Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakość agregatów prądotwórczych - porównanie oscylogramów popularnych agregatów

elpython 06 Paź 2017 11:31 3519 7
  • #1 06 Paź 2017 11:31
    elpython
    Poziom 11  

Witam.
    Zaciekawiony ostatnio tematem jakości prądu, który generują przenośne agregaty prądotwórcze na każdą kieszeń postanowiłem zaproponować aby ten, kto ma agregat i oscyloskop w jednym czasie i miejscu :-) zbadał przebieg napięcia wyjściowego bez i pod obciążeniem. Okazuję się, jak można było przewidzieć, że większość tańszych (a czasami nawet droższych) agregatów generuje straszną sieczkę zamiast czegoś co jest podobne go sinusoidy, o której każdy użytkownik przy współczesnym sprzęcie który do tych agregatów podpinamy by sobie życzył.
    Na wstępie podrzucam link do testu agregatu Stanley https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2381701.html gdzie zawarte są oscylogramy wyjściowe z tego urządzenia. Drugi test który wykonał ten sam Kolega jest tu : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2386367.html. Warto obejrzeć jest jak wyglądają przebiegi bo w szczególności ten drugi agregat jest dość popularny.
    Proponuję abyście umieszczali w miarę możliwości takie przebiegi i pisali z jakiego agregatu pochodzą przy jakim obciążeniu. Myślę, że pomoże to rozwiać wątpliwości wielu osób, które potrzebują użyć agregatu do czułego sprzętu i zależy im na jak najlepszej jakości energii a od sprzedawcy nie są w stanie uzyskać takiej informacji ani nie mają jak tego przetestować.

Zacznę zatem od siebie. Posiadam popularny stary wojskowy agregat Pab-2, o którego spalanie kiedyś pytałem Kolegów w tym wątku : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3272854.html.
    Wczoraj zmierzyłem ten agregat na szybko starym oscyloskopem "nie cyfrowym" :-) bez obciążenia i pod obciążeniem 75% czyli około 1,5kW.
    Oto co zobaczyłem:
    Jakość agregatów prądotwórczych - porównanie oscylogramów popularnych agregatów Bez obciążenia
    Jakość agregatów prądotwórczych - porównanie oscylogramów popularnych agregatów I zbliżenie :-)

Oraz pod ociążeniem :
    Jakość agregatów prądotwórczych - porównanie oscylogramów popularnych agregatów
    Jakość agregatów prądotwórczych - porównanie oscylogramów popularnych agregatów i zbliżenie .

Ku mojemu zaskoczeniu jakość generowanego prądu jak widać jest bardzo dobra i faktycznie jeszcze nigdy nie miałem problemu z żadnym urządzeniem typu piec, sterownik dmuchawa, lodówka, pompy - co cokolwiek w zakresie mocy agregatu.

Jednocześnie przestrzegam, że pomiarów powinny dokonywać osoby mające pojęcie co robią ponieważ pomiary powinny być wykonywane albo specjalną sondą różnicową do wysokich napięć albo odpowiednią sondą na napięcie powyżej 300 V z tłumikiem oraz pamiętać należy, że jeden z przewodów sondy czyli krokodylek podłączony jest do uziemienia oraz obudowy oscyloskopu co może spowodować potencjalne zwarcie lub porażenie prądem - dlatego pamiętajcie aby pomiarów dokonywać tylko gdy jesteście pewnie tego co robicie !!! lub poprosić kogoś, kto taką wiedzę posiada.

Zapraszam do wklejania zdjęć i dyskucji. Po zdrawiam

0 7
  • #2 06 Paź 2017 15:16
    jarekgol
    Poziom 17  

Moim zdaniem godny byłby pomiar odłączenia tego dużego obciążenia, czy napięcie nie leci wtedy mocno w górę? Tylko nie wiem czy złapiesz to na analogowym oscyloskopie.

Chodzi mi o sytuacje gdy masz podłączone jakieś urządzenie co cyklicznie bierze "dużo" i równolegle elektronikę.

0
  • #3 06 Paź 2017 15:28
    elpython
    Poziom 11  

W przypadku Paba co ciekawe jest odwrotnie - mierzyłem to już dawno temu. Mianowicie ustawiam wyjście układu AVR na np 220 v RMSu . Dołączam obciążenie np 1.5kW i napięcie podskakuje maksymalnie do 230V. Układ wg danych i rzeczywistości zapewnia stabilizację na poziomie +-8%. I jak odłączam obciążenie główne a reszta zostaje to napięcie spada do około 220V więc sposób regulacji w tym agregacie jest niezły wg mnie.

1
  • #4 06 Paź 2017 15:34
    jarekgol
    Poziom 17  

Rzeczywiście wygląda nieźle, a mierzyłeś oscyloskopem czy miernikiem? Bo to wahnięcia są dość krótkie.

0
  • #5 06 Paź 2017 16:07
    elpython
    Poziom 11  

Robiłem to dawno i wydaje mi się, że robiłem to oscyloskopem - nie pamiętam żadnych anomalii oprócz drobnych przepięć wynikających zapewne z powstającego łuku podczas rozłączania obciążenia - muszę z ciekawości ponowić te próby z różnymi rodzajami obciążenia. Wykonam to w wolnym czasie i zamieszczę w tym wątku jeszcze.

0
  • #6 06 Paź 2017 18:44
    danielkk
    Poziom 31  

A to jak taki agregat do sieci zsynchronizować jak ma taka sieczke na wyjsciu....

0
  • #7 07 Paź 2017 13:26
    IS
    Poziom 16  

Małych agregatów przenośnych/przewoźnych w wojsku nie synchronizuje się z siecią. PAB-2 nie był więc przewidziany do synchronizacji. Chyba, że jakaś dziwna modyfikacja albo wykonanie ale ja takiego jeszcze nie widziałem o tak małej mocy.

0
  • #8 08 Paź 2017 19:01
    paszczakq
    Poziom 21  

W większości przypadków te agregaty zasilają wiertarki , szlifierki i inne wynalazki którym ta sieczka nie przeszkadza .

1