Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie mikrofonu do przedwzmacniacza - przejściówka

06 Paź 2017 23:45 552 1
 • Poziom 9  
  Cześć. Kupiłem przedwzmacniacz mikrofonowy VIVANCO MA-225 . Mam zwykły mikrofon komputerowy, który chciałbym do niego podłączyć. Przedwzmacniacz ma wejście na duży jack mono. Mikrofon ma wtyczkę mały jack stereo o następującym schemacie:
  Podłączenie mikrofonu do przedwzmacniacza - przejściówka
  Zrobiłem sobie przejściówkę łącząc masę (1) z małego gniazdka jack z masą w dużej wtyczce jack oraz 3 z małego gniazdka jack z sygnałem w dużej wtyczce jack. Podłączyłem to wszystko. Do wyjścia przedwzmacniacza podłączyłem głośnik w wejściem aux przez kabel 2xRCA na 1xmały jack stereo. Niestety po podłączeniu głośnik buczy a mikrofon nie działa. Najgłośniej buczy, gdy przełącznik na mikrofonie jest na OFF. Trochę ciszej, jak jest na ON. Co ciekawe, jak odepnę mikrofon od polutowanej przeze mnie przejściówki, a przejściówka dalej jest wpięta do przedwzmacniacza to głośnik buczy dalej (trochę ciszej niż mikrofon na ON, ale dość wyraźnie). Jak dotknę palcami masy to buczenie robi się jeszcze cichsze (ale wyraźnie słyszalne). Dopiero wypięcie przejściówki ucisza efekt. Myślałem, że jest jakieś zwarcie na przejściówce. Posprawdzałem miernikiem i jest ok. Proszę o pomoc.
 • Poziom 9  
  Drogi kolego. Masz dużo wyższy poziom ode mnie, jednakże zasady odkąd wymyślono duży Jack i mały są takie same. Nie wiem, czy Ci pomogę, ale pokrótce przedstawię, co wiem w tym zakresie.
  Jeśli chodzi o buczenie, to powodem może być: 1) brak połączenia na przewodach lub na złączu Jack/mini Jack (na to stawiam). 2) brak właściwego ekranowanie i tu jak i w przypadku (1), to byczenie może pochodzić z sieci zasilającej 50Hz. 3) zbytnia bliskość mikrofonu i głośnika, ale tu wystąpi sprzęganie i objawiać się będzie piskiem i to wg Twojego opisu odpada.
  Opierając się na twojej numeracji z rysunku, wyjaśniam, że zarówno w mini Jack jak i w dużym - nr 1 to GND (masa lub ujemny biegun) wyjścia mikrofonu / mikrofonów (dla stereo), nr 2 to kanał 2 mikrofonu, nr 3 to kanał 1 mikrofonu.
  Nie wnikam tu, który przyjęty jest prawy, a który lewy w przypadku stereo.
  Jeżeli 2 i 3 są zwarte, to oznacza, że wyjście tego samego mikrofonu jest podane na oba kanały i w zasadzie w niczym to nie przeszkadza, bo wzmacniacz mikrofonowy otrzymuje tan sam sygnał na oba kanały i na wyjściu wzmacniacza będzie po prostu ten sam sygnał wyjściowy. Przyjmując oczywiście, że wzmacniacz mikrofonowy ma odpowiednią impedancję. Zwarcie kanałów wejściowych wzmacniacza obniży ją, ale nie ma to istotnego znaczenia.
  Wg opisu na rysunku OFF rozwiera Masę GDN od wyjścia 2 to moim zdaniem mikrofon powinien pracować? Jeżeli podajesz, że na on jest rezystancja 1,27k Ohm, to możliwe, że jest to rezystancja mikrofonu.
  Jeżeli natomiast zewrzemy do masy wyjście mikrofonu, czy to przez wyjście 2, czy 3 lub oba w przypadku dwóch mikrofonów (stereo), to również zwieramy wejścia wzmacniacza mikrofonowego, co powoduje, że wzmacniacz nie otrzymuje żadnego sygnału, czyli nie daje nic na wyjściu.
  Moim zdaniem coś jest nie tak z kabelkami (połączeniami), ponadto sprawdź z jakimi mikrofonami pracuje wzmacniacz mikrofonowy. Może dali schemat. Niektóre mikrofony wymagają zasilania. Poszukaj jest dużo opisów dotyczących mikrofonów.