Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta montażowa pomalowana proszkowo - czy jest dopuszczalna?

05 Paź 2017 09:18 1230 11
 • Poziom 10  
  Witam
  Jeden z dostawców podesłał mi całą szafę sterującą z płytą montażową pomalowaną proszkowo. Upiera się, że tak można robić i wykonywał już takie szafy dla innych w ten sposób. W mojej krótkiej karierze (ponad 10 letniej) nigdy nie widziałem takiej "płyty". Szyna uziemiająca przylega i "uziemia" przez farbę. Szyny też leżą na farbie itp. Argumentuje to, że wyrównanie potencjałów jest przez śruby. W mojej ocenie połączenie śrubowe nie gwarantuje połączenia o łącznej powierzchni porównywalnej do największego przewodu.
  Szukam argumentów aby móc odesłać szafę w ramach reklamacji. Byłbym wdzięczny za podesłanie normy, która to określa - rozwiązanie idealne.
  Ewentualnie jakieś mocne argumenty.
  Jeżeli post jest w złym dziale, to również proszę o przeniesienie w odpowiednie miejsce.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 39  
  Powiem Ci tak jeśli szukasz argumentu, Eaton stosuje plastikowe uchwyty do szyn th35.
  Jeśli masz wątpliwości co do jakości połączenia rozdzielnicy z szyną to obudowę połącz z szyną PE linką.

  Moim zdaniem szukasz sztucznego problemu.
 • Poziom 10  
  Uchwyt uchwytem, ale czy sama płyta też jest plastikowa?
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 34  
  Płyta montażowa podobnie jak i drzwiczki rozdzielnicy nie muszą być uziemiane przekrojem zbliżonym do kabla zasilającego, wystarczy 4mm2.
  Ważna zasada, żeby wszystkie przewody PE w szafie schodziły na właściwe listwy/szyny a nie były przykręcane bezpośrednio do płyty.
  Szyna PE jeżeli jest przykręcana bezpośrednio do obudowy/płyty to powinna opierać się na "uszach" niepomalowanych. Jeżeli tak nie jest, trzeba w jednym miejscu zeszlifować farbę, przełożyć śrubę M6 i wykonać połączenie płyty z szyną PE, a miejsce bez farby pokryć wazeliną techniczną żeby nie korodowało.
  Producent szafek jeżeli maluje płyty powinien używać przed malowaniem kołków uziemiających do zgrzewania, tak jak się to powszechnie stosuje np. przy uziemianiu malowanych drzwiczek w szafach.

  Dodano po 2 [minuty]:

  mawerix123 napisał:
  Powiem Ci tak jeśli szukasz argumentu, Eaton stosuje plastikowe uchwyty do szyn th35.

  Tak tylko Eaton ma również uchwyty z metalicznym połączeniem, my stosujemy zawsze z jednej strony właśnie taki, a z drugiej ten tańszy plastikowy.
  Płyta montażowa pomalowana proszkowo - czy jest dopuszczalna?
 • Poziom 10  
  Czyli generalnie zrobił lipę.
  Niestety nie mam ujęcia samej listwy uziemiajacej (szafa poszła na pakowanie), ale jest zrobiona podobnie. Blok miedziany z terminalami przytulony do płyty i wkrętami dowalony do niej.
  Jest jakaś norma to określająca?
 • Specjalista elektryk
  Zachodzi pytanie - w jakiej klasie ochronności producent deklaruje swój wyrób ?
 • Poziom 10  
  Nie było deklaracji ani z jednej ani z drugiej strony. Jest ogólne pojęcie "wysoka jakość". Szafa będzie pływała na statku więc nie może być lipy.
 • Poziom 39  
  czesiu napisał:
  Tak tylko Eaton ma również uchwyty z metalicznym połączeniem,


  Wiem o tym że ma BEL 01 który umożliwia uziemienie szyny, zresztą takie połączenie autora pewnie też by nie satysfakcjonowało bo jak to przez śrubę :?: przez uchwyt :?: a szyna nie przylega do blachy :?: a profil montażowy jest w Eatonie Profi+ przykręcony na dwóch śrubkach na dodatek dystansowych które nie zapewniają dobrego połączenia do obudowy malowanej proszkowo szafy... ale ma tez BEL 12 izolujący o którym pisałem.
  Nawiązanie do Eatona nie miało na celu pokazywania metalowych uchwytów.
 • Moderator Elektrotechnika
  rolba napisał:
  Szafa będzie pływała na statku więc nie może być lipy.

  A wiec tak :
  1.1.1 Część VIII – Instalacje elektryczne i systemy sterowania ma zastosowanie do instalacji elektrycznych i układów automatyki statków morskich podlegających nadzorowi PRS oraz do poszczególnych rodzajów urządzeń, układów i ich wyposażenia, zgodnie z ustaleniami zawartymi w 1.3.

  1.1.3 Obok wymagań wymienionych w niniejszej Części VIII, wyposażenie elektryczne powinno spełniać wymagania wskazanych przez PRS norm krajowych lub międzynarodowych.
  A dalej mamy z wymagań rozdzielnic.
  Urządzenia rozdzielcze
  Konstrukcje rozdzielnic
  4.5.1.1 Konstrukcje wsporcze, płyty czołowe i obudowy rozdzielnic powinny być wykonane z metalu lub innego niepalnego materiału. Pola prądnicowe rozdzielnic głównych powinny być oddzielone przegrodami z materiałów niepalnych.
  4.5.1.2 Rozdzielnice powinny mieć dostatecznie sztywną konstrukcję, wytrzymałą na naprężenia mechaniczne powstające w warunkach eksploatacji oraz przy
  zwarciach.
  4.5.1.3 Rozdzielnice powinny być chronione co najmniej przed kroplami padającymi pionowo. Ochrona ta nie jest wymagana, jeżeli rozdzielnice przeznaczone
  są do ustawienia w miejscach, gdzie nie istnieją warunki umożliwiające przenikanie do rozdzielnicy padających pionowo kropel (patrz 4.5.6.2).
  4.5.1.4 Rozdzielnice przeznaczone do zainstalowania w miejscach dostępnych dla nieupoważnionych osób powinny mieć drzwiczki otwierane specjalnym kluczem, jednakowym dla wszystkich rozdzielnic na statku.
  4.5.1.5 Konstrukcja drzwiczek rozdzielnic powinna być taka, aby po ich otwarciu zapewniony był dostęp do części wymagających obsługi, a części znajdujące
  się pod napięciem i umieszczone na drzwiczkach powinny być zabezpieczone
  przed przypadkowym dotknięciem.
  Otwierane drzwiczki i pokrywy, na których umieszczone są elektryczne aparaty sterownicze i przyrządy pomiarowe, powinny być skutecznie uziemione co najmniej jednym przewodem giętkim.
  4.5.1.8 Oświetlenie płyty czołowej rozdzielnic powinno być tak wykonane, aby nie powodowało oślepiania i nie utrudniało obserwacji przyrządów.
  Wszystkie te informacje pochodzą z PRZEPISY KLASYFIKACJI I BUDOWY STATKÓW MORSKICH część elektryczna. VIII .
 • Poziom 10  
  Dzięki za przepisy.
  Niestety nigdzie nie ma o tym czy płyta może być malowana czy nie.
  Najsmutniejsze jest to, że góra zadecydowała, że szafa ma iść dalej i nie ma czasu na reklmacje. Klient czeka - "może się uda". Ech
 • Moderator Elektrotechnika
  rolba napisał:
  Niestety nigdzie nie ma o tym czy płyta może być malowana czy nie.

  Bo kolega myśli że wszystko w przepisach znajdzie . Przepisy, normy to ogólniki. Płyta ma być metalowa niepalna i tyle.