Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Krótkotrwałe połączenie dwóch baterii akumulatorów

08 Paź 2017 12:48 837 13
  • Poziom 9  
    Krótkotrwałe połączenie dwóch baterii akumulatorów
    Chciałbym w sposób przedstawiony na rysunku połączyć dwie baterie akumulatorów poprzez dwa przekaźniki. Jak widać, baterie mają różne napięcia. Ich pojemności są po 120Ah.
    Jak miałoby to pracować.
    W warunkach pracy normalnej cały czas załączony byłby przekaźnik nr 2. Na krótką chwilę zostałby załączony przekaźnik nr 1 a dopiero potem rozłączony przekaźnik nr 2.
    Powiedzmy że urządzenie pobiera w tym czasie maksymalnie 5A.
    moje pytanie jest następujące.
    Czy czegoś nie popalę ? Czy nie uszkodzę baterii akumulatorów o napięciu 56V ?
    Przewiduję czas przełączenia na poziomie 100ms. Czyli przez 100ms były obie baterie połączone równolegle.
    Przekaźniki chciałbym zastosować te https://pl.aliexpress.com/item/Car-Relay-Long...3802551.html?spm=a2g17.search0305.4.26.WgT6N0
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 38  
    Zastosuj jeszcze diody to akumulatory nie zauważą że pracują przez te 100ms razem, i będzie ok.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    spinacz napisał:
    Zastosuj jeszcze diody to akumulatory nie zauważą że pracują przez te 100ms razem, i będzie ok.

Rozumiem, że szeregowo na biegunie + dla każdej baterii po jednej sztuce ?
    Przed przekaźnikiem, czy za?
    Mają mieć wartość prądu przewodzenia 50A ? czy np. wystarczy 10A ?
  • Poziom 38  
    Tak szeregowy w dodatnich gałęziach obojętne czy przed czy za przekaźnikiem.
  • Poziom 9  
    Dziękuje za pomoc.
  • Specjalista AGD
    Tak łączyć akumulatorów nie można.Zasad łączenia równoległego to równość napięć akumulatorów.Przy takim połączeniu akumulator o mniejszym napięciu będzie odbiornikiem do akumulatora o wyższym napięciu.
    Inaczej mówiąc akumulator o mniejszym napięciu będzie odbierał energię zamiast oddawać.
    Włączenie diod w szereg z akumulatorami spowoduje odseparowanie ich od siebie ale energia do odbiornika pójdzie z akumulatora o wyższym napięciu.
  • Poziom 9  
    To wiedziałem, że energia pójdzie z akumulatora o napięciu wyższym do niższego, jednocześnie zastanawiałem ile jej przepłynie w krótkim czasie, dlatego pytanie zadałem tutaj. Jest jeszcze jeden problem, urządzenie które narysowałem w kolorze czerwonym jest jednocześnie zasilaczem ładującym baterię akumulatorów.
    Z tego co rozumiem, to przy włączeniu diody, w szereg nie będzie możliwości naładowania tej że baterii.
  • Poziom 38  
    Dobrze zrozumiałeś, nie naładuje ci akumulatorów. Może napisz dokładnie co kombinujesz to ktoś coś wymyśli.
  • Poziom 9  
    Jest tak. Mam inwerter o mocy 4kW do którego mam podpięte panele fotowoltaiczne a także baterię akumulatorów NiCd z elektrolitem KOH. Układ działa poprawnie i nie narzekam na całość. Jest tylko pewna niedogodność. Wynika ona z faktu że tenże inwerter ma maksymalne napięcie ładowania 60VDC. Zapewnia to naładowanie tejże baterii akumulatorów do 85% pojemności w czasie 3h, aby naładować ją do powiedzmy 100% potrzebuję 8h bez użytkowania tejże baterii. Nominalne napięcie ładowania w zadanej temperaturze to od 1,25V do 1,5V na cele.
    Więc wymyśliłem sobie, że mogę zastosować taki układ zewnętrzny (niezależna ładowarka) zasilana z wyjścia tegoż inwertera o mocy 2000W i napięciu 68VDC - mam taką
    Aby inwerter o mocy 4kW pracował musi mieć podłączoną baterię akumulatorów, niezależnie czy ma sieć zewnętrzną czy nie. Oczywiście pracuje bez sieci zewnętrznej z paneli i baterii akumulatorów.
    Wymyśliłem, że jeżeli przełączę moją baterię NiCd i w jej miejsce podepnę zwykłe akumulatory kwasowe (pojemność nie ma tutaj znaczenia) to inwerter będzie pracował i ładował moje NiCd.
    To działa ale muszę to robić ręcznie. Czyli wył.inwerter, przełączyć przełącznikiem 1-0-2 baterie akumulatorów i wystartować inwerter i pod tą moją baterię NiCd podpiąć ładowanie 68V. Nie zajmuje mi to dużo czasu, około 20-30 sekund. ale dwa razy dziennie.
    No i po prostu chciałem to usprawnić.
    Macie pomysł co mogę w miarę tanio zrobić ?
  • Poziom 43  
    rezydent1 napisał:
    Jest jeszcze jeden problem, urządzenie które narysowałem w kolorze czerwonym jest jednocześnie zasilaczem ładującym baterię akumulatorów.

Chyba kombinujesz jak "koń pod górę"
    I jak wyżej " napisz dokładnie co kombinujesz"
  • Poziom 9  
    kokapetyl napisał:
    I jak wyżej " napisz dokładnie co kombinujesz"
    to przecież napisałem... post przed twoim postem
  • Poziom 9  
    I co koledzy macie jakiś pomysł ?
  • Poziom 9  
    Znalazłem taki przekaźnik ASR-75DD Przekaźnik: półprzewodnikowy; Uster:3÷32VDC; 75A; 5÷120VDC
    Czy to się nada ?
  • Poziom 9  
    Ok poradziłem sobie sam, zainstalowałem przekaźniki firmy RELPOL, w sumie trzy sztuki, rozwiązanie tańsze i zapewniające szybszą wymianę w razie uszkodzenia.

temat do zamknięcia