Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Huawei B529 + Podwójna antena - dobry wybór?

kashato 08 Lis 2018 20:06 61698 237
    qtm
    Poziom 5  
    Po zmianie na 3G 20DL i 4UL

EDIT:
    Na 2600+1800 mam teraz 19DL i 20UL
    Z następnym okresem rozliczeniowym wezmę pakiet do 60 zobaczę co to da.
  • Osprzęt kablowy
    SBPientka
    Poziom 4  
    Cześć,
    Po pierwsze świetny temat i masa cennych informacji.
    Po drugie matek451 - dzięki za Twoje wpisy.

Obecnie analizuję przejście na LTE T-Mobile bez limitu. Testuję łączę na smartfonie w tej sieci. Będę wykonywał testy na pożyczonym routerze B525. Wstępnie chciałbym zapytać o jakość anteny w tym routerze. Z waszego doświadczenia jest to poziom smartforna/słabsza/lepsza?

Docelowo zakładam konieczność dodania do routera anteny zewnętrznej. Zapewne po testach wrócę z konkretnymi pytaniami już co do routera i anteny.
  • Osprzęt kablowy
    paciamielec
    Poziom 2  
    Witam, czy mógłbym prosić sprawdzenie czy coś da się tutaj jeszcze więcej z tego wyciągnąć za pomocą jakiejś anteny zewnętrznej? Z góry dziękuje i pozdrawiam serdecznie
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet
    A jaki masz problem z T-Mobile ? Połączenie z LTE800+1800 na BTS-ie na stadionie Stali. LTE800 jako pasmo podstawowe , sygnał optymalny. Pokaż po kolei pasma LTE1800, LTE800 oraz LTE2600 i LTE2100( na te pasma jest pozwolenie)
    paciamielec
    Poziom 2  
    LTE1800
    LTE2600
    LTE800
    LTE2100
    Speedtest na LTE800+1800

Internet T-moblie 60
    matek451
    Na LTE800+1800 to jest dramat. Sprawdź prędkości na samym LTE800,LTE1800 i LTE2600 oraz agregacji LTE2600+1800 i LTE2600+800 ( w ich przypadku też screen z HManagera). Parametry sygnału na LTE1800 dostateczne a na LTE2600 słabe. Pasmo LTE1800 ma fatalny SINR więc może być zapchane.
    paciamielec
    Poziom 2  
    Witam ponownie.
    Proszę mi wybaczyć za brak kontaktu, ale nie miałem możliwości tego posprawdzać. Musze przyznać, że działa w miarę stabilnie
    Oto wyniki:
    Huawei B529 + Podwójna antena - dobry wybór? Huawei B529 + Podwójna antena - dobry wybór?
    matek451
    Powtórz test około 20-22 gdy ruch sieciowy jest duży. Agregacja LTE2600 jako pasmo podstawowe+LTE800, sygnał na LTE2600 z tego BTS-a jest dość słaby ale póki co speedtest daje nadzieję.
    paciamielec
    Poziom 2  
    Mniej więcej chyba podobnie to wygląda
    Huawei B529 + Podwójna antena - dobry wybór? Huawei B529 + Podwójna antena - dobry wybór?
    matek451
    Czyli pasmo LTE2600 z tego BTS-a jest nieprzeciążone, zrób jeszcze test LTE2600+1800.
    SBPientka
    Poziom 4  
    Witam,
    Poniżej test wykonany na strychu. Download i upload na poziomie 20-25Mb.

Dwa pytania:
    1. Czy z poniższych paramtrów da się określić obciążenie BTSa? Ewentualnie jak to sprawdzcie?
    2. Czy warto inwestować w antenę zewnętrzną? Jeżeli tak to co doradzacie?

matek451
    Połączenie w agregacji LTE1800Networks( jako pasmo podstawowe)+LTE800 T-Mobile z BTS-a Moszczenica - Siedlec.Parametry sygnału na LTE1800 prawidłowe. Zrób taki sam test z B529 za oknem, do tego speedtest. Wymuś też po kolei samo LTE800 i LTE1800 i pokaż wyniki.
    SBPientka
    Poziom 4  
    Pomiary robione ręką więc nie idealne
    Pomiary speedtest wykonane wieczorem wydajnosc nieco mniejsza niż w ciągu dnia
    -800 - 8d/19u
    -1800-9d/18u
    -1800+800-15d/27u

Dodatkowe pytanie. Jeżeli warto dokupić antenę to jaki model?

PS. matek451 wielkie dzieki za pomoc!
    matek451
    Nie warto, parametry sygnału sa prawidłowe. Obydwa pasma na BTS-ie są i tak zapchane. Na każdym niski SINR oraz DL<UL.
    matek451
    Módl się aby za wiele osób z tej okolicy nie wpadło na pomył aby brać domowy bez limitu z T-mobile. Na próbę przełącz się na 3G z UMTS2100HSPA+DC, to pasmo jest też na tym BTS-ie. często działa lepiej od LTE, wszyscy z reguły siedzą na LTE , które i tak ma priorytet.
    SBPientka
    Poziom 4  
    Matek451 jeszcze raz wielkie dzięki!
    SBPientka
    Poziom 4  
    Jeszcze jedno pytanie :)

Już na swoim sprzęcie testowałem łącze T-mobile.
    Na paśmie 1800 buja się download od 5-35Mb plus upload na poziomie 15-25.

Nie mniej na paśmie 2600 jest mega stabilne łącze D:25Mb/U:5Mb nie zależnie od pory dnia/nocy.
    Parametry sygnału:

Po wystawieniu routera nad dach sygnał zuskuje RSRP:-105db;RSRQ:-6dB. Plus transfer: D:35Mb/U:8Mb.
    Wnioskuję, że na tym paśmie powinno dać się osiągnąć lepsze wyniki plus łącze jest mega stabilne.

Czy dla pasma 2600Mhz polecacie jakieś anteny, które mogły by poprawić sygnał. Dodam, że kabel będzie potrzebny na poziomie 2-3metrów.
    mona0015
    Poziom 8  
    Cześć,
    W styczniu planuję podpisać umowę w Tmobile na internet domowy, oczywiście z routerem Huawei B529.
    Zastanawiam się też nad zakupem do tego routera 2 standardowych anten: https://obrazki.elektroda.pl/4166343100_1398265017.jpg
    Czy warto ?
    Może mi też ktoś podpowiedzieć jak powinnam ustawić ten router, chodzi mi o parametry.
    Mieszkam w Zielonce (kod pocztowy: 05-220), ul. Długa.
    matek451
    A dlaczego z B529? I co to za patyki a nie anteny? To są anteny do WiFi ze złączami RP-SMA całkowicie nieprzydatne do B529 czy B525. Robiłaś jakieś testy T-mobile u siebie? Zasięg z 2 BTS-ów NetWorks, na każdym LTE2600, LTE800 T-Mobile i LTE1800NW oraz agregacja. najbliższy przy Wolności2, drugi Inżynierska 1.
    mona0015
    Poziom 8  
    Nie pisałam nic o B525...
    Nie robiłam testów, nie mam jeszcze podpisanej umowy, od kogo nie mam też jak pożyczyć routera... Ale raczej wszystko będzie lepsze od Orange...
    2 lata miałam Orange lte biurowy i nigdy więcej.
    Czyli żeby mieć lepsza prędkość to powinnam jednak antenę zewnętrzna kupić? Nie bardzo się na tym znam...
    matek451
    Już zmienione, chodziło o ten słaby B529. co do Orange to jakie miałaś problemy?, operator korzysta z tych samych BTS-ów NetWorks co T-Mobile i na tych dwóch ma swoje LTE2600 i LTE800 i do tego wspólne z T-mobile LTE1800. Testy robi się na karcie T-mobile i telefonie LTE z Android i aplikacjaą network cell Info, która pokazuje parametry sygnału, pasmo LTE, eNB, ECI BTS-a. Test na zewnątrz domu i speedtest wieczorem. Tak samo z Orange czy innymi operatorami. Na B525/B529 można wymuszać konkretne pasma LTE i agregację 2 pasm LTE za pomocą HManagera czy LTEWatchH i sprawdzić po kolei jak działa LTE2600, LTE1800 i LTE800 oraz agregacje LTE2600+1800, LTE2600+800 i LTE1800+800.Jaki miałaś router z Orange? Po testach ewentualny dobór anteny zewnętrznej.
    mona0015
    Poziom 8  
    Mój problem z Orange to prędkość...
    W tym momencie jest tak:
    I to tak jest dobra prędkość jak na tą godzinę....
    Obecnie zasięg niby 2 kreski....
    A router mam Huawei Airbox 2.
    Ja słyszałam wersję że nie mają tch samych nadajników tylko jakby teren dzierżawią z Orange.
    Czyli będę mieć podobnie z Tmobile ? :(
    matek451
    Twoim problemem nie jest Orange tylko szjas jaki od nich kupiłaś czyli Airbox2 ( alcatel Y858). to tragiczny routerek MiFi LTE nie przeznaczony do zastosowań domowych jako router pracujący 24/7/ Nie posiada gniazd anten zewnętrznych, nie wymusisz na nim konkretnego pasma LTE nie wspominając o LTE-A. Nie ma żadnej diagnostyki sygnału i BTS-a. Wart 0 zł. Na nim nie stwierdzisz z którego pasma LTE korzystasz w Orange ani z którego BTS-a. Pobierz na telefon aplikację Network cell Info , włóż kartę Orange , wystaw telefon na zewnątrz i pokaż zakładkę DANE z tej aplikacji. Pokaże eNB, ECI BTS-a pasmo TE i parametry sygnału. zrób speedtest i pokaż wyniki. Ta zewnątrz powinno cię połączyć z LTE2600 Orange z któregoś z w/w BTS-ów NetWorks. Tak jak pisalem na BTS-ach Networks działa wspólne LTE1800 Orange i T-mobile na 15MHz pasma w MIMO2x2 i DL do 112Mb/s . do tego każdy z operatorów ma własne LTE2600 na 15MHz pasma i LTE800 na 10MHz ( DL do 75Mb/s). Powinna działać agregacja tych 3 pasm LTE, potrzebny oczywiście sprzęt z minimum 2CC CA czyli agregujący 2 pasma LTe lub nawet z 3CC CA agregujący 3 pasma LTE. B525/B529 agreguje 2 pasma, podobnie jak MF286. Trzy pasma agreguje B715 oferowany w Play . na tych routerach samemu zarządza się pasmami LTE. T-Mobile można sprawdzić na telefonie tak jak Orange dysponując karta tego operatora.
    makosuu
    A pisząc "Huawei Airbox 2" masz na myśli Alcatel Y858 tylko coś ci się pomyliło czy Airbox 2+ czyli Huawei E5577? A zmiana na T-Mobile nic nie da jak zasięg będzie słaby bo BTSy w tych samych miejscach.
    mona0015
    Poziom 8  
    Dziękuję za odpowiedzi, na dniach przełożę kartę sim, zainstaluję apkę o której pisano tu i sprawdzę, bo może rzeczywiście to wina tego routera (Airbox 2=Huawei). Jeżeli tak będzie to tym bardziej do Orange nie wrócę, bo niejednokrotnie do nich zgłaszałam że ta prędkość to jakaś porażka a oni tylko dawali odp że nadajniki mogą być obciążone....
    Niestety w tym miejscu gdzie mieszkam mogę tylko liczyć na internet od sieci komórkowych, nie ma u mnie światłowodu...
    matek451
    No to dobrze, na nim tez można zrobić testy Orange czy T-mobile. w tym celu trzeba sprawdzić czy współpracuje z https://www.lte-anbieter.info/ltewatch/count_huawei.php?Datei=ltewatch_h Pobierasz go, instalujesz otwierasz i logujesz w nim pod adres 192.168.8.1 tak samo jak na Airboxa w przeglądarce. Oczywiście komputer połączony po Wifi z Airboxem. program pozwala wymusić na E5577 konkretne pasma LTe, pokazuje CID BTS-a i parametry sygnału. sprawdzasz po kolei LTE2600, LTE1800 i LTE800. do tego speedtesty i screeny z LTEwatchH na każdym z pasm LTE. To samo z E5577 za oknem. W ten sposób sprawdzisz wszystkie pasma w Orange czy T-Mobile( o ile na Airbioxie nie ma simlocka).