Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak tanio zbudować kolektor słoneczny.

esh0 25 Feb 2009 18:37 518138 476
Computer Controls
 • #361
  Lysunevada518218168
  Level 13  
  Witam wszystkich kolegów ... Mnie takie coś interesuje i hciałbym sobie taki kolektorek zbudowac... I tu pytanie posiadam ze starej lodówki chłodnice <chyba tak sie to nazywa> chodzi mi o te rurki z tyłu lodówki czy moge je zastosowaqć do mojego kolektora
 • Computer Controls
 • #362
  wojpia
  Level 11  
  Witam szanowne grono.
  Po przeczytaniu wielu informacji na temat budowy instalacji solarnej uznałem że jestem teoretycznie przygotowany do prac praktycznych:) Mam jednak pytanie odnośnie zbiornika, mam bojler wykonany z nierdzewki tak ok. 150 litrów. Chciałbym go zaadoptować do układu, trzebaby dołożyć do niego wymiennik. Myślałem o wykonaniu wymiennika z miedzi, tylko pytanie jak połączyć miedź z nierdzewką trwale i pewnie? A może jakiś inny pomysł?
 • #364
  bachus1
  Solar collectors specialist
  Witam.
  A można również zwinąć rurkę z nierdzewki i ją wspawać.
  Do rurki miedzianej trzeba było by chyba wkręcić jakąś anodę co by się sam zbiornik nie rozpuszczał.
  pozdrawiam.
 • #365
  wojpia
  Level 11  
  Tak, myślałem o zwinięciu z nierdzewki, tylko nie mam tyle siły:) Z miedzią byłoby łatwiej, ale faktycznie może być problem z rekcją ze stalą.
 • #366
  Semir
  Level 17  
  Woda po "odgazowaniu" nie jest już taka agresywna. Większość działających instalacji c.o stalowo-miedzianych jako łączniki miały mosiądz (redukcje, mufy, itp) takie rozwiązania działają kilkanaście lat a korozji jeszcze nie widać. To nie znaczy, że jej nie ma ale zachodzi bardzo powoli. Można dla spokoju ducha dodać do układu inhibitory korozji dodatkowo spowalniające ten proces.
 • Computer Controls
 • #367
  bachus1
  Solar collectors specialist
  Witam.
  Quote:
  tylko nie mam tyle siły

  No tak my tu sobie w zaciszu domowym doradzamy nie zdając sobie z konsekwencji, Wojpia zwijaj miedzianą ile wejdzie od samej góry do samego dołu i będziesz miał zbiornik z warstwowym rozkładem temperatury.
  pozdrawiam
 • #368
  Semir
  Level 17  
  Doradzam w oparciu o własną konstrukcję która działa już kilka miesięcy. Ogólny opis tu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463-1920.html
  Zbiornik (warstwowy) jest ze stali a wewnętrzne wymienniki z miedzi. Kilkunastu forumowiczów było zainteresowanych dokładniejszym opisem więc taki sporządziłem jeśli kogoś temat zaciekawił prześlę więcej informacji.
 • #369
  wojpia
  Level 11  
  Semir, Twój zbiorniczek budzi respekt:) Widziałem go już wcześniej. Co do tego połączenia wężownicy miedzianej ze stalowym korpusem. Wiem że skręcać, ale coś dokładniej możesz napisać? Bo coś w tym miejscu mnie "przymuliło" i pomysłu brak.
 • #370
  cihyyy
  Level 10  
  Kolektor słoneczny jest bardzo użyteczny w czasie lata czytałem że nowsze konstrukcje próżniowe mogą działać nawet w zimie tylko że z mniejszą sprawnością. Zastanawiam się nad inwestycją w takie kolektory bo domowym sposobem próżniowych raczej nie uda się wykonać ale instalacje można było by wykonać samemu co znacznie zmniejszyło by koszty.
 • #371
  krzysiekp17
  Level 1  
  w jakimś projekcie bezpośrednio podgrzewacie wodę która będziecie używać rurkami miedzianymi życzę powodzenia i smacznego
 • #372
  Semir
  Level 17  
  krzysiekp17 wrote:
  w jakimś projekcie bezpośrednio podgrzewacie wodę która będziecie używać rurkami miedzianymi życzę powodzenia i smacznego


  Chyba jakieś nieporozumienie wodę pitną (wodociąg) nalewamy z "zimnego kurka " niektórzy mają nawet osobną wylewkę do tego np. z filtrem a ciepła podgrzewana przez np. wymiennik miedziany służy do celów bytowych a nie spożywczych.
 • #373
  stanisław k
  Level 12  
  Witam Gorąco

  Kolego krzysiekp 17

  Jeśli chodzi o rurki miedziane to Europa zachodnia używa ich od wielu wielu lat i jakoś nie słychac sprzeciwów, że komuś woda nie smakuje. Miedź jest tam powszechnie używana w instalacjach wodnych i co . A w podgrzewaczach przepływowych to szanowny kolega myśli że z czego są wymienniki, bo jak mi wiadomo to Cu

  Pozdrawiam stanisław k
 • #374
  bachus1
  Solar collectors specialist
  Witam.
  Kolego Stanisławie:
  Kolega Semir wyraźnie rozróżnił wodę pitną od wody na cele bytowe jednak gdy do obydwu wód zastosujesz rury miedziane to jednak do czajnika będziesz nalewał zimną wodę - odruch bezwarunkowy - a jak nalejesz ciepłą wodę z podgrzewacza to się też nie zatrujesz. A jeżeli chodzi o zachód to jednak odeszli od rur miedzianych na rzecz plastikowych.
  pozdrawiam.
 • #375
  nek
  Level 12  
  A ja zastanawiam się na wykonanie wymiennika ciepła do paneli słonecznych w oparciu o zbiornik 200 l zaś wężownica zwijana z dwu rur równoległych P/Al/P praktycznie miały by to być dwie wężownice spiralne,.. jedna w drugiej połączone równolegle na zewn.zbiornika o średnicy 20mm . Wejścia na złączkach zaciskowo skręcanych 1/2"/20 Wymiennik ustawiony pionowo i ocieplony.Zasadniczo to dysponuję już prawie kompletem materiałow jednak najbardziej zastanawiam się nad ewentualną deformacją wężownic na skutek działania sił statycznych od samych wężownic , Czy może ktoś z Was ma takie rozwiązanie / lub podobe / i chciał by mi uwagi Swoje podpowiedzie/ , O zaletach nie wspomnę bo każdy je zapewne zna. Dodam jedynie że mój zestaw słoneczny pracuje w okresie kwiecień-październik i napełniony jest wodą
  nek.
 • #376
  sq4ffp
  Level 15  
  Witajcie!
  Tak przeglądam ten temat. Pierwsze pytanie jakie się samo się zadaje, to co zimą przy mrozie -5 celsjusza? Temp. kolektora bez pompy ciepła to + 70 co daje różnicę 75 stopni. Moc tracona to około 50W/m^2/stopień. Dla 2m^2 kolektora i różnicy temperatur 75 stopni daje to 750W straty. Słoneczko wtedy (zimą daje około 600W/m^2 przy słonecznym dniu).
  Latem na działkę kolektor panelowy jak najbardziej, jest prosty, tani i grzeje.
  Zimą? Zonk.
  Może inaczej, rura szklana od kolektora próżniowego kosztuje około 30pln w detalu.
  Jest już powlekana warstwami odblaskowymi i jak czytać reklamy to konstrukcja jest raczej kosmiczna, ale zakładamy, że nasza wiara do reklam jest ograniczona.
  Co zapakujemy do rurki za 30 pln? Dwa metry rurki miedzianej wypełnionej wodą pod ciśnieniem 0,2 BAR (lub czynnikiem chłodniczym R-xxx jakim jest butan, tak ten do kuchenek turystycznych!). Osobiście wolę wodę (destylowaną), ze względu na większą wartość cieplną.
  Górne końce rurek z wodą (oczywiście zagniecionych i zalutowanych, a w każdej odpowiednia ilość wody i ciśnienie) wtykamy w kanał zbiorczy chłodzony glikolem. Całość (poza naszymi szklanymi termosami sumiennie izolujemy termicznie.
  Budujemy układ, nadmiar ciepłej wody gonimy do ogrzewania domu i to raczej powinno być niskotemperaturowe (podłogówki itp!).
  Jakie są efekty:
  Dom powierzchni 140m^2, zbiornik na wodę ciepłą 1200L, 60 rurek próżniowych z wkładami wyliczonymi na maximum oddawania ciepła w 75 stopmi C (ciśnienie i ilość czynnika liczymy sami!).
  Temperatura nastawiona w domu 22 stopnie dzień, 20 noc. Oczywiście rekuperacja powietrza na zasadzie rura w rurze o przeciwstawnych kierunkach przepływu o długości 30m w płycie fundamentowej domu.
  Piec gazowy pracował 86 dni 17 godzin. (około półtora miesiąca rocznie!). Co ciekawe zewnętrzy wymiennik ciepła (zabezpieczenie solara) pracowało 120 dni 6 godzin.
  (moc oddawana przez zabezpieczenie to średnio 1,3kW/h).
  Wnioski. Szukam wycofanej z użytku cysterny kolejowej o pojemności około 20m^3 lub więcej za cenę złomu.
  Gadzinę trzeba dobrze izolować cieplnie i zakopać w ogródku.
  Dom zamieszkuje cztero osobowa rodzina.
  Jeszcze jedno, na potrzeby układu pracują cztery pompy cyrkulacyjne i wentylator o średniej mocy dla całości 80W (ciągle i bez przerwy), warto to ująć w rachunku energetycznym. Przyjmuję, że to około 200pln/rok dla dostawcy prądu.
  Jestem leniwy i nie lubię palić w piecu stąd takie rozwiązanie.
  Docelowo chcę postawić około 150 rur próżniowych i jeszcze może ciepła starczy na mały basenik.
  Pozdrawiam wszystkich szukających Ciepła nie takiego za darmo, tylko takiego, którego na co dzień nie widzimy, narzekając, że upalnie dzisiaj, lub chwaląc, że słoneczko dzisiaj przyjemnie grzeje.
  A Ha! Kolektor panelowy. Szyba, panel (kaloryfer malowany na czarno), izolacja termiczna. Jest na to sposób. Szyba zespolona z powłoką odblaskową i podciśnienie około 0,8 Bar! Drastycznie zwiększa oddawanie ciepła, Większe podciśnienie to nowa szyba, bo starą zgniecie ciśnienie powietrza. Robiłem próby z dystansami i innymi wynalazkami. Nie udało mi się zejść poniżej 0,7 Bar (3kg/cm^2).
 • #377
  marianko
  Level 12  
  Do nek -przewodność cieplna pex-al-pex to 0,45 W/m2, a miedzi 400 W/m2. Zatem 1 m rury miedzianej będzie oddawał ciepło tak samo jak (prawie kilometr?) pex-al-pex. Dobrze myślę? Pozdrawiam.
 • #378
  sq4ffp
  Level 15  
  Bardzo dobrze! Oczywiście wyliczenia dla różnicy temperatur 1 stopień (Celsjusza lub Kelvina jak kto woli). Tylko, że w systemach solarnych temperatura często osiąga 120 stopni Celsjusza (czynnik wrze w około 140! Dlatego stosuje się dobrze izolowane rury miedziane. Jest mniej awarii.
 • #379
  Kan55
  Level 1  
  Witam wszystkich.
  Pierwszy raz wypowiadam się na forum.kolektor słoneczny mam założony od 10 lat.Kosztował mnie około 100zł reduktor ciśnienia pięć zaworów kulowych 6 kolan 1 trójnk pe i 1 trójnik fe 16 m rury PE 6 m Genowej zbiorniki grzejniki kątownik szyby darmowe z odzysku,i własna praca.Na początku miałem podłączone dwa grzejniki panel po 300cm*80cm,
  z jednego zrezygnowałem wystarczało ciepłej wody.
  Grzeję od kwietnia do września potem kocioł węglowy, i tak zwrócił się kolektor w połowie pierwszego sezonu.
  Z moich doświadczeń wynika że ważne jest aby kolektor
  był jak najbliżej zbiornika u mnie trochę kicha z 8 m b.
  Rury plastikowe wymiana co pięć lat UV,ale cena niska.
  gdyby owinąć folią aluminiową było by lepiej ja nie kombinowałem.
  wymiennik ze zbiornikiem połączony jest bezpośrednio , jak grzałem przez wężownicę miałem problemy z wymianą cieła i grawitacją . Pozdrawiam.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Przepraszam niezbyt dokładnie się wyraziłem zbiornik grzejniki kątownik szyby darmowe z odzysku
 • #380
  rafalles
  Level 12  
  A u mnie od wiosny pracuje coś takiego
  Jak tanio zbudować kolektor słoneczny.

  Ten z lewej to prosty panel ze starego grzejnika wykonałem w zeszłym roku, ale musiało nieźle grzać, żeby wziąć przysznic.
  W tym roku zmontowałem panel z miedzi.Wśrodku jest koło 15m rurki miedzianej łączonej kształtkami w kształcie "S".Rurki są przeplecione cienką blachą miedzianą.Ocieplone watą szklaną i nakryte poliwęglanem komorowym 0,5 cm.Podłączone do centralnego z miedzi, które prowadzi po zakręceniu kaloryferów prosto do bojlera 80l. Na koniec słonecznego dnia cały bojler wody 60oC. Pompkę załącza zegar od 9tej do 17tej w lipcu teraz trochę krócej (od zachodu stoi piętrówka i skutecznie skraca czas grzania). O wymienniku na zimę nie myślę, bo i tak eko-groszek na okrągło chodzi. Nie mam teraz czasu dalej tego rozwijać, bo w zupełności wystarczy.
  Aktualnie zajmuję się przydomową biogazownią na pochmurne dni :)
 • #381
  szumigt
  Level 15  
  sq4ffp wrote:
  Może inaczej, rura szklana od kolektora próżniowego kosztuje około 30pln w detalu.


  A jeśli mogę spytać ... gdzieś tyś takowe widział ?? Ja szukałem i 40 pln (z VAT) znalzałem ale tańszych ni czort ... Możesz podać jakieś namiary na takową firmę??
 • #382
  kobieta1
  Level 9  
  panie BORATO !
  trzeda wpiąć jeszcze trzy tranzustory i mamy wyjście na drugi przekaźnik
 • #383
  PiotrEtenM500
  Level 19  
  rafalles wrote:

  Aktualnie zajmuję się przydomową biogazownią na pochmurne dni :)


  Nie zapomnij o prawnym aspekcie. Najpierw pozwolenie od gazowni na produkcje paliwa lotnego, postawienie licznika i zgłoszenie do US o chęci odprowadzania akcyzy od paliw, podatku Vat i dochodowego od 1m3 wyprodukowanego gazu ;)

  W Afryce gdzie niema możliwości doprowadzenia elektryczności a są większe skupiska ludzi, gromadzi się fekalia w duzym zbiorniku. Powstający gaz z owych fekali dostarczany jest do turbiny gazowej z generatorem i dalej do ludzi już jako 230V. Stosują to w głównie w szkołach do zasilania komputerów. Wiec małe murzynki same napędzają szkolne komputery :)


  40 ludzi potrafi wyprodukować tyle fekali by starczyło na zasilanie 3KW urządzenia przez 8 godzin na dobę.

  Urządzenia takie sa bardzo proste w konstrukcji
  Duzy metalowy zbiornik średnicy okolo 2m
  ruchoma pokrywa
  2 zawory
  komin powietrzny

  reszta to już elektryka i elektronika

  UWAGA NA TEN GAZ ZAWIERA AMONIAK silna trucizna

  gaz z fekaliów ma niezła kaloryczność możesz to spalać w tradycyjnym piecu gazowym, albo wytwarzać prąd.

  Tak dla rozwinięcia tematu podam kilka danych

  np budując zasobnik na gnojowicę w celu pozyskania biogazu możemy wykorzystać
  rózne odpady porolnicze lub nasz z ogródka. Mało kto wie że idealnym surowcem do produkcji biogazu jest trawa koszona w ogródku, Proces fermentacji trwa zaledwie 25 dni, czyli juz po tym czasie otrzymamy pierwsze porcje biogazu o zawartosci ok 60% metanu, 30% wdutlenku węgla, pary wodnej, azotu, i innych składników. najlepszym nośnikiem biogazu jest ilość buraka, ktory fermentuje juz po 14dniach i ma wydajność 0,5 kg na m3 gazu. Wydajność i tempo fermentacji podyktowana jest temperaturą, ale też nalezy pamiętać ze sam proces fermentacji powoduje wytwarzanie sie ciepła w sprzyjających warunkach jest to w przedziale 25-30"C.

  Jeśli zdecydujemy się spalać biogaz w celu podgrzania wody użytkowej lub CO to możemy przy okazji wykonać Turbo dopalacz fermentacyjny. Mianowicie wytworzone ciepło w procesie spania ma tu na myśli spaliny można wykorzystać do podgrzanie biomasy co wzmocni fermentacje i zwielokrotni tempo produkcji gazu, takie maleńkie perpetummobile :)

  Quote:
  Oceny ekspertów

  Zdaniem specjalistów dzięki biogazowniom powinny powstać moce produkcji elektryczności i ciepła o charakterze rozproszonym, istotnie zwiększające bezpieczeństwo energetyczne Polski. Powstaną też nowe miejsca pracy. Ponadto produkcja energii i ciepła z biogazu pozytywnie wpłynie na środowisko, gdyż jako paliwo będą wykorzystywane odpady rolne i spożywcze. Najwięcej biogazu można uzyskać z kiszonki z kukurydzy, konopi, warzyw, osadów ściekowych, odchodów ptasich, słomy, trawy i obornika. Dzięki ich wykorzystaniu nastąpi redukcja emisji dwutlenku węgla. W Europie korzyści związane z budową biogazowni dostrzegli m.in. Niemcy, którzy wybudowali już około 4 tys. tego typu obiektów. Poza naszymi zachodnimi sąsiadami duże osiągnięcia w tym zakresie mają Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Francja, Holandia, Austria i Dania.

  Głównym składnikiem biogazu jest metan. W zależności od użytych substratów jego zawartość wynosi od 52 proc. do 85 proc. Istotnym składnikiem biogazu jest też dwutlenek węgla (14-48 proc.), siarkowodór (0,1-5,5 proc.), tlenek węgla (do 2,1 proc.) oraz azot (0,6-7,5 proc.).


  Quote:

  Mimo licznych problemów rośnie liczba firm, które z produkcji biogazu chcą zrobić opłacalny biznes. Jedną z nich jest Kopex, który na początku roku powołał spółkę celową Kopex - Polskie Biogazownie. Jej zadaniem jest budowa około 30 biogazowni. Każda ma mieć do 1 MW mocy. Koszt budowy jednej biogazowni wyniesie 15-20 mln zł. Zarząd chce je postawić w ciągu trzech, pięciu lat. Liczy, że dzięki nim będzie mógł osiągać powyżej 100 mln zł przychodów rocznie. Pierwsze obiekty powstaną niedaleko Gliwic i Opola. Spółka ma zgodę na przyłączenie ich do sieci elektroenergetycznej. Kopex - Polskie Biogazownie tylko w niewielkim stopniu będą finansować budowę ze środków własnych. Większość ma pochodzić z dotacji i preferencyjnych kredytów. Zarząd liczy m.in. na dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
 • #384
  ludwikcizak
  Level 1  
  Witajcie ja napiszę jak tanim kosztem zbudować kolektor słoneczny można tanim sposobem kupić na złomie grzejniki panelowe ja kupiłem takie i pospawałem i pomalowałem czarną farbą matową 4 szt. 60x130 cen. połączyłem wężem otwór 1 cal. poprzez pompkę co. połączyłem do bojlera zamontowałem czujnik temperatury wody taki jak do pompy co. i parę lat używałem w dni słoneczne wystarcz na cały dom dla ośmiu osób łącznie z praniem najdroższy bojler bo bo należy stosować z płaszczem wodnym jak ktoś zainteresowany podaje GG 7812601 pomogę w miarę możliwości
 • #385
  Roman298
  Level 2  
  Witam. Pod koniec lata zbudowałem sobie na próbę powietrzny kolektor słoneczny 1 m x 1.5m z mat. jakie miałem podręką. Użylem do tego pomalowanej na czerwono płaskiej blachy, plexi, ramy z kątowników alu. obudowa z paneli podłogowych oraz izolacji ze styropianu (teraz wiem że styropian się nie nadaje) i mały wentylator kanałowy. Trochę to grzało. Ale nie zdążyłem zmierzyć jaką temperaturę powietrza mogę w lecie max osiągnąć. Może ktoś wie do jakiej temp. powietrzny kolektor słoneczny podgrzeje powietrze. Tzn ile stopni mogę osiągnąć na wyjścu z kolektora.
 • #386
  Katoo
  Level 17  
  Witam i gratuluje pomysłu:) Zastanawia mnie tylko jedna rzecz gdyby zastosować płyn grzewczy w tym układzie i w zimie dałby tylko 50 C to nie opłacało by się taki panel podłączyć na podgrzewanie podłogowe w domu??:) Można by było zastosować jedno takie ogniwo do ogrzewania podłogówki a tam temperatura nie musiała by być duża bo koło 30 C max a drugie do wody. Co o tym sądzicie?
 • #387
  Tarnus
  Level 20  
  PiotrEtenM500 wrote:

  Nie zapomnij o prawnym aspekcie. Najpierw pozwolenie od gazowni na produkcje paliwa lotnego, postawienie licznika i zgłoszenie do US o chęci odprowadzania akcyzy od paliw, podatku Vat i dochodowego od 1m3 wyprodukowanego gazu ;)


  I tu są jaja gdyż tak naprawdę każdy kto ma kompost lub własny kosz na śmieci produkuje biogaz, chce czy nie. Jeżeli skoszę trawę i rzucę na kompost, powstały gaz uleci do atmosfery powodując efekt cieplarniany. Przypomnę że biogaz powoduje wielokrotnie większe problemy cieplarniane niż dwutlenek węgla z którym tak sie obecie walczy. Jeżeli tylko zacznę zbierać ten biogaz z kompostu to zaraz zleca się urzędnicy ze skarbonkami i paragrafami mimo że w znacznym stopniu przyczyniam się do redukcji efektu cieplarnianego spalając gaz który po spaleniu produkuje małe ilości dwutlenku oraz kondens czyli zwykłą wodę.

  PiotrEtenM500 wrote:

  Cytat:
  Zdaniem specjalistów dzięki biogazowniom powinny powstać moce produkcji elektryczności i ciepła o charakterze rozproszonym,


  Tępactwo urzędników oraz obecny kartel energetyczny skutecznie jeszcze długo na to nie pozwoli. Owszem coś się tam będzie działo w pojedynczych przypadkach aby pokazywać proekologiczne działania ale to jest na pokaz i nie ma co liczyć na cuda w większej skali.
  A mogło by być tak fajnie, każdy kto ma problem ze skoszoną trawa mógłby ją zbierać w pojemniku. Raz na jakiś czas firma przyjeżdżałaby i opróżniała pojemnij j zawoziła biosurowce do pobliskiej biogazowni a nam wypłacała pieniężki za wagę zawartości tegoż pojemnika. Obecnie każdy kto nie kompostuje, podrzuca ją gdzie się da, pod las, nad rzekę, do sąsiada któremu akurat to nie wadzi.
  Ja akurat mam kompost i nie marnuję tego ale wyobraźcie sobie że z mojej działki 15ar można uzbierać w sezonie tyle trawy że wystaczy na ogrzewanie domu przez 1 miesiąc. Jeden miesiąc za friko ogrzewania.
 • #388
  marekrogoz
  Level 1  
  chcę zbudować kolektor słoneczny i jako absorber użyć blachę aluminiową a wężownicę zrobić miedzianą. rura miedziana ma przylegać do absorbera, ale między miedzią a aluminium dochodzi do reakcji chemicznej. jak tą sprawę rozwiązać?
 • #389
  herminator
  Level 14  
  marekrogoz wrote:
  chcę zbudować kolektor słoneczny i jako absorber użyć blachę aluminiową a wężownicę zrobić miedzianą. rura miedziana ma przylegać do absorbera, ale między miedzią a aluminium dochodzi do reakcji chemicznej. jak tą sprawę rozwiązać?


  a)Pobielić aluminium cyna i dopiero lutować rurki miedziane.(trudne do wykonania)
  b)Zastosować rurki aluminiowe
 • #390
  dartex2
  Level 12  
  WITAM
  Wszyscy buduja kolektory zewnetrzne.A ja mam takie pytanie.Mam dwupietrowy stary dom kryty blacha aluminiowa.nie ma podbitki do dachu.Czy poprowadzenie rurek pod tym dachem a nastepnie wpiecie sie do bojlera przy piecu (odleglos ok 8m)sprawdzi sie?Nie wiem czy jest to warte zachodu .W dni upalne aby ogrzac wode na bojlerze do ok 50 st potrzebuje 1h oraz troche drewna.Aczkolwiek ten temat bardzo mnie irytuje.