Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wsad pamięci do tv Samsung LE37S81BX/XEC

krisan1 06 Oct 2017 19:35 1659 12
    krisan1
    Level 9  
    Witam. Poszukuję wsadu pamięci telewizora jak w temacie oraz instrukcji jak go wgrać, jakim programatorem itd. Proszę forumowiczów o wyrozumiałość i wstrzymanie się od mało merytorycznych komentarzy. Nigdy jeszcze nie miałem potrzeby wgrywania wsadów a w necie niestety nie ma zbyt wielu informacji jak to zrobić.
    bogred
    Moderator of TV
    A w czy problem z tym Samsungiem?
    krisan1
    Level 9  
    brak jakichkolwiek napięć poza 5v stand by. Podmieniałem już całą płytę zasilacza(niestety nie wiem nic na temat historii tej płyty, którą wziąłem do podmiany ale zachowanie tv identyczne), próbowałem czy podświetlą się świetlówki na wypiętej płycie main i niestety nic. Świeci się tylko czerwony led stand by. Oczywiście wymienione wszystkie elki w zasilaczu, podmienione transoptory, F9222L, 5Wrezystory mocy 12k, 2k(były uwalone) podmieniłem też vipera i brak mi już pomysłów. Z wielu postów wyczytałem, że winny może być wysypany wsad więc pomyślałem, że może rzeczywiście warto zająć się wsadem. Dzięki za zainteresowanie.
    bogred
    Moderator of TV
    E tam zaraz wsad... Czytałeś tematy o tym i podobnych zasilaczach? Choćby w LE32S81B? BN44-00191A. Tematów sporo, Sprawdź, czy dochodzi z płyty głównej PS ON. Ewentualnie sprawdź sam zasilacz, wymuszając PS ON. I nie wymieniaj jak leci po kolei, tylko patrz w schemat i mierz.
    krisan1
    Level 9  
    Mój zasilacz to BN44-00157A poproszę troszkę jaśniej jak wymusić na zasilaczu ten PS ON i lecę sprawdzić. Jestem naprawdę początkujący ;) ale szybko się uczę. Dziękuję z góry za wyrozumiałość.
    bogred
    Moderator of TV
    Podaj 5V na Ps on i sprawdź czy są prawidłowe napięcia.
    krisan1
    Level 9  
    czyli przykładam 5v na szynę z której wychodzi zasilanie na płytę główną w miejsce gnd i on? Jeśli dobrze zrozumiałem? Jeśli tak to po podaniu napięcia nic się nie dzieje
    Daniel Pietras
    Level 21  
    Co rozumiesz przez "ON" Z tego co widać w instrukcji sygnał ten oznaczony jest "PWR"
    krisan1
    Level 9  
    no dokładnie tak zrobiłem podałem na 16pin napięcie 5v i nic nie działo się z zasilaczem. Nadal brak napięcia inwertera i pozostałych. Wszystkie na poziomie mV

Dodano po 11 [minuty]:

Jedyną prawidłową wartością napięcia jakie daje zasilacz jest stand by 5V oraz zasilanie led'a 3V (mierzone na main). Nie robi mu żadnej różnicy czy wpięty czy wypięty t-con, czy wypięty inwerter i wpięta żarówka po prostu sam nie wiem gdzie szukać przyczyny. W tej chwili mam już dwa identyczne, z identycznymi objawami. Nawet podmiany całych płyt nie wnoszą nic.
    Daniel Pietras
    Level 21  
    Masz uszkodzony zasilacz. Jeżeli nie usłyszałeś żadnych dźwięków charakterystycznych dla przeciążenia należy wyremontować stronę pierwotną. Jak nie masz dodoświadczenia, sprawdź rezystory i bezpieczniki. Półprzewodniki i kondensatory elektrolityczne wymień. Kondensatory warto również wymienić po stronie wtórnej. Należy zwrócić szczególną uwagę aby nie pomylić typu wymienianych elementów.
    krisan1
    Level 9  
    jak pisałem wszystkie elektrolity wymienione i wysokonapięciowy i wszystkie wtórne, wyjście z mostka na poziomie320V, wymieniony mosfet, diody w TO-220 i to o czym pisałem wcześniej. Sprawdzony bezpiecznik i warystor. Tylko nie rozumiem czemu mam szukać po stronie pierwotnej skoro 5V stand by jest normalnie? Jak jest po wtórnej 5V to znaczy, że pierwotne też ok? Chyba, że się mylę i nie do końca tak jest.
    Daniel Pietras
    Level 21  
    Zasilacz składa się z kilku układów. Przetwornica stand-by i przetwornica główna są rozdzielone (zaznaczyłem czerwoną elipsą na obrazku). Obie są zasilane z wyjścia układu PFC. Pierwszą steruje układ Viper 22A a drugą F9222L. To że masz 5.2 V oznacza tyle że Viper 22A jest sprawny. Jeżeli główna przetwornica nie pracuje to albo układ sterujący jest uszkodzony albo klucz, który ma ją załączać. Wszystko jest klarownie pokazane w instrukcji serwisowej.Wykorzystane tu układy scalone są łatwo dostępne, ich noty katalogowe również. Był także temat o podobnym zasilaczu Link
    krisan1
    Level 9  
    Dziękuję za podpowiedzi. Szczególnie za ten blokowy schemacik z krótkim wyjaśnieniem. Póki co znalazłem uwaloną diodę DZP801 (BZV49-c20, chyba- oznaczona 20y) oraz tuż obok niej DP804 (dual schottky HSMS2813 jak sądzę bo oznaczona B3)pracujące w bezpośrednim sąsiedztwie TDA4863. Jeśli uda mi się zdobyć te diody (a z tego co zerknąłem nie będzie łatwo je zdobyć) natychmiast powiadomię o efektach.

Dodano po 53 [minuty]:

Sprostowanie - ta dioda zenera 20Y to DZD20Y

Dodano po 3 [minuty]:

drugą też chyba źle odczytałem bo B3 to chyba raczej 1SS184