Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik IR alarmu budzika

Wini 230 04 Paź 2017 00:08 408 2
  • #1 04 Paź 2017 00:08
    Wini 230
    Poziom 23  

Witam, wykonałem zdalne wyłączanie alarmu radiobudzika działające na dowolny klawisz, dowolnego pilota. Użyłem odbiornika ze starej wieży oznaczonego symbolem 3891. Układ zasilany jest ze stabilizatora wykonanego najprawdopodobniej na diodzie zenera i tranzystorze. Wyciągnąłem go z chińskiego transmitera FM. Układ pobiera około 15 mA prądu, zasilanie podłączone jest do kondensatora filtrującego w zasilaczu budzika. Wyłącznik działa, natomiast nigdzie nie znalazłem aplikacji do scalonego odbiornika podczerwieni i zastanawiam się czy wszystko połączyłem poprawnie ? W aplikacjach układów typu TSOP zauważyłem rezystor między Vcc, a zasilaniem, czy jest on wymagany ?

0 2
  • Pomocny post
    #2 04 Paź 2017 22:19
    kicajbas
    Poziom 26  

Witam

Wini 230 napisał:
    W aplikacjach układów typu TSOP zauważyłem rezystor między Vcc, a zasilaniem

Ten wspomniany rezystor stosowany jest po stronie "odbiorczej" i jest opcjonalny.Wyłącznik IR alarmu budzika
    W.g mnie (jeśli Twój schemat zadziała) możesz wyeliminować dodatkowy transoptor - odbiornik IR na wyjściu ma klucz tranzystorowy.
    Napisałem "jeśli zadziała" ponieważ na wyjściu odbiornika nie ma stałych poziomów H/L tylko modulowane ( w okolicach 36kHz).

Pozdr.

0
  • #3 04 Paź 2017 23:56
    Wini 230
    Poziom 23  

kicajbas napisał:
    Ten wspomniany rezystor stosowany jest po stronie "odbiorczej" i jest opcjonalny.

Zastosowałem jednak rezystor 100Ω na wejściu Vs. Nie doczytałem wcześniej w aplikacji że jest to rezystancja opcjonalna. Myślałem że może służy do ograniczania prądu zasilania odbiornika. Zastosowanie rezystora nie wpłynęło jednak na działanie układu. Układ działa tak samo dobrze, jak przedtem

kicajbas napisał:
    W.g mnie (jeśli Twój schemat zadziała) możesz wyeliminować dodatkowy transoptor - odbiornik IR na wyjściu ma klucz tranzystorowy.
    Napisałem "jeśli zadziała" ponieważ na wyjściu odbiornika nie ma stałych poziomów H/L tylko modulowane ( w okolicach 36kHz).

Samego odbiornika nie próbowałem podłączać do kontrolera zegarka, ale stosowałem tranzystor PNP i Mosfet P. W takiej konfiguracji zegarek wyświetlał cały czas godzinę nastawionego alarmu. Myślę że mogło być to spowodowane różnicą napięć między wyjściem odbiornika 5V i napięciem Vss około 10V. W takiej sytuacji napięcie Uce, przed rezystorem bazy, lub Ugs wynosiło około 5V co mogło powodować stałe otwarcie tranzystorów, ale jeśli się mylę proszę mnie poprawić. Wadę układu wyeliminował transoptor z którym funkcja działa, jakby przewidział ją producent. Na pierwszy rzut oka nawet nie widać przeróbek :-) Wyłącznik reaguje oczywiście na każde użycie pilota, ale skutkuje to tylko wyłączeniem alarmu w trakcie jego dzwonienia. Nie występują żadne zmiany treści na wyświetlaczu, ani przydźwięki w głośniku

Wyłącznik IR alarmu budzikaWyłącznik IR alarmu budzika

0
  Szukaj w 5mln produktów