Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupno anteny lub inny błąd odbioru tv naziemnej

uzzo 07 Paź 2017 14:38 594 18
  • #1 07 Paź 2017 14:38
    uzzo
    Poziom 15  

Witam,

miejscowość Krapkowice:
    http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MW1pZWImNHB2ZmQ=
    tak wygląda z zasięgiem, najbliżej jest do Opola Chrzelice.

Mam taką antenę:
    https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/antena...VPrLBhI8_-RaLIKQXFgaAmV-EALw_wcB&gclsrc=aw.ds
    W starym mieszkaniu działała, teraz coś ciężko ściąga. Natomiast w starym mieszkaniu łapała 2 MUX-y.

Byłem w sklepie i taką samą mi proponował, nie jestem pewny czy moja antena jest sprawna, w środku jest lekko pordzewiała, mam z wzmacniaczem.

Mieszkanie na 3 piętrze, widać wierzchołki drzew i dach szkoły. Montaż anteny możliwy na balkonie. Balkon prostopadle do szkoły a poręcze metalowe, obok ściany czołowej budynku leci instalacja odgromowa. Jak zamontuję tą moją starą antenę Telmora to mam wrażenie kopania jak wychodzę na balkon, pewnie jakiś izolator trzeba zastosować.

Jak złapię sygnał na kanał 23 i 6 to na kanał 34 nie ma szans, jak złapie kanał 34 to znów znika mi kanał 23, zależy mi aby jak najwięcej programów złapać.

Tak wygląda połączenie według mapy.
    Opole - Chrzelice
    Odległość 16.3 km, Azymut 279.7 °

Jak sprawdziłem profil terenu to nie ma żadnej przeszkody typu jakaś góra.
    Instalacja nowa, mieszkanie wyremontowane. Chociaż kable są nowe i w hurtowni mówili że są dobre, to nie jestem pewny czy mi nie wkręcili mi kit. Ale jakby kabel był kiepski albo uszkodzony to by żadne programy nie leciały.

Może z innej strony zbierać sygnał według mapy powinienem też mieć możliwość teoretyczną łapania sygnału z Katowic, a tam jest już MUX 8.

Proszę o porady jaką antenę kupić?

• #2 07 Paź 2017 17:14
    _kli_
    Poziom 28  

uzzo napisał:
    Opole - Chrzelice
    Odległość 16.3 km

uzzo napisał:
    uzzo napisał:
    z wzmacniaczem

Antenę masz dobrą, ale ma jeden "feler" - wzmacniacz. Nadajnik może nawet widzisz z balkonu, więc użycie wzmacniacza skutkuje problemami z odbiorem (zbyt mocny sygnał). Lepszym wyborem byłaby ta sama antena w wersji pasywnej (bez wzmacniacza).
    uzzo napisał:
    Proszę o porady jaką antenę kupić?

Najtaniej byłoby "zmodernizować" Twoją antenę
    _kli_ napisał:
    Wystarczy usunąć wzmacniacz i zasilacz.
    Link
    Link

• #4 07 Paź 2017 19:12
    uzzo
    Poziom 15  

wywalę zasilacz i wzmacniacz w tej antenie i zobaczę jak to wygląda.

te anteny nie są drogie do 50 zł z przesyłką się zmieszczę więc na którą się zdecydować

• #5 07 Paź 2017 21:07
    _kli_
    Poziom 28  

LeDy napisał:
    Dobra antena i ma feler?

Jakbyś czytał uważnie, to zauważyłbyś że feler jest w cudzysłowie.
    @uzzo- na zakup innej anteny masz czas. Najpierw sprawdź tą którą masz - bez wzmacniacza. Może obudowa ma trochę futurystyczny kształt, ale w środku jest mała antenka logarytmiczna.
    uzzo napisał:
    według mapy powinienem też mieć możliwość teoretyczną łapania sygnału z Katowic, a tam jest już MUX 8.

Dużo bliżej (ok.13 km) masz nadajnik mux-8 Wysoka / Góra Św. Anny, k.6. pol. H. No, ale to kierunek przeciwny do Chrzelic.

• #6 07 Paź 2017 21:17
    uzzo
    Poziom 15  

najpierw opanuje to połączenie a potem będę się dalej bawić ale to pewnie będę musiał kupić nową antene do odbioru mux8 pytanie czy warto :)

• #7 07 Paź 2017 21:20
    _kli_
    Poziom 28  

uzzo napisał:
    pytanie czy warto

A tego to już Ci nikt nie powie. Musisz tą ofertę ocenić sam. Dla malkontentów nie ma tam nic interesującego, inni zawsze coś ciekawego znajdą.

• #8 07 Paź 2017 22:18
    LeDy
    Poziom 43  

_kli_ napisał:
    LeDy napisał:
    Dobra antena i ma feler?

Jakbyś czytał uważnie, to zauważyłbyś że feler jest w cudzysłowie.
    Ten cudzysłów felerem? Na pewno nie wzmacniacz. Nawet w bliskich odległościach, z zasilaczem z regulacją, to wspaniałe narzędzie do wzmacniania słabego, tłumienia mocnego. :D :D

• #9 08 Paź 2017 14:06
    Darek.S
    Poziom 31  

LeDy napisał:
    Dobra antena i ma feler? Tego typu anteny to zabawki.

Ciekawe czemu UKE od którego dostałem raport w w prowadzonej przeze mnie sprawie użył właśnie podobnej do tej "zabawki" a nie innej anteny :wink: A ASP 8 jest oczywiście do wszystkiego. Można nawet bieliznę suszyć szczególnie, gdy chcemy postawić antenę na parapecie okna :wink: :wink: :D

Dodano po 6 [minuty]:

LeDy napisał:
    Nawet w bliskich odległościach, z zasilaczem z regulacją, to wspaniałe narzędzie do wzmacniania słabego, tłumienia mocnego. :D :D

Do tego celu służą pułapki i wzmacniacze kanałowe...

• #10 08 Paź 2017 21:11
    LeDy
    Poziom 43  

Darek.S napisał:

LeDy napisał:
    Nawet w bliskich odległościach, z zasilaczem z regulacją, to wspaniałe narzędzie do wzmacniania słabego, tłumienia mocnego. :D :D

Do tego celu służą pułapki i wzmacniacze kanałowe...

Można i tak ale są prostsze,tańsze, :D :D sprawdzone sposoby.
    P.S. Może pobadasz anteny siatkowe na polaryzację H/V ustawione pod kątem 45° ?
    U mnie działa rewelacja!!

Może podpowiesz coś w temacie z mojego podpisu czy tylko mierniki ???
    Jestem praktyk, z teorią nieraz gorzej? :D :D

• #11 08 Paź 2017 22:39
    _kli_
    Poziom 28  

LeDy napisał:
    Nawet w bliskich odległościach, z zasilaczem z regulacją, to wspaniałe narzędzie do wzmacniania słabego, tłumienia mocnego

Nie bardzo widzę sens wzmacniania sygnału 16 km od nadajnika 100 kW, tylko po to, by zaraz potem go tłumić - chociażby przy pomocy zasilacza regulowanego.
    Darek.S napisał:
    Do tego celu służą pułapki i wzmacniacze kanałowe.
    LeDy napisał:
    Można i tak ale są prostsze,tańsze, sprawdzone sposoby

Taniej niż usunięcie wzmacniacza i polutowanie kabla to chyba się nie da.
    LeDy napisał:
    Może pobadasz anteny siatkowe na polaryzację H/V ustawione pod kątem 45° ?

Nawet jeżeli działa, to ani VHF, ani UHF nie mają parametrów optymalnych. Po co kombinować, skoro można za parę "groszy" zmodernizować siatkę pod VHF w pol. V -> Link, Link. Może cudów nie będzie, ale pewnie lepiej niż bez dipola i pod ukosem. Ja nie sprawdzę, bo "mój" nadajnik nadaje wszystko w poziomie. W dobrych lokalizacjach siatki radzą sobie z odbiorem "ósemki", ale najczęściej siła i jakość sygnału odbiegają od UHF.

• #12 09 Paź 2017 06:56
    Darek.S
    Poziom 31  

_kli_ napisał:

Nie bardzo widzę sens wzmacniania sygnału 16 km od nadajnika 100 kW, tylko po to, by zaraz potem go tłumić
    .
    A wyobraź sobie , że widziałem instalację gdzie zastosowany był najpierw tłumik a potem wzmacniacz Push-Pull Telmora. Teraz ten Telmor pracuje tam gdzie był rzeczywiście potrzebny a u tego klienta instalacja z powodzeniem chodzi pasywnie na 6 punktów z logarytma HV. A ze Szczyglic do Choragwicy jest trochę więcej niż 16 km. No cóż nie wiadomo o co z tym tłumieniem i wzmacnianiem chodzi a jak nie wiadomo to przeważnie chodzi o kasę. Klient zapłacił i za wzmacniacz i za tłumik :wink:. Na pewno jeśli w tej instalacji już koniecznie chciałoby się zastosować wzmacniacz ( montowane to było jeszcze za analoga) to słabszy a nie potężny z tłumikiem.
    Choć był jeden taki przypadek wzmacniania i tłumienia o którym opowiadał mi Śp. Nowak z PTK ( Polska Telewizja Kablowa jeszcze przed UPC. Otóż z anteny do Headendu było 40m kabla a TVP1 wpuszczali oni do sieci na tej samej częstotliwości ( ciekawe efekty były jak ktoś miał kiepski kabel RF magnetowid -telewizor :D ). I te 40m kabla robiło w pewnym sensie za antenę tylko rozproszoną i ten dodatkowy sygnał powodował efekt rozmycia krawędzi. I Nowak poradził tak, że wzmocnił 20dB sygnał przy antenie 20dB a w Headendzie stłumił. Na podobny pomysł w magnetofonach wpadł pan Dolby

• #13 09 Paź 2017 08:05
    TELMOR_PL
    Poziom 25  

Żadna antena ze wzmacniaczem się nie sprawdzi gdy w pobliżu (kilkanaście km) jest nadajnik co "dmucha" 100kW. Powinno się użyć anteny biernej/pasywnej, czyli wersja Digit.
    Istnieje wadliwe przekonanie wśród klientów (sprzedawców podobnie ale chodzi tu bardziej o kasę), że im mocniejsza/większa/ze wzmacniaczem antena tym lepiej. Pewnie myślą, że uzyskają obraz w 3D.... albo lepiej :D
    Użycie wzmacniacza w takich warunkach będzie miało uzasadnienie tylko (choć nie zawsze) w przypadkach bardzo gęstej zabudowy, niskiej kondygnacji oraz lokalizacji samej anteny w przeciwnym kierunku niż położenie nadajnika.
    W takich warunkach wykorzystanie anteny o dużym kącie połowy mocy (szerokie pole "widzenia" bez większych strat) jest jak najbardziej celowe. Tego typu anteny mają zwiększoną zdolność do odbioru sygnałów z odbić bez konieczności nakierowania bezpośrednio na główną wiązkę.

• #14 09 Paź 2017 18:05
    uzzo
    Poziom 15  

Witam

no coś z tą anteną mam nie tak, jaką mam kupić w końcu ta co była podana czy inna?

• #15 09 Paź 2017 21:51
    Darek.S
    Poziom 31  

uzzo napisał:
    Witam

jaką mam kupić w końcu ta co była podana czy inna?

Ta w większości przypadków doskonale się sprawdza. Konstrukcja identyczna jak twojej starej anteny ale dołożony Mux8 ( VHF). Przede wszystkim nie ma wzmacniacza ( choć w twojej tez można usunąć ale mux8 nie będzie) Jesli w Twojej lokalizacji Mux8 jest w poziomie Dipol ma w ofercie tańszą antenę tylko do polaryzacji H. Są i inni producenci podobnych logarytmów. Bo 16-cie kilometrów od nadajnika antena o mega zysku to przesada a wzmacniacz tym bardziej. szczególnie , że może generować i inne kłopoty. Ale o LTE juz sie napisałem :|

• #16 09 Paź 2017 23:16
    _kli_
    Poziom 28  

Tylko że Chrzelice nie nadają mux-8, więc jedna antena nie ogarnie wszystkiego. Nadajnik mux-8 jest w przeciwnym kierunku na G. Św. Anny (13 km), ale tam dla odmiany nie ma mux 1-3. To mniej więcej ten sam kierunek (różnica ok. 15°) co Kosztowy (ok. 90 km). Do odbioru z Katowic zapewne przyda się wzmacniacz, co nie będzie korzystne dla odbioru mux-8 z Góry Św. Anny. Więc najlepszym rozwiązaniem dwie oddzielne pasywne anteny UHF i VHF.

• #18 10 Paź 2017 10:56
    _kli_
    Poziom 28  

Można wypróbować taki wariant. Tym bardziej że G.Św. Anny nadaje w poziomie. Ale pod warunkiem montażu anteny w miejscu z którego "widzi" ona obydwa nadajniki.

• #19 10 Paź 2017 21:39
    uzzo
    Poziom 15  

Witam

powiedzmy że jestem idiotą podłączałem zły kabel do anteny i cały czas diagnozowałem na tym kablu niby usterkę, tv odbierał na kablu co się kończy w puszcze na satelitę, po zmianie kabla ściaga wszystko łądnie większość mux na 100% nawet z pradziada czeskie.

Więc dziękuję za poświęcony czas i rady.

pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME