Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Model przewodu odgromowego linii WN

kid26 05 Paź 2017 18:57 954 4
  • #1 05 Paź 2017 18:57
    kid26
    Poziom 2  

Witam,
    Modeluję linię odgromową jako czwórnik. Jeżeli chodzi o wzdłużną indukcyjność i pojemność doziemną, to wyliczyłem ją ze wzorów Szpora. Jako rezystywność wzdłużną przyjąłem tą co podają katalogi. Jednak problem stanowi konduktywność doziemna lub inaczej rezystancja doziemna jaką powinienem uwzględnić. Wiem, że powinna być w GOhm. Podobno gdzieś Szpor przyjął jakąś wartość jednak nigdzie nie mogę jej znaleźć. Może komuś udało się ją znaleźć ?

0 4
  • Pomocny post
    #2 08 Paź 2017 16:49
    Darom
    Specjalista elektryk

kid26 napisał:
    Witam,
    Modeluję linię odgromową jako czwórnik. Jeżeli chodzi o wzdłużną indukcyjność i pojemność doziemną, to wyliczyłem ją ze wzorów Szpora. Jako rezystywność wzdłużną przyjąłem tą co podają katalogi. Jednak problem stanowi konduktywność doziemna lub inaczej rezystancja doziemna jaką powinienem uwzględnić. Wiem, że powinna być w GOhm. Podobno gdzieś Szpor przyjął jakąś wartość jednak nigdzie nie mogę jej znaleźć. Może komuś udało się ją znaleźć ?

Witam
    Konduktywność doziemna jest zbliżona do 0, a tak faktycznie to mamy sytuację dość złożoną, gdyż powietrze przy wysokim nateżeniu pola ulega przebiciu - są to więc straty typowo rezystancyjne.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #3 08 Paź 2017 17:25
    zbich70
    Specjalista elektryk

Coś tu nie gra. Przewód odgromowy jest połączony metalicznie z każdą konstrukcją wsporczą, na której jest zawieszony. Ta z kolei połączona jest z uziomem.
    Więc nie bardzo rozumiem skąd biorą się te gigaomy... :|

0
  • #4 08 Paź 2017 20:08
    Darom
    Specjalista elektryk

Ale to nie przeszkadza. Nie wiem dokładnie jaki odcinek modeluje autor.
    Konstrukcja wsporcza może być przedstawiona jako mała rezystancja i indukcyjność. Miedzy konstrukcjami fala przepięciowa płynie swobodnie, przy konstrukcji część się pochłania, część odbija.

0
  • #5 09 Paź 2017 22:41
    kid26
    Poziom 2  

Darom napisał:
    Ale to nie przeszkadza. Nie wiem dokładnie jaki odcinek modeluje autor.
    Konstrukcja wsporcza może być przedstawiona jako mała rezystancja i indukcyjność. Miedzy konstrukcjami fala przepięciowa płynie swobodnie, przy konstrukcji część się pochłania, część odbija.

Modeluję uziomy 3 kolejnych słupów oraz linkę odgromową pomiędzy nimi. Następnie zapodaję udar o czasie trwania czoła 4 i 10 us przy środkowym słupie. W ten sposób sprawdzam wpływ sąsiednich uziomów na wynik pomiaru badanego uziomu.

0