Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak tanio zbudować kolektor słoneczny.

esh0 06 Sie 2005 14:54 509300 476
 • Słońce jest za darmo, dlaczego więc ma się marnować? ;)


  Konstrukcja.
  Stelaż wykonany z klocków drewnianych 4cm x 4cm, po dwa na krawędź, tak aby tworzyły ramę wysoką na 8cm. Spód miała zakrywać płtyta wiórowa, jednak jej cena i ciężar skutecznie nas odstraszył ;). W piwnicy leżało jeszcze trochę paneli podłogowych, więc one zostały zastosowane jako spodnie "wieczko". Tak przygotowana "kuweta" została wyłożona w środku wełną mineralną (taką do ocieplania mieszkań) grubości 5cm. Następnie na to została nałożona blacha ocynkowana z już ułożoną rurką miedzianą (1cm), która została przyparta do plachy za pomocą folii aluminiowej (co dało również pewnien zysk energetyczny - forma izolatora).
  Blacha+rurki, prezentują się tak:
  Jak tanio zbudować kolektor słoneczny.

  Następnie całość została pomalowana na czarno - wiadomo w jakim celu ;). Na tak przygotowaną konstrukcję zostały położone dwie szyby hartowane o grubości 5mm. Cały kolektor waży sporo ponad 50kg :).
  Oto jak wygląda już gotowa konstrukcja:
  Jak tanio zbudować kolektor słoneczny.


  Zbiornik.
  Pojemność 120 litrów. Wykonany z blachy kwasoodpornej. Chyba nic więcej o nim nie muszę pisać, zdjęcie wyjaśnia wszystko:
  Jak tanio zbudować kolektor słoneczny.

  A tak wygląda po założeniu izolacji termicznej (wełna+styropian) oraz obudowaniu. Izolacja spisuje się znakomicie - spadek temperatury, gdy woda w kolektorze jest zimnejsza od tej w zbiorniku, czyli od około 17 do 9, wynosi max 2*C.
  Jak tanio zbudować kolektor słoneczny.


  Automatyka.
  Sposób połączenia kolektora ze zbiornikiem pozwala na absolutny brak urządzen typu pompa, dlatego, że kolektor umieszczony jest niżej od zbiornika, a to pozwala na grawitacyjną pracę (ciepłe do góry). Ale skoro ma się pompę... ;)
  Jak tanio zbudować kolektor słoneczny.

  Praca kolektora zależna jest od dwóch prostych porównań temperatur (czujniki umieszcozne na górze i dole zbiornika, oraz na wylocie kolektora) i na ich wyniku sterownik steruje pompą. Nic prostszego :). Mózgiem kontrolera jest poczciwy AT89C4051, do którego program napisałem w BASCOMIE (tutaj chciałem podziękować użytkownikowi zumek za jego "tuning" :) ). Dodatkowo oprócz sterowania pompą, została zaimplementowana obsługa LCD (wyświetlanie 3 temperatur, info o stanie pompy, oraz o rodzaju pracy [automatyczny/ręczny]). Nad kolektorem sprawuje jeszcze piecze manometr, sprawdzający ciśnienie w instalacji, który jest wyposażony w wyjścia dla np. elektrozaworów. Jeżeli ciśnienie jest za mało (ktoś bierze wodę) zostaje ona autmagicznie dolana, jeżeli w jakiś sposób ciśneinie zbytnio urośnie - ulana :).


  To by było chyba na tyle, jeszcze coś o osiągach: tak naprawdę, wystarczą 3-4 słoenczne godziny w ciągu dnia, aby nagrzać cały zbiornik do temperatury 40*C u dołu i około 50* u góry. Maksymalna temperatura jak narazie uzyskana na wylocie zbiornika to 60 kilka stopni. Sporo :). Wspomnę jeszcze tylko, że ze zbiornika poprowadzone jest przyłączne do kuchni, oraz łazienki - tak aby można było kożystać z ciepłej wody bez żadnych przeszkód.

  Pytania, wątpliwości, bluzgi? Piszczie śmiało, to chyba pierwsza taka konstrukcja na elektrodzie :) Swoją drogą to nawet nie wiem, czy powinna się znaleźć w tym dziale :D


  Aha, a tak wyglądał poprzednik tego kolektora ;)
  Jak tanio zbudować kolektor słoneczny.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  esh0
  Poziom 19  
  Offline 
  Specjalizuje się w: audio, kom
  esh0 napisał 408 postów o ocenie 22, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Malbork. Jest z nami od 2002 roku.
 • AdexAdex
 • #2
  Yasiu87
  Poziom 11  
  Też by mi się coś takiego przydało... :> 5+ ode mnie za konstrukcje! praktyczna... i o to chodzi :D
 • #3
  xml2000
  Poziom 17  
  Ciekawe jak to się będzie spisywało w zimie. Woda może w tym zamarzać, albo podłączyć do do WC (water cooling) na czas zimowy oczywiście.
 • #4
  esh0
  Poziom 19  
  W zimę woda zostanie zlana z instalacji. To chyba oczywiste, że zamarzła by ;)

  Jest to wada kolektorów w których woda użytkowa przepływa przez nie...ale kolektory z dodatkowym obiegiem cieczy grzewczej i wymiennik ciepła to niestety dużo większe koszta i skomplikowanie układu.

  W planach mam zastąpić ten kolektor, nowym - paraboliczno-próżniowym. Zobaczymy co wyjdzie, ale to co najmniej za rok ;)
 • #5
  Stefan99
  Poziom 15  
  powiem szczerze że to super sprawa, ciepła woda za free... ja chciałem zastosować panele solarne aby zasilały mi pompke wodną w mojej kaskadzie ale cena całego zestawu mnie skutecznie odstraszyła. Warto pomyśleć nad takim kolektorem, bo koszty całej konstrukcji nie były zbyt wysokie prawda ?
 • #6
  cursor
  Poziom 30  
  Esh0 a jakby tak zamiast wody wlać płyn do chłodnic lub nawet płyn hamulcowy? One wytrzymają niską temperaturę, a płyn hamulcowy ma temperature wrzenia powyżej 200 stopni. I zrobić to tak, że płyn w kolektorze podgrzewałby wodę w baniaku. Można by puścić kilka rurek przez baniak, i przepływający płyn nagrzewałby wode.
 • #7
  krzycho123
  Poziom 31  
  cursor nawet jeśli by tak zrobić to nie będzie z tego dużych korzyści , zimą i tak sie nie ogrzeje nawet płyn hamulcowy. Jedną malutką korzyścią była by mniejsza podatnośc na korozje instalacji
 • AdexAdex
 • #8
  esh0
  Poziom 19  
  krzycho123 widzisz...właśnie nie :) kożyść jest naprawdę widoczna, efektywność kolektora przy użyciu płynu grzewczego wzrasta, gdyż ten płyn może się nagrzać do ponad 100* (a mając obieg płynu rzędu 15litrów, bo tyle będzie w wężownicy w zbiorniki+to co w kolektorze, to do takiej temp się nagrzeje spokojnie). Co więcej, taki kolektor bez problemu działa nawet w zimę i o dziwno...nie chłodzi na grzeje :)
  Jednak wadą tego rozwiązania, jest inna konstrukcja zbiornika, oraz, niestety, ale musi zostać zachowana bardzo duża szczelność układu. Te ciecze, mają właściwości penetrujące, coś jak olej... Pozatym, są trochę szkodliwe dla człowieka, jeżeli dostaną się do wody użytkowej.

  A już się bałem że będzie kompletny brak zaintresowania ;)
 • #9
  UBL21
  Poziom 19  
  Gratuluję pomysłu i wykonania.
  Mam pytania:
  -jaka jest powierzchnia czynna kolektora (wymiary) oraz co to za pompa?.
  -czy w zbiorniku jest to samo ciśnienie co w instalacji wodociągowej.

  Wydaje mi sie że pompa powinna być zastosowana ze względu na mały przekrój rurki miedzianej oraz w dużej mierze ułożenie poziome. Obieg grawitacyjny odbywałby sie z dużymi oporami i dłużej trwałoby nagrzewanie wody w zbiorniku.
 • #10
  esh0
  Poziom 19  
  Wymiary to 1,2m na chyba 2m, jutro zmieżę bo niepamiętam po prostu :)

  Pompa prawdopodobnie jest od pralki :) Ale wystarcza śmiało.

  Ciśnienie w zbiorniku jest zredukowane do 0,3A.
 • #11
  kalasz20
  Poziom 26  
  Witam
  Fajna rzecz. Dodanie dodatkowego wymiennika ciepła jak ktoś proponował
  pogorszyłoby sprawność całego układu.
  Pozdrawiam
 • #12
  esh0
  Poziom 19  
  kalasz20, możesz rozwinąć? Dlaczego pogorszyłoby?
 • #13
  lll
  Poziom 15  
  pogorszylo by sprawnosc, bo woda uzytkowa podgrzewana by byla posrednio, sam sie zastanawiam nad takim kolekotem, ale narazie chyba pozostane w fazie rozmyslan:) przy dobrej izolacji podobno nawet w styczniu mozna uzyskac spory zysk, tylko takie rozwiazanie podnosi koszta, bo potrzeba zbiornik z 2 wymiennikami - jesli uzywasz tez co do ogrzewania wody uzytkowej. potrzeba zastosowac inna substancje zamiast wody, chyba glikol sie stosuje profesjonalnie, wszystko co tuje odpada z wiadomych wzgledow, szczegolnie jesli nie mozna byc pewnym szczelnosci:) trzeba by rozbudowac sterownik, minowicie doszly by elktrozawory (drogie, przynajmniej osobiscie tanich nie widzialem) do tego by nie wychladac zbiornika w nocy lub zima, nalezalo by mierzyc temperatur wody i kolektora i zamykac obieg gdy kolektor jest chlodniejszy. to jest ogrzewnie posredni, czyli potrzebne zawory bezpieczenstwa bo przy wakacyjnych upalach temp mogla by osiagnac pewnie nawet 150C. wg mnie najlepszy projekt kolektora jaki widzialem to wszystko to co wyzej napislem + automatyczne sledzenie slonca (sam ustawia sie optymalnie do slonca - obrot dol/gora wschod/zachod) o prozni nie musz wspominac;) dostepne na rynku takie kolektory to grubo ponad 10k chociaz ostanio nie przegladalem, wiec ich oplacalnosc jest dyskusyjna
 • #14
  Piotr Pajkert
  Poziom 31  
  Witam!
  Gratuluję wytrwałości. Myślę, że konstrukcja na amatorskie warunki super!
  Ja - podobnie jak reszta dyskutowiczów - mam to w planach.
  lll napisał:
  pogorszylo by sprawnosc, bo woda uzytkowa podgrzewana by byla posrednio, sam się zastanawiam nad takim kolekotem, ale narazie chyba pozostane w fazie rozmyslan:) przy dobrej izolacji podobno nawet w styczniu mozna uzyskac spory zysk, tylko takie rozwiazanie podnosi koszta, bo potrzeba zbiornik z 2 wymiennikami - jesli uzywasz tez co do ogrzewania wody uzytkowej. potrzeba zastosowac inna substancje zamiast wody, chyba glikol się stosuje profesjonalnie, wszystko co tuje odpada z wiadomych wzgledow, szczegolnie jesli nie mozna byc pewnym szczelnosci:) trzeba by rozbudowac sterownik, minowicie doszly by elktrozawory (drogie, przynajmniej osobiscie tanich nie widzialem) do tego by nie wychladac zbiornika w nocy lub zima, nalezalo by mierzyc temperatur wody i kolektora i zamykac obieg gdy kolektor jest chlodniejszy. to jest ogrzewnie posredni, czyli potrzebne zawory bezpieczenstwa bo przy wakacyjnych upalach temp mogla by osiagnac pewnie nawet 150C. wg mnie najlepszy projekt kolektora jaki widzialem to wszystko to co wyzej napislem + automatyczne sledzenie slonca (sam ustawia się optymalnie do slonca - obrot dol/gora wschod/zachod) o prozni nie musz wspominac;) dostepne na rynku takie kolektory to grubo ponad 10k chociaz ostanio nie przegladalem, wiec ich oplacalnosc jest dyskusyjna

  Biorąc pod uwagę możliwe udoskonalenia, wydaje się, że konstrukcja pokazana w programie Discowery (rura z wrzącym olejem w ognisku paraboloidy) jest optymalna. Czy ktoś się pokusi na taką konstrukcję?
  Cześć!
 • #15
  esh0
  Poziom 19  
  lll ogólenie powtórzyłeś wszystko to co wyżej już napisałem, odnośnie wad takiego rozwiązania.

  Jednak absolutnie nie zgodzę się z tym, że pogorszyła by się sprawność. Myślisz, że ludzie by budowali takie konstrukcje, jeśli nie dość że są droższe, trudniejsze, to jeszcze miałby by być mneij sprawne? ;)
 • #16
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Jaką ma to urzadzenie wydajność w średnio-słoneczny letni dzien? tzn ile jest w stanie ogrzac wody/h do powiedzmy 60 stopni?
 • #17
  esh0
  Poziom 19  
  ghost666, nie potrafię odpowiedzieć dokładnie na Twoje pytanie. Mogę napisać (powtórzyć), że kolektorowi wystarczą powidzmy 3 pełne godziny słoneczne, aby nagrzać mój 120litrowy baniak wody do powiedzmy 50* (średnio, gdyż ciężko jest uzyskać tą samą temp u góry i na dole, ta u góry jest zawsze cieplejsza).

  Wiadomo, że jeżeli by zmniejszyć baniak o np. połowę, to bez problemów było by uzyskanie tych 60litrów o temp. ponad 60*. Ale po co? Powiem Ci, że np. do zmywarki nie walno podłączyć doprowadzenia wody o temp. >40*. Tak samo jest chyba z pralką. A nawet jeżeli by chcieć używać samemu wody o temp. 60* to i tak najczęściej trzeba ją ochłodzić, a to już jest strata energi jaką się zyskało podgrzewając wodę. Lepiej nagrzać do takiej temp. do jakiej potrzebujemy :)
 • #18
  kalasz20
  Poziom 26  
  Witam
  esh0 dodatkowy wymiennik mur beton wprowadza dodatkowe straty , nie napisałem że się tego nie stosuje , im więcej przemian energii tym sprawność końcowa układu będzie mniejsza , przerabialiśmy to na elektroenergetyce gdy omawiane były układy przemian energetycznych.
  Jeśli miało by być bez strat to temp. wody przed i po takiej przemianie musiałaby być taka sama , ale nie będzie. Przy tak niskich temperaturach straty będą znaczące.
  Pozdrawiam
 • #19
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  esh0 napisał:
  ghost666, nie potrafię odpowiedzieć dokładnie na Twoje pytanie. Mogę napisać (powtórzyć), że kolektorowi wystarczą powidzmy 3 pełne godziny słoneczne, aby nagrzać mój 120litrowy baniak wody do powiedzmy 50* (średnio, gdyż ciężko jest uzyskać tą samą temp u góry i na dole, ta u góry jest zawsze cieplejsza).

  Wiadomo, że jeżeli by zmniejszyć baniak o np. połowę, to bez problemów było by uzyskanie tych 60litrów o temp. ponad 60*. Ale po co? Powiem Ci, że np. do zmywarki nie walno podłączyć doprowadzenia wody o temp. >40*. Tak samo jest chyba z pralką. A nawet jeżeli by chcieć używać samemu wody o temp. 60* to i tak najczęściej trzeba ją ochłodzić, a to już jest strata energi jaką się zyskało podgrzewając wodę. Lepiej nagrzać do takiej temp. do jakiej potrzebujemy :)


  Moze łatwiej sformułuje pytanie - ile trzeba czekac aby nagrzac pełną wanne wody do temp. "kompielowej"?
 • #20
  esh0
  Poziom 19  
  Ghost, ja się myję późno, więc wtedy już wodę mam ciepłą :)

  Postram się jutro co godzinę sprawdzać temperatury w zbiorniku i będziesz wiedział jak to wygląda...jak nie zapomnę :P
 • #21
  esh0
  Poziom 19  
  Czekałem na ładną pogodę :P

  Zbiornik dół:22*, góra 24* o godzinie 9.00
  O godz. 13.00 dół: 40* góra 50*.

  O to chodziło duchu? ;)
 • #22
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Mhm :) ładne osiągi, 4h zeby ogrzac wode do kompieli (a nawet dwóch) to niezły wynik.

  Moze tez sobie cos takiego sprawie? hmmm
 • #23
  Qvax
  Poziom 11  
  Sądząc z opisu i zdjęcia :
  rurka zastosowana ma dł. ok. 20 metrów
  gdyby wężownica była dłuższa/gęstsza - np.: 40 m.
  szybkość układu byłaby o niecałe 100% większa.

  Zastanawiam się nad takim kolektorem do napełniania basenu
  o poj. ok. 3 m³.

  Rurka aluminiowa miałaby większą sprawność,
  ale ile kosztuje taka rura ?
  porównaj ceny Cu-Al
  pozatym jej nie wygnę tak jak miękką miedź powyżej.

  Kolektor próżniowy to jest to !!! ---> http://marketon.pl/elsto/index.php?m=page&s=trojbfoqdjo8rtgrs3oncydof0unrzc2&id=4451
 • #24
  RSP
  Poziom 27  
  Ponieważ dach domu nagrzewa się do znacznej temperatury to przyszedł mi kiedyś do głowy pomysł żeby bezpośrednio pod najlepiej blaszanym pokryciem dachu umieścić wężownicę nagrzewającą wodę w zbiorniku umieszczonym pod szczytem dachu (układ bez pompy) , albo w dowolnym miejscu po zastosowaniu pompy. Najlepsza by była wężownica miedziana ale prawdopodobnie jakiś „kitek” też zdałby egzamin. Oczywiście jeszcze lepiej gdyby ta wężownica była metalowa i dotykała do metalowego pokrycia ( niestety trzeba rozwiązać jakoś problem korozji).
 • #25
  esh0
  Poziom 19  
  Qvax trochę nie rozumiem tego co piszesz, bo najpierw zadajesz pytanie, a potem jakbyś sam odpowiadał ;)
  No ale: rurka faktycznie ma około 20metrów.
  Gęstsza wężownica nie wchodzi w grę przy takiej grubości rurki, gdyż trzeba by zrobić mneijszy promień skrętu, a to już groziło zakleszczeniem się rurki. Jedyne co to 2x większy kolektor - ale nie mam miejsca na takiego.
  Co do sprawności...widzisz, jeżeli zwiększyłbyś dwukrotnie kolektor, to wcale by tak nie wzrosła jak Ci się wydaje. Aby był taki wzrost musisz zastoswać dwa oddzielne kolektory. Zauważ że nawet firmy produkujące kolektory nie robią takich gigantów, gdzie wejdzie 40m rurki.
  Co do próżniowych - oczywiście, masz rację są super. Ale...koszta mówią same za siebie.

  RSP, a jaką mam temp ten Twój dach od środka? Bo w środku mojego kolektora jest ponad 100*. Lepiej byłoby jakbyś rozciągnał na dachu wężownicę, choćby z czarnego węża. Jak masz płaski garaż i trochę węża to mozesz taki eksperyment zrobić ;)
 • #26
  toadi
  Spec od akustyki
  A ja mam jeszcze jeden pomysl na zwiekszenie wydajnosci neistey wymaga dokladnego uszczelnienia calego kolektora mianowici wpuszczenie jakiegos skutecznego gazu cieplarnianego typu CO2 ale wiem ze sa lepsze (metan freony N2O ) tylko niestety caly kolektor musi byc idealnie szczelny zeby gaz nie uciekl powinno pozwolic nagrzewac wode w tym samym czasie o jakies 2-3 stopnie wiecej .


  W mojej bylej szkole sredniej budowali wiele roznych kolektorów do grzania wody wrecz seryjnie najczesciej wykorzystywal gosc czarna cienka rurke pcv ok 5mm na kolektor o powierzni 1m2 wchodzilo tego pewnie z 100m spod wykonany z blachy gora ze szkla calosc dokladnie uszczelniona i wlasnie chyba wypelnial to CO2
 • #27
  Kelas
  Poziom 18  
  Ja troche offtop.
  esh0: problem zakleszczania mozesz rozwiazac. Sa w sprzedarzy specjalne szczypce do wyginania miedzianych rurek (uzywane przy instalacjach grzewczych), ktore zapobiegaja wlasnie utracie przekroju na szczycie.
 • #28
  esh0
  Poziom 19  
  toadi, Kelas, oboje macie rację. Ale...zawsze trzeba się zastanowić czy takie udogodnienia są potrzebne. Jeżeli chciałbym robić instalację w cały domu, bazującą tylko na kolektorach (ew. piec w ramach "bezpieczeństwa") to jak najbardziej, poukisłbym się maksymalnie efektywne konstrukcje (próżnia, gaz) i używałbym dużo lepszych materiałów i odpowiednich narzędzi. Ale po co :) Sztuką jest zrobić coś dobrego z, powiedzmy, 'niczego' :)
 • #29
  Qvax
  Poziom 11  
  Oto właśnie chodzi - coś z niczego !!!
  poco ładować się w koszty, dla ciepłej wody do basenu .
  Blacha - rura - szkło - jak ktoś pogrzebie tu i ówdzie
  to będzie kolektorek za parę groszy.
  Pozostaje jeszcze kwestia wody- która kosztuje - jak mnie to 5,50 za 1m³
  Najlepij: studnia + kolektor + pompa/hydrofor --> oczywiście zasilany baterią solarną.:D
 • #30
  daniel93
  Poziom 29  
  A nie można zrobić tak : masz dwie wężownice jedna na dole (20m) i druga 5cm wyżej (20m) cyli masz dwa razy więcj rurki (40m) i myśle że to rozwiązanie miało by 170% sprawności twojego .