Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vitopend 100 zawór bezpieczeństwa

|bst| 03 Paź 2017 15:06 942 5
  • #1 03 Paź 2017 15:06
    |bst|
    Poziom 15  

Witam,
    kocioł Viessmann Vitopend 100 WHE 0, cieknie zawór bezpieczeństwa aż spadnie ciśnienie do 0.
    Przepłukanie zaworu na kotle nie pomogło, widać ze się otwiera przy 3 bar, a poniżej się zamyka ale z niego kapie.
    Na oryginał trzeba długo czekać, kocioł już swoje lata ma, zanim zabiorę się za spuszczanie wody i rewolucje - może ktoś wie czy ten zawór jest rozbieralny?  Żeby dało się go oczyścić albo podmienić na jakiś zwykły 3 bar?
    Naczynie przeponowe sprawdziłem, zdaje się być ok, ale nawet jak by coś z nim nie było ok, to zawór i tak do wymiany.

0 5
  • #2 03 Paź 2017 16:44
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

Możesz kolego zamontować podobny z tą samą charakterystyką.
    W każdym sklepie hydraulicznym znajdziesz odpowiedni zawór.

0
  • #3 03 Paź 2017 21:24
    BUCKS
    Poziom 34  

@daro31ie
    Nie wiem, czy piszesz tak ogólnie, czy znasz ten model kotła ale warto upewnić się jaki sposób mocowania ma dany zawór, bo np. u mnie we Vaillancie nie ma typowego gwintu, tylko zawór jest montowany na wcisk, więc w praktyce wymaga użycia oryginalnego zaworu, bo nie widziałem żadnego zamiennika z takim samym przyłączem. Dlatego patrzenie wyłączenie na samą charakterystykę zaworu może być niewystarczające.

0
  • #4 05 Paź 2017 09:41
    |bst|
    Poziom 15  

No wlasnie dokladnie tak tam raczej jest. Ze zawor wciskany z oringiem plus zawleczka.
    Jest tam trundy dostep stad moje pytanie zanim to wszystko rozkrece.
    Mialem nadzieje ze moze jednak ten typ mocowania wystepuje gdzies w 'przyrodzie'.

0
  • #5 05 Paź 2017 10:30
    BUCKS
    Poziom 34  

Jeśli masz wciskany to moim zdaniem nie ma sensu kombinować tylko kupić oryginalny zawór + nową uszczelkę i wymienić, bo będzie szybciej i pewne na 100%.
    Szanse, że znajdziesz pasujący zamiennik są niewielkie, więc od ręki tego nie kupisz w "każdym sklepie hydraulicznym", a finalnie możesz tego nie znaleźć.

Pozostaje inna kwestia, czy rośnie Tobie ciśnienia na kotle i stąd wyzwolenie zaworu przy 3 barach.
    Jeśli naczynie jest OK to ciśnienie nie ma prawa rosnąć do 3 bar po podgrzaniu wody w instalacji. Zakładając, że celowo napełniłeś instalację do 3 bar dla testu i naczynie jest OK to jeśli ubytek jest niewielki to możesz co parę dni dolać trochę wody w oczekiwaniu na nowy zawór.
    Zakładam, że próbowałeś kilkukrotnie "przestrzelić" zawór bezpieczeństwa i to nic nie pomogło i woda nadal się sączy.
    Zawór jak otwierasz to woda zaczyna lecieć, więc otwierasz go dalej i woda zaczyna lecieć jeszcze bardziej, aż do momentu, aż "strzeli" i wówczas zawór zamyka się.

Jeśli ubytek jest duży, a masz pewność, że reszta kotła jest sprawna to można zaryzykować i zaczopować zawór na te kilka/kilkanaście dni oczekiwania na nowy, abyś mógł z tego kotła korzystać, bo choć mrozów nie ma to temperatury spadły.
    Sam musisz to ocenić, bo jeśli po zaczopowaniu zaworu ciśnienie będzie nadal rosło to może Ci rozwalić kocioł/instalację, co oznacza straty materialne i ktoś może zostać ranny, więc ważne jest przemyślane działanie i częste monitorowanie tego ciśnienia.
    Pamiętaj, że robisz to na własną odpowiedzialność.

Ewentualnie jeśli masz na stanie jakiś zbędny zawór bezpieczeństwa 3 bar to możesz zastosować protezę, czyli na wyjściu starego zaworu za pomocą odpowiednich redukcji montujesz ten zbędny zawór, a stary otwierasz na maksa. Wtedy w trakcie tych kilkunastu dni oczekiwania na nowy, oryginalny zawór masz na kotle jakieś zabezpieczenie przed zbyt wysokim ciśnieniem.

Aha, jak spuścisz wodę z kotła to przy okazji sprawdź i ewentualnie uzupełnij ciśnienie powietrza w naczyniu przeponowym. Ja u siebie mam obecnie 0,95-1,0 bar w zależności od użytego manometru i wtedy ciśnienie na kotle po napełnieniu instalacji powinno wynosić ok. 1,3 bar albo zaokrąglając do pełnej podziałki na moim kotłowym manometrze to 1,4 bar. Po nagrzaniu ciśnienie na kotle nie podnosi się więcej jak 0,2-0,3 bar.

0
  • #6 06 Paź 2017 12:41
    |bst|
    Poziom 15  

Rozebrałem to w końcu, co wymagało rozpięcia kanalizacji i jeszcze jakiś rurek lutowanych.. Na szczęście w tym modelu jest zwykły zawór za 30zl na 1/2'.
    Zawór cieknie nawet przy ciśnieniu 1-1.5 bar. Tak, próbowałem przestrzelić zawór otwierająć zawór napełniania instalacji, z zaworu leje się mocno powyżej 3 bar, ale to niestety nie pomagało i dalej wody ubywa. Sprawdziłem na tyle ile się dało naczynie przeponowe i zdaję się być ok.
    Na zaczopowanie się nie zdecydowałem, nie ma mnie tam na co dzień więc nie ma co bomby robić.
    Bardzo dziękuję za pomoc.

0