Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwukolorowy miernik panelowy 4,5 cyfry, U/I AC/DC, Hold, REL, izolowany USART

04 Paź 2017 16:14 5640 11
 • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
  Użytkownik usunął konto napisał 0 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Jest z nami od 1978 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  paluszasty
  Poziom 24  
  Kolega R-MIK widzę nie próżnuje i widzę że zaprzyjaźnił się z ICL7135.

  Czy mi się wydaje czy kolega użył kondensatorów MLCC w integratorze? Jeśli tak to to słaby pomysł ze względu na ich niestabilne parametry efekt piezoelektryczny itp. Tu powinno się stosować kondensatory poliestrowe dobrej jakości. Niech kolega zrobi prosty test i zobaczy co miernik pokaże jeśli na wejście podamy mu napięcie referencyjne. Pewnie wynik będzie daleki od 1.0000

  Sam kiedyś walczyłem z tym układem i wg mnie warto też pomyśleć o optoizolacji części pomiarowej od uC. W takiej konfiguracji jak teraz jest to karkołomne, ale jeśli zastosować komunikację 2-3 przewodową która jest jednokierunkowa to robi się to bardzo proste. Projekt na tym układzie porzuciłem już dawno i teraz myślę o mierniku 5.5 cyfry właśnie projektuję płytkę na konkurs.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #4
  paluszasty
  Poziom 24  
  Ciekawy ten układ TC500. Wydaje się że przy jego pomocy też można też osiągnąć nawet 5.5 cyfry.

  Problem jest tez że ta kalibracja będzie pływać. Ale skoro kolega czeka na kondensatory to nie będzie problemu. Szkoda tylko było projektować płytkę. Teraz będzie trzeba ją przerabiać.

  Na jakim scalaku. Opcji jest kilka. Ale realnie wchodzi w grę LTC2440. Katalogowo ENOB ponad 24 (24.6) przy częstotliwości próbkowania 6.9Hz. Nie sądzę że tyle uzyskam ale 5.5 cyfry może nawet więcej powinno się dać. Generalnie planuje podstawowy zakres +/-12.5V/. W związku z tym muszę dać bufor, precyzyjny dzielnik i znowu bufor. Wg noty bufor taki jak np LTC2051 zmniejszy rozdzielczość o 1 bit. Ponieważ mam 2 bufory to strata wyjdzie 2 bity. Czyli teoretycznie ENOB 22.6. Ale daje "zapas" i liczę że 20bit da się uzyskać co daje rozdzielczość 12uV przy zakresie 12.5V. Czyli aż z zapasem na 5.5 cyfry bo tutaj potrzebne jest około 18 bitów. Robiłem testy podobnego układy (LTC2400) na niezbyt optymalnie zaprojektowanym PCB. Układnie miał bufora wiec zakres napięć był do 5V. Źródło napięcia (MAX6350) miało katalogowo 0.02% błędu podstawowego i dryft termiczny max 1.5ppm/degC. Nie korygowałem wartości napięcia referencyjnego. Porównałem wskazania w zakresie 100mV-4000mV z wskazaniami mojego miernika BM857 w trybie wysokiej rozdzielczości, różnice były poniżej 0.02%. Tutaj kiedyś to opisałem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3258039.html
  Generalnie ogranicza mnie troszkę czas oraz koszty związane z prototypowaniem PCB. Chyba że z kolegą może jakiś wspólny projekt zrobimy?
 • #5
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #7
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #8
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #9
  jestam
  Specjalista Automatyk
  Miernik panelowy podpada pod automatykę, więc pozwolę sobie na (konstruktywną) krytykę z perspektywy stosowalności w przemyśle. Kwestie zasilania, zabezpieczeń i EMC pominę.

  1. Standardem komunikacji szeregowej jest transmisja różnicowa na parze skręconej (RS-485). Umożliwia przyłączenie wielu urządzeń bez hubów czy innej elektroniki. Jeśli ktoś potrzebuje do domu, to koszt konwertera USB/RS485 (w jakości "domowej") jest niewielki.

  2. Urządzenie powinno nie odzywać się niepytane. To eliminuje w zarodku kwestię wykrywania transmisji z innych źródeł.

  3. Standardem jest protokół Modbus RTU. Zdecydowanie zbyt wielu polskich małych producentów różnych fajnych rzeczy wymyśla koło ponownie, tworząc niekompatybilne z niczym protokoły. To bardzo dużo kosztuje, gdy przychodzi do integracji systemu.

  4. Odpowiedzi w formacie tekstowym są akceptowalne jako dodatek, np. po odebraniu przez urządzenie żądania w formacie tekstowym. To ukłon w stronę zastosowań nieprofesjonalnych - w przemyśle najłatwiej użyć Modbus.

  5. Identyfikator urządzenia można ustawiać zworkami lub przez łącze komunikacyjne i zapisywać w eeprom. W tym drugim przypadku dobrze gdy urządzenie odpowiada na specjalny identyfikator, używany przy połączeniu tylko jednego miernika, np. podczas konfiguracji z komputera.
 • #10
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #11
  jestam
  Specjalista Automatyk
  Moje uwagi dotyczą zastosowania urządzenia w przemyśle. Można się długo rozpisywać o uzasadnieniach dlaczego tak a nie inaczej, ale fakty są jakie są: prostą i tanią komunikację robi się implementując Modbus RTU Slave na RS 485. To nie jest kwestia lubienia lub nie lubienia.

  Niestety mali wytwórcy lubują się we własnych protokołach. We wszystkim: od pomiarów przez moduły do akwizycji danych, wagi, sterowniki silników krokowych, aż do tablic wielkoformatowych LED. I przegrywają konkurencję z korpo.

  Spójrz z perspektywy integratora: potrzeba zainstalować np. 4 mierniki panelowe, 2 liczniki energii, kilka regulatorów PID, lampek i przycisków przez zdalne we/wy. Jeśli wszyscy producenci użyją własnych protokołów, potrzeba czterech magistral i portów szeregowych w komputerze, a jeszcze trzeba to oprogramować w SCADA (zadanie od uciążliwego do bardzo trudnego).
  Jeśli wszyscy producenci użyją Modbus RTU, wystarczy jedna magistrala, a odczyt danych to wyklikanie w SCADA co czytać.

  Jeśli przemysł nie jest grupą docelową, to oczywiście moje dywagacje są bezprzedmiotowe.
 • #12
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto