Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SAMSUNG RF710-S05PL - Optymalne sterowniki

wieswas 04 Paź 2017 22:31 666 8
  • #1 04 Paź 2017 22:31
    wieswas
    Poziom 33  

Mam dwa pytania odnośnie sterowników:
    1-Czy ma ktoś dobrane optymalnie sterowniki do Laptopa samsung RF710-S05PL ?
    Odpowiedź pozornie wydaje się prosta: wystarczy wejść na stronę samsunga i zainstalować najnowsze dla windows7 64bity, lub zainstalować stare z Backup Recovery. Do karty grafiki teoretycznie wystarczy wejść na stronę NVIDIA i pobrać najnowszy dla karty GeForce GT330M.
    Jednak różnych sterowników w internecie jest ogromna ilość. Sprawdzałem różne kombinacje i zawsze coś nie działa. Np. program zarządzający napięciami zasilania procesora i grafiki oraz dobieraniem częstotliwości taktowania zależnie od obciążenia i aktualnej temperatury. Nowy sterownik Nvidii wymagał pakietu Microsoft.Net.Framework 4.0. Po dograniu komputer co kilkanaście sekund się wyłącza.(nawet zimny). Ponownie więc zainstalowałem czysty system i chciałbym już za pierwszym podejściem instalować sprawdzone sterowniki chipsetu, procesora i grafiki. Z pozostałymi nie ma problemu.

2.-Czym różnią się odmiany tego laptopa różniące się końcówką oznaczenia ?
    RF710-S01, S02, S04, S05, SV02, E. Czy sterowniki są takie same, czy to ma znaczenie ?

0 8
  • #2 05 Paź 2017 10:52
    ul1002

Poziom 35  

No więc odpowiedź jest prosta, ze strony producenta instalujesz wszystko, jeśli musisz mieć nowe sterowniki(choć nie wiem po co, coś nie tak?) to framework nie może mieć wpływu na działanie systemu.
    Może ze sprzetem masz coś nie tak? Spróbuj zacząć od aktualizacji biosu.

Odmiany różnią sie obsadą płyty głównej, sterowniki nie będą kompatybilne.

0
  • #3 08 Paź 2017 11:56
    wieswas
    Poziom 33  

Odnośnie 2 pytania znalazłem różnice między wersjami laptopów RF710.
    Są to procesor i5 lub i7, napęd DVD lub BlueRay, karta grafiki NVIDIA Geforce GT330M lub GT430M. Pozostałe podzespoły są takie same.
    Przykłady:
    RF710-S05 i5 GT330M DVD
    RF710-S03 i7 GT420M BlueRay
    RF710-S06 i7 GT420M BlueRay
    RF710-S02 i5 GT330M BlueRay
    RF710-E7P i5 GT330M DVD
    Wynika z tego, że jedynie sterownik Chipsetu i grafiki musi być przeznaczony dla odpowiedniej wersji. Do obsługi nagrywarki przeznaczone są programy.

Mam pytanie:
    Na stronie samsunga można wybrać sterowniki dla komputera SAMSUNG NP-RF710-05PL (pełna nazwa) dla windows XP i Windows7
    Wśród sterowników przeznaczonych dla windows7 dla karty graficznej GT330M są dwa:
    VGA(Graphics),NVIDIA Wersja 8.17.12.5926, Windows 7(64bit) (MULTI LANGUAGE)
    VGA(Graphics),NVIDIA Wersja 8.17.12.5926, Windows 7(32bit) (MULTI LANGUAGE)
    Czy to oznacza, że należy oba zainstalować ?
    Jeżeli tak to w jakiej kolejności ?

0
  • #4 08 Paź 2017 12:12
    safbot1st
    Poziom 43  

Czy to nielogiczne, że dla windowsa w wersji 32bit instalujesz sterownik 32bit i odpowiednio tak samo z 64bit?

Dodano po 52 [sekundy]:

SAMSUNG RF710-S05PL - Optymalne sterowniki

0
  • #5 08 Paź 2017 14:01
    wieswas
    Poziom 33  

Sądziłem, że do obsługi programów zainstalowanych w katalogu ProgramFiles(x86) system 64bitowy będzie potrzebował sterowników 32bitowych.
    Niektóre sterowniki mają w nazwie ******_32/64_****.
    Ale rozumiem, że z nich podczas instalacji system 64bitowy sam wybierze tylko składniki 64b.
    Niestety pobrany sterownik graficzny ze strony samsunga dla mojego laptopa:VGA(Graphics),NVIDIA Wersja 8.17.12.5926, Windows 7(64bit) (MULTI LANGUAGE) rozpakowany i uruchomiony z pliku "setup" otwiera okno Kreatora NVIDIA, przez 3 sekundy doczytuje kilkanaście plików i wyświetla okno z napisem:
    "Install Shield Wizard zakończył instalację.
    System nie został zmodyfikowany.
    Aby dokończyć instalację później ponownie uruchom Kreator
    Kliknij ZAKOŃCZ, aby zakończyć pracę z Kreatorem"

Aktywny jest tylko klawisz ZAKOŃCZ.
    Kolejne uruchomienia powtarzają ten sam komunikat.
    Stąd moje pytanie jaki sterownik będzie prawidłowy dla laptopa Samsung NP-RF710-S05PL. Jest to czysta instalacja Windows7 z DVD dołączonej do laptopa. (brak na niej sterowników - płytę przeglądałem)

0
  • #6 08 Paź 2017 14:06
    safbot1st
    Poziom 43  

wieswas napisał:
    Sądziłem, że do obsługi programów zainstalowanych w katalogu ProgramFiles(x86) system 64bitowy będzie potrzebował sterowników 32bitowych.

Nic bardziej mylnego.
    Sprawdzaj inne sterowniki - do skutku. Jak już dojdziesz, które są OK, możesz postawić OS od nowa jeśli się zdąży "zmechacić".
    BIOS masz aktualny? - było pytane.

0
  • #7 08 Paź 2017 14:21
    wieswas
    Poziom 33  

BIOSa nie aktualizowałem. Jest w wersji "sklepowej", ponieważ na innej partycji mam działający ten sam system w stanie sklepowym lecz zaśmieconym. Obawiam się, że po zmianie BIOS tamten przestanie działać.
    Jest to trochę nietypowa sytuacja, więc chciałbym znaleźć sterownik grafiki, nawet starszy ale działający.
    W ukrytej partycji Recovery mam wersję sklepową z zainstalowanymi sterownikami, jednak opcje naprawy dotyczą tylko oryginalnej partycji systemowej, umieszczonej na dysku w tym samym miejscu, jak w stanie fabrycznym i o tej samej wielkości.
    Jeżeli ma inne wymiary, to je zmienia.
    Nie mogę nawet podejrzeć jakie sterowniki są w Recovery.
    Może ktoś z użytkowników ma nazwę oryginalnego sterownika grafiki lub wie jaka nowsza wersja działa na tym laptopie bez zmiany BIOS.
    Sprawdziłem już wiele sterowników i jak na razie z każdym są jakieś niespodzianki.

0
  • Pomocny post
    #8 08 Paź 2017 14:25
    safbot1st
    Poziom 43  

wieswas napisał:
    Jest w wersji "sklepowej", ponieważ na innej partycji mam działający ten sam system w stanie sklepowym lecz zaśmieconym. Obawiam się, że po zmianie BIOS tamten przestanie działać.

Nic bardziej mylnego.
    Możesz bez obaw aktualizować.

0
  • #9 08 Paź 2017 16:45
    wieswas
    Poziom 33  

Na starej partycji jest sterownik NVIDIA z datą 2.08.2010.
    Nie znam jednak nazwy pliku instalacyjnego.
    W panelu sterowania mogę jedynie przeczytać nazwy rozpakowanych już i zainstalowanych plików *.dll i *drv
    System tam chodzi prawidłowo. Na tym laptopie jest procesor Intel i5 M480 2,67GHz ze zintegrowaną grafiką oraz karta NVIDIA GeForce GT330M.
    10.10.2017.
    Zaktualizowałem BIOS z wersji 02GB na 03GB programem SamsungUpdate pobranym ze strony samsunga dla mojego typu laptopa.
    Nic to nie zmieniło w sprawie napięcia grafiki (0,95V zamiast 0.8V w stanie jałowym) i w efekcie utrzymywanie się temperatury grafiki 71stopni C zamiast 40-50.
    Doszła jedynie opcja AHCI Mode Control - Auto
    Pozostałe ustawienia są takie jak fabryczne (NP.Fan Silent Mode - Auto)
    Program Samsung Update także nie proponuje żadnych aktualizacji dla Chipsetu ani dla NVIDII. Menadżer Urządzeń też prz udy każdym urządzeniu podaje, że sterownik jest prawidłowy i odmawia automatycznej aktualizacji.

17.10.2017.
    Po odinstalowaniu wszystkich sterowników NVIDIA i kilkakrotnym czyszczeniu ręcznym i CCleanerem rejestrów udało mi się zainstalować sterownik NVIDIA 8.17.12.5926 i narazie przy nim pozostanę, skoro działa.
    Także nie skojarzyłem wcześniej, że równoległa praca matrycy i monitora zewnętrznego bardziej obciąża kartę graficzną i to dawało mi błędne wyniki testów. Obecnie mam działającego laptopa, więc na spokojnie pobawię się w dalszą aktualizację. Temat więc zamykam.

0