Cytat:
    Lepsze jest odpowiednio duże koło zamachowe.

widziałem cos takiego na jakimś filmiku w necie, tam były nawet dwa koła, chyba z betonu, bardzo grube, o średnicy około 2m, jedno jakby napędzało następne.
    tylko jak to magazynuje energię ?
    że jak się rozpędzi, to potem jeszcze długo się kręci ?
    ja potrzebuje prąd wieczorem, po 20-tej, a słoneczko świeci najlepiej w południe....
    tak długo będzie sie kręcić?
    rozumiem koło zamachowe do stabilizacji obrotów, ale w tym przypadku chyba to nie to.

Dodano po 29 [minuty]:

krz1979 napisał:
    A jakby tak - zamiast ze starych akumulatorów - zmontować takiego powerwall' a z kondensatorów o pojemności - powiedzmy - 4700uF / 50V ?

Energię którą można magazynować w kondensatorze wylicza się ze wzoru:
    E = 1/2 x C x U2,; C w Faradach,
    dla kondensatora 4700uF i 50V daje niecałe 6J (Ws)
    na długo tej energii nie starczy...., nawet przy bardzo dużej ilości takich kondensatorów.

• #74 22 Paź 2017 19:57
    karzuk
    Poziom 11  

Nie ma ścisłej granicy pomiędzy kondensatorami
    a akumulatorami . W niektórych samochodach hybrydowych
    akumulator nazywa się super kondensatorem.
    Oczywiście znawcy tematu na pewno znajdą taką granicę
    zdaje się że w akumulatorze energia jest z reakcji elektrochemicznej
    a w kondensatorze elektrostatycznej.

• #75 22 Paź 2017 21:28
    jaszczur1111
    Poziom 28  

Jesli chodzi o moją baterię 30kWh to znajduje sie na podłodze w garażu, i składa się z akumulatorów 90Ah/12V połączonych szeregowo równolegle. Jest podzielona na 2 nierówne części i druga część znajduje się w domu. Obie części spięte przewodem aluminiowym 4x16mm² (2x32) długości ok 20m. Ilość energii w przeliczeniu na kasę nie jest imponująca. Chodzi raczej o bezawaryjność zasilania. Katalogowa żywotność to 12 lat. Te aku kupiłem jako demontaż z UPS. Miały 110% pojemności na testach 20-to godzinnych. Miałem sporo szczęścia i właściwie cała bateria wyszła za darmo gdyż sporą część pozyskanych aku sprzedałem z zyskiem.

W kondensatorach nawet największych można zgromadzić stosunkowo mało prądu. Można pokusić się o zbudowanie czegoś takiego:

https://www.youtube.com/watch?v=Ar3C5JgzhgE

jednak nie jestem pewien co do ilości cykli no i czy to aby wyjdzie taniej niż kupno używanego w dobrym stanie aku AGM ?

Teraz z innej beczki. 1000kg podniesione na wysokość 10m przy założeniu 100% sprawności przekazywania energii zasili czajnik (1666W) przez 1 minutę. 10t przez 10 minut itd. Jakoś tego nie widzę. Dla porównania 90Ah/12V to ok 38 minut pracy tego czajnika....należałoby zbudować gigantyczną wieżę do wciągania monstrualnych ciężarów. Ale ...poważne firmy inwestują w wirowe magazyny energii. Jest to walec ułożyskowany w pionie w pojemniku z odpompowanym powietrzem.

Z punktu widzenia ekonomii nie interesuje mnie uzysk z przechowywania prądu w aku, bo raczej trudno wyjść na swoje i nie polecam takiego toku myślenia. Moja instalacja zapewnia mi niezawodność i oszczędności widzę w braku awarii urządzeń podłączonych do w/w baterii i poczucie bezpieczeństwa energetycznego, którego niestety istniejąca infrastruktura Zakładu Energetycznego nie zapewnia.

• #76 22 Paź 2017 21:48
    DariuszEE
    Poziom 17  

Witam
    Pewnie Moja odpowiedz będzie troszkę nie na temat , pewnie się nie spodoba "MODERATOROM" może trafi do kosza lub zostanie wydzielona z tematu , ale zaryzykuję :-)

Wszystkich zainteresowanych "Gromadzeniem energii" chciał bym zainteresować nieco innym podejściem do tematu.
    A mianowicie "Ogniwami przepływowymi" proszę przeczytać: dodam że projekt powstał w 2014 roku.

Powerwall DIY - samodzielnie zbudowany, domowy magazyn energii elektrycznej

Link do wikipedii "po angielsku"
    Link na www.seas.harvard.edu
    Link na www.seas.harvard.edu
    Link Michael J. Aziz

Poniżej są dość sensowne filmy , niestety w dość trudnym języku :-(

Link

Link

Link

• #77 23 Paź 2017 19:40
    marant36
    Poziom 10  

No i doczytałem się, że pomysł z magazynowaniem energii poprzez sprężanie powietrza wcale nie jest taki nowy.
    Nawet powstały już dwie duże inwestycje tego typu. Jedna w Niemczech, a druga w Stanach. Wykorzystano w tym celu wielkie groty, do których pompowano powietrze w porach niskiego zapotrzebowania. Niezłym pomysłem jest wykorzystanie starych, nieczynnych sztolni po kopalniach.Podobno niektóre generatory pracują ponad 20 godzin po każdym napełnieniu.Nie przytoczę tu teraz konkretnych wartości mocy generatorów, ale są to niebagatelne liczby. Teraz coraz częściej mamy (na świecie) problem z nadprodukcją energii np. z wiatraków przy silnych wiatrach, więc taki magazyn jest doskonałym rozwiązaniem.

• #78 25 Paź 2017 08:34
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 22  

Można magazynować też gaz ziemny w poeksploatacyjnych podziemnych jamach. Polska ma takie magazyny. Warto się pochwalić, że mieliśmy taki magazyn jako pierwsi w Europie.
    Mamy też elektrownie szczytowo-pompowe, które w naszych warunkach sprawdzają się najlepiej.

• #79 30 Paź 2017 21:15
    sq9cwd
    Poziom 27  

marant36 napisał:

Kiedyś rozmyślałem nad tanim magazynowaniem energii, i wpadłem na rodzaj elektrowni szczytowo-pompowej, gdzie czynnikiem pompowanym jest sprężone powietrze.

Muszę Cię zmartwić-powietrze pomimo swych zalet jest słabym nośnikiem energii. Sprawność układów pneumatycznych jes na poziomie 20%.

• #81 31 Paź 2017 08:40
    karzuk
    Poziom 11  

Po za tym sprężone powietrze jest niebezpieczne.
    Przy rozszczelnieniu uwalnia się gwałtownie zmagazynowana energia.
    Można nawet powiedzieć że to jest wybuch.

• #82 31 Paź 2017 20:48
    jaszczur1111
    Poziom 28  

A jednak mimo to istnieją podziemne magazyny ciśnieniowe powietrza na potrzeby pokrycia krótkotrwałych szczytów energetycznych. Być może by zwiększyć sprawność takiego magazynu, wypuszcza się powietrze przez jakieś wymienniki, biorące ciepło z otoczenia.

• #83 13 Lis 2017 10:56
    tatanka
    Poziom 20  

Jakie są koszty budowy?
    Kiedy się spłaci ?

• #84 14 Lis 2017 22:40
    jaszczur1111
    Poziom 28  

Tatanka, apropo czego, tych podziemnych magazynów ? Jeśli tak to odpowiedź jest taką , że mają za zadanie pokrywać okresowe niedobory w godzinach szczytu zapobiegając w ten sposób wyłączeniom prądu dla niektórych odbiorców, podobnie jak np zapora w Solinie. Można dać przewrotne odpowiedzi że nigdy się nie zwrócą w kwesti wartości energii albo, że zwróciły się już wielokrotnie, bo zachowano ciągłość dostaw.

• #85 15 Lis 2017 06:09
    Art.B
    Poziom 27  

O ile mi wiadomo Solina nie ma nic wspólnego z elektrownią szczytowo-pompową. Typowe elektrownie szczytowo-pompowe to np. Żarnowiec i Góra Żar k. Żywca. Natomiast sprężanie gazu od strony energetycznej jest zawsze problemem, jako że odbywa się quasi-adiabatycznie czy też politropowo i ileś energii idzie we wzrost temperatury medium. To samo tyczy się rozprężania w silniku czy turbinie, gdzie rozprężany czynnik się ochładza. To już chyba lepiej byłoby pompować ciecz do wyrobiska utrzymując nad jej lustrem wysokociśnieniową poduszkę gazową. Wtedy gaz nad lustrem cieczy ulegał by przemianie prawie izotermicznej, pozostając w równowadze termodynamicznej ze ścianami wyrobiska. Taki podziemny zbiornik hydroforowy.

• #87 15 Lis 2017 12:24
    jaszczur1111
    Poziom 28  

http://www.cire.pl/pliki/2/abyczasowoniewyl.pdf

Tu jest tylko wzmianka o możliwości gromadzenia ciśnienia ale gdzieś czytałem o istniejących instalacjach. Poszukam jeszcze.

Solina rzeczywiście nie jest najlepszym przykładem. Ze względu na niewielką ilość wody jaka dopływa do zbiornika, elektrownia ta nie jest eksploatowana w cyklu ciągłym, tylko czeka w gotowości na nagłe zapotrzebowanie. Charakteryzuje się krótkim czasem rozruchu. O ile dobrze pamiętam z wycieczki to chyba 90 sek.

https://www.odnawialne-firmy.pl/wiadomosci/pokaz/67,zapora-i-elektrownia-wodna-w-solinie

Tu piszą że można wpompować wodę z powrotem ale wydaje mi się że tego nie robią.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME