Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester parametrów akumulatorów

rafels 03 Paź 2017 22:49 7326 35
 • Witam kolegów

  Od jakiegoś czasu zbierałem się aby podzielić się z Wami moją konstrukcją. Dopiero konkurs zmotywował mnie do uporządkowania materiałów. Prezentowane urządzenie jest prototypem będącym w ciągłym rozwoju, więc proszę o wyrozumiałość w ocenach :)

  Motywacja
  Na przestrzeni lat rosła liczba zgromadzonych w domu akumulatorów i przez to zrodziła się u mnie chęć pomierzenia ich parametrów i oceny stanu. Dlatego postanowiłem wykonać urządzenie które umożliwi pomiar ich pojemności i rezystancji wewnętrznej. Samo rozładowywanie akumulatorów pozornie nie wydaje się zbyt skomplikowane, ale i tu można się natknąć na wiele ciekawych problemów i tematów do zgłębienia. Obecnie spełnia moje oczekiwania i dobrze realizuje swoje zadania. Ktoś mógłby powiedzieć "po co coś takiego robić, można kupić gotowe", ale czy w "gotowym" można dorabiać chwilowe zachcianki kapryśnego konstruktora? "Przydało by się jeszcze mierzyć rezystancję wewnętrzną" - dopisuję rezystancję, "przydało by się mierzyć Powerbanki" - dopisuję ;) itd.

  Tester parametrów akumulatorów

  Funkcje
  Do czego to służy o co obecnie umożliwia:
  - Pomiar pojemności akumulatorów i zgromadzonej energii
  - Pomiar pojemności power banków USB 5V
  - Pomiar rezystancji wewnętrznej ogniwa (i styków :) )
  - Wybór prądu rozładowywania 0.5A, 0.95A, 1.4A
  - Obsługiwane typy akumulatorów NiCd, NiMh, LiIon, LiPoly
  - Obsługiwane rozmiary AAA, AA, 18650
  - Zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją podłączenia ogniwa (plus sygnalizacja odwrotnej polaryzacji dla ogniw litowych)
  - Zasilanie zewnętrzne przez port miniUSB

  Tester parametrów akumulatorów

  Sprzęt
  Założeniem było wykorzystać jak najwięcej z posiadanych elementów.
  Urządzenie korzysta z regulowanego źródła prądowego opartego na tranzystorze Q1 i wzmacniaczu operacyjnym U1B. Początkowo planowałem sterować prąd rozładowania z DAC, ale niestety zastosowana przeze mnie rodzina mikrokontrolerów ATMEGA48/88/168 takiego nie posiada (mam takich sporo w szufladzie) a nie chciałem dokładać kolejnego układu scalonego. Potem przez chwilę zastanawiałem się nad konstrukcja DAC opartego na PWM, ale obawiałem się stabilności napięcia i przez to prądu rozładowywania. Więc ostatecznie poprzestałem na trzech poziomach prądu wybieranych wyjściami mikrokontrolera, doszedłem do wniosku że i tak nie potrzebuję więcej prądów do wyboru.
  Pomiar prądu realizowany jest na rezystorze R2 (0R1 1%). Z napięcia na tym rezystorze korzysta U1B źródła prądowego jako feedbacku do stabilizacji prądu.
  Wzmacniacz U1A dopasowuje napięcie z R2 do zakresu wejściowego ADC mikrokontrolera.

  Zastosowany początkowo procesor to ATMega48 z rodziny AVR. Jednak od wersji softu w której dodałem komunikację serial i archiwizację danych pomiarowych firmware przestał się mieścić w 4KB więc wymieniłem na ATmega88. Kontrolery te posiadają wbudowany przetwornik ADC o rozdzielczości 10bit. Jako napięcie odniesienia wykorzystałem wbudowane w procesor Vref o wartości ok. 1.1V. Nie chciałem komplikować układu przez dokładanie zewnętrznego napięcia odniesienia. Napięcie wewnętrzne Vref należy pomierzyć na testpoincie W7 i wprowadzić do kodu programu jako stałą z dokładnością czterech cyfr po przecinku. W przyszłości planuję dodać możliwość wprowadzania tego napięcia poprzez menu serwisowego via serial.

  Wszystkie rezystory w części analogowej mają tolerancję 1%. Blok ADC zasilany jest poprzez indukcyjność 10uH i osobną linię. Jednak zbytne odszumianie zasilania ADC w przypadku oversamplingu nie jest zalecane, ponieważ metoda ta nie zadziała gdy kolejne uśredniane pomiary będą zbyt powtarzalne. Konieczna jest tu pewna losowość (szczegóły w nocie ATMELa), dlatego zrezygnowałem z pomiarów w trybie noise reduction mode. Masy analogowa i cyfrowa są odseparowane i połączone w jednym punkcie na płytce.
  Zastosowałem wzmacniacz operacyjny typu rail-to-rail TLC2272CP (na schemacie jest inny bo nie miałem biblioteki a LM ma taki sam układ wyprowadzeń) ze względu na niewielkie wartości napięć z rezystora pomiarowego i pojedyncze zasilanie wzmacniacza.

  Jak widzicie na schemacie dodany jest drugi procesor ATTINY45 pełniący funkcję konwertera serial-USB. Urządzenie ma udostępniać menu przez port USB. Zbierana jest historia pomiarów napięcia ogniwa co 90s i przez serial ma się dać pobrać profil rozładowywania. Konwerter ten bazuje na projekcie CDC232 http://www.recursion.jp/prose/avrcdc/cdc-232.html . Wykorzystywałem ten konwerter w przeszłości jako tami zamiennik FTDI i działał bez zarzutu. Niestety okazało się, że od jakiegoś czasu nie jest wspierany przez nowe systemy operacyjne. Bazował on na pewnej niezgodności z standardem USB i zostało to już naprawione w kernelu którego używam ( szczegóły problemu tutaj https://github.com/digistump/DigistumpArduino/issues/16 ). Nie polecam używać tego konwertera w nowych konstrukcjach. W kolejnej wersji urządzenia wykorzystam CP2102 lub FTDI.

  Procesor napędzany generatorem kwarcowym 7,68MHz (akurat nie miałem w zbiorach rezonatora o tej częstotliwości) z której łatwo uzyskałem potrzebne taktowanie 1s w programie. Stabilna podstawa czasu jest istotna ze względu na to, że pomiary są całkowane w czasie. Zasilanie przez port miniUSB, który służy również do komunikacji. Cóż więcej, chyba schemat sam się tłumaczy :)

  Chłodzenie
  Zastosowany radiator jest wystarczający. Choć przy testach ogniw litowych przy obciążeniu 1.4A nagrzewa się do ponad 60 °C. Jest odczuwalnie gorący ale nie niebezpiecznie. Poniżej jak to wygląda w podczerwieni.

  Tester parametrów akumulatorów

  Software
  Program w jezyku C w środowisku Eclipse z wtyczką dla AVR. Generalnie program bazuje na maszynie stanów i kolejce zdarzeń. Soft pisałem wieczorami, stopniowo dodając kolejne funkcjonalności i udoskonalenia.
  Wszystkie obliczenia realizowane są w arytmetyce stałoprzecinkowej z dokładnością przekraczającą dokładność zastosowanych elementów i jakość kalibracji (nie chciałem dodawać biblioteki zmiennoprzecinowej przy 4kB flashu).
  Rozdzielczość ADC 10bit to trochę mało zwłaszcza, że korzystam ze stałego dzielnika napięcia, tego samego dla ogniw o napięciach rzędu 4V jak i dla ogniw o napięciach 1,2V. Ogniwa niklowe korzystały by jedynie z około 1/4 zakresu przetwarzania ADC co ograniczyło by rozdzielczość do 200-250 poziomów. Z tego powodu wykorzystałem oversampling. ATMEL opisał metodę programowego rozszerzenia rozdzielczości ADC w nocie http://www.atmel.com/images/doc8003.pdf
  Udało mi się rozszerzyć rozdzielczość kwantyzacji do 13 bit, co dało rozdzielczość napięciową ok. 0,7mV.

  Tester parametrów akumulatorów Tester parametrów akumulatorów

  Obsługa
  W układzie wykorzystałem standardowy wyświetlacz LCD 2x16 znaków, bo taki akurat miałem. Do obsługi służą dwa przyciski SELECT i OK. Pomiar nie wystartuje jeżeli napięcie akumulatora będzie się różniło o 10% od napięcia pełnego naładowania dla wybranego typu akumulatora. Zapobiega to pomiarom nie w pełni naładowanych akumulatorów. Poniżej wszystkie możliwe stany wyświetlacza.

  Tester parametrów akumulatorów

  Ostatnio dodałem funkcję mierzenia pojemności powerbanków. Niestety w obudowie nie nie zostało za wiele miejsca i nie udało mi się zmieścić gniazda USB, więc wykonałem adapter umożliwiający pomiar. Na zdjęciach wynik pomiaru i tabliczka znamionowa markowego powerbanku (istotna pojemność dla 5V).

  Tester parametrów akumulatorówTester parametrów akumulatorów

  Dokładność
  Zastosowane elementy o tolerancji 1%, przetwornik oversamplowany z 10 na 13bit i multimetr którego użyłem do kalibracji Vref o klasie 0.5 dla VDC, pozwalają ocenić dokładność urządzenia na nie gorszą niż 2-3%.
  Nie robiłem niestety porównań testów ogniw z innymi fabrycznymi urządzeniami tego typu.

  Porównywałem za to wyniki dwóch moich pomiarów powerbanku z pomiarem uzyskanym kilka miesięcy temu pożyczonym fabrycznym testerem i wyniki były bardzo podobne (moje pomiary: 3.481 i 3.492 Ah, urządzenie kontrolne 3.482Ah). Wygląda to ciekawie, sporo lepiej od szacowanej powyżej dokładności.
  Urządzenie kontrolne na zdjęciu poniżej, producent deklaruje parametry:
  Resolution: 0.0001V 0.0001A
  Error: +/- less than 0.2% upto 2A, less than 1% upto 5A.

  Tester parametrów akumulatorów

  Koszty
  Trudno mi oszacować koszty, większość części pochodziła z lokalnego "magazynu" w przedpokoju a reszta z pobliskiego Wektonu. Co musiałem dokupić to większość pasywnych części smd, obudowę i radiator. Kwarce, półprzewodniki i wyświetlacz miałem.

  Podsumowanie
  Urządzenie spełnia swoje zadanie i realizuje je dokładnie tak jak chciałem a co najważniejsze dało mi mnóstwo frajdy z projektowania i rozbudowywania programu.
  Oczywiście to nie koniec. Co planuję wprowadzić w kolejnych wersjach:
  - Dodanie gniazda do pomiarów power banków na płytkę (obecnie działa w formie przystawki)
  - Obsługa po USB serial. Będzie menu i pobieranie charakterystyki rozładowywania
  - Konfiguracja profili rozładowywania dla różnych typów ogniw i kalibracja Vref z menu (obecnie parametry są hardkodowane)
  - Bootloader żeby programować przez USB-serial bez użycia programatora
  - Chodzi mi po głowie żeby w kolejnej wersji sprzętowej dodać funkcje ładowania akumulatorów, bo głupio tak po pomiarze wyjmować puste ogniwo i ładować na czymś innym
  - Dodanie możliwości sterowania zewnętrznym obciążeniem, do testowania akumulatorów ołowiowych 12V
  - Zmiana konwertera usb-serial na sprzętowy

  Projekt płytki zamieszczam raczej poglądowo, jest to pierwsza wykonana wersja urządzenia i jest dużo do poprawy/zmiany więc nie zalecam klonowania.

  Tester parametrów akumulatorów Tester parametrów akumulatorów

  O autorze
  Elektroniką zajmuję się amatorsko od ok. 20 lat. Można powiedzieć, że jestem zaawansowanym amatorem. Zawodowo zajmowałem się przez większość życia automatyką i elektrotechniką przemysłową. A ostatnimi czasy programowaniem dla telekomunikacji.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  rafels
  Poziom 23  
  Offline 
  rafels napisał 540 postów o ocenie 55, pomógł 58 razy. Mieszka w mieście Łódź. Jest z nami od 2003 roku.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #2
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #4
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #5
  rafels
  Poziom 23  
  R-MIK napisał:
  rafels napisał:
  Potem przez chwilę zastanawiałem się nad konstrukcja DAC opartego na PWM, ale obawiałem się stabilności napięcia i przez to prądu rozładowywania

  Ja tak zrobiłem w obciążeniu aktywnym i działa ok.

  Ok, Przetestuję w kolejnej wersji.

  R-MIK napisał:

  Masz oamp, sa wersje z 3 w jednej obudowie, mogłeś przesunąć zakres pomiarowy. Jest jeszcze opcja z pomiarami różnicowymi ale jeden bit idzie na znak, tracisz jedno wyprowadzenie procka, no i nie każdy AVR taki tryb ma.

  Założenia konstrukcyjne były takie, żeby wykorzystać jak najwięcej z posiadanych elementów. Miało być niskobudżetowo i było. Akurat miałem kilka tego tylu podwójnych opampów rail2rail. I nie chciałem rozbudowywać stopni wejściowych o przełączanie zakresów. Dlatego jest tak.

  R-MIK napisał:

  Po co więc drugi procek. To wszystko mogłeś zrobić w AtMega48. Zrobiłem kiedyś interfejs LCD i klawiatury oraz przekaźnika, na Mega162. Robiłem też coś na Mega164. W procku maż niewykorzystane wyprowadzenia a na potrzeby USB potrzeba 2 (teraz zużyłeś je na USART) w tym jedno INT. Dlaczego więc dałeś dodatkowy procek?
  Jeśli już o nim mowa to są wersje softu pracujące bez kwarcu.
  Co do niewspierania przez nowe systemy, to w opisie tego rozwiązania dla AVR było o tym pisane. Na Win 7 to jeszcze działało, czy na 10 nie wiem.
  Jeśli będziesz używał FTDI, to zainteresuj się FT220/FT201/ FT221. Są to konwertery po SPI/IIC. Nie trzeba więc kwarcu przy procku (zwłaszcza przy prędkościach większych niż 115200), co ważniejsze masz dostęp do pamięci MTP układu FTDI.

  Ja osobiście traktowałem dotąd CDC232 jako tani zamiennik FTDI 5pln/25pln. Dlatego nie razi mnie użycie dodatkowego małego układu scalonego w projekcie, pomimo że są procesorami w tej samej architekturze. Niestety czasy świetności CDC232 już się skończyły. Natomiast większym problemem było by dla mnie implementowanie softwarowego USB w jednym małym ATMega 88. Z założenia nie chciałem kupować żadnych innych mocniejszych procesorów niż te które posiadam w zbiorach.
  Tak wiem że są wersję bez kwarcu, tylko z tego co pamiętam wersja bez kwarcu dawała nieco mniejszy bitrate. Mało tego, nawet próbowałem też tej wersji bez kwarcu, zanim doszedłem że to system operacyjny już tego nie wspiera :)

  R-MIK napisał:

  I jeszcze pytanie. Jak był cela zastosowania oscylatora przy Mega48?

  Tak jak pisałem w opisie akurat miałem taki w zbiorach z wylutu 7,68MHz (nie miałem w zbiorach rezonatora o tej częstotliwości a chciałem takiej).

  wniedzie napisał:

  Tak na pierwszy rzut oka to brakuje mi trybu ładowania. Musisz się najpierw upewnić, ze ogniwo jest całkowicie naładowane przed testowaniem.

  Jest to na liście TODO:
  "- Chodzi mi po głowie żeby w kolejnej wersji sprzętowej dodać funkcje ładowania akumulatorów, bo głupio tak po pomiarze wyjmować puste ogniwo i ładować na czymś innym "
 • #6
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #7
  rafels
  Poziom 23  
  R-MIK napisał:
  Pytanie było po co w ogóle oscylator/kwarc, a nie wewnętrzny RC?

  Aaa, rozumiem. Bo pomiar jest całkowany w czasie, podstawa 1s, więc zależało mi na stabilnej częstotliwości.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #8
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  R-MIK napisał:
  rafels napisał:

  R-MIK napisał:

  I jeszcze pytanie. Jak był cela zastosowania oscylatora przy Mega48?

  Tak jak pisałem w opisie akurat miałem taki w zbiorach z wylutu 7,68MHz (nie miałem w zbiorach rezonatora o tej częstotliwości a chciałem takiej).

  Pytanie było po co w ogóle oscylator/kwarc, a nie wewnętrzny RC?


  Z prostej przyczyny - z drugim prockiem komunikuje się przez RS232.

  Projekt fajny, ale IMHO ładowanie to absolutna konieczność, w sumie jeden z testów ogniw to analiza tego jak się ładuje. Poza tym tester + ładowarka do różnych ogniw to jakby pewna całość.
  Ja bym jednak nie szedł wyłącznie po tym co znajdziesz w szufladzie i np.:
  - zamiast dwóch MCU i wątpliwego softwarowego USB dałbym chociażby FT232, a najlepiej procesor z hardwarowym USB - ATmega serii U lub XMEGA z USB, dodatkowo w tym ostatnim masz też 12 bitowy ADC i stabilniejsze wewnętrzne źródło referencyjne oraz stabilny oscylator, dzięki czemu znika potrzeba dodawania kwarców,
  - wrzuciłbym LCD graficzny. Obecnie małe TFT kosztują grosze, a projekt wizualnie staje się o wiele bardziej atrakcyjny,
  - możliwość testowania/ładowania ogniw w pakietach - akurat by mi się to przydało, bo padły mi NiCd we wkrętarce i chętnie bym je wymienił na LiPoly, ale nie mam ładowarki do nich na 12-14 V :(
 • #9
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #10
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  R-MIK napisał:
  tmf napisał:

  R-MIK napisał:

  rafels napisał:

  R-MIK napisał:

  I jeszcze pytanie. Jak był cela zastosowania oscylatora przy Mega48?


  Tak jak pisałem w opisie akurat miałem taki w zbiorach z wylutu 7,68MHz (nie miałem w zbiorach rezonatora o tej częstotliwości a chciałem takiej).


  Pytanie było po co w ogóle oscylator/kwarc, a nie wewnętrzny RC?  Z prostej przyczyny - z drugim prockiem komunikuje się przez RS232.


  Na 921600kb/s? Czy może prędzej na 9600? Jeśli na 9600 to wystarczy RC, a nie ma problemu zmniejszyć do 2400.


  921600kb/s??? Dla pewnej transmisji UART może nie wystarczyć wewnętrzny RC. Producent gwarantuje 8 MHz/-1% dla zasilania 3V i temp 25 st. C. Tu mamy 5V i zmienną temperaturę na skutek rozpraszania ciepła przez elementy pomiarowe. W całym zakresie dla ATMega48/88/168 producent gwarantuje +/-10%. W efekcie aby zrobić jak należy komunikację wymagana mogaby być kalibracja, lub zewnętrzny kwarc/oscylator. To drugie rozwiązanie jest prostsze.
  Zmniejszanie baudrate ma marginalny wpływ na tolerancję. Dopiero przy dużych szybkościach transmisji może mieć jakiś większy wpływ na skutek zniekształcania zboczy przez pojemności kabla. Wbrew obiegowym mitom zmniejszenie szybkości nie poprawia tolerancji na błędy. Poprawiłoby skrócenie ramki, czyli np. transmisja 5 bitów danych zamiast 8.
 • #11
  rafels
  Poziom 23  
  R-MIK napisał:

  rafels napisał:
  R-MIK napisał:
  Pytanie było po co w ogóle oscylator/kwarc, a nie wewnętrzny RC?

  Aaa, rozumiem. Bo pomiar jest całkowany w czasie, podstawa 1s, więc zależało mi na stabilnej częstotliwości.

  Wynik wyświetlasz z rozdzielczością kilku procent (przy pojemności 5Ah będzie to ok 5%), wewnętrzny RC ma 2%. Nie wydaje ci się, że RC by wystarczył? Mówimy przecież o wersji niskobudżetowej.

  No właśnie, generator miałem za darmo :) Jednak nawet gdybym go nie miał to uważam, że warto wydać 2zł za rezonator i za większe zaufanie do wyniku. Generatora bym nie kupował.
 • #12
  dktr
  Poziom 20  
  Bardzo fajne i przydatne urządzenie. Osobiście dodał bym mu esp8266 i wysyłał wszystko na serwer w celu późniejszej analizy. Zrobiłem sobie ładowarkę li-ion/usb na ina219 i esp8266 i właśnie brakuje mi jeszcze pomiaru rozładowania i będę się pewnie nieco wzorował na projekcie autora.

  Aktualnie ładuje się 18650 przez port USB. proces można oglądać tu:
  http://meteo.lipowa.net/charger

  Tester parametrów akumulatorów
 • #13
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #14
  dktr
  Poziom 20  
  Cytat:
  Fajne.
  Jak generujesz obrazki na strone "<img id=img1 src=graph.php?ide=ide2&n=Volt&tm=3h>" ?
  Nie startujesz w konkursie?

  W pliku graph.php jest funkcja która używa rrdtool do generowania pliku PNG.
  Na konkurs to raczej za mało, pojawiło się tu już sporo fajniejszych projektów, mimo iż różnych pomiarów mam bardzo dużo ;)
 • #15
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #16
  keseszel
  Poziom 26  
  W czym piszesz program ( Jaki język i jakie oprogramowanie ) ? Ile czasu zajęło Ci napisanie programu ? Jakie są całkowite koszty tego urządzenia ? Obudowa - największa zmora konstruktorów ;-) , skąd, jaka ? Czy nie można podobnego urządzenia kupić na portalach, robiłeś analizę cenową ? Przy jakiej ilości ogniw to zastosowałeś, jakie ogniwa testowałeś ? Wykonanie płytki - sam, firma ? Zdjęcia w podczerwieni - czym robiłeś, jakie są koszty tego fotosia ;-) ? Takie pytania mi się nasunęły, bo mam trochę ogniw do sprawdzenia..
 • #17
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #18
  rafels
  Poziom 23  
  keseszel napisał:
  W czym piszesz program ( Jaki język i jakie oprogramowanie ) ?

  Program w jezyku C. Wykorzystuję Eclipse ze wtyczką dla AVR

  keseszel napisał:
  Ile czasu zajęło Ci napisanie programu ?

  Generalnie program bazuje na maszynie stanów i kolejce zdarzeń. Pisałem wieczorami, stopniowo dodając kolejne funkcjonalności i udoskonalenia. Czasu nie liczyłem bo jest to dla mnie zabawa

  keseszel napisał:
  Jakie są całkowite koszty tego urządzenia ?

  Tak jak pisałem, trudno mi oszacować koszty bo większość elementów miałem. Wyszło kilkadziesiąt zł. Jednak gdybym nie chciał wykorzystywać posiadanych elementów to myślę, że i tak udało by się nie przekroczyć 100 zł. Chociaż wtedy kilka rzeczy w projekcie wyglądało by inaczej

  keseszel napisał:
  Obudowa - największa zmora konstruktorów ;-) , skąd, jaka ?

  Projekt zacząłem od wyobrażenia sobie jak urządzenie ma wyglądać i jaki ma mieć kształt. Następnie znalazłem odpowiadającą obudowę. Mając ja określiłem rozmiar płytki.
  Myślałem też o tym jak umieścić radiator i jaki ma być jego kształt. Nazwy obudowy nie pamiętam, w niedzielę będę w domu to sprawdzę w notatkach

  keseszel napisał:
  Czy nie można podobnego urządzenia kupić na portalach, robiłeś analizę cenową ?

  Dobre ładowarki o cenach zaczynających się od 150-200zł mają funkcję pomiaru pojemności. Nie spotkałem jednak takich z pomiarem rezystancji wewnętrznej i pomiarem pojemności power banków, nie mówiąc o zbieraniu charakterystyki rozładowywania

  keseszel napisał:
  Przy jakiej ilości ogniw to zastosowałeś, jakie ogniwa testowałeś ?

  Testowałem tym urządzeniem akumulatory ok. kilkadziesiąt razy. Ogniwa wszelakie: niklowe i litowe we wszystkich supportowanych rozmiarach

  keseszel napisał:
  Wykonanie płytki - sam, firma ?

  Projekt płytki kicad. Wykonanie samodzielne, metoda żelazkowa. Ścieżki zabezpieczone lakierem z kalafonii

  keseszel napisał:
  Zdjęcia w podczerwieni - czym robiłeś, jakie są koszty tego fotosia ;-) ?

  Kolega sie chwalił kamerką FLIRa więc go poprosiłem o fotę urządzenia podczas testu LiIon na 1.4A. Ot przysługa :)
 • #19
  keseszel
  Poziom 26  
  Dziękuję za odpowiedzi. Przymierzam się do roweru elektrycznego, samoróbki tak więc jestem zainteresowany pomiarem ogniw. Oczywiście z odzysku . Muszę tylko sprawdzić koszty wykonania roweru i jeszcze raz policzyć, a także znaleźć materiały, aczkolwiek jest tego sporo w sieci. Możliwe, że projekt umrze śmiercią naturalną I zostanę przy pedałowaniu nożnym ;-). Czy jest szansa, że zamieścisz program wsadowy ?
 • #20
  rafels
  Poziom 23  
  Niestety nie planuję udostępniać softu.
  Sprawdziłem jaka to obudowa KRADEX Z91J.
 • #22
  rafels
  Poziom 23  
  Cześć

  Mierze rezystancję wewnętrzną ogniwa na początku cyklu całego pomiaru. Metoda pomiaru polega na pomiarze napięcia nieobciążonego akumulatora a następnie załączeniu obciążenia i pomiarze napięcia pod obciążeniem. Różnica tych napięć podzielona przez prąd obciążenia to właśnie rezystancja wewnętrzna.

  Rezystor pomiarowy 0.1Ohm.

  Wykorzystałem Vref wewnętrzne mikrokontrolera. Napięcie to jest wprowadzone na punkt pomiarowy na płytce i jego wartość jest mierzona woltomierzem a następnie wprowadzana do konfiguracji urządzenia na etapie uruchamiania. Mikrokontroler jest oddalony od radiatora więc temperatura jego pracy jest względnie stała.
 • #24
  rafels
  Poziom 23  
  Hej

  Nie używam PWM. Doszedłem do wniosku, że wystarczą mi jedynie trzy poziomy prądu rozładowania o stałej wartości. Źródło prądowe jest sterowane przez napięcie stałe pochodzące z przełączanych dzielników napięcia z R8 oraz R7 lub R9 lub R11. Załączając wyjście GPIO na jeden z tych trzech rezystorów wymuszam prąd obciążenia na 0.5A, 0.95A lub 1.4A.
  Przy czym uwaga, wymagany jest operacyjny typu rail-to-rail (np. TLC2272CP) lup przynajmniej osiągający na wyjściu poziom ujemnego zasilania.
 • #26
  rafels
  Poziom 23  
  Tak, Q1 wraz z R2, R4 i U1B tworzą źródło prądowe starowane z przełączanych dzielników napięcia na R8 i R7 lub R9 lub R11.
  Dodatkowo napięcie z R2 wzmocnione przez U1A jest wykorzystywane do pomiaru tego prądu.
 • #27
  Slawek K.
  Poziom 32  
  Fajny projekt ;)

  Mam pytanie :
  rafels napisał:
  Zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją podłączenia ogniwa (plus sygnalizacja odwrotnej polaryzacji dla ogniw litowych)

  W jaki sposób zrealizowane jest to zabezpieczenie (poza sygnalizacją za pomoca diody) ?

  Pozdr
 • #28
  rafels
  Poziom 23  
  Pomysł na zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją polega na zastosowaniu bezpiecznika polimerowego PTC i diody wewnętrznej MOSFETa. Jest to kompromis układowy, zapewniający małą komplikację układu i brak konieczności wymiany topika.

  Bezpiecznik polimerowy PTC SD260-06, SMD 1812, 2,6A/5A 0,015R https://www.tme.eu/pl/Document/0c39a89b9441c1137c7525ac217bc780/K1008322282.pdf
  Zaczyna on ograniczać prąd od wartości 2,6A, pełne odcięcie przy 5A. Zasada działania bezpiecznika polimerowego PTC jest taka, że na skutek mocy odłożonej na takim bezpieczniku wzrasta jego temperatura i przez to rezystancja, co ogranicza prąd. Proces jest odwracalny, po wystudzeniu bezpiecznik zaczyna znów przewodzić.

  Dioda wsteczna IRL3103PBF zwiera odwrotnie podłączony akumulator poprzez bezpiecznik PTC który ogranicza prąd. Maks prąd tej diody to 64A dla tego tranzystora.

  Dioda LED swoim świeceniem sygnalizuje złe podłączenie. Niestety zadziała jedynie dla aku litowych. Dla aku niklowych napięcie progowe LEDa jest za wysokie i świeci on bardzo słabo lub wcale. Tu jest pole do poprawy.

  Minusem tego zabezpieczenia jest to, że większość mocy pobieranej z aku odkłada się na tranzystorze Q1, co dla prądu ograniczonego do ok. 3A będzie nawet 12W. Radiator zaczyna się dosyć szybko nagrzewać. Ograniczyło by to pewnie zastosowanie bezpiecznika PTC 1.6A.
 • #30
  rafels
  Poziom 23  
  Minimalne napięcie na pinie ATMegi to -0.5V.
  W układzie tym podaję napięcie wejściowe z aku poprzez dzielnik R1/R3 na ADC6. Stopień podziału wynosi 1/4.3 więc dla w pełni naładowanego aku litowego pojawiło by się tam ok. -1V. Nie chciałem dawać szeregowej diody między punktem pomiaru napięcia aku, żeby nie psuć dokładności metody technicznej o rzeczywistym napięciu.

  Teraz myślę, że dało by się dać szeregową diodę w miejsce bezpiecznika PTC, nie psuło by to napięciowej metody technicznej pomiaru. Ujemne napięcie wejściowe ADC6 zostało by ograniczone przez wewnętrzną diodę GPIO mikrokontrolera. Dla pewności można by dać dodatkowo małą diodę szotkiego zaporowo do masy przy tym pinie, co ograniczyło by jeszcze bardziej pojawiające się napięcie ujemne.

  Więc racja, jest to punkt do poprawy w kolejnej wersji układu (jeżeli taka powstanie, bo na razie ta mi wystarcza). Tak to jest w projektach rozwijanych jednoosobowo, człowiek zafiksuje się na jedno rozwiązanie i potem już klapki na oczach :)