Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujki PIR Satel Integra 128 i S7-1200

Banan87 08 Paź 2017 14:37 1425 13
  • #1 08 Paź 2017 14:37
    Banan87
    Poziom 12  

Witam,
    Zabieram się do projektowania instalacji w moim domu.
    Projekt zakłada użycie centrali alarmowej Satel Integra 128 oraz sterownika PLC - S7-1200.
    Wiem że praktycznie większość z założeń dało by się zrealizować samym SATEL-em ale z racji zboczenia zawodowego chcę użyć PLC. Dodatkowo będzie mi prościej zbudować interfejs WWW do zarządzania całością zewnętrznie.

Założenia:
    - automatyczne załączanie oświetlenia przy wchodzeniu do pomieszczeń,
    - zamykanie rolet w momencie zazbrojenia instalacji alarmowej,
    - automatyczne wyłaczanie klimatyzacji w momencie gdy nikogo nie ma w pokoju,
    - zewnętrzne sterowanie oświeteleniem
    i wiele innych podobnych.

Założenia okablowania:
    - każdy wyłącznik światła 2xUTP (sterowanie przekaźnikiem bistabilnym, czujnik temperatury).
    - każde gniazdo przewód 3x2,5mm2 + 1xUTP (przekaźniki monostabilne NC montowane będą dopuszkowo).
    - UTP w każdym miejscu zakładającym potrzebę sterowania teraz czy w przyszłości (Piec gazowy, kominek, markiza na ogrodzie, brama garażowa etc.)

Już z grubsza projekt jest gotowy (pochwalę się jak skończę). Zabrałem się za opracowywanie logiki i ustalanie wejść wyjść na Satelu i PLC i napotkałem jeden problem - podłączenie czujek PIR do sterownika PLC.

Mianowicie - wszystkie wyjścia SATEL-a są niskoprądowe typu OpenColector, wejścia w sterowniku PLC - napięciowe 24V.
    Nie mam na ten czas pomysłu jak przekazać status czujek pomiędzy SATEL-em a PLC.
    Jakie rozwiązanie polecacie?

0 13
  • Relpol
  • #2 08 Paź 2017 15:30
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Płytka z tranoptorami (scalaki) - wykonanie płytki + zaciski ARK'a + scalone tranoptory = groszowa sprawa...

0
  • Pomocny post
    #3 08 Paź 2017 15:46
    Rysiek2
    Poziom 33  

Banan87 napisał:
    automatyczne wyłaczanie klimatyzacji w momencie gdy nikogo nie ma w pokoju,

Jaką masz koncepcję na wykrywanie takiego stanu?

0
  • #4 08 Paź 2017 15:57
    Banan87
    Poziom 12  

Witam,
    Racja - sprawa dziecinnie prosta. Expander INT-O posiada 8 wyjść przekaźnikowych. Łącznie czujek, które potrzebował bym obserwować będzie jakieś 16 - czyli dwa moduły rozszerzeń. Z tego co czytałem to INTEGRA 128 pozwala na rozbudowę o 14 modułów wyjściowych.
    Dzięki wielkie

Z waszego doświadczenia - jakich przekaźniki polecacie do sterowania oświetleniem. Zastanawiałem się nad F&F BIS411i (24V).
    Nie mają jednak żadnego wyjścia potwierdzającego obecny status przekaźnika. Oczywiście mogę zbudować software, który będzie zapisywał stany oświetlenia po zboczu na wejściu przycisku...

Jakie przekaźniki polecacie?

Dzięki wielkie.

0
  • Relpol
  • #5 08 Paź 2017 16:03
    jann111
    Poziom 31  

Banan87 napisał:
    Jakie przekaźniki polecacie?

Zastosuj expandery int-iors na szynę. Obciążalność ich przekaźników spokojnie obsłuży większość odbiorników w instalacji oświetleniowej i rolet. A do sterowania klimą mogą sterować odpowiednio dobranymi stycznikami.
    Podsumowując, PLC może być zbędny a całość można oprzeć o Integrę.

0
  • #6 08 Paź 2017 22:31
    CYRUS2
    Poziom 36  

Banan87 napisał:
    Z waszego doświadczenia - jakich przekaźniki polecacie do sterowania oświetleniem.
    Expander Satela przekaźnikami na 230V AC.
    Zrobiłem na tym sterowanie 50 lampami w Szpitalu.
    Bistabilność załatwi oprogramowanie centrali Satela.
    Banan87 napisał:
    Nie mają jednak żadnego wyjścia potwierdzającego obecny status przekaźnika.
    Będziesz miał status z Satela.
    Banan87 napisał:
    Oczywiście mogę zbudować software, który będzie zapisywał stany oświetlenia po zboczu na wejściu przycisku...
    To zrobi centrala Satel.
    jann111 napisał:
    Podsumowując, PLC może być zbędny a całość można oprzeć o Integrę.
    Też tak uważam.
    Pod katem obsługi w szpitalu Satel był bezkonkurencyjny w stosunku do PLC.

Mało tego - kolega ma do dyspozycji suystem bezprzewoy ABAX.
    Super-system, bo realizuję komunikację z czujnikami w obie strony.

Nie pracuję na Satelu 10 lat.
    Nie jestem na bieżąco.
    Obecnie Satel napewno i zwiększył możliwości centrali.

Zrobiłem - moduły do sterowania wejściami Satela napięciem 230V. W tej opcji Stel nadzorował zaniki napięcia w sieci 230V AC.
    Dzwonił na telefon komórkowy, do obsługi z informacją.
    Po prostu mówił na jakim urządzeniu jest zanik napięcia.
    Z rejestracją w czasie rzeczywistym.

0
  • #7 08 Paź 2017 22:45
    marek216

Poziom 43  

Banan87 napisał:
    - automatyczne wyłaczanie klimatyzacji w momencie gdy nikogo nie ma w pokoju,

Rysiek2 napisał:

Można wykorzystać brak naruszenia czujki w określonym czasie.

0
  • #8 08 Paź 2017 22:54
    CYRUS2
    Poziom 36  

Cytat:
    Cytat:

Nie wiem czy to zda egzamin.
    Jak ktoś śpi,to stwierdzi jego nieobecność.

0
  • #9 09 Paź 2017 13:41
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  

Popieram przedmówców. Satel wystarczy, a interfejs www do sterowania światłem to fajny bajer do zabawy i nudzi się po roku. Wiem z własnego doświadczenia. :-D
    Teraz do Integry jest aplikacja na smartfony i to załatwi sprawę wizualizacji stanu i sterowania.

Czujnik obecności + klima = dałbym sobie z tym spokój.

0
  • #10 10 Paź 2017 07:44
    Chris_W
    Poziom 37  

BK_klp napisał:

Czujnik obecności + klima = dałbym sobie z tym spokój.

Tym bardziej ze oszczędność niewielka. Jak się klima wyłączy na godzinę (z chłodzenia latem), to pomieszczenie się nagrzeje i po wejściu osoby i tak musi zużyć więcej energii na ponowne schłodzenie do nastawy. W tym czasie siedzi człowiek w gorącym pomieszczeniu i jest poddawany strugom zimnego powietrza, co nie jest zdrowe.

0
  • #11 10 Paź 2017 07:59
    Rysiek2
    Poziom 33  

marek216 napisał:

Rysiek2 napisał:

Uważasz, że jak ktoś śpi to mu klimatyzacja nie potrzebna :) ?

0
  • #12 10 Paź 2017 08:50
    suworow
    Moderator Zabezpieczeń

Rysiek2 napisał:
    Uważasz, że jak ktoś śpi to mu klimatyzacja nie potrzebna :) ?

Rysiu, autor pomysłu pewnie wyszedł z założenia że jak śpi czy po prostu spokojnie siedzi to się nie rusza, a tym samym mniej poci ;)
    Są jeszcze tajmery.
    Nie znamy specyfiki pomieszczenia i sposobu jego użytkowania. Być może jest tak, że przebywa tam ktoś max kilka godzin i takie sterowanie klimą ma jakiś sens.
    Nie tak dawno był temat gdzie autor chciał wyłączać ogrzewanie podłogowe po otwarciu okna. W dyskusję włączył się o ile pamiętam specjalista od systemów grzewczych i wyjaśnił autorowi dokładnie to, co każdy w miarę rozgarnięty człowiek powinien sam czuć i wiedzieć, mówiąc np o bezwładności, o tym że najlepsze wyniki w ogrzewaniu ciężkich budynków uzyskujemy wtedy gdy zachowujemy w nich w miarę stałą temperaturę.
    Bez urazy, ale wrażenie, na podstawie lektury tematów z forum, jak i własnych obserwacji, że tego typu pomysły znajdują największe zainteresowanie wśród informatyków, którzy zachwyceni możliwością "cyfryzacji" swojego domu, zupełnie zapominają o prawach fizyki.

0
  • #13 10 Paź 2017 11:03
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

jann111 napisał:
    Zastosuj expandery int-iors na szynę. Obciążalność ich przekaźników spokojnie obsłuży większość odbiorników w instalacji oświetleniowej i rolet.

Jeśli to ma być zrobione porządnie to wszelkie odbiorniki powinny być sterowane z zewnętrznych przekaźników lub styczników, a nie z tych wbudowanych w int-iors. Oczywiście wymaga to więcej miejsca w rozdzielnicy, ale później nie ma problemu z wymianą przekaźnika w przypadku wypalenia lub sklejenia jego styków.

Potwierdzenie włączenia / wyłączenia można zrealizować na stykach pomocniczych zewnętrznego przekaźnika (stycznika).

Pozdrawiam.

0
  • #14 10 Paź 2017 13:28
    Rysiek2
    Poziom 33  

suworow napisał:
    Są jeszcze tajmery.

Zgadza się.
    Ba, jak by tak transcendentalnie podejść to są jeszcze Tajmery i Nałysze.

0
  Szukaj w 5mln produktów