Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zużycie prądu w mieszkaniu a prawidłowość odczytu licznika

Xebap 03 Paź 2017 15:41 1128 2
  • #1 03 Paź 2017 15:41
    Xebap
    Poziom 13  

Witam

Dzisiaj dostałem z Tauronu fakturę wyrównującą na zużycie energii elektrycznej w mieszkaniu 50m2, według wskazań licznika w ciągu roku zużyłem 1800kWh co wydaje mi się bardzo duże, (niedopłata 180zł a dalej co drugi miesiąc po 201zł).
    Ale nie mam żadnego porównania jak takie zużycie wygląda u innych osób.
    W sezonie zimowym mamy CO ogrzewania wiec koszty ogrzewania elektrycznego odpadają, gotujemy na płycie gazowej wiec też prądu do tego nie zużywamy, zmywarki również nie posiadamy.
    W mieszkaniu oświetlenie zrealizowane jest na świetlówkach kompaktowych i LED gdzie najmocniejsza to 14W.
    Lodówka w klasie B, TV LED, dekoder i radio do tego 2 komputery które chodzą dość dużo stacjonarny zużycie na poziomie 90W, laptop 60W mierzone licznikiem zużycia energii takim wpinanym w gniazdko.

Proszę o jakieś wskazówki, opinie, porady jak to wygląda u was, czy rzeczywiście 1800kWh w ciągu roku to dużo czy mało, na co zwrócić uwagę, czy jest to możliwe, że sam licznik przekłamuje odczyt.

Jakiś czas temu natrafiłem na artykuł w internecie który opisywał badania przeprowadzone w Holandii odnośnie nowych elektronicznych liczników które to przekłamywały i zawyżały zużycie 6-krotnie ze względu o ile dobrze pamiętam "nieliniowe zużycie energii przez nowoczesne oświetlenie LED" a z którym liczniki sobie podobno w ogóle nie radzą.

Pozdrawiam

0 2
  • Mitronik
  • #2 03 Paź 2017 15:57
    retrofood
    Moderator

Xebap napisał:

Jakiś czas temu natrafiłem na artykuł w internecie który opisywał badania przeprowadzone w Holandii odnośnie nowych elektronicznych liczników które to przekłamywały i zawyżały zużycie 6-krotnie ze względu o ile dobrze pamiętam "nieliniowe zużycie energii przez nowoczesne oświetlenie LED" a z którym liczniki sobie podobno w ogóle nie radzą.

O przekłamywaniu 6-krotnym zapomnij, to co podajesz ze sprzętów w zasadzie potwierdza całe zużycie. Przecież 1800 kWh to 150 kWh na miesiąc czyli 5 kWh dziennie. Podzielone na 24 godziny, daje stałe obciążenie coś około 200 W. 2 komputery większość czasu włączone... liczyć dalej?

0
  • Mitronik
  • #3 03 Paź 2017 22:36
    Grzegorz S.
    Poziom 13  

Witam!
    U mnie to wygląda tak:
    Mieszkanie 33m2, lodówka, dwa telewizory lcd (grają dużo), pralka (pranie często, prawie codziennie), dwa laptopy (prawie na okrągło), oświetlenie to świetlówki energooszczędne (4x 15W i 1x 36W) + led w łazience. Oczywiście od czasu do czasu odkurzacz, żelazko, mikrofalówka, suszarka do włosów itp.
    Roczne zużycie energii 1200 kWh.

0