Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VW MFD VWZ1Z7 brak dźwięku

Szymon 02 Paź 2017 09:22 885 4
  • #1 02 Paź 2017 09:22
    Szymon
    Poziom 20  

Witam, po dłuższych walkach z radyjkiem doszedłem dlaczego nie ma dźwięku. Problem jest dość specyficzny ponieważ rozchodzi się o brak szyny SCL idącej na procesor dźwięku TDA7432D. Mierząc rezystancję i napięcia przychodzące na piny łączące płytę główną z płytką " dźwięku " brakuje ewidentnie napięcia 5V szyny SCL z płyty głównej. Rezystancja szyny na złączu z SDA przychodząca z płyty głównej wynosi ok. 5,6kohm ( napięcie 5V ), natomiast rezystancja szyny SCL przychodząca z płyty głównej nie wskazuje żadnej ( napięcie 1V ) . Sprawdziłem oscyloskopem czy rzeczywiście nie ma tam jakiejkolwiek informacji i rzeczywiście cisza. Porównywałem ze sprawnym radiem i tam SDA ma ok. 5,6kohm i SCL ma ok. 5,6kohm . Przemierzyłem wszystkie punkty na płycie głównej i nigdzie nie mogę znaleźć ścieżki na od tej szyny. Mam podejrzenie , że idzie bezpośrednio na punkty BGA procesora FIS 3-MCM . Takie pytanie czy ma ktoś z kolegów taką płytę z wylutowanym procesorem i może mnie upewnić w przekonaniu , że rzeczywiście idzie ta szyna SCL na punkt lutowniczy BGA znajdujący się pod FIS'em ? załączam zdjęcie o które punkty mi chodzi SCL i SDA znajdujące na pinach łączących elektronikę dźwięku.

Z góry dziękuję

VW MFD VWZ1Z7 brak dźwiękuFIS.jpg Download (379.74 kB)

0 4
  • #2 02 Paź 2017 10:32
    badyl00
    Poziom 26  

Kolego miałem taki sam przypadek. Osoba która wcześniej odczytywała FISa nie dolutowała rezystorów. Załączam zdjęcie z zaznaczonymi elementami które trzeba sprawdzić.
    VW MFD VWZ1Z7 brak dźwięku

1
  • #3 02 Paź 2017 16:50
    Szymon
    Poziom 20  

Nic nie pomogło . Już na samym początku o tym pomyślałem i nawet pociągnąłem przewodem tą linię ale bez pozytywnego efektu :|

0
  • #4 03 Paź 2017 09:52
    badyl00
    Poziom 26  

A sprawdzałeś przebiegi na tych rezystorach?

0
  • #5 08 Paź 2017 20:05
    Szymon
    Poziom 20  

Po kilkudniowej przerwie zabrałem się za MFD. Sprawdziłem przebiegi na rezystorach i były , ale coś mnie tknęło by sprawdzić elementy na szynach SDA i SCL no i boooom :D znalazła się usterka . Uszkodzony rezystor 470ohm na szynie SCL w punkcie tam gdzie się podlutowuje na odczyt kodu z FIS'a. Dzięki badyl00 za podpowiedź :D

0