Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiersz polecenia i okno programu w c++

radek776 05 Paź 2017 19:20 876 2
  • #1 05 Paź 2017 19:20
    radek776
    Poziom 7  

Witam
    Mam małe pytanie w kwestii pisania programów w języku c++. Otóż w jaki sposób napisać program aby był on wyświetlany nie w konsoli wiersza poleceń, a własnego okna programu. Nie chodzi mi o to abyście pisali cały kod, tylko powiedzieli czy pisząc program jako "tekst źródłowy" da się takie coś zrobić, czy trzeba to robić za pomocą "projektu"?
    Dzięki

0 2
  • #2 06 Paź 2017 08:44
    kinggustav
    Poziom 20  

W świecie realnym nie ma cudów. Każdy program w końcu i tak zostanie zamieniony na ciąg rozkazów procesora. Z tego wynika, ze każdy program da się napisać w dowolny sposób. Widziałem całkiem fajne strony www pisane edytorem tekstu. Ludzie nie chcą się jednak w tym grzebać, dlatego wymyślili sobie środowiska, które co mogą robią za programistę. Nie zmienia to jednak faktu, że wszystko da się zapisać "na piechotę" i w szczególnych przypadkach się to nawet wykorzystuje.

0
  • #3 06 Paź 2017 12:26
    JacekCz
    Poziom 36  

O ile "wiersz poleceń" jest jako tako zestandaryzowany (można dyskutować 'stare' strumienie i 'nowe') to dla okien rynek jest totalnie rozproszony, i żadna z bibliotek nie zdobyła dominacji (a niektóre są ożeniony z macierzystym kompilatorem i nieprzenośne).
    FLTK (jeden z lżejszych), GTK i nakładka obiektowa GTK++, Qt, Tk to te biblioteki GUI z większym udziałem w rynku. Nieprzenośne VCL po Borlandzie, MFC w Microsofcie, i tu mówię o oknach jako interakcja z użytkownikiem, dialogi itd.

Jest rodzina bibliotek 'graficznych' czy to z ukierunkowaniem na gry, czy na grafikę naukową i inżynierską (np w nich okno typu 'dialog' jest bardzo ułomne, lub w ogóle go nie ma)

BYĆ MOŻE twoje pytanie zawiera "czy da się definiować okna z kodu źródłowego, czy z klikalnego designera do okien - na oba pytania odpowiedź jest 'tak'

Z sugestią "napisania okien" na piechotę nie za bardzo umiem się zgodzić. To się liczy w tysiącach linii trudnego do testowania kodu.

0