Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alga 21 - Brak obrazu, poszukuję schematu

08 Paź 2017 16:52 2973 29
 • Poziom 10  
  Dzień dobry;

  Kupiłem ostatnio telewizor "Alga 21" - z zewnątrz w stanie niemal fabrycznym, w środku... wyglądający też nieźle (w tym ciekawostka - lampa krajowej produkcji ze stemplem "bez gwarancji"). Lampa PL 36 miała oberwany kapturek i ogólnie była dość mocno zużyta(komplet lamp mam już zamówiony), z resztą jak i pozostałe lampy od układu wysokiego napięcia; po przylutowaniu kapturka i włączeniu telewizora okazuje się:

  - telewizor nie reaguje na włącznik - to jest, cały czas jest włączony - podejrzewam awarię włącznika
  - fonia, czy może raczej szum, jest obecna
  - brak jest obrazu, kineskop nie daje żadnych oznak życia

  Obwód żarzenia kineskopu nie jest przerwany.

  Chciałbym więc wiedzieć, jakie są potencjalne przyczyny powyższego stanu rzeczy; jak określić ewentualną awarię kineskopu oraz, co najważniejsze, poszukuję schematu do tego telewizora.
  Wiem, że w internecie są schematy do telewizora "Alga", lecz różni się on nieco względem "Algi 21"; są też posty poszukujące schematu, ale pochodzą one z 2005 roku.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 43  
  filozof97 napisał:
  kineskop nie daje żadnych oznak życia

  Wysokie napięcie zasilania -jest "
  Sterowanie siatkami lampy -Jest ?
  filozof97 napisał:
  Obwód żarzenia kineskopu nie jest przerwany.

  A włókna żarzenia się świecą ?
 • Poziom 25  
  Pierwsze to sprawdziłbym czy pracuje generator na PCF82 (odchylanie poziome), z niego sterowana jest lampa PL36, później warunki pracy PL36, czy jest wysokie napięcie na kineskop, a następnie samym kineskopem.
 • Poziom 10  
  Wysokiego napięcie nie mam jak sprawdzić - mam woltomierz pozwalający na pomiar do 1000V

  Sterowania nie sprawdzaliśmy, ale wydaje mi się, że kineskop powinien dać jakieś znaki nawet bez niego?

  Pisząc obwód żarzenia miałem na myśli to, że jest przepływ prądu między wyprowadzeniami żarzenia kineskopu, czy może raczej pomiędzy tymi, które wydają się być żarzeniami - jak wspomniałem, nie mamy żadnego schematu. Żarzenia wszystkich lamp elektronowych w telewizorze się świecą, żarzenia kineskopu nie sposób zaobserwować, jest w całości lakierowany a szyjka - zabudowana.

  Dodam jeszcze, że telewizorem zajmujemy się wraz z kolegą, i to on jest osobą, która na elektronice się zna.

  PCF 82 po wyjęciu wyglądała bardzo dobrze, ale podmienię ją na nową jak tylko będę miał.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 43  
  AdamC napisał:
  później warunki pracy PL36 ,czy jest wysokie napięcie na kineskop a następnie samym kineskopem.

  Po drodze do kineskopu są jeszcze dwie lampy.
  Padło pytanie o zasilanie siatek kineskopu
  Jak zbliżysz (przewód wysokiego napięcia) do masy,( ten który jest podłączony do kineskopu) to iskra jest, (niebieska, czy biała)
  Czy trzymając przewód wysokiego napięcia w ręce, są jakieś przebłyski (upływności tego napięcia)
 • Poziom 25  
  Żarzenie lamp jest połączone szeregowo oprócz lampy EY86, więc jeśli fonia się odzywa to kineskop się żarzy (zakładając zgodność połączeń ze schematem i brak zwarcia w kineskopie).
  A wysokie napięcie sprawdzało się "profesjonalnie" zbliżając śrubokręt do kapturka EY86 przeskakiwała piękna iskra - takie sprawdzanie może zaboleć i jest niezgodne z BHP.
  Przy naprawie tego odbiornika należy zachować szczególną ostrożność gdyż jest bezpośredni połączony z siecią energetyczną !!!!
  Wskazane przy naprawach zasilać przez transformator separujący.
 • Poziom 43  
  AdamC napisał:
  Żarzenie lamp jest połączone szeregowo oprócz lampy EY86, więc jeśli fonia się odzywa to kineskop się żarzy

  I kineskopu :D On jest zasilany z uzwojenie trafa.
 • Poziom 25  
  kokapetyl napisał:
  I kineskopu :D On jest zasilany z uzwojenie trafa.

  Może i tak, bo wedle tego schematu to nie.
  Jak masz schemat od tego modelu to zamieść.
 • Poziom 43  
  AdamC napisał:
  Może i tak,

  Schematu nie mam. :cry:
  Może mi się coś pomyliło :cry:
 • Poziom 43  
  AdamC napisał:
  Z trafa WN zasilało się padające kineskopy

  Przez podniesienie ich napięcia. :D
  Już wyżej przyznałem się do błędu. :cry:
 • Poziom 25  
  Też nie byłem na 100% pewny (bo to w ubiegłym wieku było) aż schemat się znalazł, a tym też zakładający temat był zainteresowany.
 • Poziom 32  
  kokapetyl napisał:

  Czy trzymając przewód wysokiego napięcia w ręce, są jakieś przebłyski (upływności tego napięcia)


  Dość odważny sposób, zwłaszcza w kilkudziesięcioletnim telewizorze. Ja odradzałbym coś takiego.
  Zacząłbym przede wszystkim od zmierzenia wszystkich napięć zasilających od Ua1 do Ua4. Tym bardziej, że fonia jest zasilana innym Ua niż odchylanie poziome i WN.
  filozof97 napisał:
  Wysokiego napięcie nie mam jak sprawdzić - mam woltomierz pozwalający na pomiar do 1000V

  Taki woltomierz wystarczy, żeby przynajmniej zmierzyć napięcia na siatkach kineskopu i na katodzie i sprawdzić czy są zbliżone do tego co jest podane na schemacie.
  AdamC napisał:

  A wysokie napięcie sprawdzało się "profesjonalnie" zbliżając śrubokręt do kapturka EY86 przeskakiwała piękna iskra

  Lepiej i trochę bezpieczniej zacząć od zbliżenia dobrze izolowanego śrubokręta do anody PL36, jeśli tam było widać iskrę to przynajmniej będzie wiadomo czy odchylanie H działa.
 • Poziom 43  
  kris8888 napisał:
  jeśli tam było widać iskrę to przynajmniej będzie wiadomo czy odchylanie H działa.

  To nie świadczy o napięciu anodowym na kineskopie, przy uszkodzonej (DY/EY) nic taki pomiar nie da.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Należy wymierzyć napięcie na S1 lampy PL36, które w sprawnym telewizorze składa minus 40 - 45 V, i napięcie 750V na kondensatorze С405, a także sam wskazany kondensator i warystor VDR203. Napięcie na S1 PL36 musi zmieniać się w niewielkich zasięgach przy regulacji rozmiaru poziomego.
 • Poziom 15  
  Sprawdzić wysokie napięcie przy użyciu solidnie izolowanego śrubokręta.
  Od "grzybka" EY/DY powinna przeskoczyć iskra ok. 1 cm. Ewentualne zmierzyć przedpięcie siatki PL36. Jeśli jest 0V,czym prędzej odłączyć TV od sieci-wystarczy pół godziny i lampa padnie.
 • Poziom 10  
  Po wymianie lampy PL36 pojawiło się zmienne napięcie na transformatorze, a co za tym idzie - żarzenie kenotronu WN oraz "pisk" przetwornicy wysokiego napięcia. Kineskop zaczął się świecić, mruga w 'rytm' sieci (50Hz). Niestety, po podaniu sygnału z chińskiego modulatora TV (sprawdzony na współczesnym telewizorze- daje obraz na kanale szóstym) nie ma reakcji. Ponadto, na telewizorze nie widać śnieżenia - wydaje mi się, że nawet pomimo braku anteny powinno być?

  Co więcej, dźwięk podawany przez chiński transmiter też nie występuje - tzn. przy włączeniu i wyłączeniu chińszczyzny słychać "stuknięcie" z głośnika telewizora.

  Zastanawiam się, nad możliwością ewentualnego rozregulowania strojenia częstotliwości - i czy kanał szósty według gałki odpowiada faktycznemu kanałowi szóstemu. Dodam jeszcze, że na żadnym innym kanale nie widać reakcji; nie widoczne jest też śnieżenie.


  EDIT:

  Dokonano szeregu pomiarów oscyloskopem; przebiegi na detektorze EAA 91 prawidłowe, choć amplituda o połowę mniejsza niż na schemacie.

  Na lampie ECH 84 przebiegi nieprawidłowe: Na anodzie heptody zamiast przebiegu prostokątnego przebieg "poszarpane Tatry"; na siatce 3 przebieg również niepoprawny.

  Po podaniu sygnału z "chińczyka" i dostorojeniu na kanale szóstym pojawia się szum fonii ( w środkowym zakresie dostrojenia); szum ulega znacznemu wyciszeniu po odłączeniu sygnału - prawdopodobnie złapaliśmy którąś z harmonicznych emitowanych przez cud chińskiej technologii.

  Po zastosowaniu profesjonalnych czynności obsługi sprzętu lampowego (tj. stukanie w obudowę i ruszanie lampami) daje się zaobserwować pojawienie pojedynczych, poziomych pasów z mrówkami. (coś nie kontaktuje? tylko co?)

  PS: Przy pierwszym włączeniu telewizora po około dwóch tygodniach postoju w wilgotnej pracowni (piwnica) - trzask z głośnika, brak świecenia kineskopu - pomogła wymiana lampy PCF 82 - wróciło żarzenie kenotronu wysokiego napięcia, kineskop się świeci - prawdopodobnie wymiana nie była konieczna, lecz ruch na stykach.
 • Poziom 27  
  Jak dobrze zrozumiałem to brak ci treści obrazu a więc zostaw w spokoju ECH84 i EAA91. Możliwe uszkodzenie w przełączniku kanałów, p.cz, ARW, lub wzm. wizji. Zmierz napięcia na EF80.
 • Poziom 10  
  Którą EF 80 masz na myśli - są trzy? Pomierzyć napięcia na całym komplecie?

  Nie ma treści obrazu, ale i nie ma de facto treści dźwięku - jest tylko szum.
  Co do ewentualnego uszkodzenia przełącznika kanałów - podejrzewam, że jest on po prostu zaśniedziały - ma to w końcu kilkadziesiąt lat - ale jest on zamknięty w puszce głowicy. Obawiam się, że jej otwarcie i próba oczyszczenia spowoduje zupełne rozregulowanie odbiornika.
 • Poziom 27  
  Tak, na trzech EF80. Przełącznik wymieniłem jako jedną z możliwych przyczyn. Nie koniecznie musi być uszkodzony, może wystarczy tylko wyczyścić styki. Należy wymontować przełącznik i wyjąć bęben a styki lekko podgiąć i przemyć np. denaturatem. Podobnie styki wkładek w bębnie. Tylko nie kręć trymerami w przełączniku bo go rozstroisz. Popatrz czy któryś z oporników nie jest spalony. Oznacz przewody przylutowane do przełącznika żebyś ich nie pomylił.
 • Poziom 10  
  Przełącznik wyczyściłem, faktycznie, styki były zupełnie czarne. Nie znalazłem też uszkodzonych elementów w przełączniku kanałów.

  Co do napięć na EF80 - są za niskie, około 140-170 V. Ale - zależne są od położenia gałki regulacji kontrastu, 140 występuje w położeniu skrajnie w prawo, "rozkręconym", 170 - w skrajnie lewym, skręconym. Nie wpływa na nie manipulowanie jakimikolwiek innymi organami dostępnymi dla zwykłego użytkownika.

  Za to z włącznikiem jest coś bardzo pokombinowane. W pozycji "włączonej" z głośnika słychać szum, a telewizor świeci dość jasno, powiedziałbym normalnie, lecz gałka jasności jest w położeniu najjaśniejszym. "Wyłączenie" telewizora powoduje znaczne rozjaśnienie świecenia kineskopu, z jednoczesnym wyciszeniem się głośnika. Ponadto, w pozycji tej manipulowanie gałką jasności powoduje ściemnienie ekranu, który jednak nie chce się rozjaśnić pomimo rozkręcenia gałki "na maksa". Dopiero wciśnięcie włącznika powoduje powrót do normalnej jasności, po której całą procedurę można powtórzyć.
 • Poziom 27  
  Każdy telewizor jest podłączony z siecią energetyczną, tylko AdamowiC chodziło o to że na "masie"telewizora może być faza. Aby się przed tym zabezpieczyć nie mając transformatora separującego należy sprawdzić w gniazdku w której "dziurce" jest faza. Następnie zmierzyć który bolec we wtyczce od telewizora jest podłączony do masy i wkładać wtyczkę tak aby ten bolec połączony z masą NIE wchodził do "dziurki" z fazą. Coś mi tu nie pasuje , żeby napięcia zasilające EF80 były zależne od jakiejś regulacji. Pomierz napięcia wychodzące z zasilacza i mają one być stałe! Wyłącznik sieciowy ma WŁĄCZYĆ TV do sieci i WYŁACZYĆ, a co się dzieje po wyłączeniu niech na razie Cię nie interesuje. NIECH CIĘ NIE SWĘDZĄ RĘCE ŻEBY STROIĆ RDZENIAMI W FILTRACH - RECE PRECZ OD TEGO!!!!!!!!Napisz na których lampach nie zgadzają się napięcia na elektrodach.
 • Poziom 10  
  Wiem, telewizor jest zasilany przez behapowca.

  Pomierzyłem też napięcie na PL36 i na pierwszej siatce jest - 38V, więc raczej ok.

  Co do EF 80, to przy maksymalnie rozkręconym kontraście, na pierwszej jest 140 zamiast 185, na drugiej - 140 zamiast 175, na trzeciej tak samo. W pierwszej nie sprawdziłem reakcji na kontrast, ale w drugiej i trzeciej była to zmiana napięcia w zakresie 140 - 170, można więc przyjąć, że przy "skręconym" kontraście napięcie było w normie.

  Co powinien robić włącznik - wiem, ale widzę też, że z telewizorem ewidentnie było coś kombinowane, powstaje pytanie - dlaczego było kombinowane.
 • Poziom 27  
  Po co zadajesz takie pytania -"dlaczego było kombinowane"? To mi zalatujesz szkołą w dawnych czasach jak nauczycielka pytała :co autor miał na myśli pisząc te słowa.....? Do czego Ci to potrzebne, chcesz chyba naprawić TV. Jeszcze raz Ci piszę że napięcia zasilające EF80 mają mieć wartość stałą i są niezależne od jakiejś regulacji.Na schemacie są podane napięcia nie tylko na anodach, czy na innych elektrodach są dobre?
 • Poziom 27  
  Zmierz napięcia na elektrolitach w zasilaczu. Czy też się zmieniają przy regulacji kontrastu i jasności ??
 • Poziom 10  
  Po pół roku, w końcu udało usiąść się do telewizora.

  Napięcia na elektrolitach wyszły prawidłowe, bez zmian względem regulacji kontrastu.

  Po ponownych pomiarach lamp EF 80, napięcia +- prawidłowe, zmienne w zależności od kontrastu - przy kontraście maksymalnym ok 174 v, przy minimalnym - w okolicach 200 V.

  Napięcia na PCL 84 poprawne.

  Wedle NRDowskiej książki o telewizorach, przyczyną może być detektor? Odpowiada za niego dioda oznaczona na schemacie DOG 61; problem w tym, że jest zamknięta w puszce i nie sposób ją sprawdzić.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Elementy wideo detektora znajdują się w metalowym ekranie, który należy odlutowac i otrzymać dostęp do elementów. Można również wymierzyć opór między punktami 4 i 6 . W jedną stronę opór będzie blisko 3kOm, w inną stronę znacznie mniej - 50-70Om. Alga 21 - Brak obrazu, poszukuję schematu
 • Poziom 10  
  Chiński miernik pokazał ok 2,8 kOhm w obie strony, pomiar Philipsem z lat 50 dał w jedną stronę ok 3kOhm, a w drugą - od 300 do 500 Ohm. Chinol mierzy 100mV, więc poniżej napięcia otwarcia diody, Philips - 4v.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Wymierzyłem opór diody wideo detektora radzieckiego telewizora . Opór składa 120Om . Lecz u ciebie do oporu diody dodaje się jeszcze i opór dławików Dl1 Dl2. 3kOm - opór rezystora R159 + opor Dl1 Dl2.
 • Poziom 10  
  Czy w takim razie mogę przyjąć, że dioda jest sprawna? Jeśli tak, jakie powziąć następne kroki?

  EDIT: Nowe objawy.

  W trakcie pracy telewizora kineskop pociemniał, napięcie siatki 1 PL 36 wzrosło do zera; uprzednio było poprawne.

  "Przegwizdaliśmy" tor audio generatorem - jest sprawny, co pozwala zakładać, że z uwagi na niesłyszenie sygnału audio podawanego z chińskiego modulatora TV, problem leży w detekcji. Tor wizji zapewne też jest sprawny.

  Podczas pracy można było zaobserwować nagłą stabilizację obrazu na kineskopie - przestawał się trząść, dawał jednolitą, białą plamę. Regulacja kontrastu wytrącała go z tej równowagi, przy czym chętniej wracała ona przy niskim/minimalnym kontraście, mając trudności z powrotem przy większym.