Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Altus 140 i Wzmacniacz AKAI AM-55

service2006 06 Oct 2017 23:30 1344 23
Tespol
    service2006
    Level 11  
    Jak w temacie zakupiłem głośniki Altus 140 i do tego wzmacniacz Akai am-55 w kolumnach tych ktoś zamontował nie oryginalne głośniki niskotonowe które po 3 min mojego użytkowania się spaliły. Moje pytanie brzmi jakie polecacie głośniki do tych kolumn w specyfikacji wzmacniacza w rozsądnej cenie ?
  • Tespol
    folkswagen
    Level 14  
    Ja przez około dziesięciu lat z powodzeniem korzystałem z AM-57
    Do dyspozycji miałem Altus 120 i nigdy nie miałem problemów z jakimikolwiek głośnikami. Obawiam się, że kolega jednak trochę przesadził. Cała rodzina AM-ów nie oferowała tzw. filtru fizjologicznego/konturu. Tylko za pomocą regulatorów można dołożyć/podbarwić dźwięk. Zatem – kolega chyba popełnił sepuku?! Dostarczenie sygnału w okolicach 0dB i zarazem trudnego dla sekcji niskotonowej. Polskie konstrukcje rzeczywiście pomagały przy tzw. uwalaniu gwizdków. Tutaj jednak mowa o trzech minutach dla niskich tonów! Trzy dni kondora? Przepraszam - trzy minuty?
    Mario-1990
    Level 17  
    Jak kolega stwierdził że się głośniki spaliły? Jaka to jest rozsądna cena?
    folkswagen
    Level 14  
    Bardzo rozsądne pytanie!
    Prosze opisać - co tam się dzieje z tymi spalonymi głośnikami? Jak to się zachowuje podczas próby obciążenia za pomocą jakiegokolwiek wzmacniacza audio?
    Przecież nie możemy tak zostawić tej, zdawać by się mogło - bardzo oczywistej sprawy.
    Mario-1990
    Level 17  
    Czytając dane techniczne tego wzmacniacza 2x90 wat przy 8 Ohm jest możliwe że głośniki niewytrzymały ale 3 minuty??? To musiały by być wyjątkowo słabe. Do takiej mocy jedynie GDN 30/100/11 z altusów 300. Nic innego tańszego mi do głowy nie przychodzi może jedynie jakiś Stx W.30.200.8.MC ale jak to zagra to już nie wiadomo.
    Moderated By telecaster1951:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Tespol
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Mario-1990 wrote:
    jest możliwe że głośniki niewytrzymały ale 3 minuty?
    Oczywiście, że jest. Wystarczy przesterować wzmacniacz. A jak do tego dojdzie naruszone czasem zawieszenie, czy już wcześniej przegrzana cewka...?
    service2006
    Level 11  
    sprawdzałem miernikiem i jest zerowa reakcia na buzerze i na omomierzu też a były wstawione jakieś nie orginalne głośniki z naklejką 888, nie wiem czy to firma czy jak dodam też że kolumny nie były dłuższy czas nie używane
    wkj
    Level 36  
    service2006 wrote:
    Moje pytanie brzmi jakie polecacie głośniki do tych kolumn w specyfikacji wzmacniacza w rozsądnej cenie ?

O R Y G I N A L N E.

A jakie to oryginalne, toniech kolega sprawdzi sobie na google, wsadzanie każdych innych to loteria w brzmieniu.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    service2006 wrote:
    głośniki z naklejką 888
    I się dziwisz, że się popaliły? To chińskie badziew o mocno zawyżonej mocy - podziel przez trzy to co mają na naklejce, to wyjdzie mniej więcej moc oryginalna... ;)
    Mario-1990
    Level 17  
    Jak tam wstawi oryginały GDN30/60 to też może nie wytrzymać przy ostrym słuchaniu, ja bym się nie zastanawiał tylko zamontował GDN30/100. I oczywiście wymiana przewodów na 2,5mm od wejścia do kolumny aż do głośnika. O kondensatorach w zwrotnicy to niema nawet co gadać bo też napewno już są do wymiany,z tego co pamiętam to tam były elektrolity 2,2uf i 10uf chyba na 63v pewno już wyschły ze starości.

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

398216 Usunięty
    Level 43  
    Mario-1990 wrote:
    ja bym się nie zastanawiał tylko zamontował GDN30/100
    .. i popsuł do reszty brzmienie? To zupełnie inny głośnik...
    Mario-1990
    Level 17  
    Zgadzam się że to inny głośnik ale czy przy altusach można mówić o jakimkolwiek brzmieniu przy głośnym słuchaniu na prawie przesterowanym wzmacniaczu??
    service2006
    Level 11  
    Przesterowanym ? Nie rozumie o co chodzi
    398216 Usunięty
    Level 43  
    service2006 wrote:
    Przesterowanym ? Nie rozumie o co chodzi
    Przyznam się, że i ja nie rozumiem. Wzmacniacz ma większą moc od mocy głośnika niskotonowego ale, żeby przesterować wzmacniacz ...?
    Mario-1990
    Level 17  
    398216 Usunięty wrote:
    Oczywiście, że jest. Wystarczy przesterować wzmacniacz.

Dodano po 39 [sekundy]:

O to mi chodzi.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Mario-1990 wrote:
    Wystarczy przesterować wzmacniacz.
    Idąc Twoim tokiem rozumowania to każdy wzmacniacz można przesterować i każdą kolumnę spalić takim sygnałem. Zgoda.
    Tylko, że (przynajmniej ja tak uważam), że to już nie jest słuchanie muzyki, a zniekształceń. Wydaje mi się (obym się nie mylił), że w takich wypadkach powinien zadziałać zdrowy rozsądek słuchacza... :)
    Mario-1990
    Level 17  
    Jeżeli kolega lubi słuchać tak że chinćzyki padają po 3 minutach to i słabszy braciszek gdn30/120 też tego nie wytrzyma. Albo słabszy wzmacniacz i gdn30/60 albo gdn30/100 i akai może zostać,proste. A dobrego brzmienia i tak z tych kolumn nie uzyskasz one są najprościej mówiąc źle zaprojektowane.

Dodano po 10 [minuty]:
    Quote:

Idąc Twoim tokiem rozumowania to każdy wzmacniacz można przesterować i każdą kolumnę spalić takim sygnałem. Zgoda.
    Tylko, że (przynajmniej ja tak uważam), że to już nie jest słuchanie muzyki, a zniekształceń. Wydaje mi się (obym się nie mylił), że w takich wypadkach powinien zadziałać zdrowy rozsądek słuchacza... :)
    ,,zgadzam się,,

398216 Usunięty
    Level 43  
    Mario-1990 wrote:
    chinćzyki padają po 3 minutach
    A co ja pisałem?
    398216 Usunięty wrote:
    service2006 napisał:
    głośniki z naklejką 888
    I się dziwisz, że się popaliły? To chińskie badziew o mocno zawyżonej mocy - podziel przez trzy to co mają na naklejce, to wyjdzie mniej więcej moc oryginalna...
    Pokaż mi chiński głośnik 888 o rzeczywistej mocy jak napisana na naklejce.
    Mario-1990 wrote:
    Albo słabszy wzmacniacz i gdn30/60 albo gdn30/100

Kolego... Pomyśl przez chwilę. Najpierw piszesz, że przesterowany wzmacniacz pali głośniki, a za chwilę proponujesz wzmacniacz o mniejszej mocy? I co? Niby słabszy się nie przesteruje? Jeszcze szybciej niż mocniejszy. I propozycja wstawienia INNEGO głośnika o INNYCH parametrach jest według Ciebie rozsądne? Zgodne ze sztuką? Może wśród kolegów na podwórku takie porady mogą pozostać - TU na forum TECHNICZNYM taka porada to porada szkodliwa, by nie powiedzieć sabotaż.
    Mario-1990
    Level 17  
    W sumie racja mój błąd,przyznaje się. Słabszy wzmacniacz też się przesteruje to żadne rozwiązanie. To co koledzy proponują w takim przypadku? Kiedy autor tematu lubi posłuchać głośno? Jakie wy byście głośniki polecili autorowi do tych kolumn skoro uważacie że gdn30/100 jest złym pomysłem,a gdn 30/60 jest za słaby,do tego wzmacniacza?
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Mario-1990 wrote:
    a gdn 30/60 jest za słaby,do tego wzmacniacza?
    Gdzie to jest napisane? Autor miał jakieś chińskie "888" i (pisałem!) nic dziwnego że padły. Jak wstawi oryginały i nie będzie przesterowywać wzmacniacza nic się nie stanie.

A co do głośników jakie Kolega proponuje usilnie (30/100, STX) - każda kolumna głośnikow stanowi integralną całość pod względem elementów skałdowych - od pojemności obudowy, po strojenie i zastosowany KONKRETNY typ głośnika. Wsadzenie innego niż przewidział projektant to z natury rzeczy zły pomysł - inne strojenie, inna efektywność, inna charakterystyka - w sumie to loteria, w której trafienie "w 10" jest porównywalnej do rozbicia banku w kasynie. Co więc z tego, ze zatkasz dziurę (bo średnica taka sama), jak kolumna jako całość nie zagra jak powinna? Altusy jako takie i tak są kiepskie pod względem brzmienia - wiadomo to od lat. Niektórym się ono podoba, niektórzy (jak ja) go nie cierpią, z racji na nienaturalny (daleki od oryginału) dźwięk - podbita góra, kiepski środek i dudniący dół. Jak wstawisz głośnik przypadkowy - bo średnica i moc pasują to co uzyskasz? Jeszcze gorszy efekt niż w oryginale.
    Tak więc - wstrzymaj konie z takimi poradami, bo (jak pisałem...) to jest forum TECHNICZNE i dążymy w podpowiedziach do jak-najlepszego rezultatu, a nie do bylejakości.
    Mario-1990
    Level 17  
    ,,398216 Usunięty,, Gdzie to jest napisane?
    w karcie katalogowej tego głośnika,jest napisane że moc nominalna 60wat moc maksymalna 80wat ,a wzmacniacz ma 90wat,jak wszyscy dobrze wiemy około 90% mocy wzmacniacza przypada głośnikowi niskotonowemu w zestawie, tak że moim skromnym zdaniem ten oryginalny głośnik jest taki na styk z mocą,i dlatego taki a nie inny zaproponowałem.Oczywiście że najlepiej byłoby zastosować oryginalny,zgadzam się że to wszystko jest wyliczone itd.Ale w tym przypadku trzeba powiedzieć że przy tym wzmacniaczu tych kolumn trzeba będzie oszczędzać z głośnością.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Mario-1990 wrote:
    moc nominalna 60wat moc maksymalna 80wat ,a wzmacniacz ma 90wat,jak wszyscy dobrze wiemy około 90% mocy wzmacniacza przypada głośnikowi niskotonowemu w zestawie
    Masz rację, ale nie do końca. Moc GDN'a jest podana jako moc sinus ( według obowiązujących wówczas gdy ten głośnik był produkowany norm DIN - teraz to ten sam głośnik więc oznaczenia pozostały po staremu, mimo, że obowiązuje już norma AES (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic183413.html). Dla wzmacniacza podobnie. A teraz wyjaśnienie czemu norma obecnie obowiązująca jest "lepsza" niż stara DIN - otóż muzyka jaką ma odtwarzać głośnik daleka jest od sinusa, a EIS w trakcie pomiaru mocy "traktuje" głośnik sygnałem zbliżonym do sygnału muzycznego. Tak więc moim zdaniem te 90 W wzmacniacza nie zaszkodzi kolumnie na 60W głośniku - oczywiście - co już podkreślałem wcześniej - przy graniu "z głową" czyli bez przesterowań.
    Mario-1990
    Level 17  
    Dobra dość już tych mocy,teraz niech autor tematu coś powie co ma zamiar zrobić.
    service2006
    Level 11  
    w planach mam zamiar poszukać oryginalnych głośników i te kolumny zregenerować chyba że trafi mi się jakaś propozycja zamiany na jakieś inne bo z tego co wiem to dużo osób szuka takich altusów