Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat prądotwórczy-nie ładuje UPS-a, zasilanie z baterii

Michal.pl 06 Paź 2017 01:26 825 21
  • #1 06 Paź 2017 01:26
    Michal.pl
    Poziom 10  

Agregat prądotwórczy firmy Horus. 200 kW mocy. Winda, komputery, piece CO, oświetlenie i wszystkie inne urządzenia elektryczne działają jak jest prąd z sieci albo z agregatu.
    Natomiast jeśli podłączę pomiędzy komputer / oświetlenie / piec CO / drukarkę / lodówkę / TV / i masę innych odbiorników UPS - to nie jest ładowany i pada po kilku chwilach.

Ale to by było zbyt proste.
    Budynek ma dwa piętra i kilkaset gniazdek.
    W niektórych gniazdkach UPSy się ładują, w niektórych nie.

Zaproszeni specjaliści z lokalnego ZE nie stwierdzili żadnych wad na sieci. Tak samo specjaliści elektrycy z okolicznych miejscowości.
    Zarówno na sieci miejskiej, jak i po automatycznym przełączeniu na agregat.
    UPSy są różnych firm, w cenie od 800 zł do mniej więcej 6000 zł. Każdy wg deklaracji producentów ma na wyjściu pełny sinus.

Ręce mi już opadają. Przychodzisz do pracy, a tu połowa urządzeń leży po "mignięciu" w nocy :(

0 21
  • Napad.pl
  • #2 06 Paź 2017 07:32
    szwagros
    Poziom 31  

Jan_Werbinski napisał:
    ZTCW do UPS są potrzebne agregaty inwerterowe.

Tak, u nas dopiero to rozwiązało problem definitywnie.
    Przy zwykłym agregacie pomagało podłączenie równolegle do UPSa wiertarki czy szlifierki.
    Co ciekawe, nie zauważyłem tego problemu w większych agregatach, stacjonarnych 30 czy 40 kVA, na nich każdy chyba UPS działa bez problemu.

0
  • Napad.pl
  • #3 06 Paź 2017 08:20
    Sniezynka
    Poziom 28  

Witam,
    Problem z małymi agregatami jest taki że nie utrzymują prawidłowej częstotliwości 50Hz , a UPS-y z modułem synchronizacji przy jej braku działają z baterii i nie przełączają się do pracy na sieć.

0
  • #4 06 Paź 2017 12:07
    Michal.pl
    Poziom 10  

Bardzo proszę przeczytać mój post dokładnie. Nie mam problemu z sinusem w sieci z agregatu, ponieważ w niektórych gniazdkach UPSy działają prawidłowo. We wszystkich jest 50 Hz i napięcie 230 V +- 5V. Bujam się ponad rok prawidłową pracą zasilaczy. Kupowałem najróżniejsze. Poza firmą każdy działa normalnie. Gdzie w rozdzielni szukać problemu ? Technicznie jest wszystko ok i zgodnie z projektem.

0
  • #5 06 Paź 2017 13:59
    gkwiatkowski
    Poziom 24  

Michal.pl napisał:
    Bardzo proszę przeczytać mój post dokładnie. Nie mam problemu z sinusem w sieci z agregatu, ponieważ w niektórych gniazdkach UPSy działają prawidłowo. We wszystkich jest 50 Hz i napięcie 230 V +- 5V. Bujam się ponad rok prawidłową pracą zasilaczy. Kupowałem najróżniejsze. Poza firmą każdy działa normalnie. Gdzie w rozdzielni szukać problemu ? Technicznie jest wszystko ok i zgodnie z projektem.

Czy ten sam UPS w jednym gniazdka działa a w innym nie?

0
  • #6 06 Paź 2017 14:22
    Michal.pl
    Poziom 10  

Dokładnie.

Problem występuje tylko przy zasilaniu z agregatu. I nie we wszystkich gniazdkach.
    Dajmy na to UPS na recepcji nie ładuje się z agregatu ale jak podłączę go do drugiego gniazdka na recepcji, które jest pod tym samym bezpiecznikiem to zaczyna się ładować :) Szopka jak nie wiem. To samo mam w innych pomieszczeniach, na różnych piętrach.

0
  • #7 06 Paź 2017 14:31
    gkwiatkowski
    Poziom 24  

Michal.pl napisał:
    Dokładnie.

Problem występuje tylko przy zasilaniu z agregatu. I nie we wszystkich gniazdkach.
    Dajmy na to UPS na recepcji nie ładuje się z agregatu ale jak podłączę go do drugiego gniazdka na recepcji, które jest pod tym samym bezpiecznikiem to zaczyna się ładować :) Szopka jak nie wiem. To samo mam w innych pomieszczeniach, na różnych piętrach.

Czy aby na pewno oba gniazdka są z tej samej fazy?
    Czy sytuacja zmienia się, że jedno gniazdko z UPS-em czasem pracuje dobrze a czasem źle?

0
  • #8 06 Paź 2017 16:06
    retrofood
    Moderator

Michal.pl napisał:
    Bardzo proszę przeczytać mój post dokładnie.

Starałem się i znalazłem
    Cytat:
    Agregat prądotwórczy firmy Horus. 200 kW mocy.

200 kW czyli mała elektrownia. Nawet lokomotywa chyba tego nie napędzi. Więc przeglądnij swoje posty i przeczytaj je dokładnie.

0
  • #9 06 Paź 2017 16:10
    Michal.pl
    Poziom 10  

Tak, gniazdka są z tej samej fazy. Nie, zawsze jest problem w tych samych gniazdkach.

retrofood. I co ? Mam ci teraz udowodnić, że mamy w firmie taki agregat ? Ehhh, dzięki za pomoc i sensowną wypowiedź ;)
    200 kW jeśli chodzi o stacjonarne agregaty napędzane silnikiem diesla to pikuś. Doczytaj, a nie z lokomotywą wyskakujesz.

0
  • #10 06 Paź 2017 16:31
    szwagros
    Poziom 31  

Michal.pl napisał:
    We wszystkich jest 50 Hz i napięcie 230 V +- 5V.

Jak to sprawdziłeś? Masz dostęp do oscyloskopu? Warto byłoby podejrzeć jak faktycznie wygląda sinusoida.

0
  • #11 06 Paź 2017 16:40
    Michal.pl
    Poziom 10  

Tak, mam w pracy oscyloskop. Z agregatu wychodzi pełny sinus. W gniazdkach sprawdzałem, też. Zresztą UPSy jakie mamy mają podane w kartach produktu 45-65, 50-60 Hz więc tu nie leży problem.

0
  • #12 06 Paź 2017 17:21
    retrofood
    Moderator

Michal.pl napisał:

retrofood. I co ? Mam ci teraz udowodnić, że mamy w firmie taki agregat ? Ehhh, dzięki za pomoc i sensowną wypowiedź ;)
    200 kW jeśli chodzi o stacjonarne agregaty napędzane silnikiem diesla to pikuś. Doczytaj, a nie z lokomotywą wyskakujesz.

Kolego nic nie musisz udowadniać, wystarczy, że potwierdzasz. Byłem nieco zdziwiony i nie dowierzałem, bo przy tych mocach nadzór nad agregatem oraz instalacją sprawuje przeważnie elektryk, który moc podaje w kVA a nie kW, ale to teraz nieistotne. Teraz wiem na czym stoimy.

Temat wydzielam, jest zupełnie inny niż ten pod który Autor się podpiął.

0
  • Pomocny post
    #13 06 Paź 2017 17:48
    gkwiatkowski
    Poziom 24  

retrofood napisał:
    200 kW czyli mała elektrownia. Nawet lokomotywa chyba tego nie napędzi.

200 kw to około 270 KM czyli średnia ciężarówka.

Dodano po 9 [minuty]:

Michal.pl napisał:
    Tak, gniazdka są z tej samej fazy. Nie, zawsze jest problem w tych samych gniazdkach.

Czy w gniazdkach dobrych i złych faza z generatora jest z tej samej strony?
    Czy N z generatora jest uziemione?

0
  • #14 06 Paź 2017 17:54
    15kVmaciej
    Poziom 35  

I jeszcze pytanie, jak z kompensacją, jaki cosφ i jaki ma charakter, pojemnościowy czy indukcyjny?

0
  • #15 06 Paź 2017 20:34
    danielkk
    Poziom 31  

Problem jest tylko i wyłącznie w kiepskiej jakości tanich UPS.

0
  • Pomocny post
    #16 06 Paź 2017 20:58
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

gkwiatkowski napisał:

Czy w gniazdkach dobrych i złych faza z generatora jest z tej samej strony?
    Czy N z generatora jest uziemione?

I tu bym szukał przyczyn! Czy wszystkie PE i N są prawidłowo połączone? Czy sam agregat jest prawidłowo uziemiony?

0
  • #17 07 Paź 2017 01:00
    Michal.pl
    Poziom 10  

retrofood, dziękuję za zrozumienie. Elektrykiem z zawodu nie jestem i tu masz rację. O naszą mini elektrownię dba zewnętrzna firma, ja tylko nadzoruję poprawności działania i terminów. Dokumenty mam ale to teoria. W praktyce zajmuję się elektroniką, nie elektryką.
    Nie zmienia to faktu, że swoje małe 2 grosze wiem i masz rację. Jako ponad 10 letni czytelnik elektrody i podstarzały już człek powinienem napisać 250 kVA ;)

15kVmaciej, jedno i drugie. Są silniki ( przepompownia wody, oczyszczalnia ścieków ), jest elektronika ( komputery, szafy TV, sterowniki urządzeń medycznych, zdalne sterowania, klapy dymowe, elektronicznie oddzielane strefy p.pożarowe, itp. ). Budynek ma kubatury lekko ponad 8 tyś. m, od rozdzielni do ostatniego pkt. odbioru idzie ok. 900 m przewód po czterdziestce, na którym też są silniki i elektronika. Wszystkiego pilnuje zewnętrzna firma, która dba, żeby m.in. współczynnik mocy był optymalny. Pilnuję serwisu. I raczej w tym problemu nie widzę. Elektronika np. pieców CO jest bardziej wrażliwa niż UPS, a działa poprawnie na zasilaniu awaryjnym.

gkwiatkowski i Wojtek(KeFir), to chyba jedyne co nie zostało sprawdzone !
    Dziękuję za wskazówkę.
    O ile jestem przekonany, że agregat jest prawidłowo uziemiony, to nikt łącznie ze mną nie sprawdzał po której stronie jest L i N w gniazdkach.
    Czy taki drobny szczegół może mieć takie duże znaczenie ?!
    Oczywiście od poniedziałku zaczynam spacer po gniazdkach... Deko się z tym zejdzie :)

danielkk, jeśli dla Ciebie m.in. Power Walker 6000 VA w szafie 19" jest kiepskiej jakości to moim życzeniem jest żyć na Twoim poziomie i pracować w równie bogatej firmie, żebym mógł zarządowi zaproponować droższe urządzenia. Centrala telefoniczna i komputery pracują na rzeczywiście budżetowych UPSach bo kosztowały coś ok. 800 - 1000 zł. Ale już droższa elektronika ma sprzęt za min. 3 - 6 tysięcy zł. Skrypt dodał Ci 2 pkt. za spam.

gkwiatkowski i Wojtek(KeFir), jeszcze raz dziękuję za poradę. Niby kurde banalne. A jednak trzeba to sprawdzić, bo nikt w gniazdkach nie grzebał... Ponoć prąd przemienny ;)

0
  • Pomocny post
    #18 07 Paź 2017 11:59
    gkwiatkowski
    Poziom 24  

Michal.pl napisał:
    gkwiatkowski i Wojtek(KeFir), to chyba jedyne co nie zostało sprawdzone !
    Dziękuję za wskazówkę.
    O ile jestem przekonany, że agregat jest prawidłowo uziemiony, to nikt łącznie ze mną nie sprawdzał po której stronie jest L i N w gniazdkach.
    Czy taki drobny szczegół może mieć takie duże znaczenie ?!
    Oczywiście od poniedziałku zaczynam spacer po gniazdkach... Deko się z tym zejdzie :)

Teoretycznie, to nie ma znaczenia, ale praktyka często mija się z teorią. :)
    Kilka lat temu kolega montował duży system CCTV z dwoma UPS-ami po około 6-10 kVA sinus na wyjściu. Pierwszy UPS nie chciał w ogóle ruszyć zasilany z sieci. Po sprawdzeniu wszystkiego, ostatnim pomysłem było przełożenie wtyczki do drugiego gniazda w gnieździe podwójnym. UPS ruszył bez bez problemu.
    Drugi UPS był montowany w drugim budynku, ale zachowywał się identycznie. Nie pamiętam producenta, ale instrukcja milczała na temat tego problemu.
    Później montowaliśmy razem chyba APC 3kVA true on-line sinus, sprawdzaliśmy jego zachowanie i działał przy każdym podłączeniu.

0
  • #19 07 Paź 2017 12:49
    szwagros
    Poziom 31  

gkwiatkowski napisał:
    Kilka lat temu kolega montował duży system CCTV z dwoma UPS-ami po około 6-10 kVA sinus na wyjściu. Pierwszy UPS nie chciał w ogóle ruszyć zasilany z sieci. Po sprawdzeniu wszystkiego, ostatnim pomysłem było przełożenie wtyczki do drugiego gniazda w gnieździe podwójnym. UPS ruszył bez bez problemu.

I urządzenia tej mocy zasilane były przewodem z wtyczką?

0
  • #20 07 Paź 2017 13:33
    gkwiatkowski
    Poziom 24  

szwagros napisał:
    gkwiatkowski napisał:

Nie pamiętam modelu UPS, musiałbym poszukać w starych mailach. Może się wygłupiłem z tą mocą, ale pamiętam, że same jednostki centralne były ciężkie do podniesienia, a miały tylko małe akumulatory.
    Postaram się sprawdzić typ UPS.

0
  • #21 07 Paź 2017 17:06
    danielkk
    Poziom 31  

Z Twojego postu wywnioskowałem ze UPS z którymi masz problem to te w cenie 800-1000zl nic tam nie piszesz ze UPS za 6tys tez nie odpalają.

0
  • #22 08 Paź 2017 21:00
    gkwiatkowski
    Poziom 24  

gkwiatkowski napisał:
    szwagros napisał:
    gkwiatkowski napisał:

Nie pamiętam modelu UPS, musiałbym poszukać w starych mailach. Może się wygłupiłem z tą mocą, ale pamiętam, że same jednostki centralne były ciężkie do podniesienia, a miały tylko małe akumulatory.
    Postaram się sprawdzić typ UPS.

I faktycznie źle pamiętałem te UPS-y. Były one w okolicach 2-3 kVA.

0