Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar mocy miernikiem ->zmiana mocy umownej

Kozak_Barabasz 06 Paź 2017 23:55 483 4
  • #1 06 Paź 2017 23:55
    Kozak_Barabasz
    Poziom 12  

Witam,
    Chcę pomóc znajomemu trochę zaoszczędzić na opłatach stałych dla dystrybucji.
    Wiadomo, że wszystkie taryfy z C1x w górę, płacą za każdy 1KW mocy umownej, zadeklarowany w umowie.
    Znajomy ma moc przyłączeniową 40KW i taką również moc umowną.
    Teraz pytania.

1. Czy zmiana np. na 20KW mocy umownej, spowoduje automatycznie zmianę wartości bezpiecznika o połowę ? Czy zabezpieczenie pozostaje nienaruszone ? W końcu moc przyłączeniowa wynosi 40KW.

2. Operator bada średnią wartość mocy w przedziale 15min. Czy są jakieś w miarę proste i tanie urządzenia pomiarowe, które można wpiąć w instalację, pozostawić je np. na miesiąc-dwa w celu dokładnego zbadania tej mocy w danym czasie ?

Chodzenie po hali i liczenie wszystkiego z tabliczek znamionowych nie ma kompletnie sensu, ponieważ:
    - nigdy nie są włączone na raz wszystkie urządzenia,
    - a nawet jakby były, to nie przekracza to kilku minut.

Idąc tym tokiem myślenia, możemy mieć moc przyłączeniową 40KW a umowną 20KW.
    Nawet jak włączymy urządzenia o łącznej mocy 30KW na 7,5min, nie spowoduje to przekroczenia mocy umownej, ponieważ średnia z 15minut dała nam 15KW (przy założeniu, że pozostałe 7,5minuty zużycie było 0KW).

Dobrze myślę ?

• #2 07 Paź 2017 08:28
    ssmmookk
    Poziom 12  

Witam.
    Zacznij od faktury za energię, powinno być na niej 10 wartości mocy maksymalnych. Zabezpieczenie pewnie zostawią, tylko za przekroczenie mocy będą liczyć dużo więcej niż za moc zamówiona. Co do mierników to szukaj pod hasłem analizator mocy jest tego sporo na rynku.
    Pozdrawiam J.S.

• #3 07 Paź 2017 17:10
    Kozak_Barabasz
    Poziom 12  

Własnie na fakturze nie ma czegoś takiego. To nie jest w interesie Operatora aby podawać takie wartości. Zapewne nawet na infolinii mi też tego nie podadzą.

Wiem, że przy grupach taryfowych Bxx jest tak jak piszesz. Tutaj chodzi jednak o Cxx

• #4 14 Paź 2017 22:11
    plum1978
    Poziom 16  

Nie pamiętam dokładnie , ale przy tak małej mocy ( 40kW) jest to układ bezpośredni i nie jesteś " dużym odbiorcą " więc mocy na rok kalendarzowy nie zamawiasz ( o ile pamiętam w obecnym miesiącu ) zamawia się moc na przyszły rok. Moc przyłaczeniowa - to tak na skróty - moc jaką może przenieść Twoje przyłącze bez modernizacji sieci, możesz zmienić na 20kW ale na 99 procent napiszą Ci , żebyś zmienił bezpiecznik na 32A a rachunki abonamentowe chyba niewiele się zmienia.

• #5 16 Paź 2017 09:37
    Kozak_Barabasz
    Poziom 12  

Jeśli chodzi o teren ENEA to każdy 1KW 5,39zł brutto /miesiąc. (c1x)
    To jest prawie 65zl w skali roku na każdym 1KW.
    Przy 20KW to 1300zł a to jak widać, już jakiś pieniądz.

Wątpię aby kazali zmienić bezpiecznik.
    Dowiedziałem się również od Operatora, że na razie nie mają liczników z kontrolą mocy ale ma to się zmienić w najbliższych latach.

Nie wiem teraz jak do tego podchodzić ....

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME