Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiersz polecenia i okno programu w c++

radek776 05 Paź 2017 19:20 912 2
 • #1 05 Paź 2017 19:20
  radek776
  Poziom 7  

  Witam
  Mam małe pytanie w kwestii pisania programów w języku c++. Otóż w jaki sposób napisać program aby był on wyświetlany nie w konsoli wiersza poleceń, a własnego okna programu. Nie chodzi mi o to abyście pisali cały kod, tylko powiedzieli czy pisząc program jako "tekst źródłowy" da się takie coś zrobić, czy trzeba to robić za pomocą "projektu"?
  Dzięki

  0 2
 • #2 06 Paź 2017 08:44
  kinggustav
  Poziom 20  

  W świecie realnym nie ma cudów. Każdy program w końcu i tak zostanie zamieniony na ciąg rozkazów procesora. Z tego wynika, ze każdy program da się napisać w dowolny sposób. Widziałem całkiem fajne strony www pisane edytorem tekstu. Ludzie nie chcą się jednak w tym grzebać, dlatego wymyślili sobie środowiska, które co mogą robią za programistę. Nie zmienia to jednak faktu, że wszystko da się zapisać "na piechotę" i w szczególnych przypadkach się to nawet wykorzystuje.

  0
 • #3 06 Paź 2017 12:26
  JacekCz
  Poziom 36  

  O ile "wiersz poleceń" jest jako tako zestandaryzowany (można dyskutować 'stare' strumienie i 'nowe') to dla okien rynek jest totalnie rozproszony, i żadna z bibliotek nie zdobyła dominacji (a niektóre są ożeniony z macierzystym kompilatorem i nieprzenośne).
  FLTK (jeden z lżejszych), GTK i nakładka obiektowa GTK++, Qt, Tk to te biblioteki GUI z większym udziałem w rynku. Nieprzenośne VCL po Borlandzie, MFC w Microsofcie, i tu mówię o oknach jako interakcja z użytkownikiem, dialogi itd.

  Jest rodzina bibliotek 'graficznych' czy to z ukierunkowaniem na gry, czy na grafikę naukową i inżynierską (np w nich okno typu 'dialog' jest bardzo ułomne, lub w ogóle go nie ma)

  BYĆ MOŻE twoje pytanie zawiera "czy da się definiować okna z kodu źródłowego, czy z klikalnego designera do okien - na oba pytania odpowiedź jest 'tak'

  Z sugestią "napisania okien" na piechotę nie za bardzo umiem się zgodzić. To się liczy w tysiącach linii trudnego do testowania kodu.

  0
  Szukaj w 5mln produktów