Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła Vaillant geoTherm VWS 81/3 + Zeeh MTLS 750

Tajfun211 07 Paź 2017 16:35 585 4
  • #1 07 Paź 2017 16:35
    Tajfun211
    Poziom 7  

Witam,
    W przyszłym roku startuję z budową domu powierzchnia użytkowa 160m2 (po podłodze około 200 m2) plus garaż 42m2 (jeszcze nie ma decyzji czy będzie ogrzewany).
    Ściany zewnętrzne trzywarstwowe warstwa ocieplenia 15 cm steropianu, poddasze 35 cm wełny.
    Działka 1300 m2, po ulokowaniu domu i tarasu na kolektor miejsca jest max 400 m2. Grunt podmokły ale szczegółowe badania dopiero przede mną.
    Dwa tygodnie temu okazyjnie (to się jeszcze okaże he he :)) kupiłem używaną pompę ciepła razem z zasobnikiem u naszych zachodnich sąsiadów.
    Decyzję musiałem podjąć szybko więc zaryzykowałem a teraz sprawdzam czy to się wpisze w dom i działkę :)
    Pompa to Vaillant geoTherm VWS 81/3 natomiast zasobnik to Zeeh MTLS WP 750, do tego są dwie pompy obiegowe, kilka czujników, wskaźniki, mały sterownik do zasobnika zeeh i zbiorniczek chyba wyrównawczy do pompy (jak będę miał chwilę to zrobię dokładne zdjęcia wszystko na razie stoi u teściowej).
    Tak to wygląda:
    Tutaj zdjęcie tuż przed demontażem pokazujące ilość godzin pracy, podobno to nie jest dużo...? pompa wyprodukowana pod koniec 2011 roku pracowała rzekomo z systemem solarnym który w lecie pokrywał zapotrzebowanie na ciepła wodę i praktycznie w okresie letnim się nie załączała:

Prośba o radę doświadczonych użytkowników czy to ma szansę działać i zapewnić ogrzewanie i ciepłą wodę?

Poniżej szczegóły techniczne sprzętu:
    Pompa wersja VWS 81/3 moc 7,8 KW przy BO/W35/deltaT 5k:
    https://www.vaillant.pl/downloads/instrukcje-...erm-vws-vww-61-81-101-141-171-ver3-222753.pdf

Zasobnik (opcja 750 litrów z izolacją):
    http://www.zeeh-speicher.de/Download/DB/Zeeh_02_MTLS-WP.pdf

0 4
  • Pomocny post
    #2 09 Paź 2017 09:03
    michcior
    Poziom 30  

Te 400m to mało. Potrzebowałbyś jakieś 300-400m bieżących rury. Układając obok siebie, masz trzy trasy po 50m. Upchniesz to na 400mkw? Oprócz wydajności z metra jest jeszcze kwestia regeneracji. Takie 7kw to mniej więcej tyle co twój dom potrzebuje przy temp. -20C, non stop. Czyli jak będzie -20C to pompa się nie zatrzyma, przy lżejszych mrozach nie będzie robić długich przerw. Kolektor poziomy działa na zamrażaniu, dochodzisz do 0C gdzieś na początku Stycznia, i pracujesz na energii przejścia faz. Rury obmarzają a potem muszą mieć czas na odmrożenie kiedy pompa nie pracuje. Jak nie będzie czasu na regenerację, to lód będzie rósł wokół rur i w końcu wydajność kolektora bardzo spadnie. Inna sprawa to regeneracja sezonowa. Zbyt mały kolektor nie wróci w trakcie lata do stanu wyjściowego, w końcu którejś zimy przestanie pracować. Z kolektorem poziomym nigdy dość przewymiarowania, a ty nie bardzo masz jak. Znam dwa domy 200mkw i 400m rur w mokrym terenie. Działa ok. ale pompy to 10-12kW i te 400m jest 1000mkw. Inna ważna sprawa, gdzie ten dom? Inaczej jest na Dolnym Śląsku a inaczej w Biłgoraju.

0
  • #3 09 Paź 2017 21:22
    Tajfun211
    Poziom 7  

Tego się obawiam że to jednak za mało tym bardziej że myślałem o spiralnym wymienniku jako że koszt jest najniższy...
    Poniżej wrzuciłem to na działkę, od góry jest wjazd a z prawej strony chcieliśmy trochę roślinności posadzić także pod kolektor wychodzi maksymalnie jak poniżej i tak już przesunąłem dom bardziej do wjazdu początkowo miał być 10 metrów w tym momencie jest zakładane 8 metrów:

Czyli ta pompa generalnie powinna sobie poradzić jeśli dolne źródło będzie przewymiarowane?

Dodano po 36 [minuty]:

Działka w okolicy Sandomierza.

0
  • Pomocny post
    #4 09 Paź 2017 21:23
    michcior
    Poziom 30  

No nie jest tak źle. Raczej starał bym się upchnąć 4 odcinki 100m. (50m wykopu), spokojnie możesz wzdłuż domu i na drugą stronę tą czwartą linię. Nasłonecznienie nasłonecznieniem a energie przenosi woda. Jak go trochę przewymiarujesz to nie będziesz się przejmował posadzonymi roślinami. Koszt nie taki wielki znowu żeby na tym oszczędzać, bo na tym nie powinno się oszczędzać. Jedyny minus przewymiarowania dolnego źródła to silniejsza pompa obiegowa, większy kłopot z okiełznaniem rur PE, no i koszty glikolu. Ale to ma znaczenie tak jak u mnie, gdzie mam 7 sekcji w piachu. Tobie 1-2 więcej nie zrobi różnicy.

Tak jak pisałem, pompa będzie chodzić non stop jak spadnie do -20C, może masz policzone zapotrzebowanie na ciepło ale z domów które znam tak mniej więcej wychodzi. Ja mam ok 12kW w mróz siarczysty 12-13 godzin na dobę, ale ja miałem cel - niska taryfa. Nie wiem jaką filozofię masz, ale unikaj systemu mieszanego. Podłogówka to podłogówka. Ewentualnie maty kapilarne, żadnych kaloryferów.

0
  • #5 26 Lis 2017 12:55
    Tajfun211
    Poziom 7  

Znalazłem chwilę aby zrobić kilka zdjęć tego sprzętu który nabyłem.
    Odkręciłem też obudowę pompy bo spuszczałem resztki wody i glikolu więc przy okazji nakręciłem filmik. Pytanie do instalatorów bądź doświadczonych użytkowników czy będę mógł coś z tego wykorzystać czy też należy zbudować instalację od nowa na nowych podzespołach?
    Link do filmu:
    https://www.youtube.com/watch?v=Gc5shfLmaXg
    Zdjęcia: