Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KPO DX5000 - Kabel do programowania radia - zamiennik

presies 03 Paź 2017 12:07 945 10
  • #1 03 Paź 2017 12:07
    presies
    Poziom 6  

Witam,

Posiadam radio KPO DX 5000. Chciałbym dokonać modyfikacji częstotliwości na wielu bandach bez konieczności długiego kręcenia clarifierem.
    W tym celu chcę skorzystać z programu od producenta i dokonać zmian na komputerze a następnie przesłać ustawienia do radia. Kabel jaki do tego służy jest raczej w śmiesznej cenie 70-90zł. Zastanawiam się czy nie można tego zrobić za pomocą zamiennika do 10zł.

Znalazłem taki kabel:
    Konwerter USB-UART/RS232 - z przewodem 100cm - PL2303HX

Cytat:
    Opis:
    Kompatybilny z Win XP / Vista
    PL2303 zapewnia wygodne rozwiązanie dla podłączenia pełnego dupleksu asynchronicznego urządzenia szeregowego RS232
    PL2303 posiada sterowniki które symulują tradycyjny port COM na większości systemów operacyjnych umożliwiających istniejących aplikacji opartych na porcie COM w prosty sposób komunikować się z urządzeniem.
    Oznaczenia kolorów wyprowadzeń:
    Czerwony +5 V
    Czarny GND
    Biały RXD
    Zielona TXD
    kompatybilny z USB 1.1 i 2.0
    prędkość do 12Mbps
    napięcie zasilania: 5V
    zabezpieczenie przeciążeniowe: 500mA
    wtyk USB typ A
    złącze 4pin (TX, RX, GND, 5V)
    szybkość transmisji: od 300bps do 1,5Mbps

Zastosowanie produktu do innych urzadzeń:
    Single-chip rozwiązanie modernizacji urządzeń Legacy RS232 do interfejsu USB
    Konwerterów USB na RS232 / Kable / klucze
    Opieka zdrowotna / Medycyna Interfejs USB Kabel transferu danych
    Prywatny Infotainment / Media Player dokująca USB Interface
    Komórkowych / PDA USB Kabel interfejsu transferu danych
    Serial-over-IP Rozwiązanie Wireless
    USB kreskowych / Czytniki kart
    GPS / Nawigacja Interfejs USB
    W punktach sprzedaży (POS) Terminale / Drukarki
    Stacja dokująca do PC / dokujące
    Industrial / Oprzyrządowanie / Automatyka Interfejs USB
    Modem USB / bezprzewodowa / USB interfejsu ZigBee

Wewnątrz radia jest proste gniazdo, brak wyprowadzenia dla usb:

Poczytałem o programowaniu przez RS232 i USB i tak znalazłem ten kabel.
    Potrzebuję jednak potwierdzenia od kogoś mądrzejszego w tej kwestii czy kabel jak powyżej będzie w 100% odpowiedni do programowania tego radia. Nie chciałbym czegoś spalić.

• #3 04 Paź 2017 08:08
    presies
    Poziom 6  

Witam.

Tak na stronie internetowej sklepu jest zbiór sterowników. Kabel właśnie kupiłem.
    Zobaczymy co wyjdzie.
    Do radia przyłączam tyłko TX, RX i GND. Zatem nic nie powinno się upalić.
    Dzięki za info, pozdrawiam.

• #4 04 Paź 2017 11:49
    gumisie
    Poziom 32  

presies napisał:
    Do radia przyłączam tyłko TX, RX i GND
    Tak. Pozostaje kwestia poziomu napięcia sygnału TX/RX programowane urządzenie a konwerter, tj. np. 3,3V czy 5V.
    Pozdrawiam.

• #5 04 Paź 2017 13:22
    presies
    Poziom 6  

W tym przypadku zasilania nie będę podawał bo radio będzie włączone. Różne zasilania są np. w układzie PL2303TA, gdzie rzeczywiście można wykorzystać dwa piny z napięciami 3,3V i 5V jeśli programowany układ zasila się wprost z PL2303TA. Tutaj w PL2303HX nie będę podawał napięcia, linia 5V będzie wolna, same linie TX i RX nie powinny być problemem.
    Tak mi się wydaje...

• #6 04 Paź 2017 14:18
    gumisie
    Poziom 32  

presies napisał:
    Tutaj w PL2303HX nie będę podawał napięcia, linia 5V będzie wolna
    Nie mam na myśli napięcia zasilania konwertera, lecz poziom napięć sygnałów na lini przesyłu danych TX/RX. (TTL).

• #7 04 Paź 2017 14:30
    presies
    Poziom 6  

Faktycznie, o tym nie pomyślałem. Na moje oko to zwykły UART gdzie stan wysoki to 5V. Teraz nie wiem czy tyle ma być. Muszę to ustalić.
    Edit:
    W sieci jest też info sterowaniu za pomocą 3.3V. Teraz już nie wiem. Co sztuka to inaczej. Sprawa do rozwiązania.

• Pomocny post
    #8 04 Paź 2017 15:04
    gumisie
    Poziom 32  

presies napisał:
    Faktycznie, o tym nie pomyślałem. Na moje oko to zwykły UART gdzie stan wysoki to 5V
    "zwykły" to pojęcie względne.
    presies napisał:
    Teraz nie wiem czy tyle ma być. Muszę to ustalić.
    Wszystko zależy od urządzenia które Masz zamiar przeprogramować. W przypadku programowania, np: pamięci Eeprom 3,3V nie jest wskazane, wręcz nie dopuszczalne stosowanie konwertera o poziomie sygnału TX/RX 5V.
    Pozdrawiam.
    P.S.
    Mam nadzieję że któryś z bardziej doświadczonych kolegów tego forum, wyjaśni Tobie ten temat bardziej zrozumiale.
    Pozdrawiam.

• #9 04 Paź 2017 15:59
    presies
    Poziom 6  

Kabel kupiłem to był mały wydatek. Jak przyjdzie zmierzę co jest na linii TX/RX. Myślałem że tam napięcia są standaryzowane, okazuje się że jednak nie. Zobaczę co przyjdzie ze sklepu i sprawdzę linie w radiu pod względem napięcia.

Edit:
    Pomierzyłem w radiu napięcia na TX i RX. Na obu parach wyszło po 4, 98V. Zatem interfejs od strony radia będzie 5V.
    Teraz czekam na kabel, jeśli też tam będzie 5V na TX i RX to powinno być chyba ok. Dobrze myślę?

• #10 07 Paź 2017 00:39
    gumisie
    Poziom 32  

presies napisał:
    Teraz czekam na kabel, jeśli też tam będzie 5V na TX i RX to powinno być chyba ok. Dobrze myślę?
    Tak dobrze myślisz lecz pamiętaj o tym: to co robisz, robisz na własną odpowiedzialność.
    Pozdrawiam.

• #11 07 Paź 2017 19:19
    presies
    Poziom 6  

Kabel doszedł, TX i RX mają po 3,3V. Pomimo tego że w radiu zmierzyłem TX i RX na poziomie 5V postanowiłem zaryzykować.
    Podłączyłem i kabel działa, wszystko jest OK.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME