Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie i dobór serwomechanizmu do transportera.

deteha 03 Oct 2017 20:12 531 4
    deteha
    Level 2  
    Witam,
    chciałbym wykonać dla potrzeb własnych pewien układ. Otóż łańcuch na zębatkach napędzany silnikiem, który to silnik startuje po odliczeniu do 3 przez czujnik indukcyjny z małym opóźnieniem powiedzmy 1sekunda. Sygnał z czujnika pojawia się co 5 sekund. Łańcuch ten ma się przesunąć o 1/4 swojej długości w określonym czasie nie większym niż 10sekund. Łańcuch będzie miał długość około 1metra.
    i teraz pytanie:
    Czy dobrym rozwiązaniem będzie silnik krokowy? Jeżeli tak to jak dobiera się silniki krokowe i czy potrzebuje do tego jakiś sterownik/programator i jak zgrać liczenie do 3 ze sterowaniem tym silnikiem?
    Czy może koledzy mają jakiś prostszy sposób na rozwiązanie mojego problemu.
    Bardzo dziękuje za wszelkie sugestie
    zdziwiony
    Level 24  
    Jednym z najważniejszych parametrów silników krokowych jest moment trzymający.Do sterowania silnika krokowego stosuje sie sterownik silnika krokowego. Z najważniejszych wejść ma wejścia Step i Dir. Czyli kierunek i krok. Do sterowania sterownikiem musiałbyś użyć albo mikroprocesora, czy jakiejś płytki typu arduino itp. a albo sterownika PLC może być jakiś uproszczony typu LOGO.
    deteha
    Level 2  
    Dziękuje za odpowiedź.
    Miałem dziś trochę czasu i stwierdziłem, że zależy mi na bardzo dużej dokładności układu. W związku z tym chciałbym jednak zastosować serwomotor z wbudowanym enkoderem. Tylko dalej pojawia się problem z tym jak dobrać odpowiednie serwo. Co musiałbym znać żeby móc obliczyć jakie serwo jest mi potrzebne? I jak to "zaprogramować" żeby układ przesuwał się o zadaną odległość po uzyskaniu danego impulsu z czujnika? Czy trzeba zastosować jakiś licznik impulsów powiązany z czujnikiem indukcyjnym? Koszty tej instalacji nie grają jakiejś większej roli. Jestem mechanikiem, ale wydaje mi się iż jest to bardzo prosty program.
    Pozdrawiam
    zdziwiony
    Level 24  
    Musiałbyś znać potrzebny Ci moment obrotowy przy potrzebnej prędkości obrotowej. Przy strojeniu sterownika serwa dobrze było by znać bezwładność silnika i układu napędzanego. Link
    Najprościej byłoby zastosować jakiś sterownik PLC. W programie po wykryciu trzeciego impulsu z czujnika indukcyjnego zadać do sterownika interesującą Cię ilość impulsów tym samym serwo ( albo silnik krokowy ) obróciłby się o właściwy kąt. Istnieje coś takiego jak silnik serwo-krokowy z enkoderem. Cena tego nie zabija Zestaw 4Nm kosztuje w Polsce około 900zł. Program jakoś specjalnie skomplikowany nie byłby. Jednak trzeba byłoby przewidzieć jak ma się zachować po załączeniu zasilania ( jak się ma ustawić do położenia wejściowego), w sytuacjach awaryjnych itp.
    tos18
    Level 40  
    deteha wrote:
    stwierdziłem, że zależy mi na bardzo dużej dokładności układu.

Dla jednych bardzo duża dokładność to 1cm dla innych 1µm a dla Ciebie ?
    W zdecydowanej większości przypadków wystarczy silnik indukcyjny, falownik, enkoder na wałku i jakiś plc z szybkim licznikiem.

Serwo napęd na sens gdy wykonujesz dynamiczne ruchy.