Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Indesit WISL 105 - Nie przechodzi w program płukania- wymiana silnika

wsamo1 03 Paź 2017 14:10 723 4
 • #1 03 Paź 2017 14:10
  wsamo1
  Poziom 9  

  Witam.

  Wiem, że wątek dotyczący pralki Indesit WISL 105 jest mocno poruszany na forum i dobrze znany, tym bardziej jeśli chodzi o niekończące się wirowanie, ale przerabiałem już wiele wariantów i jestem coraz bliżej wywalenia tej pralki.

  Ale po kolei:
  Jakieś 3 miesiące temu miałem problem z podgrzewaniem wody.
  Zainwestowałem 40 zł na używana, ale sprawna grzałkę i czujnik temperatury i pralka działała miesiąc. Później szeroko opisywany problem - brak przejścia z programu kończącego pranie i wypompowywanie wody do programu płukanie.

  Przyjechał mechanik - stwierdził uszkodzenie głównego modułu sterowania - skasował 80 zł i powiedział, że nowy kosztuje około 600 zł i generalnie pralka na śmietnik! Wówczas zainteresowałem sie tematem czytając forum.

  Dogadałem się z bardzo miłym Panem serwisantem, że pożyczy mi używany, ale sprawny moduł i jak sie okaże, ze pomogło, to go od niego kupię, a jak nie, to będziemy szukać dalej - wymieniłem i pralka działa poprawnie.

  Minęły dwa tygodnie i znowu to samo - dochodzi do etapu kończącego pranie, tj. wirowanie i wypompowywanie wody i tak bez przerwy. Wyłączam ręcznie i ustawiam ręcznie program płukanie - pobiera wodę, płuka woda i gdy dochodzi do kroku gdzie ma pobrać płyn do płukania to znowu sie zapętla i wypompowuje wodę godzinami. Krew mnie już zalewa... Mierze, czy grzałka nie ma przebicia i jednak nie ma. Sprawdzam rezystancje grzałki ma 32Ω jest OK

  Wmontowuję stary moduł sterowania, a efekt taki sam i nie przechodzi w cykl płukania. Czyli nie moduł? Wyczytuje na forum, że może szczotki - ktoś miał taki problem. Wyciągnąłem szczotki, przedmuchałem po czym zmontowałem i po włączeniu pralki przytrzymałem przycisk uruchamiający pranie około 3 sekundy, aż się wszystkie lampki zaświeciły i przeszedł cały cykl z płukaniem.

  Hurra! Coś się powiesiło, ale kolejny cykl znowu to samo czyli zapętla się przed płukaniem. Dzwonie do pana od którego kupiłem moduł (bardzo sympatyczny Pan), a on mi mówi, że pożyczy mi silnik do podmiany. Myślę co ma silnik do mojego problemu - prędzej szczotki, ale one są jeszcze w nienajgorszym stanie. Szczotek nie mogę zdemontować z mojego "nowego" silnika, bo są plomby. Zmieniam cały silnik i dwa cykle prania przeszły poprawnie.

  Notabene silnik jest używany i w łazience jest bardzo głośno, wiec ten silnik u mojej zony nie przejdzie, bo mnie sąsiedzi pogonią! Więc jeśli to silnik, to będę musiał nabyć inny egzemplarz. I teraz pytanie do znawców.

  Przerabiał ktoś taki temat, że wymiana silnika mogła rozwiązać ten problem, czy może jeszcze w moim "starym" silniku wymieniać szczotki lub ki pieron?
  Pozdrawiam
  Poprawiłem TONI_2003

  0 4
 • #3 04 Paź 2017 09:37
  wsamo1
  Poziom 9  

  Długość szczotek to łatwo sprawdzić, ale możesz mi podpowiedzieć jak sprawdzic tachometr ?

  0
 • #5 04 Paź 2017 14:23
  POL02
  VIP Zasłużony dla elektroda

  PITERRR napisał:
  Witam. Multimetr i sprawdzić jaką ma rezystancje.

  Nie do końca tak.Rezystancja może być dobra a uszkodzony magnes i prądnica dalej nie będzie działać.
  Aby sprawdzić prądnicę najlepiej podłączyć do jej wprowadzeń woltomierz na prąd przemienny (zakres do 30V) i zakręcić wirnikiem.Woltomierz powinien pokazać napięcie od kilku do kilkunastu woltów (zależne od momentu zakręcenia).

  0