Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie i dobór serwomechanizmu do transportera.

deteha 03 Oct 2017 20:12 531 4
 • #1
  deteha
  Level 2  
  Witam,
  chciałbym wykonać dla potrzeb własnych pewien układ. Otóż łańcuch na zębatkach napędzany silnikiem, który to silnik startuje po odliczeniu do 3 przez czujnik indukcyjny z małym opóźnieniem powiedzmy 1sekunda. Sygnał z czujnika pojawia się co 5 sekund. Łańcuch ten ma się przesunąć o 1/4 swojej długości w określonym czasie nie większym niż 10sekund. Łańcuch będzie miał długość około 1metra.
  i teraz pytanie:
  Czy dobrym rozwiązaniem będzie silnik krokowy? Jeżeli tak to jak dobiera się silniki krokowe i czy potrzebuje do tego jakiś sterownik/programator i jak zgrać liczenie do 3 ze sterowaniem tym silnikiem?
  Czy może koledzy mają jakiś prostszy sposób na rozwiązanie mojego problemu.
  Bardzo dziękuje za wszelkie sugestie
 • #2
  zdziwiony
  Level 24  
  Jednym z najważniejszych parametrów silników krokowych jest moment trzymający.Do sterowania silnika krokowego stosuje sie sterownik silnika krokowego. Z najważniejszych wejść ma wejścia Step i Dir. Czyli kierunek i krok. Do sterowania sterownikiem musiałbyś użyć albo mikroprocesora, czy jakiejś płytki typu arduino itp. a albo sterownika PLC może być jakiś uproszczony typu LOGO.
 • #3
  deteha
  Level 2  
  Dziękuje za odpowiedź.
  Miałem dziś trochę czasu i stwierdziłem, że zależy mi na bardzo dużej dokładności układu. W związku z tym chciałbym jednak zastosować serwomotor z wbudowanym enkoderem. Tylko dalej pojawia się problem z tym jak dobrać odpowiednie serwo. Co musiałbym znać żeby móc obliczyć jakie serwo jest mi potrzebne? I jak to "zaprogramować" żeby układ przesuwał się o zadaną odległość po uzyskaniu danego impulsu z czujnika? Czy trzeba zastosować jakiś licznik impulsów powiązany z czujnikiem indukcyjnym? Koszty tej instalacji nie grają jakiejś większej roli. Jestem mechanikiem, ale wydaje mi się iż jest to bardzo prosty program.
  Pozdrawiam
 • #4
  zdziwiony
  Level 24  
  Musiałbyś znać potrzebny Ci moment obrotowy przy potrzebnej prędkości obrotowej. Przy strojeniu sterownika serwa dobrze było by znać bezwładność silnika i układu napędzanego. Link
  Najprościej byłoby zastosować jakiś sterownik PLC. W programie po wykryciu trzeciego impulsu z czujnika indukcyjnego zadać do sterownika interesującą Cię ilość impulsów tym samym serwo ( albo silnik krokowy ) obróciłby się o właściwy kąt. Istnieje coś takiego jak silnik serwo-krokowy z enkoderem. Cena tego nie zabija Zestaw 4Nm kosztuje w Polsce około 900zł. Program jakoś specjalnie skomplikowany nie byłby. Jednak trzeba byłoby przewidzieć jak ma się zachować po załączeniu zasilania ( jak się ma ustawić do położenia wejściowego), w sytuacjach awaryjnych itp.
 • #5
  tos18
  Level 40  
  deteha wrote:
  stwierdziłem, że zależy mi na bardzo dużej dokładności układu.

  Dla jednych bardzo duża dokładność to 1cm dla innych 1µm a dla Ciebie ?
  W zdecydowanej większości przypadków wystarczy silnik indukcyjny, falownik, enkoder na wałku i jakiś plc z szybkim licznikiem.

  Serwo napęd na sens gdy wykonujesz dynamiczne ruchy.