Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodatkowe ładowanie do zasilania awaryjnego.

07 Paź 2017 22:22 351 3
  • Poziom 12  
    Witam.
    Mam mały problem z zasilaniem awaryjnym do kotła CO.
    Do tej pory zestaw zasilania awaryjnego składał się z przetwornicy i akumulatora Niklowo – kadmowego 60Ah. Przetwornica miała już swoje lata i się zepsuła, w związku z czym kupiłem nową. Wybór padł na urządzenie sinusPRO 500 E firmy Volt Polska. Problem polega na tym, że ładuje ona akumulator do napięcia 13,5V a akumulator ten wymaga ładowania do 14,5V (inaczej jest niedoładowany i szybko się rozładowuje). Moje pytanie: czy da się dołożyć do mojego zestawu jakiś układ który doładowałby mój akumulator do tych 14,5V? Na razie radzę sobie prostownikiem samochodowym, ale chciałbym coś, co działałoby samoczynnie.
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  • Poziom 40  
    pawelek45 napisał:
    i akumulatora Niklowo – kadmowego 60Ah.

Na pewno to Ni-Cd? A nie przypadkiem kwasowo-ołowiowy?

pawelek45 napisał:
    Problem polega na tym, że ładuje ona akumulator do napięcia 13,5V a akumulator ten wymaga ładowania do 14,5V (inaczej jest niedoładowany i szybko się rozładowuje).

Bo ta przetwornica jest przystosowana do akumulatorów kwasowych AGM, które można ładować właśnie takim napięcie w tzw. ładowaniu buforowym. Do akumulatorów Ni-Cd ten sposób ładowania się nie nadaje.

pawelek45 napisał:
    Moje pytanie: czy da się dołożyć do mojego zestawu jakiś układ który doładowałby mój akumulator do tych 14,5V?

Najprościej automatyczny prostownik samochodowy, który wyłącza się po naładowaniu akumulatorów. Choć prostownik nie za bardzo nadaje się do ładowaniu aku Ni-cd...
  • Poziom 12  
    Tak, na pewno to Ni-Cd kupiony kilka lat temu za spore pieniądze.
    Prostownika teraz używam, ale chciałbym jeżeli to możliwe coś co będzie działało automatycznie (podłączone cały czas i żeby w przypadku spadku napięcia automatycznie ładowało).
  • Poziom 40  
    pawelek45 napisał:
    Prostownika teraz używam, ale chciałbym jeżeli to możliwe coś co będzie działało automatycznie (podłączone cały czas i żeby w przypadku spadku napięcia automatycznie ładowało).

Toż przecież piszę - użyj prostownika ale automatycznego z mikroprocesorem, który nadzoruje proces ładowania. Taki układ będzie pilnował napięcia na aku i włączał się w razie potrzeby:
    https://www.strefakierowcy.pl/42804,ctek-mxs-...MI5PDI0LXg1gIVEkkZCh0X3AFmEAQYASABEgJQ9fD_BwE

Albo opcja druga - tańsza - dorób taki układ sterujący do posiadanego prostownika.