Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS i akku zestaw do max 5000 zl zasilanie domu

Szalik13 11 Paź 2017 06:30 3192 51
    induriel_instalator
    Poziom 12  
    Długo się zastanawiałem co mam tutaj napisać. Nie jestem znawcą agregatów prądotwórczych, a jednak bardzo zdziwiło mnie to co napisaliście. Osobiście stosowałem bardzo dużo UPSów online z agregatami i w zasadzie nie było problemów dopóki UPS i Agregat były chociażby produktami ze średniej półki.

Miałem wielu klientów, którzy narzekali na swoje agregaty, głównie przez jakość prądu jaki generowały. W 100% przypadków klient zakupił agregat za 400zł i oczekiwał, że pociągnie mu cały dom dająć przy tym czysty sinus na wyjsciu. Z przykrością muszę stwierdzić, że dobry agregat tak samo jak dobry UPS niestety musi kosztować. Wątpie by autor tematu połakomił się na "agregat z biedronki". Niestety takie generatory "robią co chcą" jeśli chodzi o prąd na wyjściu i w zasadzie zwariować może nawet najlepszy UPS na rynku.

Jak wspomniałem połączenie agregatu z UPSem stosuje się w takiej formie, że UPS podtrzymuje zasilanie na kilka minut, dając jedynie czas na włączenie się generatora. Gdy oba produkty będą w miarę dobrej jakośći,a UPS jest onlineowy to nie powinno być problemów. Dodatkowo należy pamiętać by agregat miał moc minimum dwa razy większa od UPS`a. Warto też sprawdzić jaką ilość HZ obsługuje UPS na wejściu. Bez sensu dobierać genrator dający prąd o częstotliwości 400hz (ktoś coś takiego wspomniał na górze:-) ) do zasilacza awaryjnego, który na wejściu obsłuży max 60hz. Taka informacja jest podawana najcześciej w kartach katalogowych lub danych technicznych.

Dziękuje jack63 za ciekawy scenariusz natomiast należy również pamiętać, że sprawa miała miejsca na niskiej jakości agregacie i to w 2006 roku. Technologia od tamtego czasu znacznie poszła do góry.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    jack63
    Poziom 42  
    induriel_instalator napisał:
    Osobiście stosowałem bardzo dużo UPSów online z agregatami i w zasadzie nie było problemów dopóki UPS i Agregat były chociażby produktami ze średniej półki.

Co to znaczy w zasadzie? Na czym polega "średniość" półki poza ceną?
    Miałem wielu klientów, którzy narzekali na swoje agregaty, głównie przez jakość prądu jaki generowały.

Ciekawe na jakiej podstawie narzekali na "jakość prądu" i co w ogóle to znaczy???

Napisz coś konkretnego, bo na razie jest to marketingowy bełkot. :cry:

Wątpie by autor tematu połakomił się na "agregat z biedronki". Niestety takie generatory "robią co chcą" jeśli chodzi o prąd na wyjściu i w zasadzie zwariować może nawet najlepszy UPS na rynku.

Biedronka nie ma tu nic do rzeczy. Tych agregatów już dawno w Biedronce nie uświadczysz. Poza tym pewnie nawet nie widziałeś go na oczy, a o jakiś pomiarach nie wspominając.
    Zaręczam, że pomimo niskiej ceny (600 zł w 2006r) był wykonany solidnie. Prawdopodobnie była to podróbka markowego agregatu, bo silnik wyglądał jak Hondy choć nie było żadnych napisów identyfikujących. Jedyne co można zarzucić to prawdopodobnie mały moment bezwładności koła zamachowego. To ostatnie wpływa na masę agregatu i zmniejsza "przenośność". Szczerze mówiąc jakby była taka możliwość to za te pieniądze bym go dziś kupił dla siebie bez obaw.
    Czasy są takie, że niestety ani wysoka cena, ani tym bardziej zanana i kiedyś szanowana marka nie gwarantuje dobrej jakości.
    Warto też sprawdzić jaką ilość HZ obsługuje UPS na wejściu. Bez sensu dobierać genrator dający prąd o częstotliwości 400hz (ktoś coś takiego wspomniał na górze:-) ) do zasilacza awaryjnego, który na wejściu obsłuży max 60hz.

Nie znam obecnych generatorów, ale taki który "się chwali" tymi 400HZ to bym nie kupił bo jaki byłby jego sens np. dla zasilenia pompy kotła czy solara z silnikiem indukcyjnym???
    Natomiast UPSowi online nie powinno to przeszkadzać. On i tak prostuje dostarczony prąd i dalej go sam przetwarza na właściwy przebieg.
    Technologia od tamtego czasu znacznie poszła do góry.

Technologia, o ile w ogóle można używać tego słowa w tym sensie, może pójść na przód a nie do góry...
    Ciekawe na czym ta góra polega??? Może byłbyś łaskaw wyjaśnić?
    gkwiatkowski
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Warto też sprawdzić jaką ilość HZ obsługuje UPS na wejściu. Bez sensu dobierać genrator dający prąd o częstotliwości 400hz (ktoś coś takiego wspomniał na górze:-) ) do zasilacza awaryjnego, który na wejściu obsłuży max 60hz. Taka informacja jest podawana najcześciej w kartach katalogowych lub danych technicznych.

To chyba ja pisałem. Generator dawał znamionowe 50Hz, ale z powodu "pogiętej" sinusoidy na wyjściu miernik pokazywał głupoty. Jeśli podobny sposób pomiaru jest zaimplementowany w UPS, to może on być przeświadczony, że jest zasilany inną częstotliwością niż 50 Hz.
    jack63
    Poziom 42  
    gkwiatkowski napisał:
    Generator dawał znamionowe 50Hz, ale z powodu "pogiętej" sinusoidy na wyjściu

A czy wiesz kto tą sinusidę pogiągł ?
    Już któryś raz zostało napisane o odkształceniu przebiegu napięcia z generatora, ale nikt nie był łaskaw wytłumaczyć skąd ono się bierze. Pisanie o złej jakości generatora jest dla mnie unikaniem analizy sytuacji i brakiem nawet próby podania sposobu na jej uniknięcie. IMHO rada typu kup sobie generator za kilka tys żł jest bez sensu, bo wcale nie gwarantuje nieodkształconego przebiegu po takim wydatku.
    gkwiatkowski napisał:
    Jeśli podobny sposób pomiaru jest zaimplementowany w UPS, to może on być przeświadczony, że jest zasilany inną częstotliwością niż 50 Hz.

Osobiście nie widzę sensu analizy kształtu i częstotlieości napięcia zasilającego UPS online. Jak ktoś taki sens widzi to proszę mi go wskazać.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    gkwiatkowski
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    jack63 napisał:

Osobiście nie widzę sensu analizy kształtu i częstotlieości napięcia zasilającego UPS online. Jak ktoś taki sens widzi to proszę mi go wskazać.

UPS synchronizuje się z siecią, żeby w przypadku wykrycia w własnej awarii przełączyć się na wewnętrzny by-pass z zachowaniem ciągłości przebiegu na wyjściu.

Dodano po 15 [minuty]:

jack63 napisał:
    A czy wiesz kto tą sinusidę pogiągł ?

Generator może taką wyprodukować.
    Gdy jeszcze istniała firma BPS, to w czasie testów ich UPS-ów, wspominali o pomiarach generatorów. Nawet piąta harmoniczna miała znaczący udział w przebiegu wyjściowym bez obciążenia.
    Albo tak jak sam zauważyłeś w swoim pierwszym poście, UPS pobiera prąd impulsowo co prowadzi do zniekształceń napięcia.

Tu są teoretyczne rozważania Twoich spostrzeżeń ze stosownym rysunkiem:
    http://elektrosystemy.pl/?p=11716

Wskazują, żeby stosować UPS-y z soft-startem, generatory z małym THD itp.
    jack63
    Poziom 42  
    gkwiatkowski napisał:
    UPS synchronizuje się z siecią, żeby w przypadku wykrycia w własnej awarii przełączyć się na wewnętrzny by-pass z zachowaniem ciągłości przebiegu na wyjściu.

Dziękuję za wytłumaczenie. Jest ono logiczne i wyjaśnia część problemów z niektórymi, tzn bardziej "wypasionymi" UPSami online.
    Niestety coś co ma podnosić bezpieczeństwo zasilania może w pewnych warunkach to bezpieczeństwo obniżyć. Tutaj juz każdy użytkownik musi zdecydować co jest ważniejsze dla niego w danej sytuacji.
    Przy okazji pytanie: Czy UPS działający wg. zasady opisanej wyżej można zaprogramować tak aby po otrzymaniu zasilania z agregatu przechodził na Bypass lub "olewał" synchronizację?Jakieś wejście sterujące i reakcja na sygnał cyfrowy z agregatu?
    gkwiatkowski napisał:
    Generator może taką wyprodukować.
    Gdy jeszcze istniała firma BPS, to w czasie testów ich UPS-ów, wspominali o pomiarach generatorów. Nawet piąta harmoniczna miała znaczący udział w przebiegu wyjściowym bez obciążenia.
    Albo tak jak sam zauważyłeś w swoim pierwszym poście, UPS pobiera prąd impulsowo co prowadzi do zniekształceń napięcia.

Czyli potwierdzasz moje spostrzeżenia i analizy?
    Ze swojej strony dodam, iż nie jest możliwe zrobienie regulatora do generatora aby reagował prawidłowo na strome piki pobieranego prądu. Po prostu nie nadąży i układ zasilający wzbudzenie ani tym bardziej silnik z jego automatyką. Więc odkształcenie sinusoidy będzie. A odkształcenie to harmoniczne itd.
    Jedyne co to trzeba łagodzić te piki indukcyjnością obciążenia. Taki prosty PFC, bo prawdziwy oparty na elektronice byłby bardzo drogi.
    Wnioski jakie się nasuwają:
    1. Zasilanie bezprzerwowe to nie jest prosta i tania sprawa.
    2. W zastosowaniu domowym trzeba się dobrze zastanowić co jest istotne, czyli które odbiorniki wymagają najwyższego poziomu bezpieczeństwa? A może żadne?
    3. Przy minimalizacji kosztów trzeba dobrze "skomponować" składniki tzn. ew. UPSy i generator aby nie dochodziło do problemów opisanych wyżej.
    4. Trzeba uważać na niektóre odbiorniki. Np. lodówki. Im nie przeszkadza przerwa w zasilaniu oby była DŁUŻSZA niż ok 3 minuty. Najgorsze są krótkie (kilka okresów) zapady i mogą prowadzić do uszkodzenia silnika.
    Szalik13
    Poziom 3  
    Zauwazylem nowa rzecz.

Czy do takiej instalacji ja nie potrzebuje UPS z wyjsciem srubowym ?

Bo ten UPS 3kVA/2,7kW VFI 3000TGS ma podlaczenia jak przy kompie na wtyczki

Wiec takie rozwiazanie chyba sie nie uda ?
    Szalik13
    Poziom 3  
    Ale napewno ? :)

Zeby to dzialalo ;)
    induriel_instalator
    Poziom 12  
    Na pewno:-) Ale są też złe wieści...
    Ten UPS aktualnie został już w Polsce wyprzedany. Będzie dostępny dopiero na początku Listopada.
    Alternatywnie inne zestawy:http://kompleksmedia.pl/zestawy-ups,c158.html

Ale to już wyjdzie drożej.
    Szalik13
    Poziom 3  
    Do listopada moge poczekac.

Mi moj elektryk napisal cos takiego apropo tego 3000 tgs

"to co Pan wybierał to jest jakbyśmy chcieli sobie komputer zasilić lub tv chodzi o to że te wtyczki od UPS trzeba polecieć z nimi do rozdzielni potem do UPS potem do rozdzielni podwójna robota poza tym trzeba by było zamawiać na zamówienie takie długa kable a jeżeli będzie z śrubowych to możemy sobie zarobić kabel i podłączyć do rozdzielni "

On chcial mi zamontowac model eatona seria 900
    Dokladnie Eaton 930

Ale to majatek kosztuje
    induriel_instalator
    Poziom 12  
    Prosze pokazać elektrykowi to co napisałem powyżej. Myślę, że poprostu nie zauważył złącza typu Terminal:-)
    pilatus
    Poziom 12  
    Podobnie jak Ty miałem ten sam problem z zasilaniem. Borykałem się z nim prawie 3 lata, aż w końcu dopiąłem swego i mam to co chciałem za stosunkowo niską cenę. Chodź moja instalacja ma pewne mankamenty, ale biorąc pod uwagę ile mnie ona kosztowała i jaki teraz mam komfort to dla mnie są one do zaakceptowania.
    Jedyna moja przewaga była taka, że od samego początku wiedziałem że chcę mieć w niektórych pomieszczeniach mojego domu zasilanie podtrzymywane z UPS i gwarantowane agregatem prądotwórczym. W tym celu podczas remontu położyłem dodatkowa instalację elektryczną.
    Długo zastanawiałem się nad typem i mocą generatora i UPS-a. Gdybym wiedział to co teraz na temat zasilaczy awaryjnych i agregatów, poszło by szybciej i bez zbędnych zakupów. Stanęło na tym, że kupiłem agregat prądotwórczy EINHELL STE 2500 – moc maksymalna 2.2 KW, jednofazowy; oraz UPS EVER 1200 SINLINE – zasilacz miałem z demobilu, wiec nic mnie nie kosztował. Podłączyłem go do swojej instalacji i się okazało, że nie za bardzo chcą ze sobą współpracować. Raz było ok, tzn. ups poprawnie pracował a innym razem mimo, że agregat pracował i dawał napięcie to UPS stwierdzał, że zasilania nie ma i jechał z akumulatorów.
    Docelowo problem rozwiązałem kupując UPS APC SUOL 2000 XLI ON-LINE
    I problem zniknął, pracuje z agregatem bez problemu.
    UPS-a rozbudowałem o dodatkowe akumulatory oraz kartę do zarządzania nim. Ma ich obecnie 76. Akumulatory zdobyłem z demobilu. Nawiązałem kontakt z firmą która trudni się serwisowaniem dużych ups-ów po firmach np. banki itp. Tam co określony czas akumulatory muszą być wymieniane. Ja pozyskałem te z wymiany. Jak się z nimi dobrze porozmawia to wybiorą coś co się jeszcze nadaje i jest porządnej firmy. Ja u siebie mam akumulatory co pracowały prawie 5 lat, u mnie są już 2 rok i puki co jest ok.
    Reasumując, z moich doświadczeń wynika, że nie ma co przeszacowywać moc agregatu, bo to tylko generuje koszty, choćby na benzynę czy olej napędowy. Ja bym mocniejszego czy 3 fazowego agregatu nie kupował. Mi te moje 2,2 KW w zupełności wystarcza, mam go podzielonego na 3 fazy. Wiadomym jest, że kuchnia elektryczna czy czajnik na nim nie pójdzie, ale nie o to mi chodziło. Poza tym nie kupował bym też jakiegoś markowego typu honda itp. Za powiedzmy 4 czy 5 tysięcy złotych z super AVR-em, czy automatycznym rozruchem. Szkoda na to pieniędzy. Bo i tak z większością domowych ups-ów taki agregat nie będzie chciał współpracować.
    Ja sobie wymyśliłem i zrealizowałem koncepcję, żeby było jak najtaniej przy jak największym komforcie. Tani agregat, porządny ups z demobilu za rozsądne pieniądze i sporo akumulatorów. Efekt, jest taki, że akumulatory spokojnie zasilą mi obwody gwarantowane co najmniej przez 1 dobę – autonomia ups-a pokazuje że nawet więcej. Dobę sprawdzałem i był jeszcze zapas. W tym czasie nie ma opcji, żeby nie było mnie w domu. Wiec jak jestem to odpalam agregat i on podładowuje mi ups-a a jednocześnie zasila obwody. A zasilanie gwarantowane mam pociągnięte do zasilania skrzynki multimedialnej gdzie mam internet TV, naziemną i satelitarną, WiFi, monitoring – 5 kamer, akwarium 116 l; automat do bramy dwuskrzydłowej, piec CO, automat na ekogroszek, miał i pelet, telewizor. Poza tym to czego nie zasila ups leci z agregatu, czyli mam prąd w całej instalacji.
    Odpadają więc koszty drogiego agregatu z bajerami, automatu do uruchamiania i przełączania zasilania z sieci na agregat i odwrotnie – ja mam przełącznik ręczny 1-0-2.
    Efekt mnie w zupełności zadowala, koszty jakie poniosłem to zakup agregatu dałem za niego 1050 zł, ups 800 zł, karta do niego 200 zł, akumulatory z demobilu – koszt dobrego trunku, trochę kabli i złączek oraz płyty na zbudowanie batery pack-a – myślę że jakieś 200 – 300 zł i trochę roboty.
    Karta SMTP w ups-ie, pozwala mi na bieżąco śledzić co się z zasilaczem dzieje, jest tak skonfigurowana, że w razie zaniku zasilania wysyła mi e-mail, ma też możliwość załączania lub wyłączania 2 obwodów elektrycznych. Posiada tez termometr. Poza tym ma szereg opcji konfiguracyjnych powalających monitorować jakość prądu. Z uwagi na to, że UPS jest tzw. ON-LINE, mam tez możliwość wpływania na napięcie i częstotliwość zasilania, co powoduje, że urządzenia zasilane z niego mają energię elektryczną zawsze o poprawnych parametrach.
    Puki co takie rozwiązaniu u mnie zdaje egzamin, jest tanie w eksploatacji i nie zamierzam go zmieniać.

Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 35  
    pilatus napisał:
    W tym celu podczas remontu położyłem dodatkowa instalację elektryczną.
    Mógłbyś przybliżyć temat? Co ta dodatkowa zasila? Jak jest połączona z instalacją główną?
    @pilatus jak zachowuje się Twoja instalacja w przypadku:
    1. Zwarcie (praca na UPS)
    2. Zwarcie (praca na agregacie)
    3. Zwarcie (urządzenia za UPS, praca na agregacie)
    4. Przeciążenie (praca na UPS)
    5. Przeciążenie (praca na agregacie)
    6. Przeciążenie (urządzenia za UPS, praca na agregacie)

Wielka prośba: mógłbyś narysować schemat jednokreskowy swojej instalacji?
    pilatus
    Poziom 12  
    Pisząc o dodatkowej instalacji miałem na myśli dodatkowy kabel 3 żyłowy, który podłączony jest do UPS-a. Przykładowo w pomieszczeniu jest kilka gniazdek, jedno z nich lub więcej ma zasilanie gwarantowane z dodatkowego obwodu podłączonego do UPS-a. Oczywiście nie jest to ten sam obwód - przewód do każdego gniazdka z gwarantowanym zasilaniem w moim domu. Do tablicy rozdzielczej wchodzi kilka kabli.
    Poglądowy schemat mojej instalacji wygląda tak.
    Co do pozostałych pytań to nie na wszystkie jestem w stanie udzielić odpowiedzi, bo nie miałem takiej sytuacji, co nie znaczy, że nie jestem na nią przygotowany.
    Generalnie moc UPS-a i agregatu jest tak dobrana, żeby UPS nie zabijał agregatu. Moc UPS to 2000VA, czyli 1,4KW, moc agregatu to 2,2KW.
    W kwestii zabezpieczeń to na każdym obwodzie jest założony bezpiecznik, o różnej mocy, w zależności od poboru. Są to moce od 4A do 10A. Zasilanie UPS-a tez ma bezpiecznik. Agregat tez jest zabezpieczony bezpiecznikiem.
    Z uwagi na to, że większość sytuacji mi się nie przytrafiła to odpowiem jakich skutków się spodziewam
    1. Zwarcie (praca na UPS) - wywala bezpiecznik na obwodzie zasilającym odbiornik co robi zwarcie,
    2. Zwarcie (praca na agregacie) - wywala bezpieczniki na obwodach, które robią zwarcie, wywala bezpiecznik w agregacie, zwarcia puki co nie miałem, ale jak np. agregat jest przeciążony, bo np. żona zapomniała i włączyła czajnik elektryczny to wywala zabezpieczenie w agregacie.
    3. Zwarcie (urządzenia za UPS, praca na agregacie) - to samo co pytanie nr 1.
    4. Przeciążenie (praca na UPS) - ups robi bypas i prąd leci z sieci, jednocześnie wysyła maila o problemie
    5. Przeciążenie (praca na agregacie) - wywala zabezpieczenie w agregacie - to się zdarza
    6. Przeciążenie (urządzenia za UPS, praca na agregacie) - ups robi bypas, prąd leci z agregatu, jak agregat przeciążony to wywala w nim zabezpieczenie, no i wszystko zdycha.

Byłbym zapomniał, moja instalacja jak widać ze schematu rozbudowana jest o instalację PV. Ale tow niczym nie przeszkadza, muszę tylko pamiętać, żeby jak braknie prądu i świeci słońce i zanim odpalę agregat to odłączyć zasilanie PV. Podobno gdy tego nie zrobię to instalacja PV może się uszkodzić. Tak mi powiedział elektryk co to montował. Moje PV jest typu ON-GRID. Nigdy nie testowałem, czy mówił prawdę, bo to trochę ryzykowne uwalić 3 inwertery każdy po 3KW.
    lukiiiii
    Poziom 27  
    Wpięcie inwerterów przed przełącznikiem 1-0-2 nie załatwia sprawy? Nie powinny się wyłączyć w przypadku braku zasilania?

Aż się prosi podłączyć PV przez jakiś sterownik do akumulatorów w sytuacji awaryjnej. Oczywiście odłączając inwertery od sieci jak wspomniałeś.

Swoją drogą ciekawe czy inwertery ruszył by w przypadku gdyby agregat albo UPS symulował sieć. I co w przypadku nadmiaru oddawanej energii?
    pilatus
    Poziom 12  
    Tak by należało, pytanie tylko czy tak się da, a raczej ile to będzie kosztować.
    Za cienki bolek jestem w tych sprawach, żeby w tym temacie kombinować.
    Generalnie największym chyba problemem było by poradzenie sobie z nadmiarem mocy. Latem w słoneczne dni i tak w okolicach południa moje PV generuje do 9KW. Zużywam stale ok 1KW, a w szczycie do 6KW.
    Żeby instalacja chciała pracować w układzie takim, że:
    1. bateria akumulatorów była by wspólna i do UPS-a i do ogniw,
    2. po zaniku zasilania w sieci dostawcy rozłączał bym obwód zasilania od niego, na agregat, nie uruchamiał agregatu - zabezpieczało by to, żeby prąd z PV nie pojawił się u dostawcy. Inaczej można komuś krzywdę zrobić, bo konserwacja też kiedyś musi być.
    3. na zasilanie inwerterów, tak, żeby ruszyły podał bym zasilanie z UPS-a.
    Efekt byłby taki, że brak zasilania z sieci, rozłączam obwód coby prąd nie dostał się do dostawcy, podaje prąd z ups-a na inwertery, instalacja pracuje, zasila dom i ups-a.
    Ale to chyba tak działać by nie chciało.
    Można by to zmodyfikować i zasilanie na inwertery podać z innego małego ups-a.
    Proszę się tylko nie śmiać, jeśli wypisałem głupoty, ale nie znam się na tym, a to co napisałem to tylko moje chciejstwo.
    emigrant
    Poziom 28  
    pilatus napisał:
    Docelowo problem rozwiązałem kupując UPS APC SUOL 2000 XLI ON-LINE

Brawo. Ludzie nie doceniają starych APC i kupują nowy szmelc bo jest nowy i ma gwarancję... Stare APC jak się poszuka można dostać w dobrych cenach. Kwestia kupienia tylko nowych akumulatorów. Do tego dostęp do epromu konsolowo rs'em, więc może trochę rzeczy poprzestawiać np. runtime na FF i o ile wydoli ładowarka można podłączać akumulatory o wiele większych pojemnościach. Do tego super współpraca z deamonem apcupsd z racji jeszcze starego protokołu komunikacyjnego jak ktoś spina rs'em albo usb.
    mtx1992
    Poziom 5  
    A czemu by tak nie zainwestować w czysty sinus Zasilacz awaryjny volt sinusPRO-5000 W 48V Indeks: 3SP500048WW (Moc znamionowa (ciągła) 3500 W)
    2000PLN + 4Aku samochodowe 12V i pospinać je szeregowo?
    UPS przystosowany do aku samochodowych + 230v Generuje czystą sinusoidę
    lukiiiii
    Poziom 27  
    mtx1992 napisał:
    + 4Aku samochodowe 12V i pospinać je równolegle?

SZEREGOWO.
    mtx1992
    Poziom 5  
    Mam takie pytanie. Jeżeli przetwornica VoltSinus 1500e podaje prąd ładowania akumulatora: Prostownik (prąd ładowania) 20 A (prostownik PWM); to jeśli wyładuję całkowicie baterię przez tryb UPS i włączę zasilanie to taki wyładowany aku zawsze będzie ładowany tym prądem 20A? Czy jednak jest to regulowane?