Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdko , zwarcie fazy z neutralnym

05 Paź 2017 13:17 1200 10
  • Poziom 4  
    Witam , zastanawia mnie pewna kwestia. Otóż mam wyłączony wyłącznik nadpradowy, wziąłem multimetr i włożyłem obie sondy do gniazdka i wykazało ciągłość miedzy fazą a neutralnym. Czy takie coś ma prawo być ? Z góry dzięki.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Ciągłość nie znaczy zwarcie, multimetr pokaże/zapiszczy ciągłość nawet przy kilkuset Ω. Wystarczy, że do innego gniazda na tym obwodzie jest coś podłączone i multimetr wskaże ciągłość.
  • Poziom 4  
    Dziekuję. A jeżeli wszystko powyciagam z gniazdek na obwodzie to rozumiem nie powinno być "zwarcia" ? Jaka powinna być wtedy rezystancja ? Rzędu Mohm możliwie jak największą ? Czy całkowita przerwa?
  • Poziom 21  
    Jeżeli odłączysz wszystko to rezystancja powinna być równa rezystancji izolacji przewodów (rzędu MΩ).
  • Poziom 35  
    Jesli multimetr nie pokazuje wartosci mniejszej od 1 oma, to zwarcia prawdopodobnie nie masz.
  • Poziom 17  
    Duża, rzędu Mohm lub więcej zakładając że nie masz jakiś kilometrowych linii kablowych. W katalogach przewodów są podawane rezystancje na km i są "duże"
  • Poziom 21  
    Multimetr wskaże oczywiście nieskończoność, zapomniałem dopisać.
  • Moderator Energetycy
    jakubwaba napisał:
    Multimetr wskaże oczywiście nieskończoność, zapomniałem dopisać.

No zobacz ! A mój wskazuje Ofl.
    Jakiś dziwny.
  • Poziom 21  
    Masz rację kolego elpapiotr, źle się wyraziłem - chodziło mi oczywiście o przekroczenie zakresu.
  • Poziom 13  
    Jeśli masz na tym samym obwodzie oświetlenie (np żarówkę) tak jak kolega wspominał miernik pokaże ci minimalną rezystancję.
    Wyłącz całość oświetlenia i sprawdź ponownie obwód.