Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil GDWK 9/40 -wymieniac cewki, czy tez nie

ksawery1999 05 Paź 2017 08:43 426 4
  • #1 05 Paź 2017 08:43
    ksawery1999
    Poziom 10  

Witam

Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem monitorków zg 30c 201, posiadających właśnie gwizdki GDWK 9/40. Teoretycznie mają jeszcze fabryczne cewki/membrany.

I tu moje pytanie, a mianowicie czy trzeba je wymienić, czy jeśli grają dobrze to zostawić. Chodzi mi o to, że trochę się naczytałem się o tym jak te laminatowe kopułki twardnieją przez co pogarsza się jakość dźwięku itd. Chyba, że istnieje jeszcze inna opcja regeneracji np. poprzez zasmarowanie kopułek wazeliną czy czymś w podobnym, co by je przywróciło do stanu fabrycznego?

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź

Ps.
    Jedyną rzeczą jaka mi się w tych kolumienkach nie spodobało to plastikowe pierścienie na basach/membranach (gwizdek ma z alu-glinu), i tu chciałbym się zapytać czy były modele które te też miały metalowe czy jeśli będzie mnie to bardzo bolało będę musiał se je odlać z aluminium?

0 4
  • #2 05 Paź 2017 09:05
    pawlik118
    Poziom 24  

Pamiętaj że każde zwiększenie masy ruchomej części membrany ma wpływ na charakterystykę pasma przenoszenia. Zwykle obniża się częstotliwość rezonansowa głośnika. Co do wymiany kopułek to najpierw musiałbyś zacząć od poszukania właściwych kopułek, a z tym może być ciężko - chociaż Tonsil niby dalej je produkuje.

0
  • #3 05 Paź 2017 09:52
    ksawery1999
    Poziom 10  

Co do tej masy to rozumiem (właśnie będę dorabiał membranę bierną to tych kolumn i muszę ja wyważyć) .
    Co do wymiany to przede wszystkim chodziło mi o to czy je trzeba wymienić czy też nie, a co do sklepu to jeśli już to chyba tonsilowski- jak na razie się na nich nie zawiodłem.

Pozdrawiam i dziękuję za szybką odpowiedź

0
  • #4 06 Paź 2017 20:55
    DjMapet
    Poziom 43  

ksawery1999 napisał:
    jeśli grają dobrze to zostawić

To oczywiste.
    Po założeniu nowych cewek, mogą już tak dobrze nie grać, ponadto może okazać się, że nie brzmią jednakowo.
    Delikatnie mówiąc, nie są to głośniczki najwyższych lotów a uregulowanie ich tak, by oba grały przynajmniej podobnie, to niekiedy spore wyzwanie.

Pozdrawiam.

0