Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyj±tek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka lampa warsztatowa z lup±? Pro¶ba o wskazówki i co polecacie.

Jasiek Matacz 08 PaĽ 2017 18:57 1680 5
  • #1 08 PaĽ 2017 18:57
    Jasiek Matacz
    Poziom 3  

Witam,
    temat niby banalny ale na prawdę ciężko wybrać bez oceny w realu lampę która będzie trwała(by zawiasy się nie obluzowywały), dobrze wykonana, oferowała sensowne powiększenie(niestety wzrok mam słaby) i mocno ¶wieciła(warsztat mam w piwnicy i niestety ¶wiatła jest ciut za mało).
    Proszę o wskazówki na co zwracać uwagę lub wasze propozycje.
    Pozdrawiam
    Jasiek

0 5
  • Mitronik
  • Mitronik
  • #3 08 PaĽ 2017 19:59
    Jasiek Matacz
    Poziom 3  

Szczerze mówi±c miałem do was dzwonić jutro z pro¶b± o poradę bo i tak cało¶ć sprzętu biorę od was ;) Widziałem w ofercie t± lampę tylko chciałbym co¶ mocowanego na stałe do biurka i z wysięgnikiem. Co mogliby¶cie szczerze polecić by spełniało moje wymagania(trwałe, dobrze wykonana, w miarę mocne powiększenie, mocno ¶wiatło)?

0
  • #4 09 PaĽ 2017 10:03
    Godziks
    Poziom 14  

Odpowiem trochę tak ogólnie, aby ta informacja była przydatna dla innych osób.

Z lamp przykręcanych do stołu raczej jest bardzo duży wybór i praktycznie różni± się one małymi niuansami (przynajmniej w tych z oferty gotronika). Kwestie trwało¶ci itp. można chwilowo pomin±ć bo mamy od kilku lat w sprzedaży i raczej żadnych reklamacji mechanicznych nie ma.

Najważniejsze parametry jakie brać pod uwagę:
    1) POWIĘKSZENIE: dostępne s± warianty 3D, 5D i 8D. Przy tej samej ¶rednicy szkła powiększaj±cego odradzam zakup lampy z lup± 8 diotprii. Obserwacja przez lampę 8D jest dla elektroników "niewygodna": obserwowany element musi być w większej odległo¶ci od soczewki, s± duże zniekształcenia. Mieli¶my już kilka przypadków że klienci wymieniali lampy 8D na 5D.

2) O¦WIETLENIE: Większo¶ć lamp z lup± jest obecnie oferowanych w wersji z diodami LED. S± one najczę¶ciej sprzedawane. Występuje kilkana¶cie różnych wariantów liczby LEDów. Jednak w praktyce moc o¶wietlenia w każdym przypadku jest taka sama. We wszystkich lampach z lup± barwa ¶wiatła jest zimna. Dla elektroników polecałbym jednak wybór lampy z ¶wietlówk±, ponieważ wykorzystanie punktowych np. 90 ledów powoduje powstanie minimalnych małych cieni przy wystaj±cych nóżkach elementów elektronicznych. Czasami może to powodować złudny efekt. W przypadku ¶wietlówki Ľródło ¶wiatła jest spójne wokół soczewki i nie powinny powstawać takie artefakty.

Swoboda ruchów lamp na statywie jest bardzo zbliżona. Należy mieć jednak na uwadze że lampa na statywie jest niepraktyczna je¶li stanowisko pracy jest małe. Potrzebne jest miejsce by lampę odsun±ć na bok.

0
  • #5 09 PaĽ 2017 10:09
    technikabasenowa
    Poziom 33  

Dokładnie tak oprócz tego że zajmuje miejsce to przy dużym wychyleniu moja lubi fikn±ć ( nie wiem jakiej firmy :D ) doci±żyłem j± i jest zno¶nie :D

0
  • #6 19 Wrz 2018 16:24
    gradek83
    Poziom 37  

Też stoję przed tym jak że niby prostym a jednak nie koniecznie wyborem zakupu owej lampy ze szkłem powiększaj±cym albo jak kto woli przybliżaj±cym XD.

Co do poruszanych kwestii zastanawia mnie następuj±ca opcja czy w tych wszystkich lampach soczewka LUPA jest mocowana na stałe ?. Czy może jednak da się j± bez konieczno¶ci rozkręcania wyj±ć. Dobra opcja w wyjęciu takiego szkiełka zwłaszcza gdy np chcemy zrobić zdjęcie elektroniki czyli z takiej lampy robi nam się "ring lampa".

Kolejna kwestia czy lampy ze sprężynami i te z innym sposobem napinania nie wiem jak to nazwać podczas ruszania wydaj± dĽwięk brzęczenie sprężyny?

Co do tego że lampa LED daje tyle cieni ile ma DIOD to może i prawda ale z tego co widzę w co lepszych lub bardziej konkretnych lampach zastosowano dyfuzor w jednych taki mleczny a w innych przezroczysty ale taki z artefaktami rozpraszaj±cymi czy jak to tam nazwać.

Dla serwisów elektronicznych i ogólnie tam gdzie jest wymóg to s± lampy ESD ale dla kogo¶ kto chce to do nie komercyjnego użytku to raczej zbędne bo i koszt z tego co widzę takich lamp jest bardzo wysoki.

Następna opcja i tu dla mnie najważniejsza to regulacja jasno¶ci tak aby można było dobrać moc ¶wiatła do własnych potrzeb. Z tego co widziałem s± jeszcze lampy z regulacj± ¶wiatła ciepłego i zimnego co też jest przydatne zwłaszcza gdy kto¶ nie przepada za zimnym ¶wiatłem.

Co do samych soczewek LUPY to poza wspomnianymi wariantami 3D, 5D i 8D można dodać kształt okr±głe, owalne i takie prawie kwadratowe plus te posiadaj±ce dodatkowe małe szkiełko z większym powiększeniem plus powłoka anty refleksyjna. Irytuje mnie w każdej z tych lamp ta idiotyczna klapka może kto¶ m±dry wpadnie na to aby klapkę dało się odpinać ewentualnie przesuwać j± w płaszczyĽnie a nie otwierać do pionu a już całkiem ciekawym rozwi±zaniem była by przysłona irysowa co¶ jak w aparatach foto.

Je¶li natomiast chodzi o ramię to faktycznie je¶li mamy ciasne biurko to warto brać lampę ze stojakiem natomiast je¶li mamy wystarczaj±co szeroki zapas po bokach czyli jak rozłożymy ręce na o¶cież to mniej więcej w takiej odległo¶ci lampa powinna być mocowana je¶li ma po rozłożeniu pełnym z 1m długo¶ci. Ramię łamane w pół wystaje z 50-70cm poza krawędĽ biurka.

Przykład znaleziony w sieci.
    ¬ródło

Szukaj±c tego konkretnego modelu wychodzi na to że prawdopodobnie jest to Lampa Lupa Circus firmy Glamox Luxo. Cena odstrasza fakt ale z wygl±du ładna poza tym że nie ma regulacji jasno¶ci to 22W musi dawać sporo ¶wiatła.
    Jaka lampa warsztatowa z lup±? Pro¶ba o wskazówki i co polecacie.Jaka lampa warsztatowa z lup±? Pro¶ba o wskazówki i co polecacie.Jaka lampa warsztatowa z lup±? Pro¶ba o wskazówki i co polecacie.
    Podobny model trochę słabszy bo 8W ale za to z regulacj± jasno¶ci to:
    LAMPA LUPA LED 1006T DO BLATU ACTIV
    Cena też spora około 600zł
    Jaka lampa warsztatowa z lup±? Pro¶ba o wskazówki i co polecacie.Jaka lampa warsztatowa z lup±? Pro¶ba o wskazówki i co polecacie.Jaka lampa warsztatowa z lup±? Pro¶ba o wskazówki i co polecacie.

Szperaj±c natkn±łem się na w miarę przystępn± cenowo lampę 8067LED-U 3D 2,5-20W nie wiem jakiej firmy jedni podpisuj± j± jako Mistral lub Jialibourya ta druga bardziej prawdopodobna bo przynajmniej jest strona firmy. Cena brutto około 400zł ale pewnie znalazł by taniej. Filmik pogl±dowy.
    Jaka lampa warsztatowa z lup±? Pro¶ba o wskazówki i co polecacie.Jaka lampa warsztatowa z lup±? Pro¶ba o wskazówki i co polecacie.

Aktualnie znalazłem lampę z firmy FixPoint LL FP 45273 cena około 350-400zł

Ma regulację ¶wiatła.
    Da się odkręcić i wyj±ć soczewkę.
    Instrukcja w zał±czniku.

Z tego co widzę lampa występuje też pod nazw± "Lampa do blatu z lup± 5D i pod¶wietlaniem LED - Kemot NAR0461" bez regulacji pod¶wietlania ale za to soczewka 5D no i cena do 200zł.

0