Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie rozdzielnicy elektrycznej

kolibel 07 Paź 2017 10:21 630 12
  • #1 07 Paź 2017 10:21
    kolibel
    Poziom 4  

Witam, potrzebuję pomocy w połączeniu tej rozdzielnicy elektrycznej, proszę o jasne połączenie, ogólny problem jest z podłączeniem wyłącznika p.poż, z góry dziękuję.
    Połączenie rozdzielnicy elektrycznej

• Megger
  • #2 07 Paź 2017 12:04
    BILGO
    Poziom 38  

Na czym polega problem? Na złym ustawieniu modułów w rozdzielnicy?

• #3 07 Paź 2017 12:08
    kolibel
    Poziom 4  

Nie na złym ustawieniu modułów tylko na spięciu tego wszystkiego do kupy jestem poczatkujacym elektrykiemi po prostu chce żeby ktoś fachowo to spiął i sprawdze sobie z moim połaczeniem

• #4 07 Paź 2017 12:13
    BILGO
    Poziom 38  

Dobra. Ale wcześniej zapytam, czy masz projekt na rozdzielnicę?
    Zaproponuj jakiś schemat przez ciebie wymyślony, zobaczymy, sprawdzimy, podpowiemy, z gotowcami ciężko ;)

• Megger
  • Megger
  • #6 07 Paź 2017 17:56
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

kolibel napisał:
    Witam, potrzebuję pomocy w połączeniu tej rozdzielnicy elektrycznej, proszę o jasne połączenie, ogólny problem jest z podłączeniem wyłącznika p.poż, z góry dziękuję.

Przecież ma kolega schemat!
    A tak przy okazji, schemat nie odzwierciedla stanu faktycznego (zastosowanych aparatów), więc proponuję najpierw uzgodnić schemat- czy jest właściwy, bo główny wyłącznik prądu pasuje do schematu jak świnia do mercedesa...

• #7 07 Paź 2017 22:12
    mawerix123
    Poziom 35  

Co autor miał na myśli dając w szereg przekaźnik sterowany SSP :?:

kolibel napisał:
    Prosze bardzo wysyłam schemat

Porównaj sobie gabaryty ogranicznika przepięć w rozdzielnicy i na pierwszej fotce z resztą na schemacie jest jasno napisane że ma być iskiernik. No tak ale ochronnik kosztował by dwa razy więcej niż ta kompletna rozdzielnica wiec ładuje się badziewie :D

• #8 07 Paź 2017 22:33
    kSmuk
    Poziom 17  

Ja może głupio zapytam, ale gdzie jest elektryk?

kolibel napisał:
    jestem poczatkujacym elektrykiemi

Więc skoro posiadasz uprawnienia w zakresie eksploatacji (bo z tego co napisałeś tak wnioskuję), to powinieneś posiadać wiedzę, co do tego, jak należy podłączyć przedstawioną aparaturę modułową.
    Nie wiadomo nic na temat budynku, ani o rodzaju sieci zasilającej. Wiadomo natomiast, że to co widać na zdjęciu, zemści się w przyszłości (np. stosowanie czterotorowego RCD do obwodów jednofazowych).

Ty natomiast oczekujesz gotowego rozwiązania na forum, w sensie, Wy mi narysujcie, a ja sobie podłącze.
    Przedstaw najpierw swoją wizję podłączenia, rusz głową, przecież jesteś elektrykiem. Narysuj chociażby rysunek, jak to widzisz. Napisz coś więcej, a niżeli jedno zdanie. Dopiero wtedy będzie można przedstawić Ci błędy.

• #9 07 Paź 2017 22:44
    kolibel
    Poziom 4  

Nie miejcie pretensi do mnie i tych pytań Ci autor miał na myśli bo taki jest projekt ktoś go wykonał kot inny go sprawdził i jeszcze ktoś inny postawil pieczątka ze jest ok i napewno nie sa to ludzie niekompeteni więc nie pisze na temat po co to po co tamto tylko odpowoadajcie prosto na pytania własny schemat prześle jutro

• #10 07 Paź 2017 22:50
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam

mawerix123 napisał:
    Co autor miał na myśli dając w szereg przekaźnik sterowany SSP :?:
    Ogólnie mnie się nie podoba sterowanie Pożarowym Wyłacznikiem Prądu z systemu sygnalizacji pożarowej. Co to za obiekt?

pzdr
    -DAREK-

• #12 08 Paź 2017 10:47
    kSmuk
    Poziom 17  

kolibel napisał:
    czy takie połaczenie jest ok i oczekuje ze ktoś mi wytłumaczy i powiesz wszystko po kolie moje błedy mam nadzieje ze czytelnie.

Po pierwsze, zacznij proszę pisać po polsku! Tego nie da się czytać.

kolibel napisał:
    mam nadzieje ze czytelnie.

Jest ciężko cokolwiek z tego rysunku odgadnąć.

1) Jeden wyłącznik nadprądowy nie jest wogóle podłączony.
    2) Błędne podłączenie ochronników.
    3) Dlaczego FR rozłącza przewód neuralny?
    4) Jaki jest rodzaj sieci i co to za budynek?
    5) Gdzie reszta aparatury modułowej?

Czy Ty kolego wogóle wiesz co robisz? Czy wiesz, że w przypadku pożaru lub porażenia kogoś prądem, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności?
    Zajmij się tym co potrafisz, a nie tym, o czym nie masz zielonego pojęcia. Albo znajdź nauczyciela, który będzie w stanie nauczyć Cię tego zawodu.

• #13 08 Paź 2017 11:21
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam
    Co do błędów to nie będę się wypowiadał, bo zrobili to poprzednicy np. kol. kSmuk.

Wskazówka:
    1. Zrób sobie kserokopię schematu ideowego jak i rozmieszczenia modułów - po to aby mieć kopie robocze na których będziesz mógł nanosić notatki.

2. Uaktualnij rysunek rozmieszczenia modułów do stanu istniejącego (wyzwalacz IMX, przekaźnik 24V oraz lampki).

3. Każdy aparat ma końcówki /terminale, zaciski/. Teraz musisz zidentyfikować każdy zacisk z odpowiednim punktem schematu ideowego. Być może niekiedy trzeba będzie się posiłkować kartami katalogowymi. Przykładowo: w przypadku przekaźnika musisz znaleźć zaciski cewki, styków NC i NO. Ze schematu wynika, że będziesz wykorzystywał styk rozwierny (na schemacie X2) a więc NC.

4. Obwody główne połącz przewodem o odpowiednim przekroju, obwody pomocnicze (przycisku PWP, przekaźnika i lampek) mogą być wykonane cieńszym.

5. Jeśli nie czujesz się na siłach - powinieneś poprosić do pomocy kogoś doświadczonego (ale nie przez Internet tylko w realu).

pzdr
    -DAREK-

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME