Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera termowizyjna w praktyce.

07 Paź 2017 00:31 3906 35
  • Poziom 11  
    Robiłem kilkanaście zdięć i filmów adapterem do telefonu tj. kamera termowizyjną flir.
    Świetnie działa i myślę o wyższym modelu bo to bardzo ciekawe.
    Czemu lustro odbija również ciepło.?
    Bo kamera łapie 2 punkty o podobnej ciepłocie.
    Jak kamery tego typu robią pomiar np temperatury księżyca w pełni z wynikiem - kilkadziesiąt stopni C w jego pobliżu.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 28  
    Kamera analizuje temperature obiektow na podstawie ich emisyjnosci (kazde cialo oprocz doskonale czarnego lepiej lub gorzej emitujs promieniowanie cieplne). Lustro odbija nie tylko swiato widzialne ale tez inne fale em o zblizonym zakresie czestotliwosci.
  • Poziom 11  
    Dokładnie jak na zdjęciu gdzie jestem z synem :)
    Ale podejdźmy do tematu inaczej , z szerokiej perspektywy.
    Czemu lustro odbija ciepło , jak zauważalne nawet na foto a księżyc " świecący " odbitym światłem słonecznym emituje zimny, oziębły blask?

Dodano po 5 [minuty]:

Pierwsze zdjęcie T223311 przedstawia księżyc :)
  • Poziom 19  
    Może i przedstawia, ale który szczegół to Księżyc ? Ta czerwonawa kropka z otoczką? Czy prawie całe zdjęcie to powierzchnia Księżyca?

Mam prośbę: zrób zdjęcie własnej ręki włożonej ZA szybę.
    Kiedyś prosiłem o takie zdjęcie na forum muratora i nie doczekałem się, jestem bardzo ciekaw wyniku.
    Pozdr.
  • Poziom 28  
    Robiliśmy takie doświadczenia na uczelni. Szybka całkowicie zasłoni emisje dochodzące z ręki ;)
  • Poziom 28  
    Czy okna na zdjęciu domu i rama lustra z kartką pod nią na zdjęciu Ciebie z synem dorysowuje aplikacja w smartfonie? Jeżeli tak, to czy można to wyłączyć i wtedy jest obraz bez takich "dodatków" jak z prawdziwej kamery termowizyjnej? Czy można wyłączyć nanoszenie logo FLIR?

Jaką rozdzielczość ma przetwornik kamery?

Ja miałem okazje pobawić się kamerą termowizyjną (nie pamiętam modelu, ale to była kamera obserwacyjna bez pomiaru temperatury) i zauważyłem, że przez szubę w oknie (a właściwie przez podwójną szybę z argonem, jak we wszystkich współczesnych oknach) nic nie widać.

W pomieszczeniu były metalowe przedmioty (stal i aluminium) i zauważyłem, że one odbijają ciepło ręki podobnie jak lustro (pomimo, że one są matowe).

Kolega (właściciel tej kamery) mówił, że zdarzają się powierzchnie (np. niektóre płytki ceramiczne), które dla światła widzialnego są matowe, ale dla ciepła (daleka podczerwień) są błyszczące.
  • Poziom 11  
    henrykS napisał:
    Może i przedstawia, ale który szczegół to Księżyc ? Ta czerwonawa kropka z otoczką? Czy prawie całe zdjęcie to powierzchnia Księżyca?

Mam prośbę: zrób zdjęcie własnej ręki włożonej ZA szybę.
    Kiedyś prosiłem o takie zdjęcie na forum muratora i nie doczekałem się, jestem bardzo ciekaw wyniku.
    Pozdr.

To czerwona/ ciepła kropka ponad ciepłem miasta.

Dodano po 9 [minuty]:

andrzejlisek napisał:
    Czy okna na zdjęciu domu i rama lustra z kartką pod nią na zdjęciu Ciebie z synem dorysowuje aplikacja w smartfonie? Jeżeli tak, to czy można to wyłączyć i wtedy jest obraz bez takich "dodatków" jak z prawdziwej kamery termowizyjnej? Czy można wyłączyć nanoszenie logo FLIR?

Jaką rozdzielczość ma przetwornik kamery?

Ja miałem okazje pobawić się kamerą termowizyjną (nie pamiętam modelu, ale to była kamera obserwacyjna bez pomiaru temperatury) i zauważyłem, że przez szubę w oknie (a właściwie przez podwójną szybę z argonem, jak we wszystkich współczesnych oknach) nic nie widać.

W pomieszczeniu były metalowe przedmioty (stal i aluminium) i zauważyłem, że one odbijają ciepło ręki podobnie jak lustro (pomimo, że one są matowe).

Kolega (właściciel tej kamery) mówił, że zdarzają się powierzchnie (np. niektóre płytki ceramiczne), które dla światła widzialnego są matowe, ale dla ciepła (daleka podczerwień) są błyszczące.

A wszystkie zdjęcia robiłem bezpośrednio , czyli bez obiektów pomiędzy mną a fotografowanym obiektem.
    I bez jakichkolwiek dodatków.
    Powierzchnia lustra i rama odbija ciepło, dokładnie tak jak piszesz o matowych powierzchniach ( tu pomalowane drewno )

Dodano po 4 [minuty]:

phanick napisał:
    Robiliśmy takie doświadczenia na uczelni. Szybka całkowicie zasłoni emisje dochodzące z ręki ;)

Proszę napisz więcej, bo nie zrozumiałem.
  • Poziom 28  
    Bobasy napisał:
    A wszystkie zdjęcia robiłem bezpośrednio , czyli bez obiektów pomiędzy mną a fotografowanym obiektem.
    I bez jakichkolwiek dodatków.
    Powierzchnia lustra i rama odbija ciepło, dokładnie tak jak piszesz o matowych powierzchniach ( tu pomalowane drewno )

Tak, tylko, że ja miałem na myśli czarne kontury, które wyglądają bardziej, jak komputerowo naniesione na obraz niż bardzo zimny element zarejestrowany kamerą. Szczególnie chodzi o kontury okien domu (widać, że program nie uchwycił wszystkich okien, a na jednym oknie naniósł kontur w kształcie odwróconej litery L). Pytanie brzmi, czy w aplikacji można dostać obraz bez tych konturów (czyli taki, jaki rejestruje sama kamera) i jaka jest rozdzielczość matrycy w kamerze.
  • Poziom 11  
    Tak jak pisałem , to orginalne zdjęcia bez uszlachetniania.
    Jeżeli sąsiedzi mieli uchylone okna lub uruchomione ogrzewanie to kamera jak to kamera termowizyjną pokazała zastany stan.
    Nie pytałem sąsiadów o ich preferencje więc wiem tyle na ten temat.
    Rozdzielczość - szukałem odpowiedzi na twoje pytanie ale jej nie znam, wybacz. Kamerka to flik one . Robi dwa rodzaje zdjęć jednocześnie. Klasyczne i termo. Obrazy są ciut przesunięte względem siebie , bo to jednak dwa punkty widzenia ;)
  • Poziom 19  
    @Bobasy- czy pamiętasz, że prosiłem Cię o zdjęcie ręki włożonej za szybę?
  • Poziom 11  
    Ups :)
    Przepraszam miałem urwanie głowy z sauną która właśnie buduję.

henrykS wybierz detale do zdjęcia.
    Ręka na szybie okiennej/drzwiowej
    - wewnątrz
    -zewnątrz
    Szyba
    - domowa
    -samochodowa
    -lodówkowa
    -piekarnikowa (elektryczny / parowy) .
    a. Zimny/ gorący /sama Szyba od dawcy.

Wolno stojąca.
    Mogę żebym np zamroził/schodził czy podgrzał dla ciebie tę szybę :) . Ewentualnie coś zaproponuj ;) napisz własne detale.

Ps no i podaj jakie to zdjęcie chcesz, kolory, naj-cieplejsze/zimniejsze. Szarość itp.
    Pozdrawiam :)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Ja mam dwa Sony f5121 i kiedyś robiłem testy na tablecie Lenovo yoga 3 pro. A przygodę z kamerą zaczynałem na HTC M8. Ale w tym ostatnim gniazdo USB jest " indywidualnie" dla tej marki i jest nie wygodnie. Ale nie przeszkadzało mi to w znalezieniu usterki w piekarniku parowym :)
    Praktycznie po tym koszt kamery zwrócił mi się prawie w całości .

Moja kamera " pomogła" mi w zmianie telefonu na taki z mini USB .

Ps fajnie wygląda karmienie dziecka , kiedy ciepłe mleczko się przesuwa.
    Czy kiedy malutkie dziecko marudzi i nie wiadomo za bardzo czemu. A na termicznym filmie jest bardziej gorące miejsce zapalne. Wtedy to był wyznający się ząbek.
  • Poziom 28  
    Tak ciężko zrozumieć? Wystaw rękę za szybę i zrób zdjęcie z kamery aby sprawdzić, czy szyba przesłoni pomiar.
  • Poziom 11  
    phanick napisał:
    Tak ciężko zrozumieć? Wystaw rękę za szybę i zrób zdjęcie z kamery aby sprawdzić, czy szyba przesłoni pomiar.

No widzisz jak ;)
    No to idę po kamerę.

W oknach i drzwiach mam dubeltowe szyby. Na balkonie jest gruba na centymetr. W obu ciepło nie jest wykrywane.

Ps co do komunikacji. To bierz poprawkę na inną znajomość języków, zamiast pisania z "fochem" ;)
  • Poziom 28  
    Na zdjęciu przez szybę nie widzę "ciepła" ręki, ale widzę kształt dłoni i palców, eksperyment wykazał, że szkło nie przepuszcza dalekiej podczerwieni. Kilka postów wyżej się pytałem, czy w tej kamerze można włączyć i wyłączyć nanoszenie konturów, ale wtedy chyba nie zrozumieliśmy się o jakie kontury mi chodzi. Jakbyś zrobił zdjęcie przez mleczną szybę (przy założeniu, że ma takie same parametry i właściwości termiczne, jak przezroczysta szyba), to kolory reprezentujące ciepło byłyby te same, tylko nie byłoby ciemnego konturu ręki, prawda?

Tylko dzięki konturom widać rękę, ale ponieważ szyba nie przepuszcza ciepła, nie ma kolorowych plam reprezentujących większą intensywność promieniowania z dłoni.
  • Poziom 11  
    andrzejlisek napisał:
    Na zdjęciu przez szybę nie widzę "ciepła" ręki, ale widzę kształt dłoni i palców, eksperyment wykazał, że szkło nie przepuszcza dalekiej podczerwieni. Kilka postów wyżej się pytałem, czy w tej kamerze można włączyć i wyłączyć nanoszenie konturów, ale wtedy chyba nie zrozumieliśmy się o jakie kontury mi chodzi. Jakbyś zrobił zdjęcie przez mleczną szybę (przy założeniu, że ma takie same parametry i właściwości termiczne, jak przezroczysta szyba), to kolory reprezentujące ciepło byłyby te same, tylko nie byłoby ciemnego konturu ręki, prawda?

Tylko dzięki konturom widać rękę, ale ponieważ szyba nie przepuszcza ciepła, nie ma kolorowych plam reprezentujących większą intensywność promieniowania z dłoni.

To jedyne z serii zdjęcie z czymkolwiek widocznym, czyli dłonią :)
    Kamera ma dwa jednocześnie działające aparaty. Robi jednocześnie dwa lekko przesunięte względem siebie ujęcia, softwerowo jest możliwość częściowego płynnego podglądu. Palcem podnoszę lub opuszczam , bo dostępny podgląd jest z doku lub z góry.
    Reasumując , jedno zdjęcie jest termo drugie takie sobie klasyczne. Czy wyczerpująco odpowiedziałem? Bo lubię dokładność ale czasem wymaga jeszcze więcej zaangażowania ;)

Co do mlecznej szyby to nie mam żadnej na stanie ;) na razie. Ale mam szlifierkę i za kilka dni może przyjedzie kompresor to ułatwi zmatowienie szkła ( szlifowanie lub piaskowanie) Jeżeli o mlecznym zmatowionym szkle pisałeś a nie wewnętrznie mlecznym , powstałym przy użyciu dodatków.
    Jeżeli zamtowione szkło jest dla ciebie odpowiednie to mam szybę z piekarnika , ale nie wiem czy to użyteczny trop ;)

Ps kamera raczej nie będzie jednak do sprzedania z błachego powodu.
    Samodzielny sprzęt tego rodzaju zasadniczo robi jedynie zdjęcia a ten model robi też filmy, co prawda z obu kamer jednocześnie , bez podglądu, ale zawsze to owocna opcja :)
  • Poziom 28  
    Dla mnie odpowiedź jest wyczerpująca. Jak rozumiem, w aplikacji możesz włączyć podgląd z klasycznej kamery (żeby widzieć, co filmuje kamera termo), podgląd z samej kamery termo oraz kombinację, czyli zdjęcie termo z naniesionymi konturami na podstawie zdjęcia z klasycznej kamery, w zależności od chęci i potrzeb. Czy to się zgadza? Jeżeli tak, to temat konturów uznam za wyczerpany.

Myślę, że nie potrzeba powtarzać eksperymentu z mleczną szybą, dlatego nawet nie zapytałem o możliwość przeprowadzenia. Zdjęcie termo za mleczną i przezroczystą szybą będzie moim zdaniem podobne, tylko klasyczna kamera przy mlecznej szybie nie zobaczy ręki, więc apka nie naniesie konturów dłoni i palców.

Co do szkła mlecznego, to miałem na myśli szybę ze zmatowioną powierzchnią wykonaną z takiego samego szkła, z jakiego robi się przezroczyste szyby.
  • Poziom 34  
    Lustro jest nieprzezroczyste dla niektórych długości fal.
    Można je bez problemy laserem grawerować bo nie odbija jego promienia.
  • Poziom 11  
    Priorytetowy jest obraz termiczny. Ale i tu jest odkrywanie klasycznego ujęcia, palcem przesuwając po wyświetlaczu (Góra - dół) aktualnego stanu. Bo rotacja I dopasowanie wyświetlania na telefonie jest utrzymana.
    Będziesz miał dalsze pomysły związane z kamerą, pisz śmiało :)
    Pozdrawiam.

Dodano po 5 [minuty]:

Doominus napisał:
    Lustro jest nieprzezroczyste dla niektórych długości fal.
    Można je bez problemy laserem grawerować bo nie odbija jego promienia.

Takim zwykłym na baterie 18650 też?
    Bo co do lasera, to koty wyganiałem z rok temu. I trafiłem kocura w oko i odbił się promień. W moim kierunku.
  • Poziom 34  
    W takim na bateryjki to jest jakaś dioda.
    Prawdziwy by spalił oko.

Co do lustra to można je grawerować od frontu i od tyłu.
    Powstają różne efekty. Od tyłu niszczy warstwę odblaskową. Można ją później zamalować na różne kolory co będzie widoczne na lustrze później.

Z ciekawostek.
    Soczewki IR są wykonane z metalu.

Na niektórych kamerach do podczerwieni je widać.

Jeśli dobrze pamiętam są z Germanu albo Galu.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 28  
    Zamówiłem kamerę Seek Thermal CompactPRO FF do Androida. Czy jak producent kamery podaje temperaturę od -40 do 300 stopni, to czy skierowanie kamery na żarówkę na kilka sekund, która ma ok. 3000 stopni sprawi, że nie pokaże temperatury, pokaże dużą "ciepłą" plamę, czy spowoduje uszkodzenie sensora?

Bobasy: Jaki to jest konkretnie model kamery FLIR?