Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ERKO-SOCKET ESP8266 - sterownik 2-kanałowy WI-FI

erick999 04 Paź 2017 19:55 8238 26
  • ERKO-SOCKET ESP8266 - sterownik 2-kanałowy WI-FI

Dzień dobry!

Zawsze chciałem stworzyć coś, co będzie przypominało sterowanie „smarthome”.
    Oczywiście mogłem kupić coś tańszego chińskiego lub droższego ale niezawodnego, ale nie o to chodzi.

Tak powstał pierwszy rodzaj modułów, które chcę stworzyć nazwany ERKO-SOCKET.
    ERKO-SOCKET ESP8266 - sterownik 2-kanałowy WI-FI ERKO-SOCKET ESP8266 - sterownik 2-kanałowy WI-FI

Płytka rozmiarem pasuje do standardowych pogłębianych puszek, wejdzie też do zwykłych jeśli znajdują się tam płaskie przełączniki światła lub gniazdka elektryczne.

Płytka składa się modułu WI-FI ESP8266 w wersji ESP-12E, czyli z większą ilością wyprowadzeń.
    Zasilanie to nic innego jak chińska przetwornica HLK-PM01 (moje oczekiwania spełnia w 100%) 230V do 5V, którym zasilam przekaźniki RELPOL RM50-3011-85-1005.
    3.3V osiągamy dzięki niezawodnym stabilizatorze ADP3338 3.3, wydajny, nie grzeje się podczas pracy.

Na płytce znajduje się jeszcze czujnik temperatury DS18b20 (jego miejsce docelowo jest na kabelku z dala od PCB), miernik natężenia prądu ACS712 (tymczasowo nieobsługiwany z powodu braku doświadczenia w kodowaniu), przyciski RST i CFG i dioda STATUS-LED.

Programowanie odbywa się poprzez złącze RS232 wyprowadzone w postaci listwy 4-pinowej glodpin przy napięciu 3.3V. Ja używam swojej przejściówki USB-RS232/485 na układzie FT232RL.

Urządzenie działa aktualnie w środowisku SUPLA, ale może być używane także w innych, np. BLYNK.

Płytka dodatkowo posiada wyprowadzone złącze 4 pinowe goldpin na dodatkowe sensory(krańcówki) lub przyciski (do manualnego sterowania przekaźnikami).
    Oprócz sterowania gniazdkami i przełącznikami światła można wykorzystać ją do innych celów m.in. do otwierania bram wjazdowych, bram garażowych, drzwi, sterowania roletami antywłamaniowymi i wszystkim co można włączyć lub wyłączyć lub sterować.

Niektórym może nie podobać się odsłonięcie i pogrubienie ścieżek 230V, ale ja poradziłem sobie w ten sposób, że zalałem tą stronę sylikonem do zalewania elektroniki.
    Aktualnie z powodu kilku małych niedoskonałości estetycznych jest wykonywana wersja 2, aby już wszystko było ok.

Konstruktywna krytyka oraz dyskusja mile widziana :)

Fajne!
  • Fibaro
  • #2 04 Paź 2017 21:35
    zster

Poziom 25  

Bardzo fajny i estetyczny projekt jak i wykonanie.
    Wtrącę jedynie uwagę na temat zamiaru wykorzystania układu ACS712 do pomiaru prądu - układy te są cholernie czułe na pola elektromagnetyczne. Wystarczy, że w pobliżu znajdują się inna przewody ( o co w puszce instalacyjnej nie trudno ) i wyniki pomiaru rozjeżdżają się sporo. Masz też przekaźniki po drugiej stronie PCB oraz przetwornicę - to też może sprawiać kłopoty. Pisze to z własnego doświadczenia w dwóch podobnych projektach po których dałem sobie spokój z tymi układami w takich aplikacjach. Ale oczywiście spróbuj odczytać te układy - może akurat u Ciebie to zda egzamin.

PS - jak wyglądają odległości ścieżek i padów wysokonapięciowych od obwodów niskiego napięcia ?

• #3 04 Paź 2017 21:49
    erick999
    Poziom 11  

Co do ACS712 już słyszłem pare takich opinii ale jak ogarnę temat to zobaczymy, Z tego powodu także upchałem ten układ jak najdalej przekaźników i innych lini 230V i troszkę wylanej masy. Zobaczymy co z tego wyniknie.
    Odległości to o czym pisałem, że poprawiona wersja będzie miała oddalone elementy dyskretne przy przekaźnikach, np pady pod diodę przekaźnika nie są dedykowane pod MINIMELF ale takie tylko wtedy miałem, zastosowane będą mniejsze. Ale dodatkową osłonę robi silikon izolacyjny.

• #4 04 Paź 2017 21:56
    kicajbas
    Poziom 25  

Witam
    Czy "instalując" na bazach tranzystorów swego rodzaju filtr dolnoprzepustowy zamiast szybkiego załączenia nie masz efektu "ciamkania" przekaźnikiem?

Pozdr.

• #5 04 Paź 2017 22:05
    erick999
    Poziom 11  

Ciamkanie czyli wolne włączenie? Nie, Relpole akurat sprawują się bardzo dobrze, wcześniej do testów miałem jakieś czarne azjatyki i dziwnie klikały ale niekoniecznie „filtr” był powodem.

• Fibaro
  • #6 04 Paź 2017 23:51
    arturm
    Poziom 10  

Wszystko fajnie, tylko że tego typu sterowniki nie nadają się do umieszczania w puszkach pod włącznikami oświetlenia. Nigdzie do tej pory nie spotkałem się z doprowadzeniem "zera" do takiej puszki.
    Jak rozwiązałeś ten problem?

• #8 04 Paź 2017 23:58
    arturm
    Poziom 10  

Sprytnie :-)
    A jak wygląda sprawa zasięgu? Ogarnie 2 piętra domu czy musiałeś dać access pointy na każdym piętrze?

• #10 05 Paź 2017 11:19
    SylwekK
    Poziom 28  

arturm napisał:
    ...Nigdzie do tej pory nie spotkałem się z doprowadzeniem "zera" do takiej puszki.

Ja wprost przeciwnie... nie wyobrażam sobie instalacji bez doprowadzenia do wyłącznika fazy i zera.
    Pytam teraz całkiem serio - mówisz o starych instalacjach czy nowych? Jeśli o nowych to jestem przerażony krótkowzrocznym podejściem projektantów.

• #11 05 Paź 2017 22:40
    amajcher
    Poziom 10  

Pomysł wydaje się być ogólnie ciekawy, choć nasuwają się pytania:

A. jeśli przewód ochronny PE, to jak /do czego właściwie miałby tu być podłączony ?

B. czy ten zasilacz HLK-PM01 wymaga jakiejś filtracji żeby nie zakłócał sieci energetycznej ? Jak wygląda temat jego zakłuceń (EMI) w powietrze ? Czy potrzebny jest tu jakiś ekran? To całe EMI to ogólnie (przynajmniej dla mnie) wciąż wielki znak zapytania :-) - jak/czym to mierzyć (w rozsądnym budżecie konstruktora "z doskoku", e.w. wypożyczając jakiś sprzęt/analizator, choć nie wiem czy w Polsce "się da" ) żeby wiedzieć czy już jest ok, czy trzeba coś optymalizować...

C.w specyfikacji ACS712 juz teraz piszą żeby tego nie używać do nowych projektów. Pewnie są tego jakieś przyczyny (EOL, błędy, inne?)... Może wartoby rozważyć jakiś inny sposób lub układ scalony to pomiaru prądu obciążenia.

D.jak wyszła finalnie ta płytka w temacie odstępów, czy udało sie zachować 7.5 mm pomiędzy ~230V a częścią niskonapięciowa bez frezowania ? Nie jestem znawcą tematu, ale skoro nie ma tu żanych wuprowadzeń zewnętrznych, to może w sumie nie jest to potrzebne (?). Z drugiej strony ESP8266 leży zaraz pod przetwornicą - ach ta miniaturyzacja ...

E. tych kondensatorów przed tranzystorami sterującymi przekaźniki bym nie dawał, po co, szkoda miejsca ...

To nie to żebym wiedział jak na nie tu odpowiedzieć ;-), ale pewnie warto je przynajmniej (grupowo?) rozważyć.

• Fibaro
  • #12 05 Paź 2017 22:44
    krzbor
    Poziom 14  

Jeśli chodzi o "zero" w puszce, to wszystko zależy od technologii wykonania instalacji. Kiedyś popularne były puszki umieszczone pod sufitem. Spięte były one "magistralą" (zero i faza), która je łączyła. Od takiej puszki odchodził przewód do oświetlenia i zwykle dwużyłowy do wyłącznika, który rozłączał tylko fazę. Obecnie nie stosuje się tej metody, lecz ciągnie kabel do puszki z wyłącznikiem, a dalej do oświetlenia i kolejnego wyłącznika.

• #13 06 Paź 2017 10:40
    amajcher
    Poziom 10  

Tak, ale myślałem bardziej: do czego miałby być podłączony ten przewód PE w samym już tym urządzeniu, na PCB...
    Nie ma tu ekranu, ani przewodów zewnątrznych, ani metalowych elementów które możnaby dotknąć (wszystko ma być w puszce podtynkowej), itp.
    Tu zakładam że przyciski (lub właściwie ich popychacze do micro switch-a smd) wystawione na zewnętrz będą z tworzywa sztucznego.

Apropos (wiem że nie dotyczy to przewodu PE...), a ile dobrze patrzę, nie ma tu bezpiecznika / warystora na wejściu zasilania, więc przypuszczam że (np. przy awarii ADP3338) może się to zapalić a potem palić się też dalej przez dłuższą chwilę...

• #14 06 Paź 2017 11:11
    erick999
    Poziom 11  

amajcher napisał:
    Pomysł wydaje się być ogólnie ciekawy, choć nasuwają się pytania:

A. jeśli przewód ochronny PE, to jak /do czego właściwie miałby tu być podłączony ?

B. czy ten zasilacz HLK-PM01 wymaga jakiejś filtracji żeby nie zakłócał sieci energetycznej ? Jak wygląda temat jego zakłuceń (EMI) w powietrze ? Czy potrzebny jest tu jakiś ekran? To całe EMI to ogólnie (przynajmniej dla mnie) wciąż wielki znak zapytania :-) - jak/czym to mierzyć (w rozsądnym budżecie konstruktora "z doskoku", e.w. wypożyczając jakiś sprzęt/analizator, choć nie wiem czy w Polsce "się da" ) żeby wiedzieć czy już jest ok, czy trzeba coś optymalizować...

C.w specyfikacji ACS712 juz teraz piszą żeby tego nie używać do nowych projektów. Pewnie są tego jakieś przyczyny (EOL, błędy, inne?)... Może wartoby rozważyć jakiś inny sposób lub układ scalony to pomiaru prądu obciążenia.

D.jak wyszła finalnie ta płytka w temacie odstępów, czy udało sie zachować 7.5 mm pomiędzy ~230V a częścią niskonapięciowa bez frezowania ? Nie jestem znawcą tematu, ale skoro nie ma tu żanych wuprowadzeń zewnętrznych, to może w sumie nie jest to potrzebne (?). Z drugiej strony ESP8266 leży zaraz pod przetwornicą - ach ta miniaturyzacja ...

E. tych kondensatorów przed tranzystorami sterującymi przekaźniki bym nie dawał, po co, szkoda miejsca ...

To nie to żebym wiedział jak na nie tu odpowiedzieć ;-), ale pewnie warto je przynajmniej (grupowo?) rozważyć.

1.Po co PE?

2. Tego szary użytkownik/konstruktor nie sprawdzi. Ale jest jakiś bloger który badał tą przetwornicę i rozbierał na części i jego opinia była dobra i dlatego skusiłem się na nią.

3. Fakt że ACS712 nie zalecany jest do używania w nowych projektach ale wyszedł nowy kompatybilny z poprzednikiem, symbol ACS723.

4. Wszystkie obecnie takie projekty i także komercyjne są tak upchane. Oglądałem ostatnio SMART gniazdko TAURONA i tam jest dopiero dużo elementów niebezpiecznych i upchanych blisko 230V.

5. Kondensatory może nie są potrzebne ale nie zaszkodzą. Pomyślę nad tym w nowej wersji.

Dziękuję za uwagi.

Dodano po 8 [minuty]:

amajcher napisał:
    Tak, ale myślałem bardziej: do czego miałby być podłączony ten przewód PE w samym już tym urządzeniu, na PCB...
    Nie ma tu ekranu, ani przewodów zewnątrznych, ani metalowych elementów które możnaby dotknąć (wszystko ma być w puszce podtynkowej), itp.
    Tu zakładam że przyciski (lub właściwie ich popychacze do micro switch-a smd) wystawione na zewnętrz będą z tworzywa sztucznego.

Apropos (wiem że nie dotyczy to przewodu PE...), a ile dobrze patrzę, nie ma tu bezpiecznika / warystora na wejściu zasilania, więc przypuszczam że (np. przy awarii ADP3338) może się to zapalić a potem palić się też dalej przez dłuższą chwilę...

Faktycznie nie widać warystora, pominąłem go przez przypadek w projekcie ale jest użyty poza PCB na złączach ARK. Powiem nawet że wygodniej go stosować w ten sposób.

Bezpiecznik dałem za przetwornicą.

Tu znalazłem test przetwornicy
    http://lygte-info.dk/review/Power%20Mains%20to%205V%200.6A%20Hi-Link%20HLK-PM01%20UK.html

• #15 07 Paź 2017 10:21
    amajcher
    Poziom 10  

PE to przewód ochronny, ten żółto-zielony w instalacjach elektrycznych. Cytując obrazkiem za https://elektrykapradnietyka.com/17648/bialy-...przykladzie-gniazda-elektrycznego-1-fazowego/ : ERKO-SOCKET ESP8266 - sterownik 2-kanałowy WI-FI
    , ale wydaje mi się (?) że do samego urządzenia go tu nie włanczasz, tylko mostkujesz (podajesz dalej) w puszce od strony rozdzielni z stronę odbiornika.

W filmach dot. urządzenia o nazwie Sonoff (wygląda to na produkcję chińską prawdopodobnie w/g designu z Australii) jest trochę inspiracji jak to zrobić i o czym warto pomyśleć https://www.youtube.com/watch?v=8mz5sCAvDAY (lub po nazwie: "SuperHouseTV #21: Six Sonoff Secrets: Storage, Safety, Switches, Sensors, Software, and Sites"), choć też pewnie nie do końca, bo autor mówi wprost że norm w Australii to z jakiegoś względu (?) nie spełnia.

Bezpiecznik dłbym jednak na wejściu ~230V (może być jakiś miniaturowy, byle był na to napięcie robocze), a tuż za nim równolegle do wejścia przetwornicy ten warystor.

Tak czy inaczej pozostaje temat jak praktycznie ogarnąć EMI/EMC w warunkach domowych (t.j. w ograniczonym budżecie powiedzmy do 1-2k pln)...

?

• #16 07 Paź 2017 14:03
    zster

Poziom 25  

Przewód PE nie ma w tym urządzeniu zastosowania. Jest tak, jak Kolega pisze - PE podaje się "dalej" do odbiornika.
    Bezpiecznik na zasilaniu tego sterownika oczywiście powinien być.
    EMI/EMC - w zastosowaniu domowym (na własny użytek, bez nastawienia komercyjnego produktu ) przymyka się na to oczy, licząc, że wypadkowe złożenie podzespołów spełniających poszczególne normy, nadal te normy bedzie spełniać ;)

• #17 11 Paź 2017 22:04
    Espablo
    Poziom 13  

Pokazywałeś tą wersję w moim temacie o inCan do puszki. Mówiliśmy tam o tych kilku zmianach jakie byłoby dobrze wprowadzić. Szkoda, że nie pochwaliłeś się v2 :)

• #21 11 Paź 2017 22:48
    arturm
    Poziom 10  

SylwekK napisał:
    arturm napisał:
    ...Nigdzie do tej pory nie spotkałem się z doprowadzeniem "zera" do takiej puszki.

Ja wprost przeciwnie... nie wyobrażam sobie instalacji bez doprowadzenia do wyłącznika fazy i zera.
    Pytam teraz całkiem serio - mówisz o starych instalacjach czy nowych? Jeśli o nowych to jestem przerażony krótkowzrocznym podejściem projektantów.

Tak, mówię o starych instalacjach, a takich niestety jest większość w Polsce. Mała dygresja: gdy w 2000 r. elektryk w moim starym remontowanym mieszkaniu wymieniał instalację, zrobił ją "po staremu". Nie dopilnowałem i tak zostało.

• #23 12 Paź 2017 06:40
    erick999
    Poziom 11  

Ale zasilanie triakiem urządzeń elektronicznych typu RTV to chyba głupi pomysł.

Sam moduł w stanie standby pobiera ok 1W , a podczas pracy chyba dobija do 1.4W-1.5W

Co w przypadku gniazdka gdzie zasilany był komputer (konkretnie głośniki creative T40 które nawet po wyłączeniu pobierają Ok 5W i hub 3W) to myśle ze można tu mówić o oszczędności. Komputera raczej nie odłączam z prądu całkowicie bo źle wpływa na zasilacz.

• #24 09 Lis 2017 08:37
    blynk.pl
    Poziom 3  

Chcesz to sprzedawać czy to tylko tak dla siebie?
    Rzecz wygląda fajnie tylko pytanie - za ile -
    podobne rozwiązanie ZamelaROW-01 to 120-150 zł ale trzeba pruć obudowę by dobrać się do pinów programowania dla wgrania BLYNKa
    i piny do programowania są o rozmiarze mini co trochę utrudnia całą operację

• #25 09 Lis 2017 08:48
    erick999
    Poziom 11  

Chciałem to sprzedawać bo niedługo dojdą kolejne dwa moduły, sterownik RGBW oraz uniwersalna płytka pod rożnego rodzaju czujniki.

Ale poczytałem ile trzeba włożyć pieniędzy w wszelkie wdrożenia to dałem sobie spokój. Nie w tym kraju. Cenowo wychodziła by może z 80-90zl,

Planuje zmontować kilkadziesiąt sztuk w niedługim czasie.

• #26 09 Lis 2017 12:58
    blynk.pl
    Poziom 3  

erick999 napisał:
    Chciałem to sprzedawać bo niedługo dojdą kolejne dwa moduły, sterownik RGBW oraz uniwersalna płytka pod rożnego rodzaju czujniki.

Ale poczytałem ile trzeba włożyć pieniędzy w wszelkie wdrożenia to dałem sobie spokój. Nie w tym kraju. Cenowo wychodziła by może z 80-90zl,

Planuje zmontować kilkadziesiąt sztuk w niedługim czasie.

Za 100 wezmę zmontowany lub kupię samą płytkę.
    Z sugestii - mnie przydałaby się też wersja beznapięciowa przekaźnika ale z wyprowadzonym NO i NC ( ewentualnie z możliwością prostej zworki między fazą a przekaźnikiem)

• #27 09 Lis 2017 14:00
    Espablo
    Poziom 13  

blynk.pl napisał:
    Z sugestii - mnie przydałaby się też wersja beznapięciowa przekaźnika ale z wyprowadzonym NO i NC ( ewentualnie z możliwością prostej zworki między fazą a przekaźnikiem)

Tu masz moją wersję modułu do puszki https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3366791.html . Są tam gerbery do wersji V2. Styki NO i NC są wyprowadzone beznapięciowo.
    Dodam jeszcze, że powstała już wersja V3 inCan. Szerszy opis V3 jest na forum supla https://forum.supla.org/viewtopic.php?t=2188 .

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo