Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] zasilanie wielu kamer adapter PoE i bezpieczniki polimerowe PTC

abyss 04 Paź 2017 11:08 552 5
  • #1 04 Paź 2017 11:08
    abyss
    Poziom 14  

Mam w obejściu kilkanaście kamer IP - wszystkie to 12V chińskie "zabawki". Działają od około 2 lat z prostym NVR - niestety tylko 8 kanałów - resztę podglądam bezpośrednio. Dotychczas chodziło to wszystko na dostarczonych z kamerami mini-zasilaczach, przez proste adaptery PoE ale ostatnio zwarcie powaliło dwa i przyszła pora na poprawienie zasilania. Wiem, że idealnie będzie kupić zasilacz buforowy. Na razie są jednak inne wydatki, pomyślałem o użyciu zasilacza od starego x-box'a (prądowo wydoli, każda kamera bierze max 0.7A świecąc IR, w dzień mniej) i zasilaniu każdego adaptera szeregowo przez "PTC Resettable Fuses 250V 1A" bo takie mam. Zaletą X-box'a jest bardzo łatwa wymiana w wypadku jego awarii.
    Pytania:
    - czy to poprawna koncepcja "tymczasowa"?
    - w wypadku zwarcia na liniach w kablu Ethernet - czy ograniczenie prądu do 1A jest wystarczające by szansa na zapalenie się instalacji było nikłe? Kable biegną po poddaszu i teoretycznie może się dostać tam jakaś mysz, pogryźć kable a potem przy zwarciu zacznie się to grzać. Czy przy 1A i BEZ typowych materiałów łatwopalnych w okolicy jest realny przypadkowy zapłon? Oczywiście jak kamera mi "zniknie" to będzie znaczyło, że coś się dzieje - więc trzeba ja wyłączyć i szukać co jest nie tak.
    - czy same PTC działając grzeją się bardzo mocno? Trzeba myśleć o metalowej obudowie całości?
    Będę wdzięczny za uwagi.

0 5
  • Napad.pl
  • Pomocny post
    #2 04 Paź 2017 19:23
    sosarek

Poziom 43  

Jakie masz te adaptery?

0
  • Napad.pl
  • #3 04 Paź 2017 20:00
    abyss
    Poziom 14  

sosarek napisał:
    Jakie masz te adaptery?
    Podobne do tych na obrazku
    (czyli dla czytających kiedyś, gdyby linki wygasły: - pasywne, najprostsze="wbicie" się w wolne pary zasilaniem. Płaciłem nieco poniżej €2 za komplet na Ali.) Cała instalacja była robiona na zasadzie: ciekawe, czy to będzie w ogóle działać. Działa. Jedną kamerę mam nieco lepszą - PTZ z 10x zoomem - ale ją zasilam osobno (bezpośrednio) bo jest możliwość a przy pseudo-PoE miała tendencję do głupienia przy nocnym, dużym poborze prądów.

0
  • Pomocny post
    #4 04 Paź 2017 20:05
    sosarek

Poziom 43  

Kup zasilacz o odpowiedniej wydajności prądowej(to NIE są wielkie koszta), do tego LZ-6 lub LZ-8(zależy ile masz kamer) - zasilacz do przejściówki, z niej na adaptery.

0
  • #5 04 Paź 2017 20:42
    abyss
    Poziom 14  

sosarek napisał:
    Kup zasilacz o odpowiedniej wydajności prądowej(to NIE są wielkie koszta), do tego LZ-6 lub LZ-8(zależy ile masz kamer) - zasilacz do przejściówki, z niej na adaptery.
    Kamer mam teraz 12 z czego 8 włączonych non-stop - będzie max 16 bo takie są popularne rejestratory i kolejne to już dużo wyższe koszta. Dzięki za nazwę "LZ-8" - bo tam dowiedziałem się, że "Przy przeciążeniu bezpiecznik polimerowy nagrzewa się do temperatury >100°C" - więc raczej powinienem umieścić w stalowej skrzynce - bo wszystko na poddaszu. Jednak niepokoi mnie informacja, że maksymalne dają 0.7A bo to dokładnie prąd z jakim pracują moje kamery. Co do samego zasilacza - z liczenia wychodzi około 12A, do tego NVR, dialer - 16A starczy z małym zapasem. Jakieś sugestie względem modelu zasilacza buforowego? Obiła mi się o uszy marka Pulsar, ale zupełnie nie znam modeli i ich silnych i słabych stron. To jest budżetowa instalacja - bardziej dla dobrego samopoczucia niż zbierania materiału dowodowego. Niemal non stop jesteśmy w domu, czasem kamer używamy żeby zobaczyć gdzie jest teraz reszta rodziny - żeby nie biegać.
    Co do kosztów -niestety przesyłki do Irlandii są drogie - często 3-4 razy przekraczają koszt samego sprzętu, szczególnie drobiazgów. W Polsce może będę pod koniec przyszłego roku i z tego powodu myślałem o jakiejś "tymczasówce".

0
  • #6 04 Gru 2018 22:44
    abyss
    Poziom 14  

W rezultacie kupiłem dwa "moduły dystrybucji zasilania" AWZ492 (czasami zwany bezpiecznikowym) produkcji firmy Pulsar, wsadziłem do pudełka po xbox360 i użyłem NIE PRZERABIANEGO zasilacza od xbox360. Na GND zasilacza pojawia się ~90 do 110V i po pomiarach prądu który z tego spływa do ziemi (niewielki, coś 5mA?) zdecydowałem się fizycznie uziemić GND po stronie wtórnej zasilacza - jako że i tak część moich kamer jest uziemiana. Uziemiłem także metalową obudowę, przednia część z siatką jest zakładana - jako, że podobno warystory mogą się grzać i do 100 stopni gdy aktywnie działają. Zrobiłem mała płytkę i dodałem bezpiecznik zbiorczy i gniazdo - tak, że ewentualna wymiana zasilacza ty wyjęcie wtyczki i włożenie drugiej - co może zrobić i mniej obeznana technicznie osoba. Jak na razie rozwiązanie działa. Mam zapasowe dwa zasilacze od xbox, ich wydajność prądowa to rząd 12-15A w zależności od wersji. Z tego, co piszą mają wbudowane własne zabezpieczenia przeciwzwarciowe.
    Tu uwaga - moduły bezpiecznikowe są fajną rzeczą, ale niestety są tak zrealizowane, że diody LED które pokazują zasilanie linii są ukryte pod pokrywą.

Zapewne można by to rozwiązać ładniej i lepiej (wiem, że lepiej byłoby zasilać każdy z modułów osobnymi przewodami) - ale jest tak, jak zrobiłem i mam nadzieję, że będzie działało bez kłopotów. W tej chwili rozwiązanie działa bez kłopotów od 4 tygodni, kamery zachowują się poprawnie, jeżeli nie powiedzieć że lepiej niż przy chińskich zasilaczach dodawanych przy zakupie.

Nie mierzyłem prądu pobieranego w czasie pracy przez zasilacz po stronie 230V, ale sumaryczny prąd po stronie wtórnej okazał się niższy niż przy pojedynczych zasilaczach. Druga sprawa, to "kabelki z wtyczkami" do zasilania PoE - te standardowo dodawane do kamer są wyjątkowo cienkie i w wypadku zasilania dalszych fizycznie kamer warto użyć czegoś bardziej normalnego - jak tak zrobiłem tylko dla kamer które były dalekie - około 20m.

EDYCJA:
    Zrobiłem pomiar prądu po stronie pierwotnej - czyli ile płynie z sieci. Dla podłączonych 6 kamer (inne zasilane w miejscach, gdzie lepszy dostęp - w tym PTZ który pobiera więcej energii) zasilacz pobierał z sieci (zmierzone ~232V) w dzień około 70mA a w nocy około 120mA. Różnica noc/dzień wynika z zasilania oświetlaczy IR.

zasilanie wielu kamer adapter PoE i bezpieczniki polimerowe PTC

0