Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ nie działa mimo poprawnego wgrania programu do Atmegi8

lukasbala 05 Paź 2017 08:02 855 12
  • #1 05 Paź 2017 08:02
    lukasbala
    Poziom 8  

Witam.
    Ostatnio zacząłem przygodę z mikrokontrolerami. Zakupiłem Atmege8, Atmege 32, programator USBasp i parę innych rzeczy. Podczas pierwszej próby wgrania programu do Atmegi8 pomyliłem schemat wtyczki z gniazdem i połączyłem odwrotnie zasilanie (dioda na programatorze przestała świecić). Po podłączeniu poprawnie wgrałem wsad w hex za pomocą programu SinaProg i wszystko zakończyło się powodzeniem. Połączyłem układ zgodnie ze schematami na internecie i miały zapalić się diody. Nie było żadnej reakcji mikrokontrolera. Następnie przerobiłem program na Atmege32 wgrałem program podłączyłem zgodnie z pinami w programie i schematem i wszystko działało bez problemów. Zrobiłem powtórnie próbę z Atmegą8 upewniłem się ze jest poprawnie podłączona lecz efekt był taki sam czyli nic nie działało. Sprawdziłem także ze wsad w hex zostaje poprawnie wgrany do Atmegi8 ponieważ wgrywałem różne programy i zgrywałem i zawsze otrzymywałem plik jaki został wgrany.
    Mam pytanie czy jest możliwość żeby program był wgrywany poprawnie a uc był uszkodzony oraz czy jest jakiś sposób na sprawdzenie czy jest sprawny.
    Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.

0 12
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 05 Paź 2017 08:54
    zster

Poziom 28  

A fusebity ustawione poprawnie ?

0
  • #3 05 Paź 2017 10:21
    lukasbala
    Poziom 8  

Nic nie zmieniałem więc wydaje mi się że tak. Jak na razie nie ogarniam jeszcze tematu fusebitów. Jak będę miał możliwość to podeśle zdjęcia.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #4 05 Paź 2017 10:48
    zster

Poziom 28  

Przy programowaniu fabrycznie nowego mikrokotrolera, musisz ustawić odpowiednie fusebity by odpowiadały Twojej aplikacji - zwłaszcza odnośnie źródła i szybkości taktowania mikrokontrolera. Czy masz przy tej ATmedze zewnętrzny kwarc?

0
  • #5 05 Paź 2017 12:01
    lukasbala
    Poziom 8  

Korzystałem z programu LDmicro. Przesyłam zdjęcie programu jaki został wgrany z ustawieniami procesora. Z programu wynika ze minimum jedna dioda powinna świecić i tak było przy uc Atmega32.
    Układ nie działa mimo poprawnego wgrania programu do Atmegi8

Dodano po 41 [sekundy]:

Aha. Zewnętrznego kwarcu nie podłączałem.

0
  • #6 05 Paź 2017 12:13
    zster

Poziom 28  

Pokaż proszę screeny z programu SinaProg.
    Jest możliwe, że flash da się wgrać a drivery pinów są uszkodzone. Możesz jeszcze sprawdzić czy na innych pinach jest taka sama sytuacja. Czy mikrokontroler nagrzewa się ? Czy masz możliwość zmierzenia jaki prąd pobiera?

0
  • #7 05 Paź 2017 12:21
    lukasbala
    Poziom 8  

Próbowałem na innych pinach jest to samo. Myślę że dam radę sprawdzić prąd multimetrem. Screeny i pomiary postaram się wysłać wieczorem.

0
  • #8 05 Paź 2017 19:48
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 05 Paź 2017 20:37
    lukasbala
    Poziom 8  

Tak kupiłem tylko po jednym.
    Prąd pobierany przez Atmege8 wynosi około 10mA. Amperomierz wpiąłem na zasilaniu uc.
    Przesyłam zdjęcia programu (warning nie jest powodem problemu ponieważ program zostaje wgrany, tak samo miałem na Atmedze32 na którym wszystko działało :-).
    Układ nie działa mimo poprawnego wgrania programu do Atmegi8Układ nie działa mimo poprawnego wgrania programu do Atmegi8Układ nie działa mimo poprawnego wgrania programu do Atmegi8Układ nie działa mimo poprawnego wgrania programu do Atmegi8
    Pozdrawiam.

0
  • #10 05 Paź 2017 21:32
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 05 Paź 2017 21:35
    zster

Poziom 28  

Wszystko wygląda ok. Jeśli w programie i podłączeniu nie ma błędu, to MCU niestety padło ...

0
  • #12 07 Paź 2017 07:56
    lukasbala
    Poziom 8  

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Narazie pracuje na Atmedze32 i jest wszystko OK. Jak kupie sobie nową Atmege8 to napisze czy działa poprawnie :-).
    Pozdrawiam.

0
  • #13 07 Paź 2017 09:59
    22053
    Użytkownik usunął konto