Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NEC NP510 - słabej jakości obraz pomimo wymiany lamp

03 Paź 2017 14:27 1125 4
 • Poziom 35  
  Posiadam kilka projektorów NEC NP510 podwieszonych w różnych pomieszczeniach. Regularnie używane, więc oczywiste jest, że obraz coraz gorszej jakości, a lampy z coraz mniejszą żywotnością. W wakacje spadły poniżej 30%, więc postanowiłem działać. Zakupiłem zamienniki lamp i wymieniłem.

  Efekt nie jest jednak zadowalający. Lampy nowe, więc jasność obrazu jest OK. Lecz odwzorowanie kolorów i ostrość jest kiepska. Wydaje mi się, że gdy projektory były nowe, obraz był lepszy - chociaż nie dam sobie za to ręki obciąć, bo to było kilka lat temu. Oczywiście grzebałem pokrętłami i ustawieniami, więc to na pewno nie jest przyczyną kiepskiej jakości obrazu.

  Takie dwa pytania do bardziej doświadczonych:
  1. Czy w projektorze (poza lampą) coś jeszcze może ulec zużyciu (wszystkie gąbeczki etc. przeczyściłem) ?
  2. Domyślam się, że zamiennik oryginałowi nierówny. Ale czy zamiennik może mieć, aż tak negatywny wpływ na obraz, że napisy są nieczytelne, a zamiast barwy tracą w stosunku do tego jaki jest prawdziwy obraz?
 • Poziom 16  
  100% projektory mają przykurz na elementach optycznych, plus mogą wystąpić przepalenia na polaryzatorach.
 • Poziom 35  
  cyryl85 napisał:
  mogą wystąpić przepalenia na polaryzatorach.

  Czy jestem w stanie to zobaczyć jak rozbiorę taki projektor?
 • Poziom 16  
  wystarczy, że skierujesz je na włączony monitor i będziesz obracał dookoła, bez monitora też można jak się ma dobre oko. jak są wypalone, powinieneś zobaczyć to praktycznie od razu. Pamiętaj tylko, że występują 2 rodzaje filtrów, jedne się wycierają od dotyku drugie są odporne, nie wiem jakie masz w swoim projektorze, także uważaj.
 • Poziom 22  
  "Zakupiłem zamienniki lamp i wymieniłem."
  I to jest Twój problem, zamienniki można kupić do latarki, do projektorów kupuj oryginalne żarówki, jeżeli masz obudowę firmową to wymiana żarówki wystarczy, zamienniki wykonywane są niechlujnie i ich palniki nie są w ognisku odbłyśnika, utrata mocy gwarantowana, czasami niszczą termicznie pozostałe podzespoły "Light engine" jak "light tunnel" czy "color wheel".