Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bardzo grzejące się żarówki LED ("Talerzyki") w instalacji kuchennej.

teriero 04 Oct 2017 09:36 2082 5
    teriero
    Level 12  
    Witam

Ze względu na temperaturę zamieniłem oświetlenie halogenowe w cokole kuchennym na "oczkach" fi 70, 5x LED na żarówki typu "talerzyk: (sprawdzałem, też mieszczą się G4 typu rurkowego z silikonem).
    Źródłem zasilania równolegle podłączonych żarówek jest zasilacz LED 30 W stabilizowany, hermetyczny (LED Systems Mod: LDW030, wej:0,13A, wyj: 12V/DC 2,50 A).

Niestety zastosowane żarówki G4 24 (LED 12VDC 2,4W SMD 160lm Ciepły) niemiłosiernie smażą się wydzielając niemiły zapach.

Czytając podobny wątek na Elektroda (nie wnoszący nic konstruktywnego...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2740460.html) zwracam się z pytaniem czy to wina tandetnych, tanich żarówek, czy też niewłaściwego doboru ich parametrów. Albo samego transformatora?
    Jakie żarówki najlepiej zastosować?

Pozdrawiam
    Ronin64
    Level 35  
    Wątek o którym wspominasz wyjaśnia czemu tego typu ledówki się grzeją. Niestety są tak zbudowane. Wrzuć zdjęcie zasilacza (tabliczki znamionowej) którym zasilasz ledówki.
  • Helpful post
    lukiiiii
    Level 28  
    Kup takie z przetwornicą - driverem. Poznasz m. in. po cewce i scalaku. Mają one większa tolerancje napięć i nie wydzielają ciepła na rezystorach.

Ronin64
    Level 35  
    Zasilacz jest ok, to te ledówki są niestety marnej jakości. Tak duże zagęszczenie diod na tak niedużej powierzchni kończy się źle.
    teriero
    Level 12  
    Zakupiłem żarówki 2 W - takie z przetwornicą - driverem.
    Żarówki podłączone już 20 min - wydzielane ciepło minimalne!
    Jednak trzeba wiedzieć co i gdzie się kupuje..

Dziękuję za pomocne sugestie,
    Pozdrawiam.
    Temat do zamknięcia