Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zasilacz do wkrętarki, spadek napięcia

03 Paź 2017 19:42 1053 8
  • Poziom 8  
    Witam

Spalił mi się zasilacz do ładowania akumulatorów wkrętarki, spalił się razem z bazą (stopiła się). Nie znalazłem odpowiedniego kompletu więc pożyczyłem podobny zasilacz, wstawiłem gniazdo zamiast akumulatorów i sprawdziłem, działał pięknie. Kupiłem więc zasilacz uniwersalny o podobnych parametrach i pojawił się problem ponieważ ledwie kręci wkrętarką. Okazało się że pod obciążeniem napięcie spada do 3,6V, dokładniejsze dane poniżej.

Parametry zasilania wkrętarki:
    napięcie - 14.4V
    natężenie - 0,4A

Parametry zasilacza na którym wkrętarka pracowała dobrze:
    napięcie 14,4V (w spoczynku - 18,4V, nie mierzyłem obciążonego)
    natężenie - 0,4A

Mój zasilacz:
    napięcie - 15V (w spoczynku - 22V, obciążony wkrętarką - 3,6V)
    natężenie - 0,4A

Nie wiem czy coś jest z zasilaczem czy zasilacze przeznaczone do wkrętarek pomimo podobnych parametrów "są inne". Dodam że wszystkie zasilacze nie są stabilizowane.

Proszę o pomoc i dziękuję
  • Poziom 38  
    Witam - proszę zamieścić fotki tych zasilaczy ( również tego z którym wkrętarka
    pracowała dobrze )
  • Poziom 29  
    Zasilacz który miałeś pożyczony był może zbudowany w sposób tradycyjny na transformatorze nie posiadał zabezpieczenia prądowego lub inaczej było ustawione , ten zakupiony oparty zapewne na przetwornicy z konkretnym zabezpieczeniem prądowym i dlatego takie zachowanie przy rozruchu ,można testować dołożenie jakiegoś kondensatora o większej pojemności który magazynowałby energię na czas rozruchu
  • Poziom 8  
    Ten z którym dobrze pracował niestety pojechał z właścicielem natomiast drugi dodam
    Zasilacz do wkrętarki, spadek napięciaZasilacz do wkrętarki, spadek napięciaZasilacz do wkrętarki, spadek napięcia

Dodano po 2 [minuty]:

Ten jest na transformatorze
  • Poziom 12  
    "Parametry zasilania wkrętarki:
    napięcie - 14.4V
    natężenie - 0,4A " jak dobrze widzę takie parametry to może pasują pod ładowarkę akumulatorów a nie do bezpośredniego zasilania wkrętarki-wydajność prądowa 0,4 A ma uciągnąć wkrętarkę.
    Co to za model wkętarlki?
  • Poziom 43  
    deixmen napisał:
    "Parametry zasilania wkrętarki:
    napięcie - 14.4V
    natężenie - 0,4A " jak dobrze widzę takie parametry to może pasują pod ładowarkę akumulatorów a nie do bezpośredniego zasilania wkrętarki-wydajność prądowa 0,4 A ma uciągnąć wkrętarkę.
    Co to za model wkętarlki?

Przecież to są parametry ładowarki a nie pracy wkrętarki. Wkrętarka tylko z zasilacz nie pracuje.Pracuje przy zasilaniu naładowanym akumulatorem. Bez akumulatora nie ma prawa pracować.
    To co napisał autor:
    rooger napisał:
    ...
    Parametry zasilacza na którym wkrętarka pracowała dobrze:
    napięcie 14,4V (w spoczynku - 18,4V, nie mierzyłem obciążonego)
    natężenie - 0,4A
    ...

to są bzdury wyssane z palca.
    Na wymienionym zasilaczu to ładował się akumulator. Oczywiście można było pracować z podłączonym zasilaczem dopóki nie rozładował się akumulator. Możliwe, że padł akumulator i nie ładuje się. Na zasilaczu zamiast akumulatora nie możliwości pracy. No chyba, że zastosuje się zasilacz z dużą wydajnością prądowa ale nie 400mA. Chociażby kilka A.
  • Poziom 8  
    Ogarnąłem stabilizowany zasilacz 18V, 1A i wkrętarka pracuje bardzo dobrze na tym bez pośrednictwa akumulatora więc taka do końca bzdura to, to nie jest. Fakt że brakuje mu czasem trochę mocy ale do wkręcenia wkręta wystarcza.
  • Poziom 43  
    DiZMar napisał:
    ... No chyba, że zastosuje się zasilacz z dużą wydajnością prądowa ale nie 400mA. Chociażby kilka A.

Czyli do naprawdę prawidłowej pracy potrzeba kilka A jak napisałem. Do lekkiej wystarczy 1A ale nie 0,4A.
  • Poziom 8  
    Rozwiązanie problemu po testach.

Wkrętarka 14,4V pracuje prawidłowo na stabilizowanym zasilaczu 15V, 3,4A. Podłączona bezpośrednio do styków baterii i ładnie wyprowadzona z gniazdem na zewnątrz. Dodatkowy plus to, to że bez akumulatora wkrętarka jest lżejsza.

Kończę temat i dziękuję wszystkim.