Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bieżnia crane runner nie kręci -

mpepe 06 Oct 2017 17:40 1779 6
Termopasty
    mpepe
    Level 11  
    Witam posiadam bieżnie runner crane 7 bieżnia po włączeniu "odpala" ale silnik stoi w miejscu liczy czas po kilku sekundach wywala błąd czujnika prędkości . Ale jak w tym czasie kręcę pasem oczywiście błędu nie wywala i cały czas lecą sekundy. Wyciągnąłem silnik podpiąłem pod inną bieżnie i działa czyli wygląda że coś z płytą przy silniku. Był odymiony rezystor bialy 5w na zdjeciu wyglądał na spalony wymienilem ale to nie jego wina była.

Co moge jeszcze sprawdzić?

Dodam Co mnie zdziwiło na wyjściu z płyty do silnika jest cały czas 180v niezależnie czy załączony jest program w bieżni czy nie zakładałem że prąd popłynie w momencie jak zalaczę w bieżni program. To dlaczego zasilony silnik przez 180v stoi chociaż w innej bieżni krecił?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Termopasty
  • Helpful post
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Ten silnik jest sterowany PWM poprzez MOSFETy widoczne obok rezystora. Sprawdź napięcie pomiedzy zródłem a drenem tych tranzystorow (oznaczenie na PCB FET1 i FET2 oraz diodę D1.
  • Termopasty
    mpepe
    Level 11  
    Dzięki za odpowiedź w sumie mogłem od tego zacząć. Niestety nie mam sprzętu ze sobą na weekend więc w poniedziałek dopiero sprawdze, ale już mnie korci żeby to sprawdzić

Dodano po 16 [godziny] 32 [minuty]:

A jeszcze na wypadek gdyby z tranzystorami było wszystko ok gdzie jeszcze szukać ?
    mpepe
    Level 11  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Ten silnik jest sterowany PWM poprzez MOSFETy widoczne obok rezystora. Sprawdź napięcie pomiedzy zródłem a drenem tych tranzystorow (oznaczenie na PCB FET1 i FET2 oraz diodę D1.

Zrobiłem pomiary na włączonej bieżni pomiędzy źródłem a drenem nie ma zadnego napięcia we wszystkich 3 tranzystorach coś je spaliło czy padają ze " zmęczenia "?
    Napięcie jest natomiast na tym po prawej stronie z 4 nogami.
  • Helpful post
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Ufff, z czterema nogami ? Pies to czy kot, a może owca ? :D Sprawdzić napięcie pomiędzy (-) tego mostka (cztery nogi), jego (+), a następnie ten duży rezystor ceramiczny, a raczej napięcie na nim przed i po. Wszystko względem (-) mostka prostowniczego.
    mpepe
    Level 11  
    Pomiędzy (-) a (+) mostka nie ma napiecia pomiędzy - mostka a rezystorem ceramikiem też nie ma żadnego. Dodatkowo ten rezystor ceramiczny strasznie się grzeje aż się cyna topi. Ten zjarany ze zdjęcia wymieniłem.
  • Helpful post
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Jak to ,,nie ma napięcia" na wyjściu mostka ? Musi być, skoro rezystor sie grzeje. Prawdopodobnie jedna dioda w mostku przebita. Sprawdź, co sie dzieje za mostkiem ( jakie napięcie tam sie pojawia, przy odłaczonym rezystorze). Tak czy owak, mostek prostowniczy do wymiany.