Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer aktywny DIY - pytania do projetku

ThePiekarzA 02 Paź 2017 18:26 720 0
  • #1 02 Paź 2017 18:26
    ThePiekarzA
    Poziom 2  

Witam wszystkich
    Od pewnego czasu przygotowuję się do budowy aktywnego subwoofera. Subwoofer ma uzupełniać kolumny stereo (również DIY, o nich napiszę wkrótce), w pomieszczeniu 20m^2. Kolumn używam do słuchania wszelakiej muzyki z naciskiem na muzykę elektroniczną, czasami jako głośniki kina domowego.

Po wstępnym zastanowieniu i sprawdzeniu podobnych konstrukcji, moją uwagę zwróciłem na głośnik STX W.32.500.8.MC. Poniżej zamieszczam jego notę katalogową:

Przeprowadziłem symulacje w programie WinISD i chciałbym umieścić głośnik w obudowie BR o parametrach:
    -strojenie: 28Hz
    -objętość netto: 60l
    -przekrój tunelu BR: 121cm^2
    -długość tunelu BR: 70cm
    -wymiary zewnętrzne obudowy: 40x50x58cm (z komorą na wzmacniacz)

Poniżej prezentuję wyniki symulacyjne dla obudowy:
    Charakterystyka subwoofera

Opóźnienie subwoofera

Prędkość powietrza w tunelu BR

Obudowę planuję zrobić z płyty wiórowej 18mm (ponieważ jest tańsza) ze wzmocnieniami w środku. Po sprawdzeniu oferty kilku sklepów nie znalazłem tunelu BR, który mógłbym zastosować w mojej obudowie, więc tunel będzie miał przekrój prostokątny i zostanie wykonany z płyty wiórowej. Z tyłu obudowy planuję drugą komorę przeznaczoną na wzmacniacz. Poniżej zamieszczam poglądowy projekt obudowy:
    Model obudowy

Przekrój poprzeczny wzdłuż tunelu BR (po prawej widoczna komora na wzmacniacz)

Jako wzmacniacz planowałem wykorzystać panel PA 400 lub PA 300. Tutaj jednak pojawia się pytanie, czy te wzmacniacze się nadadzą? Czy na pewno dla 8 Ohm są one w stanie zapewnić rzekome 400, czy 300W? Czy ktoś miał z nimi do czynienia i może się o nich wypowiedzieć?

Dodatkowo mam pytanie do budowy obudowy. Czy tunel BR powinien być możliwie zaokrąglony na "zakręcie" i końcach?

Od powyższego subwoofera oczekiwałbym dosyć niskiego zejścia i w miarę mięsistego basu, który jednak nie opóźniałby zbytnio. Moje kolumny również budowałem na STX'ach, dlatego po porównaniach w WinISD widzę pewne nadzieje. Proszę Was o rzetelne opinie, gdyż macie w temacie większe doświadczenie, niż ja.
    Chciałbym ogólnie wiedzieć, co sądzicie o moim projekcie, czy to ma sens i czy nie lepiej kupić gotową konstrukcję w podobnej cenie, biorąc pod uwagę, że cała budowa wyniesie około 800-1000zł.

0 0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo