Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wodomierz się kręci, mimo zakręconych kranów oraz braku wycieków

stawpol2 05 Oct 2017 16:19 9117 17
    stawpol2
    Level 13  
    Witam, naświetlam temat może ktoś mnie "oświeci" temat hydrauliki trochę znam ale coś takiego co mam u siebie to chyba nawet filozofom się nie śniło!

Krany zakręcone, wycieków nie widać, mieszkam w domu 3 lata, zawory w spłuczce sprawdzone, a mimo to delikatnie się obraca skrzydełko w wodomierzu! Zakręcam zawór przed wodomierzem to oczywiście śmigiełko staje, a teraz ciekawostka, jak rozpalam w piecu i temperatura w bojlerze wzrasta to wtedy śmigiełko się całkiem zatrzymuje. W pierwszej fazie myślałem, że bojler od ciepłej wody się zapowietrza, ale to nie to bo jak wygasa w piecu to śmigiełko cały czas się kręci, jak rozpalam to przestaje, panowie o co chodzi bo naprawdę zgłupiałem, a miałem już zacząć kuć posadzkę aby dobierać się do rurki z wodą, podpowie ktoś coś?

Pozdrawiam
    Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
    kindlar
    Level 41  
    Jaką masz instalację C.O.? Zrób jakieś fotki i wrzuć.
    stawpol2
    Level 13  
    Instalacja w układzie otwartym, piec na węgiel, do bojlera dołączony mam zbiornik wyrównujący ciśnienie.
    adamkowalski431
    Level 15  
    A masz kran na zewnatrz lub zasilanie do innego budynku?
  • Helpful post
    Duduś74
    Moderator of HydePark
    Zamknij zawór zasilający bojler, jak przestanie się kręcić to prawdopodobnie bojler uszkodzony. Możesz jeszcze sprawdzić czy nie przelewa się woda przez zbiornik wyrównawczy.
    stawpol2
    Level 13  
    Dokładnie tak jest jak zamykam zawór to przestaje się kręcić. A co mogłoby być uszkodzone w bojlerze. Bojler ma 3 lata dopiero.
  • Helpful post
    Magister_123
    Level 36  
    Z tego co widzę masz bojler dwupłaszczowy. Na łączeniu płaszcza CWU i płaszcza CO jest mikro dziura. Sytuacja o tyle jest nieciekawa że w każdej chwili dziura może się powiększyć.
    Anodę w bojlerze wymieniałeś tak jak kazał producent?
    stawpol2
    Level 13  
    Nie, nie wymieniałem. Czyli jak miałbym to rozumieć? Jak napalę w piecu i woda ma ok 60 stopni to licznik przestaje się kręcić a na zimnej zaczyna się kręcić. Przestaje jak zakręcam zawór dopuszczający wodę do bojlera. Więc jaki to miałoby wpływ jakby była mikro dziurka?Czemu na ciepłej nie działa licznik a na zimnej zaczyna?Czyli co czeka mnie wymiana bojlera?
  • Helpful post
    Magister_123
    Level 36  
    Jak masz kiepską wodę to równie dobrze bojler mogła korozja zjeść. Anoda magnezowa znacząco opóźnia ten proces.
    Licznik przestaje się kręcić po napaleniu bo metal pod wpływem temperatury rozszerza się na tyle że otwór uszczelnia.
    stawpol2 wrote:
    Czyli co czeka mnie wymiana bojlera?

Tak.
    stawpol2
    Level 13  
    Dziękuję za podpowiedzi,lepsza wymiana bojlera niż demolka w domu,możemy zamykać.
    Duduś74
    Moderator of HydePark
    Dla pewności zamknij dopływ wody bieżącej, odłącz rury CO od bojlera, a jak zleci woda z płaszcza to otwórz dopływ wody i zobacz czy zacznie dolnym króćcem od CO wylatywać woda.
    stawpol2
    Level 13  
    A tak na marginesie, 3 lata i dziura w C.W.U ?
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Miałem przypadek, że po roku pękł trójnik w posadzce. Ponad 60 kubików wody wyciekło, a w piwnicy nawet śladu wilgoci nie było. Instalacja wody nowa całkowicie. Tak że cudów nie ma, musi być wyciek. I rekomenduję założenie naczynia przeponowego dla stabilizacji ciśnienia.
    vodiczka
    Level 43  
    Magister_123 wrote:
    Licznik przestaje się kręcić po napaleniu bo metal pod wpływem temperatury rozszerza się na tyle że otwór uszczelnia.
    Czyżby? Jeżeli to jest mikro dziura to pod wpływem temperatury też się powiększa.
    To by wskazywało na mikroprzeciek pod uszczelką. Rozszerzający się pod wpływem temperatury metal bardziej ściska uszczelkę.
    Magister_123
    Level 36  
    vodiczka wrote:
    Czyżby? Jeżeli to jest mikro dziura to pod wpływem temperatury też się powiększa.

Teoria jedno a praktyka drugie. Kilka ładnych lat pracowałem w serwisie kotłów i różne sytuacje miałem (takie jak powyżej również). Nie mam 100% pewności że diagnoza jest poprawna. Tym bardziej że całość odbywa się przez internet.
    vodiczka
    Level 43  
    Magister_123 wrote:
    Teoria jedno a praktyka drugie.
    Gdyby teoria nie zgadzała się z praktyką to połączenia skurczowe byłyby niemożliwe.
    Ja nie neguję, że przy ograniu kotła przestaje ciec ale mechanizm tego zjawiska jest inny niż napisałeś
    Magister_123 wrote:
    metal pod wpływem temperatury rozszerza się na tyle, że otwór uszczelnia.
    stawpol2
    Level 13  
    A jednak okazało się, że w bojlerze zebrało się powietrze, odkręciłem śrubunek na wyjściu C.W.U, poleciało trochę wody, zegar przestał się kręcić.