Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dospel Styl 120 - wentylator kręci cały czas

07 Paź 2017 23:23 756 7
 • Poziom 9  
  Witam serdecznie,

  Po wprowadzeniu na nowe mieszkanie postanowiłem wymienić stary zasyfiały wentylator.

  Generalnie problem w tym, że przy podłączeniu wentylator chodzi na sztywno - cały czas - wcześniejsza wersja uruchamiała się wraz z włączeniem światła / wyłączenie światła = koniec pracy wentylatora. Zastanawiam się czy kupiłem dobry model, bo generalnie innej opcji podłączenia chyba nie ma.

  Będę wdzięczny za pomoc, bo dziura w ścianie nie nastraja żony dobrym humorem. W załączniku zdjęcia starego i nowego wentylatora, schematu kabli.

  Dzięki za pomoc!
 • Poziom 18  
  Masz tam 3 kable w ścianie - niebieski (N) i jego na pewno musisz podłączyć , na 1 z czarnych masz stałą fazę , a na drugim fazę wspólną ze światłem i to ją podłaczasz.Miałeś prędzej przygotowane pod czasowy wentylator
 • Poziom 9  
  Witam. Dzięki za wyjaśnienie. Spróbowałem dzisiaj podłączyć naprzemiennie jeden i drugi czarny. Efekt pierwszy - wentylator chodzi stale. Efekt drugi - wybija bezpiecznik. Zastanawiam się jakie są kolejne opcje.. Z góry dzięki za pomoc ;=)
 • Poziom 9  
  Panowie jakieś dodatkowe rady, bo dziura w ścianie żonę straszy?? =)
 • Poziom 43  
  guciq napisał:
  a na drugim fazę wspólną ze światłem
  Skąd to wiesz ? Byłeś tam i mierzyłeś ?
  borell napisał:
  Efekt drugi - wybija bezpiecznik. Zastanawiam się jakie są kolejne opcje.. Z góry dzięki za pomoc ;=)
  Bezpiecznik, taaak, a nie RCD przypadkiem ? Bo nie zwierając bezpośrednio żadnych przewodów ze sobą, nie ma możliwości zadziałania zabezpieczenia nadprądowego. Prawdopodobne masz tam L (poprzez wyłącznik), N i PE. Tylko PE oznaczony niewłaściwie jako niebieski przewód. Zatem oba czarne do kostki i silnika. Ten wentylator jest w II klasie izolacji, więc PE nie potrzebuje.
 • Poziom 9  
  Witam,

  Dzięki za kolejne wskazówki. Niestety problem dalej występuje. Podłączyłem dwa czarne (sprawdzane prąd w obydwóch i tym razem w ogólnie wchodzi bezpiecznik - zdjęcie w załączniku.).

  W kablu niebieskim prądu brak.

  Jak działamy dalej?
 • Poziom 9  
  Panowie podbijam do góry mega zależy mi na zamknięciu problemu
 • Poziom 18  
  Sprawdź czy jeden z czarnych przewodów dostaje prąd tylko wtedy gdy świeci światło.Po drugie podłącz z powrotem stary wentylator i sprawdź czy nadal działa bez problemu.Daj jeszcze zdjęcie niebieskiej kostki ze starego wentylatora, bo nie widać opisu 1go zacisku(dalej widać N i L)