Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastąpienie akumulatora 14,5V w odkurzaczu Zelmer Cito VC1200 zasilaczem.

delwit 06 Paź 2017 13:43 1311 7
  • #1 06 Paź 2017 13:43
    delwit
    Poziom 2  

Oryginalne akumulatorki naładowane 100% pozwalają na 20 min pracy odkurzacza, ja potrzebuje powyżej 1gdz ciągłej pracy dlatego muszę
    zastosować zasilanie zewnętrzne 14,5V prądu stałego które by wytrzymało moc odkurzacza 70W. Może ktoś podpowie mi jaki zasilacz muszę
    zastosować i jak go podłączyć.

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • #2 06 Paź 2017 14:10
    Jawi_P
    Poziom 33  

Nominalne napięcie tego akumulatora to 14,4V, po pelnym naładowaniu będzie miał ponad 17V.
    Czyli będziesz potrzebował zasilacza w zakresie 15-18V, może i nawet mogłoby być trochę więcej, ale nie wiem jak on dalej jest zbudowany (odkurzacz). No i prąd wyjściowy...
    Skąd wziąłeś 70W, skoro specyfikacja podaje 100W.
    Potrzeba zasilacza o wydajności około 8A min.
    Napisz jakie będą kable zasilające, jakie grube i jakie długie. Bo przy takim prądzie i napięciu to może się zrobić kluczowa kwestia.
    może się okazać, że dużo lepszym rozwiązaniem będzie zakup przetwornicy o takim napięciu, wmontowanie jej zamiast akumulatora i podciągnięcie przewodu z gniazdka sieciowego czyli AC 230V.

Producent dodatkowo przewidział pracę cykliczną 20min. Czyli, że jest szansa spalenia silnika w pracy ciągłej.

Jak bym miał przerabiać ten odkurzacz, to wolałbym kupić jakiś zasilany AC za 150-180pln. I w efekcie dużo więcej Cię to nie wyniesie.

2
  • #3 06 Paź 2017 15:43
    pawelr98
    Poziom 36  

Jawi_P napisał:
    Nominalne napięcie tego akumulatora to 14,4V, po pelnym naładowaniu będzie miał ponad 17V.
    Czyli będziesz potrzebował zasilacza w zakresie 15-18V, może i nawet mogłoby być trochę więcej, ale nie wiem jak on dalej jest zbudowany (odkurzacz). No i prąd wyjściowy...
    Skąd wziąłeś 70W, skoro specyfikacja podaje 100W.
    Potrzeba zasilacza o wydajności około 8A min.
    Napisz jakie będą kable zasilające, jakie grube i jakie długie. Bo przy takim prądzie i napięciu to może się zrobić kluczowa kwestia.
    może się okazać, że dużo lepszym rozwiązaniem będzie zakup przetwornicy o takim napięciu, wmontowanie jej zamiast akumulatora i podciągnięcie przewodu z gniazdka sieciowego czyli AC 230V.

Producent dodatkowo przewidział pracę cykliczną 20min. Czyli, że jest szansa spalenia silnika w pracy ciągłej.

Jak bym miał przerabiać ten odkurzacz, to wolałbym kupić jakiś zasilany AC za 150-180pln. I w efekcie dużo więcej Cię to nie wyniesie.

Spadki napięć na kablach można dosyć prosto rozwiązać.
    Pętlę sprzężenia podpiąć pod odkurzacz a nie pod terminale wyjściowe zasilacza.

Najkosztowniejszą częścią będzie transformator jeżeli budujemy zasilacz liniowy.

Dlatego lepszy byłby zasilacz impulsowy.

Poszuka kolega zasilacza od konsoli Playstation 3 w wersji FAT.
    12V przy ponad 20A (zależy od wersji). Koszt kilkadziesiąt zł.

Na elektrodzie bywały schematy jak zwiększyć napięcie wyjściowe w niektórych modelach.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 06 Paź 2017 19:40
    Jawi_P
    Poziom 33  

delwit napisał:
    jaki zasilacz muszę
    zastosować i jak go podłączyć.

W kontekście tego powyższego taka odpowiedź:
    pawelr98 napisał:
    Spadki napięć na kablach można dosyć prosto rozwiązać.
    Pętlę sprzężenia podpiąć pod odkurzacz a nie pod terminale wyjściowe zasilacza.

Jest nie na temat :)
    Dla kogo prosto, dla tego prosto, nie sądzę by autor ot tak sobie przerobił zasilacz, na pomiar czteropunktowy, skoro pyta jak go podłączyć.

Niestety, kable przy takim prądzie i długości jak dla odkurzacza, nie mogą być pierwsze lepsze.
    Można by zastosować nawet zasilacz do laptopa, są takie o mocy 140W. Przedłużyć tylko kabel zasilający - sieciowy.
    Problemem może być tylko to, że silnik może barć dużo mniej niż wydajność zasilacza nominalnie, ale w trakcie rozruchu będzie inaczej. Pytanie, jak zachowa się zasilacz? Są takie co ograniczą prąd, a są takie, że wykryją zwarcie i napięcia nie podadzą. Trzeba zobaczyć ile prądu bierze silnik podczas uruchamiania odkurzacza.

0
  • #5 11 Paź 2017 18:07
    delwit
    Poziom 2  

Przepraszam że dopiero dzisiaj odpowiadam na wasze posty . Powyższy temat otworzyłem 06-10-2017r. o godz.13:43 a o 16 ja już byłem w szpitalu na intensywnej terapii , a o 22 już nie miałem wyrostka. Dzisiaj jestem już w domu i wracam do tematu.
    Jawi_P, dziękuję za super szybkie zainteresowanie się moim tematem. 70 W wziąłem z naklejki na odkurzaczu (przesyłam fotkę), Kable zasilające , długość max 4 m, przekrój , taki jak będzie potrzeba. Co do pracy cyklicznej ,przypuszczam że producent podał 20 min bo tyle wytrzymują akumulatorki po pełnym naładowaniu. Silnik elektryczny pracujący w odkurzaczu ma tak doskonałe chłodzenie że jego temperatura po 20 minutach pracy, przypuszczalnie będzie taka sama po 40 czy nawet po 60 minutach.
    Ja nie chcę przerabiać odkurzacza , chcę zachować jego funkcje pracy na akumulatorkach , a dołożyć mu możliwość pracy na zasilaczu , tak jak to jest w przypadku np . maszynek do strzyżenia , laptopów itp . Dlatego muszę zmienić zasilacz który będzie musiał wytrzymać pobór prądu pobierany przez odkurzacz.
    Co do moich umiejętności , kwalifikacji, to jestem po studiach , mechanika-obróbka skrawaniem metalu. Elektrotechniką , elektroniką interesuję się tylko amatorsko dla własnych potrzeb domowych.
    pawelr 98 czy zasilacz od Playstation 3 w wersji FAT da radę bez przeróbek?.

0
  • #6 11 Paź 2017 21:39
    Jawi_P
    Poziom 33  

delwit napisał:
    czy zasilacz od Playstation 3 w wersji FAT da radę bez przeróbek?.

12V to tyle ile mają całkowicie wyładowane akumulatory. Może być za mało.
    Jeżeli odkurzacz ma kontrolę wyładowania akumulatora, to może Ci wskazywać, że masz wyładowany akumulator. Jeżeli nie ma takiej kontroli i ruszy z 12V, to będzie chodził mniej więcej tak jak z wyładowanym akumulatorem.
    Przydałoby się podnieść napięcie do tych 14V min.

0
  • #7 12 Paź 2017 01:35
    pawelr98
    Poziom 36  

Zasilacz od PS3 ma na wyjściu stabilne 12V.

Zależy od tego czy odkurzacz działa na niższym napięciu.
    Ma on jakiś układ który rozłącza przy zbyt niskim napięciu ?
    Jeśli nie to po prostu będzie niższa moc.

Wypadałoby podnieść nieco napięcie wyjściowe.

Tutaj opisane jak.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9816525#9816525

Nawet nie musisz mieć jakiejś dokładnej przeróbki. Wystarczy że zrobisz minimum czyli przesunięcie poziomu zadziałania OVP(wymiana diody zenera) + dolutowanie potencjometru.

0
  • #8 12 Paź 2017 02:03
    delwit
    Poziom 2  

Czyli sugerujesz przeróbkę zasilacza , według Ciebie na czym ona miała by polegać i nie wiem czy podołam takiemu wyzwaniu.
    Kilkanaście lat temu dla potrzeb garażowych sam zrobiłem sobie prostownik do ładowania akumulatora samochodowego ale to była prosta konstrukcja na bazie transformatora zabezpieczającego 24 V.
    Nawinąłem nowe uzwojenie wtórne z od czepami na 12-13-14-15 V, dodałem przełącznik skokowy, amperomierz , zabezpieczenie przed zwarciem i mostek na 4 diodach prostowniczych .
    Prosta konstrukcja i do dziś pracuje niezawodnie ale trochę za ciężka i za duża żeby wykorzystać do odkurzacza w domu , w garażu spisuje się super.
    Przeglądałem internet , z kupnem zasilacza od Playstation 3 nie ma problemu tylko nie wiem czy jest możliwe podniesienie mu napięcia i jak to zrobić.

0