Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeciążalność prądowa diody

rafal2103 04 Paź 2017 11:15 342 3
  • #1 04 Paź 2017 11:15
    rafal2103
    Poziom 1  

Witam,

jako że nie jestem zbyt zorientowany w tych sprawach chciałbym zapytać o możliwość przeciążania mostka prostowniczego. Posiadam starą spawarkę transformatorową 250 A i mam zamiar dołączyć do niej mostek prostowniczy 4x100 A.

Diody które posiadam to D10-100-04 prod. Unitra. Znalazłem ich dokumentację i charakterystykę przeciążalności, jednak jest ona wykreślona tylko dla czasu poniżej 1 sekundy (załącznik). Mam pytanie czy znając +/- kształt tego wykresu mógłbym go aproksymować dla dłuższych okresów tj. 10 s i dalej?

Chodzi mi o to, czy montując te diody na dużych radiatorach nic się z nimi nie stanie przy ustawionym prądzie 200~250 A? Oczywiście w rozsądnej długości czasu spawania tym prądem.

Niestety nie posiadam diód na wyższy amperaż, a te diody 100 A niepotrzebnie kurzą się w warsztacie.

Dzięki za wszelkie sugestie.

0 3
  • #2 04 Paź 2017 11:35
    grzeskk
    Poziom 29  

Chodzi o to żeby nie przekroczyć ciepła struktury czyli Całki Joule’a. Liczy się to J=I^2*t, więc łatwo możesz to określić.

0
  • #3 04 Paź 2017 11:39
    czareqpl
    Poziom 28  

Temat strategicznie jest prosty. Otóż:

1. Zastosujesz swoje diody. Okaże się, ze dają radę i jest spoko.
    2. Zastosujesz swoje diody. Okaże się, że się spalą i będziesz musiał kupić inne na większy prąd.
    3. Nie zastosujesz swoich diod i od razu kupisz inne na większy prąd.

Proponuję wariant 1, ewentualnie 2. I tak diody na 100A Ci zalegały, więc po co robić doktorat?

0
  • #4 07 Paź 2017 20:55
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Teoretycznie wykonany z tych elementów mostek będzie miał prąd ciągły 200A.
    Jeżeli chcesz je chwilowo przeciążać do poziomu 125% należy zadbać o to aby temperatura obudów diod w trakcie pracy nie przekraczała 40-50 st. C.
    Jednak żywotność takiego prostownika będzie znacznie niższa przy takim prądzie. (wady wynikające z niedoskonałości mechanicznego montażu doprowadzeń struktur).

0