Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS i akku zestaw do max 5000 zl zasilanie domu

Szalik13 07 Paź 2017 13:23 2370 51
  • #1 07 Paź 2017 13:23
    Szalik13
    Poziom 3  

Witam

Mam taki problem.
    U mnie na dzielni lub chyba na wsi- niestety ;p.... praktycznie co parę dni występują zaniki prądu na dosłownie klika sekund.
    Podczas nawałnic i zlej pogody oczywiście bywa ze nie ma go parę godzin.

Przez ostatni tydzień generalnie codziennie prądu nie było na sekundę lub dwie- dla sprzętu AGD i RTV to morderstwo.
    Czy ktoś ma i możne polecić dobry zestaw z UPS i akumulatorów do domku jednorodzinnego aby w razie blackoutu podtrzymał :
    - światło
    - telewizor,
    - piec gazowy
    - sprzed RTV/AGD na parę godzin

Mam tez poprowadzone wyjście na agregat i chciałbym aby ten UPS z nim współgrał w przyszłości.
    Piec mam Buderusa na gaz wraz z duzym zasobnikiem na wode.

Wiem, ze trzeba by podliczyć zużycie prądu wszystkiego co jest. Telewizora jeszcze nie mam bo niedawno się wprowadziłem wiec to odpada, a dużo sprzętu jeszcze dojdzie, ekspres do kawy itp itd.

Wiem tez ze potrzebuje takiego z pełna sinusoida - pytanie czy te większe zaawansowane do komputerów się nadają ?

Prosiłbym o jakiś sprawdzony model o dobrych parametrach technicznych, cena razem z akku które lepiej aby były żelowe to 5000-6000 zl.
    Wolałbym dać mniej, możne jest coś dobrego poniżej 5 tys ?

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Adrian

0 29
  • #3 07 Paź 2017 17:17
    Szalik13
    Poziom 3  

Przeczytałem ten krotki artykuł, który niestety nic nie rozjaśnił bo to wszystko już wiedziałem, możne poza tym ze nie będę raczej w stanie otrzymać tylu urządzeń elektrycznych przez tak długi czas.

Gdybym jednak podłączył tylko telewizor, światło(same żarówki LED) to nie wierze ze nie znajdę niczego fajnego do 5000-6000 zl.
    Jak zwykle nikomu się nie chce pomoc i doradzić jakiś konkretny model.

Jak mnie się ktoś pyta o poradę w dziedzinie w której jestem dobry to odpowiadam konkretami, a nie: "poczytaj sobie".

Pozdrawiam

Adrian

0
  • #4 07 Paź 2017 17:44
    bartekfigura
    Poziom 26  

Jak chcesz to zrobić profesjonalnie to jedynym rozwiązaniem jest agregat prądotwórczy z układem SZR (samoczynnego załączania rezerwy). Do tego bateria akumulatorów która podtrzyma zasilanie do czasu startu agregatu. (kilkanaście sekund). I możesz korzystać z prądu tak długo jak starczy paliwa w agregacie.

0
  • #5 07 Paź 2017 18:30
    gkwiatkowski
    Poziom 22  

Szalik13 napisał:
    Przeczytalem ten krotki artykul, ktory niestety nic nie rozjasnil bo to wszystko juz wiedzialem, moze poza tym ze nie bede raczej w stanie utrzymac tylu urzadzen elektrycznych przez tak dlugi czas.

Gdybym jednak podlaczyl tylko telewizor, swiatlo(same zarowki LED) to nie wierze ze nie znajde niczego fajnego do 5000-6000 zl.
    Jak zwykle nikomu sie nie chce pomoc i doradzic jakis konkretny model.

Jak mnie sie ktos pyta o porade w dziedzinie w ktorej jestem dobry to odpowiadam konkretami, a nie: "poczytaj sobie".

Pozdrawiam

Adrian

Kwestia współpracy UPS z wszystkimi domowymi sprzętami i generatorem, to jest temat na doktorat a nie na kilka zdań na forum.
    Wiesz już, że UPS musi być z prawdziwą sinusoidą, żeby zminimalizować problemy. Następna kwestia to typ UPS-a. Of-line są tańsze, ale true on-line filtrują wszystkie skoki napięcia.
    Dalej: jak współpracuje Twój piec z generatorem? Niektóre piece wymagają N uziemionego, a małe UPS-y mają L i N odseparowane od ziemi. Wtedy piec może nie chcieć się włączyć.
    UPS-y są bardzo wybredne na zasilanie z generatora, oczekują ładnej sinusoidy 50 Hz, a często generatory dają bardzo zniekształcone napięcie.
    Poczytaj wątek:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3384402&highlight=

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1711200.html

I inne podobne.

U kogoś jakiś model UPS się sprawdza, ale u Ciebie może nie chcieć współpracować z TV i generatorem i potem będziesz miał pretensję o złą radę.

0
  • #6 08 Paź 2017 17:09
    Szalik13
    Poziom 3  

A jakby zakupić dobry agregat z dobrą sinusoidą i do tego pojemne akumulatory.
    Podczas braku napięcia na parę minut urządzenia by wchodziły na akumulatory a w tym czasie agregat miałby czas wystartować ?
    Skoro i tak będę potrzebował agregatu to chyba tańsze rozwiązanie niż drogi UPS. Poza tym taki 5-8 kw byłby w stanie zasilić większość urządzeń.
    Szukałem na stronach ale nie mogłem znaleźć dobrego, który miałby czysta sinusoidę.
    Znacie jakiś sprawdzony model lub serie do 6000 zł ?

Przepraszam za pisownie ale jestem na statku i niestety nie mam polskich znaków- nie wszystko mogę poprawić, bo widzę że już moderator się mnie czepia :)

0
  • #7 08 Paź 2017 20:39
    induriel_instalator
    Poziom 12  

Moim zdaniem powinieneś się zapoznać z wersją UPS PowerWalker z serii TGS.
    Tutaj masz przykład 3000TGS + Battery Pack w cenie około 3tys. zł
    http://kompleksmedia.pl/zasilacz-ups-vfi-3000-tgs-battery-pack-10134033,id3393.html

Taki zestaw podtrzyma Ci bardzo długo (w zależności od obciążenia). Tutaj masz tabele prezentującą czas podtrzymania w zależności od obciążenia i ilości użytych Battery Packów:
    http://kompleksmedia.pl/img/products/33/93/5_max.jpg

Zestaw możesz wyposażyć w dodatkowe Battery Packi, które wydłużą Twój czas podtrzymania. W twoim budżecie (około 6 tysięcy złotych) możesz sobie pozwolić UPS z trzema Battery Packami.

0
  • #8 09 Paź 2017 10:37
    Szalik13
    Poziom 3  

induriel_instalator

Dzięki, w końcu jakieś konkrety- o to mi własnie chodziło.

Myślisz, ze można by taki zestaw podpiąć pod główna wiązkę(cały dom) czy lepiej porozdzielać na poszczególne bezpieczniki i urządzenia elektryczne które chce podtrzymać(to może być trochę ciężkie bo mam mało miejsca w skrzynce.

Czy do takiego zestawu mógłbym później sparować jakiś dobry agregat który by się automatycznie załączył w przypadku dłuższej awarii.
    Można by zrobić agregat jako osobna instalacje z pominięciem tego UPS ale to podwójny wydatek i trochę by było szkoda.

Jeszcze raz dzięki.

0
  • #9 09 Paź 2017 10:39
    induriel_instalator
    Poziom 12  

Hej.
    Na początek kwestia agregatu.

Możesz podpiąć pod UPS agregat, ale jego moc musi być minimum 5500W. Agregat powinien być przynajmniej dwa razy większy od UPS`a by mógł spokojnie go naładować.

Druga kwestia - cały dom.

Domu raczej nie masz podłączonego pod jedną fazę, a zaproponowany przeze mnie UPS jest jednofazowy.
    Tym UPSem możesz podtrzymać jedną fazę w domu.

UPSy trójfazowe są już droższe:
    http://kompleksmedia.pl/zasilacze-ups-online,...1%5D=&fp%5Bc7%5D%5Bv1%5D=&fp%5Bc8%5D%5Bv1%5D=

0
  • #10 09 Paź 2017 13:04
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  

W tym budżecie nie ma szans na zasilanie całego domu. Przemyśl lepiej, które obwody są na prawdę niezbędne. Wtedy można przemyśleć jak to zrobić.
    Przykładowo pod piec są gotowe zestawy do podtrzymywania pracy z akumulatora. Taki rodzaj UPSa ale z akumulatorem zewnętrznym. Szukaj pod hasłem: zasilacz awaryjny do pieca.

Bateryjnie poradzisz sobie z krótkimi przerwami zasilania.

Na dłuższe tylko agregat i to z zapasem mocy. Agregat powinien dobrać elektryk.

0
  • #11 09 Paź 2017 13:53
    lukiiiii
    Poziom 26  

BK_klp napisał:
    Przemyśl lepiej, które obwody są na prawdę niezbędne

Ekspres do kawy to już "fanaberia" :) Musisz zrezygnować / nie używać urządzeń z grzałkami takich jak np. pralka, piekarnik,czajnik, płyta indukcyjnej także nie wchodzi w gre - bierze to dużo prądu i przedroży cały projekt.

0
  • #12 09 Paź 2017 15:01
    emigrant
    Poziom 26  

Czy autor tematu bierze pod uwagę, że za 5-8 lat akumulatory będą do wywalenia. Ja bym nie szalał z UPS'em. Co najwyżej jakiś, na krótkotrwałe, kilkusekundowe zaniki. Sam UPS tylko na czas przełączenia sieci na agregat. Tu by się przydała jakaś automatyka. Ja to tak bym zrobił.

0
  • #13 09 Paź 2017 17:06
    Szalik13
    Poziom 3  

Cenne uwagi.

Oczywiście jest więcej faz. Niestety piec chodzi na innej fazie niż np. telewizor w salonie i główne światło na którym mi najbardziej zależny.

W tym wypadku dać jak "BK_klp" zaproponował osobne wspomagania mniejszym UPSem z zewnętrznym akku do pieca gazowego
    oraz większym np. 3000TGS + Battery Pack na salon i oświetlenie ?
    Do tego w przyszłości dobrać agregat ?

akumulatory może i się zużyją ale jakbym dal UPS z dostawkami jak w modelu 3000TGS to mogę wymienić same akku a UPS powinien jeszcze pośmigać ?

Dobre rady, rozwiązanie blisko :)

0
  • #15 10 Paź 2017 09:12
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  

Jest jeszcze jeden problem, który może zdruzgotać cały plan. Otóż UPSy zazwyczaj nie chcą współpracować z małymi agregatami, ponieważ agregaty te dają odkształcone napięcie.
    A, co najgorsze nawet jak podczas wybierania agregatu podłączysz do niego UPSa celem sprawdzenia to i tak to nie daje gwarancji sukcesu. Potem pod rzeczywistym obciążeniem w domu, napięcie i tak będzie odkształcone i UPS przełączy się na baterie.

Także w tym budżecie albo tylko zasilania bateryjne, albo dobry agregat i bez UPSów. Ja bym poszedł w agregat.

1
  • #16 10 Paź 2017 09:26
    induriel_instalator
    Poziom 12  

Wiesz wydaje mi się, że nie bardzo jest tak jak mówisz. To, że agregat nie daje pełnej sinusoidy na wyjściu i nawet daje napięcie odkształcone nijak się ma w przypadku UPSow typu Online. UPS online wyrównuje wszystkie typowe skoki i spadki napięć i to właśnie te UPSy nadają się do współpracy z agregatami. Jedyną rzeczą na co należy zwrócić uwage jest fakt, by agregat miał moc przynajmniej dwa razy większą od UPSa. Chodzi tu głównie o to by agregat mógł spokojnie naładować baterie w UPSie w razie awarii.

Właśnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest agregat + dobrej jakości UPS Online. W trakcie awarii UPS online w 0ms przełączy się w tryb bateryjny i podtrzyma wszystkie podłączone do niego urządzenia dopóki nie załączy się agregat i nie przejmie funkcji zasilania.

To co ty piszesz miało by sens w przypadku stosowania małych UPSów typu line-interactive, które mają wbudowany podstawowy AVR, który nie do końca wyrównuje skoki i spadki napięć. Przy UPSach Online taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

1
  • #17 10 Paź 2017 10:32
    Szalik13
    Poziom 3  

Dobre argumenty.

Ja myślę że zdecyduje się na ten UPS VFI 3000TGS + jeden battery pack na początek.
    Podłącze go pod fazę na której najbardziej mi zależy i sprawdzę obciążenia.
    Szkoda ze nie mogę go dać na 2 fazy to by rozwiązało mój problem całkowicie.
    Może w samej skrzynce rozdzielczej uda mi się coś przełączyć aby więcej urządzeń chodziło na 1.

Agregat kupie potem, gdyż faktycznie będzie on musiał być większej mocy i zainstaluje go na stale wraz z odprowadzeniem spalin na zewnątrz.
    Do tego połączę jego baterie lub dodatkowa z Piecem na gaz.

Chyba najlepsze i przyszłościowe rozwiązanie

0
  • #18 10 Paź 2017 10:37
    induriel_instalator
    Poziom 12  

Pamiętaj, że VFI TGS to cała seria.
    Masz opcje 1000VA, 2000VA oraz 3000VA.
    Może lepiej pomyśleć po prostu o dwóch zestawach?

Wtedy jeden zestaw pod jedną fazę, drugi pod drugą.
    Każdy zestaw ma możliwość rozbudowy.

To tak jako alternatywę:-)

0
  • #19 10 Paź 2017 11:27
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  

@induriel_instalator masz rację. Nie napisałem, że chodzi mi o tańsze UPSy, które w znakomitej większości są typu line-interactive.
    Urządzenia on-line rzeczywiście będą ładnie współgrały z agregatem. Tylko wtedy w budżecie autora tematu (@Szalik13) braknie już forsy na agregat. O tym pisałem.

0
  • #20 10 Paź 2017 13:27
    gkwiatkowski
    Poziom 22  

induriel_instalator napisał:
    Wiesz wydaje mi się, że nie bardzo jest tak jak mówisz. To, że agregat nie daje pełnej sinusoidy na wyjściu i nawet daje napięcie odkształcone nijak się ma w przypadku UPSow typu Online. UPS online wyrównuje wszystkie typowe skoki i spadki napięć i to właśnie te UPSy nadają się do współpracy z agregatami. Jedyną rzeczą na co należy zwrócić uwage jest fakt, by agregat miał moc przynajmniej dwa razy większą od UPSa. Chodzi tu głównie o to by agregat mógł spokojnie naładować baterie w UPSie w razie awarii.

Właśnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest agregat + dobrej jakości UPS Online. W trakcie awarii UPS online w 0ms przełączy się w tryb bateryjny i podtrzyma wszystkie podłączone do niego urządzenia dopóki nie załączy się agregat i nie przejmie funkcji zasilania.

To co ty piszesz miało by sens w przypadku stosowania małych UPSów typu line-interactive, które mają wbudowany podstawowy AVR, który nie do końca wyrównuje skoki i spadki napięć. Przy UPSach Online taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Nie jest do końca pewne działanie UPS on-line z generatorem z mocno odkształconą sinusoidą. W zależności od metody pomiaru napięcia wejściowego przez UPS (true RMS albo napięcie średnie przebiegu albo napięcie szczytowe), przy odkształconym sinusie mogą wychodzić głupoty i UPS może cały czas zgłaszać błąd niewłaściwego napięcia wejściowego.
    Druga kwestią jest zawartość harmonicznych w przebiegu. Niedawno ktoś opisywał, że miernik częstotliwości pokazał 400 HZ przy mierzeniu generatora. Jeśli UPS tyle zmierzy zamiast spodziewanych 45-55 Hz, to też będzie narzekał.
    UPS on-line gwarantuje czyste napięcie na wyjściu, ale nie gwarantuje w 100%, że przyjmie wszystko z generatora.

0
  • #21 10 Paź 2017 14:25
    lukiiiii
    Poziom 26  

UPS online nie ma przypadkiem przetwornicy DC na wejściu? Cokolwiek wpadnie zostanie wyprostowane i wyrównane przez kondensatory oraz aku?

0
  • #23 10 Paź 2017 15:01
    gkwiatkowski
    Poziom 22  

lukiiiii napisał:
    UPS online nie ma przypadkiem przetwornicy DC na wejściu? Cokolwiek wpadnie zostanie wyprostowane i wyrównane przez kondensatory oraz aku?

Jest przetwornica na wejściu i konwersja na DC. Taki zasilacz powinien przyjmować każdy przebieg, łącznie z napięciem stałym. Ale układ pomiarowy UPS-a może być zaprojektowany pod ładną sinusoidę i jakiekolwiek odstępstwa kształtu napięcia zasilania od ideału będą interpretowane jako duża zmiana parametrów zasilania i może dochodzić do ciągłego zgłaszania błędów i przechodzenia na pracę bateryjną.
    Proszę mnie dobrze zrozumieć. Nie twierdzę, że nigdy się nie uda połączyć UPS z generatorem, ale zwracam uwagę, że mogą wystąpić problemy nawet przy łączeniu UPS on-line z generatorem sinus.
    Dlatego przed zakupem UPS-a i generatora należy sprawdzić ich współpracę. Dogadać się ze sprzedawcami obu urządzeń, połączyć je, obciążyć grzejnikiem i potestować wszystkie kombinacje pracy.

Dodano po 3 [minuty]:

BK_klp napisał:
    Trzeba wybrać taki, który nie będzie marudził.

Sam się nie wybierze, trzeba potestować samemu, albo zaufać sprzedawcom, jeśli twierdzą, że nie będzie problemu.

0
  • #24 10 Paź 2017 15:09
    jack63
    Poziom 42  

gkwiatkowski napisał:
    Nie jest do końca pewne działanie UPS on-line z generatorem z mocno odkształconą sinusoidą. W zależności od metody pomiaru napięcia wejściowego przez UPS (true RMS albo napięcie średnie przebiegu albo napięcie szczytowe), przy odkształconym sinusie mogą wychodzić głupoty i UPS może cały czas zgłaszać błąd niewłaściwego napięcia wejściowego.
    lukiiiii napisał:

Panowie. To nie jest tak jak myślicie. Mam doświadczenia ze współpracy UPS Offline z agregatem.
    Nie chodzi o to, że sam agregat daje bardzo odkształconą sinusoidę. Bez obciążenia lub z obciążeniem rezystancyjnym agregat daje dobry przybieg. W każdym razie UPS nie zgłasza błędów, nie przełącza się na pracę z aku. Jest OK.
    Natomiast dołączenie do agregatu obciążenia pojemnościowego lub prostownika powoduje poważne odkształcenie przebiegu i wariowanie UPSa. Sprawdzone doświadczalnie.
    Niestety większość współczesnych urządzeń ma na wejściu prostownik i kondensatory elektrolityczne a dalej jakiś zasilacz impulsowy. Im większa moc odbiornika z zasilaczem impulsowym tym większe problemy ze współpracą UPSa z agregatem pracującymi na to trudne obciążenie. Najgorsze są komputery stacjonarne. Mają zasilacze po kilkaset watów. Jednak jak uzbiera się kilka urządzeń z tymi zasilaczami to efekt będzie podobny. Agregat, nawet 5kW stanowi zbyt mało sztywne źródło zasilania. Przebieg napięcia ulega odkształceniu i UPS zasilany z tego agregatu wariuje.
    Ja poradziłem sobie dołączając jako dodatkowe obciążenie agregatu 2kW dwie żarówy 200W. Czysta strata, ale UPS przestał wariować.
    To w kwestii bezprzerwowego zasilania. Czyli zasilania UPSa z agregatu, który wystartuje po kilku minutach od zaniku. Natomiast każdy inny sposób wymaga przełączania z UPSa na agregat i prowadzi do ... zaniku napięcia.
    Nie wiem jak przedstawia się sprawa przy agregatach i UPSa trójfazowych, ale te ostatnie to już urządzenia przemysłowe idące w dziesiątki tysięcy.
    Proponuję "podpierać" UPSami tylko te urządzenia, które na 100% wymagają bezprzerwowego zasilania. Reszta może być zasilana z agregatu przy długotrwałym braku prądu z sieci. Krótkotrwałe zaniki nie są groźne dla większości urządzeń. Albo sie wyłączą, jak telewizor i trzeba je będzie włączyć albo zaniku nie zuważą.
    Najgorzej może być z lodówką, komputerem stacjonarnym i kotłem.
    Aby wprowadzić zasilanie bezprzerwowe czy awaryjne z agregatu trzeba przygotować do tego rozdzielnicę domową. Dojdzie dużo aparatów bo trzeba choćby odciąć się od sieci aby załączyć agregat. Czy ew. dla agregatu jednofazowego połączyć fazy w jedną oczywiście przy założeniu, że nie mamy urządzenia z silnikiem trójfazowym czy innego wymagającego na 100 trzech faz.
    Sprawa trudna i kosztowna. Nikt na forum nie poda gotowego rozwiązania.

0
  • #25 10 Paź 2017 15:59
    gkwiatkowski
    Poziom 22  

jack63 napisał:
    Panowie. To nie jest tak jak myślicie. Mam doświadczenia ze współpracy UPS Offline z agregatem.

Witam!
    Dobrze, że napisałeś o swoich doświadczeniach. Każda uwaga jest cenna.
    Ostatnio omawiamy tu UPS-y on-line, które powodują, że ich obciążenie jest zupełnie niewidoczne dla generatora.

Dodano po 3 [minuty]:

jack63 napisał:
    Nie chodzi o to, że sam agregat daje bardzo odkształconą sinusoidę. Bez obciążenia lub z obciążeniem rezystancyjnym agregat daje dobry przybieg. W każdym razie UPS nie zgłasza błędów, nie przełącza się na pracę z aku. Jest OK.
    Natomiast dołączenie do agregatu obciążenia pojemnościowego lub prostownika powoduje poważne odkształcenie przebiegu i wariowanie UPSa. Sprawdzone doświadczalnie.
    Niestety większość współczesnych urządzeń ma na wejściu prostownik i kondensatory elektrolityczne a dalej jakiś zasilacz impulsowy. Im większa moc odbiornika z zasilaczem impulsowym tym większe problemy ze współpracą UPSa z agregatem pracującymi na to trudne obciążenie. Najgorsze są komputery stacjonarne. Mają zasilacze po kilkaset watów. Jednak jak uzbiera się kilka urządzeń z tymi zasilaczami to efekt będzie podobny. Agregat, nawet 5kW stanowi zbyt mało sztywne źródło zasilania. Przebieg napięcia ulega odkształceniu i UPS zasilany z tego agregatu wariuje.

UPS on-line sam jest obciążeniem z zasilaczem impulsowym dla generatora i jak sam napisałeś może powodować to odkształcenie sinusa z generatora.

Dodano po 2 [minuty]:

jack63 napisał:
    Ja poradziłem sobie dołączając jako dodatkowe obciążenie agregatu 2kW dwie żarówy 200W. Czysta strata, ale UPS przestał wariować.

My tak obłaskawialiśmy wariujące UPS-y zasilające dużo przetwornic.

Dodano po 4 [minuty]:

jack63 napisał:
    Nie wiem jak przedstawia się sprawa przy agregatach i UPSa trójfazowych, ale te ostatnie to już urządzenia przemysłowe idące w dziesiątki tysięcy.

Ogólnie jest to bez problemu. U mojego wcześniejszego pracodawcy było kilka obiektów zasilanych UPS+generator. Były przełączenia testowe i nie słyszałem o żadnych problemach.
    Chociaż ostatnio pojawił się wątek o dziwnych zachowaniach małych UPS-ów zasilanych z generatora stacjonarnego:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3384402&highlight=

0
  • #26 10 Paź 2017 16:37
    jack63
    Poziom 42  

gkwiatkowski napisał:
    UPS on-line sam jest obciążeniem z zasilaczem impulsowym dla generatora i jak sam napisałeś może powodować to odkształcenie sinusa z generatora.

Dokładnie tak!. Może ja nie wyraziłem sie dokładnie, bo miałem sytuację gdy z genetatora zasilałem kilka UPSów.

0
  • #27 10 Paź 2017 16:39
    gkwiatkowski
    Poziom 22  

jack63 napisał:
    gkwiatkowski napisał:

Dokładnie tak!. Moze ja nie wyraziłem sie dokładnie, bo mia)em sytuację gdy z genetatora zsilałem kolka UPSów.

Wcześniej pisałeś, że miałeś do czynienia z off-line, więc pozwoliłem sobie napisać o on-line.

0
  • #28 10 Paź 2017 17:31
    jack63
    Poziom 42  

Oczywiście, mój błąd. Wariował UPS onlne. Pozostałe trzy były lineinteractive, jeśli dobrze pamiętam. Te ostatnie tylko się przełączały na aku gdy napięcie z generatora siadało. Z resztą sam regulator napięcia w generatorze też musiał dostawać w d ę, bo odbijało sie to nawet na przyduszaniu silnika i regulaor obrotów mechaniczny reagował ale oczywiście z opóźnieniem. Ogólnie dyskoteka lampek na UPSach. Po chwili konsternacji dołączyłem żarówy, akurat były pod ręką i wszystko się uspokoiło na tyle, że można było użyć drukarki laserowej.
    Wytłumaczenie jest proste. Wystarczy zobaczyć wykres prądu źródła sinus zasilaącego prostownik pełnookresowy z filtrem pojemnościowym. Prąd płynie tylko wtedy gdy napięcie wejściowe przekracza napięcie na kondensatorze + spadki napięcia na diodach. Są to prawie szpile. W tych momentach, w okolicach szcztów napięcia, prąd jest tak duży, że generator nie wyrabia i napięcie przysiada. Potem rośnie bo przestaje płynąć duży prąd i wtedy rośnie gwałtownie pomimo nominalnego spadku związanego z sinusoidą. Także następuje mocne odkształcenie przebiegu.
    Do tego dochodzi reakcja reglatora prądu wzbudzenia i regulatora RPM przezotwarcie przrustnicy silnika. Każe z tych zjawisk ma inne zwłoki czasowe i wchodzi totalna kiszka...

0
  • #29 10 Paź 2017 18:03
    gkwiatkowski
    Poziom 22  

jack63 napisał:
    Oczywiście, mój błąd. Wariował UPS onlne. Pozostałe trzy były lineinteractive, jeśli dobrze pamiętam. Te ostatnie tylko się przełączały na aku gdy napięcie z generatora siadało. Z resztą sam regulator napięcia w generatorze też musiał dostawać w d ę, bo odbijało sie to nawet na przyduszaniu silnika i regulaor obrotów mechaniczny reagował ale oczywiście z opóźnieniem. Ogólnie dyskoteka lampek na UPSach. Po chwili konsternacji dołączyłem żarówy, akurat były pod ręką i wszystko się uspokoiło na tyle, że można było użyć drukarki laserowej.
    Wytłumaczenie jest proste. Wystarczy zobaczyć wykres prądu źródła sinus zasilaącego prostownik pełnookresowy z filtrem pojemnościowym. Prąd płynie tylko wtedy gdy napięcie wejściowe przekracza napięcie na kondensatorze + spadki napięcia na diodach. Są to prawie szpile. W tych momentach, w okolicach szcztów napięcia, prąd jest tak duży, że generator nie wyrabia i napięcie przysiada. Potem rośnie bo przestaje płynąć duży prąd i wtedy rośnie gwałtownie pomimo nominalnego spadku związanego z sinusoidą. Także następuje mocne odkształcenie przebiegu.
    Do tego dochodzi reakcja reglatora prądu wzbudzenia i regulatora RPM przezotwarcie przrustnicy silnika. Każe z tych zjawisk ma inne zwłoki czasowe i wchodzi totalna kiszka...

Czyli tak jak pisałem wcześniej. Teoretycznie wszystko oddzielnie jest idealnie, a połączone nie chce współpracować.
    Trzeba naprawdę dobrze dobrać UPS i generator, żeby nie było problemów.
    Czy sprawdzałeś działanie generatora z samym UPS on-line, bez tych interactive?
    Jaki to był model generatora i jakie UPS-y?

0
  • #30 10 Paź 2017 21:19
    jack63
    Poziom 42  

gkwiatkowski napisał:
    Trzeba naprawdę dobrze dobrać UPS i generator, żeby nie było problemów.

Wg mnie nie jest to kwestia doboru. Problem jest tzw. systemowy i nie da się go łatwo i bezkosztowo pokonać. I wcale nie chodzi o to aby kupować drogie i wydumane marketingowo sprzęty. Koszt polegał na zużywaniu paliwa na 400W które grzało powietrze zabierając moc innym urządzeniom. Te 400W to 20% mocu ciągłej agregatu z którym miałem do czynienia.
    Błąd "systemowy" polega na rodzaju obciążenia ( prostownik i duży kondensator) jakie dla agregatu stanowi UPS online.
    Ten rodzaj obciążenia powoduje efekty opisane wcześniej i dotyczy każdej prądnicy prądu przemiennego. Nawet tej wp elektrowni, tylko moce nie te i w sieci zawsze występują obciążenia rezystancyjne i indukcyjne, choć tych ostatnich ubywa. Nie na darmo odbiorcy płacą kary za tanges fi mniejszy od zera.
    Nie robiłem badań, ale sądzę, że im większej mocy agregat, posiadający uzwojenia nawinięte grubszym drutem i spore koło zamachowe będzie mniej podatny na ten rodzaj obciążenia. Jednak wariowania UPSa nie da się wyeliminować bez "kompensacji" rezystancyjnej lub, co bardziej ryzykowne, indukcyjnej. Może silnik indukcyjny pracujący jałowo też by pomógł, ale to już zakrawana koszmar.

Dodano po 20 [minuty]:

gkwiatkowski napisał:
    Czy sprawdzałeś działanie generatora z samym UPS on-line, bez tych interactive?

Nie. Nie miałem takiej możliwości. Biuro firmy musiało działać choć w minimalnym zakresie bez zasilania sieciowego. Czyli centrala telefoniczna, serwer oraz dwa komputery i drukarka. Miałem próbować podłączyć silnik, ale ... były tylko trófazowe...
    gkwiatkowski napisał:
    Jaki to był model generatora i jakie UPS-y?

Agregat to było coś z Biedronki. UPS online serwera chyba jakiś ever ok 1kVA. Pozostałe to jakieś taniochy. Ok 400VA. Nie pamiętam dokładnie, bo było to w 2006r i już tam nie pracuję 9 lat.

0
  Szukaj w 5mln produktów