Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytrawianie płytki pod SMD

takaba 05 Sie 2005 23:21 6018 8
  • #1 05 Sie 2005 23:21
    takaba
    Poziom 19  

Do tej pory lutowałem wszystkie układy na płytkach uniwersalnych (no jeden zrobiłem na płytce, która sam kiedyś, jakimś cudem udało mi się wytrawić) jednak pora zabrać się poważnie za trawienie płytek! Dlatego prosiłbym o jakieś informacje jak to w miarę profesjonalnie (jak na domowe warunki) i nie rujnując kieszeni wytrawić płytkę.
    Ostatnio zakupiłem mikrokontroler Atmega8 w obudowie SMD – aż się zdziwiłem, że to może być, aż tak małe :). Z związku z tym moglibyście mnie poinstruować jak wykonać płytkę dla elementów SMD i jak ją polutować (uprzedzam, ze mam zwykłą lutownice 25W a nie specjalną do SMD). Z góry dzięki z porady – mam nadzieję, że z waszą pomocą coś mi się uda zrobić. Pozdrawiam.

0 8
  • #2 06 Sie 2005 02:11
    lukasb9
    Poziom 28  

Witam - kolega powyżej już zaproponował metode kredową jest bardzo łatwa i tania sam robiłem płytki SMD i min pod Atmege8 wszystko w eagle-u co do lutownicy to można sobie dać rade nawet transformatorową oczywiście nie na dłuższą metę a jak to zrobic? a no ... w przypadku lutownicy grzałkowej bierzemy kawałek drutu miedzianego ostrzymy na końcu i owijamy na grocie lutownicy, no i mamy precyzyjną lutownice do SMD :) a transformatorową przerabiamy tak.. .skręcamy grot tak brutalnie łapiemy w kombinerki i skręcamy, przecinamy na końcu tak żeby mieć dwa końce, jeden troche obcinamy a drugi prostujemy i ostrzymy problemem tu jest waga całości - trzeba mieć naprawde pewną ręke ale da sie to zrobic, jeszcze kilka uwag odnośnie lutowania scalaków w obudowie SMD najlepiej nie cynowac ścieżek przed lutowaniem, mozna dla ułatwienia przykleić układ co by nam nie biegał za grotem :) jesli nie przyklejamy to po wycentrowaniu "łapiemy" dwie nogi po przekątnej i lutujemy reszte, nawet jak coś sie ze sobą "zleje" to po uzyciu większej ilości kalafonii ładnie sie da doprowadzić do porządku

pozdrawiam łukasz

0
  • #3 06 Sie 2005 10:46
    takaba
    Poziom 19  

Pierwsza metoda jest jak najbardziej standardowa i wlasnie w ten sposob wytrawilem plytke o ktorej wczesniej wspominalem. Niestety markerem nie poprowadze scierzek pod SMD a drukarki laserowej nie mam... Dlatego jak to zrobic inaczej? Nie wiem, piorem napelnianym czyms...

Btw. tak kalafonia + spirytus cos daja, bo ludzie spekulowali na ten temat?
    Btw2. Sa inne sposoby wykonywania komputerowo plytek nie wykozystujace drukarki laserowej?

[Edit]

Btw2. Probowalem polutowac zwykla lutownica + cyna 1mm. Wynik - oplakany. Lacza mi sie nozki ze saba strasznie... Jak lutuje scalaki przewlekane to cyna nie chce sie laczyc z dwiema nozkami, a tu bardzo chetnie :( Jak je teraz rozdzielac (nawet odsysacz z trudem sobie radzi) ?

0
  • #4 06 Sie 2005 11:57
    omen_s
    Poziom 19  

Jak nie masz laserowej to drukujesz na zwykłej atramentowej i lecisz na ksero a tam kserujesz na papier kredowy ;) tylko nie wszyscy chcą kserować na kredowym :(

0
  • #5 06 Sie 2005 14:52
    takaba
    Poziom 19  

Heh, no niby jakis sposob to jest :) A ktos cos powie w sprawie innych moich pytan?

[Edit]

Chlorek Zelaza podtrawia mi sciezki, a nie mam pod reka "drobnokrystalicznego srodka trawiacego", co radzicie?

0
  • #6 06 Sie 2005 19:03
    panmechanik
    Poziom 23  

Radze ci poświęcić 5zł i kupić środek B-237 bo jak to sie mówi ,,Z gxxna bicza nie ukręcisz".jak nie masz drukarki to prześli mi schemat i ci wydrukuje na papierze kredowym a jak będziesz chciał to na foli termotransferowej ci drukne.

Dodano po 3 [minuty]:

zresztą jak chcesz moge ci odrazu zrobić płytke bo tak sie składa że za niedługi czas będe traawił.Podeśli mi schemat to ci wytrawie.Oczywiście pod warunkiem że jest to na płytke jednostronną bo jeszcze nie opanowałem robienia płytek dwustronnych metodą termotransferową.

0
  • #7 07 Sie 2005 12:00
    takaba
    Poziom 19  

panmechanik: Bardzo dziekuje za taka propozycje, jednak nie naucze sie sam robic plytek jesli prosilbym o to innych...

Zastanawiam sie czy jest sens kupic np. na allegro jakas drukarke laserowa za powiedzmy 50-100zl. Da sie na tym wykonac jakies plytki metoda kredowa?

Odnosnie Eagla, to wiecie jak tam znalezc Atmega8 w obudowie DIP28? Moze trzeba sciagnac skads jakas biblioteke elementow?

0
  • #8 03 Wrz 2005 20:41
    lukasb9
    Poziom 28  

Witam ja niemam drukarki laserowej a płytki robie masowo ide poporstu do punktu ksero i tam mi drukują na kredowym i po problemie płytki eksportuje z eagle-a do photopainta tam obrabiam i niose to do druku, co do dip 28 jeśli po wpisaniu tego w search nie znajduje nic to proponuje poporstu poustawiać pady i po problemie mało to elkeganckie ale skuteczne

pozdrawiam łukasz

0
  • #9 30 Cze 2007 15:39
    beniamin82
    Poziom 9  

takaba napisał:

Odnosnie Eagla, to wiecie jak tam znalezc Atmega8 w obudowie DIP28?

mozna sciagnac bibliotekę, ja wpisałem na google atmel library for eagle/ lub avr librabry for atmel i sciągniesz bez problemu

0