Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BOSCH/PSB1000RPE - Wiertarka wchodzi tylko na Max obroty. Proszę o rade

05 Oct 2017 14:26 1185 5
 • Level 10  
  ...a dobry,
  zwracam się z pytaniem do kolegów obytych w temacie. Mianowicie -na szczeście na koniec remontu -siadła wiertarka bosza. Posiada ona na sobie u góry kółko do regulacji obrotów i przełącznik do jeszcze kolejnego stopnia regulacji. We włączniku też jest potencjometr do regulacji.

  Objawy: jeszcze niedługi czas temu w momencie naciskania włącznika było ok i od małych płynnie jechały do góry. W miarę jak się nagrzewała to przełącznik przestawał utrzymywać małe obroty a od razu sprzęt wchodził na maksymalne. Taki objaw występował jakiś krótki czas i wyglądało to jakby narastał problem a teraz faktycznie już tylko strzela od razu na maks obroty. Włącznik ich nie reguluje.
  Pokusiłem się o jego rozebranie :) Zalanego układu PWM nie ruszam. Po rozebraniu włącznika jest jak na zdjęciu. Moją uwage przykuła płyteczka z nalanym potencjometrem. Jedna ścieżka praktycznie jest bez oporności a druga (z dwoma wyprowadzeniami) ma między końcami 130kR.
  No i moje pytanie: czy ma tak ona wyglądać? Pomimo tego że wygląda jakby brakowało na tej ścieżce jakiejś warstwy to jednak mam wrażenie że to nie wina tego przełącznika a układu PWM.

  Proszę o jakieś wskazówki, rady.
  BOSCH/PSB1000RPE - Wiertarka wchodzi tylko na Max obroty. Proszę o rade1.JPG Download (261.28 kB) BOSCH/PSB1000RPE - Wiertarka wchodzi tylko na Max obroty. Proszę o rade2.JPG Download (251.31 kB)
  BOSCH/PSB1000RPE - Wiertarka wchodzi tylko na Max obroty. Proszę o rade3.JPG Download (244.32 kB) BOSCH/PSB1000RPE - Wiertarka wchodzi tylko na Max obroty. Proszę o rade4.JPG Download (210.36 kB) BOSCH/PSB1000RPE - Wiertarka wchodzi tylko na Max obroty. Proszę o rade5.JPG Download (242.62 kB)BOSCH/PSB1000RPE - Wiertarka wchodzi tylko na Max obroty. Proszę o rade6.JPG Download (223.3 kB)
 • Level 43  
  Witam .Proponuje zakup nowego nie jest to drogie a bawić się w naprawę nie ma sensu. Proszę tu można kupić.Link
 • Level 10  
  Zapytałem o to który z elementów może być 'szczelony'. Czy włącznik z potencjometrem czy regulator z PWM'em? Akurat Twoja odpowiedź PITERRR że mam kupić włącznik nie przekonuje mnie że jak to zrobie to będzie dobrze. Moim zdaniem to regulator PWM. W miare możliwości prosze o Wasze sugestie.

  -----------
  Złożyłem ją w całość na starych częściach i nie zmieniło się na lepsze.
  Jeszcze raz dodam że obstawiam regulator PWM zalany jakąś masą.
  A co Wy o tym sądzicie ?

  Pozdrawiam
 • Level 11  
  W zaistniałej sytuacji najlepiej będzie skorzystać z serwisu Bosch. Prawdopodobnie należy zakupić nowy wyłącznik (nr.katalogowy 2607200501, koszt 32,60 zł brutto), ponieważ nie praktykuje się naprawy tego elementu. W narzędziu znajdują się dwa pokrętła. Jedno odpowiada za obroty, drugie reguluje siłę dokręcania, jednak współpracuje z włącznikiem i w niektórych przypadkach uszkodzeń jego wymiana też może być konieczna. W związku z tym zalecamy przysłanie narzędzia do serwisu w celu dokładnego ustalenia przyczyny usterki.
 • Level 10  
  Cena 32,60 brutto to wygląda jak najtańszy zamiennik a przecie w serwisie z prawdziwego zdarzenia takich się raczej nie używa. Znaczy się ja bym takiego nie chciał.
  To nie wina przełącznika choć rozumiem że wpływa on na działanie regulatora. Ewidentnie to kwestia układu PWM tego zalanego masą.
 • Level 11  
  W naszym serwisie wykorzystujemy zawsze jedynie oryginalne elementy. Wyłącznie ze zdjęć nie jesteśmy niestety w stanie stwierdzić, jaki wystąpił problem w tym przypadku. W celu określenia dokładnie przyczyny awarii zalecamy oddanie narzędzia do serwisu. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie internetowej , a dane kontaktowe w zakładce: http://www.bosch-professional.com/pl/pl/professional/service/contact/contact.html